Latinsky
Aspius aspius
Hájení MRS
1.1-15.6 (Mimopstruhová)
Hájení ČRS
1.1-15.6 (Mimopstruhová)
Míra
40cm, Mimopstruhová

Hmotnost v závislosti na délce

cm2130405060708090100110120
kg0.20.470.951.632.533.685.096.778.721113.6

Popis

Bolen dravý má štíhlé, protáhlé, stříbrné tělo torpédovitého tvaru, jež mu umožňuje hbitý pohyb a bleskový útok na kořist. Hřbetní linie je téměř rovná, ploutve jsou rovnoměrně uspořádané. Koncová ústa jsou hluboce rozeklaná, koutky sahají až po úroveň velkého oka. Hřbet je zbarven kovově šedomodře, boky jsou stříbřité. Hřbetní a ocasní ploutve jsou tmavě šedé, ostatní načervenalé. Ploutve jsou protáhlého tvaru. Bolen dravý má vynikající zrak. Jeho velké oči z něj činí nejen úspěšného lovce, ale též mimořádně ostražitou rybu.

Biologie

Nejlépe mu vyhovuje rozsáhlejší nebo členitější vodní prostředí, dolní toky řek, jezera či údolní nádrže. Zdržuje se v otevřené vodě při hladině, v toku na rozhraní proudu a klidné vody a pod jezy. Bolen je jediným druhem z čeledi kaprovitých u nás, kterého můžeme s ohledem na výběr a způsob lovu potravy označit jako dravce. Menší jedinci žijí jako ostatní kaprovité ryby v hejnech a živí se převážně zooplanktonem. Větší kusy jsou velmi plaché, 29 zdržují se na otevřené vodě a živí se převážně drobnými rybkami. Bolen je v našich podmínkách středněvěkou rybou a dožívá se 10 až 15 roků. Roste poměrně rychle v závislosti na dostatku potravy. Pohlavně dospívá ve 3 až 4 letech. Tře se poměrně časně, převážně v dubnu, při teplotě vody 5-10°C. Výtěr probíhá v menších skupinkách v proudící vodě, kde samice přilepuje jikry na písčité či štěrkovité dno. V době tření se objevuje u samců velmi drobná třecí vyrážka. Vývoj oplozených jiker trvá v závislosti na teplotě vody 15 – 20 dní.

Rozšíření a výskyt

Je rozšířen ve vodách střední a východní Evropy, v úmořích Severního, Baltského a Černého moře a Kaspického jezera, v jižní části Skandinávie a Dánska. Chybí v západní Evropě, v Británii, na Pyrenejském poloostrově, v Itálii a na části Balkánského poloostrova. U nás se vyskytuje ve středních a dolních částech větších řek, v jezerech a tůních, v jejich záplavovém území. Přizpůsobil se i životu v údolních nádržích.

Galerie

Články

 • Štiky s nanuky

  Mrtvá rybička je, a stále bude pro dravce velice atraktivní nástrahou, o tom není pochyby.

  Vloženo 26.11.2018 v 07:00
  Komentáře3
 • Do Máchova jezera vysadili boleny

  Začátkem října došlo k dalšímu rozšíření rybí obsádky na Máchově jezeře. Podle zarybňovací...

  Vloženo 21.10.2015 v 19:04
  Zdrojwww.nase-voda.cz
Více článků

Úlovky

Více úlovků

Témata

Více témat (46)

Rybářské recepty

Filety z bolena se sherry pečení
Bolen s kakaovou salsou pečení
Karbanátky z bolena smažení
Bolen se žampiony smažení
Reklama