Složení:

Litr vody, 55 g soli, 30 až 40 g cukru a dále přidáme některou z přísad do nálevu. Není to ale nutné. Do nálevu se rybí maso nakládá alespoň na 10 hodin.

Postup:

Přísady do nálevu

Nejčastěji jsou to petržel, bazalka, bobkový list, nové koření, jalovec, pepř a česnek. Při přípravě nálevu je nutné vše uvést do varu a nechat alespoň pět minut vařit. Potom nálev necháme vychladnout a teprve do studeného roztoku nakládáme ryby, které budeme chtít udit.

Základní předpis

Litr vody, 55 g soli, 30 až 40 g cukru a dále přidáme některou z přísad do nálevu. Není to ale nutné. Do nálevu se rybí maso nakládá alespoň na 10 hodin.

Recepty nálevů podle různé délky k naložení

• Litr vody, 150 g soli - nakládací roztok na dobu 2 až 2,5 hodiny.
• Litr vody, 60 až 70 g soli - nakládací roztok na dobu 8 až 10 hodin.
• Litr vody, 25 až 30 g soli - nakládací roztok na dobu 16 až 20 hodin.

Příprava ryb k uzení

Porce ryb, které jsme naložili do některého z uvedených nálevů na určitou dobu, vyjmeme,

opláchneme a osušíme. Dále je důkladně opatříme provázkem, anebo je udíme na mřížce. Potom začneme udit.

Jak na uzeného úhoře?

Úhoře naložíme do soli na půldruhé hodiny, tím ho zbavíme slizu. Potom ho vykucháme, naporcujeme a uložíme do láku. Maso udíme následujícím způsobem... Asi 20 minut ho udíme v kouři o teplotě 80 stupňů, poté zhruba 4 hodiny v kouři teplém 40-50 stupňů. Použijeme-li na uzení suché dřevo ze švestky, rozhod ně tím nic nezkazíme.

Konzervace uzených ryb na pozdější dobu

Vyuzené maso z ryb vykostíme, narovnáme do sklenic a přidáme k němu bobkový list, nové koření, jalovec a pepř. Vše zalijeme olivovým olejem a pak sklenice sterilizujeme dvakrát po sobě při teplotě 100 stupňů - pokaždé 30 minut. Tím zničíme všechny choroboplodné zárodky a později si skvěle pochutnáme.

Jak udit v přenosné či příležitostné udírně?

Tady je postup trochu jiný... Naložené ryby podle některého z receptů opláchneme a vložíme do teplé vody asi na 10 až 15 minut. Voda musí mítteplotu asi 45-50 stupňů. To je nutné ktomu, aby se porce prohřály a zároveň se maso „otevřelo". Doba uzení je totiž krátká a maso by nebylo dostatečně uzené. V této době udírnu rozehřejeme na teplotu asi 60-70 stupňů. Teprve pak do ní uložíme ryby. Udíme na štěpinách po dobu asi 30 minut, pak trochu teplotu snížíme a maso douzujeme při teplotě asi 50-60 stupňů. Po pů -hodince máme hotovo a můžeme baštit.

Uzení ryb:
Zásadně se udí dřevem z olše, habru a dubu, použít se dá i akát. Pozor! Dřevo musí být bez kůry a naprosto suché.

Udírnu zahřejeme asi na 80 stupňů a teprve pak do ní ryby ukládáme. Při této teplotě se rybasušíaprohřívápodobu 1 -2 hodin-podle velikosti porcí. Při tom je nutné udržovat teplotu v rozmezí 70-80 stupňů. Potom teplotu snížíme na 60 stupňů a maso udíme dalších 4-5 hodin. Když se čas naplní, zase snížíme teplotu, tentokrát na 40-50 stupňů a maso douzujeme ještě zhruba 3 hodiny. Správně vyuzená ryba má mít zlatavou barvu, lesklou a neměla by mřt pod kůží zduřelé kousky. To by znamenalo, že jsme zvolili vysokou teplotu a že došlo pod kůží k úniku tuku. Vyuzené ryby necháme potom ještě 3 hodiny odpočívat na vzduchu. Teprve pak je můžeme jíst.

Hodnocení receptu 0x:

Reklama