Založeno: 7.9.2021 v 10:17, Správci: Stanley156,

Stanley156 Švábenice, 13/50
Zdravím, jdu s dotazem ohledně ztrácení ryb při zdolávání. Často se mi stává že mám jízdu, seknu, cítím že tam ryba je a po chvíli zdolávání a několika odjetí ryby přes brzdu je ryba najednou pryč. Vím že se může stát. Ale přišel jsem už o hodně asi pěkných ryb a chtěl bych to nějak zkusit zlepšit jestli něco dělám špatně 🤔
Na jednom prutu mám helikoptérovou montáž a na druhém průběžné krmítko.
Návazce z fluorocarbonu, většinou dávám kratší okolo 10cm. U delších se mi stává že se mi při hodu zamotají. Hodně používám vrtáčky přímo na ramínko háčku mezi 2 zarážky a také návazec D rig. Konkrétně tento co je na fotce mě teď o víkendu zklamal 2x po sobě. Jízda jak blázen a po chvíli souboje obě ryby pryč. Hlavně že se mi napíchl cejnek který si připlul k boiliesu jen čuchnout 😃
Předem díky za rady

Galerie tématu

Odpovědi:

Padání ryb při zdolávání9.9.2021 v 11:55 #28
Bekoun Rakovník II, 6/202
Já chytam celej rok 0.32-0.35. Vím je to jak lano, ale nemám problém se záběry a vím, že se do ryby můžu i trošku opřít když jede do vázky.
Padání ryb při zdolávání9.9.2021 v 11:34 #27
Bekoun> já měl právě jako šokáč pletenku a po tom co mi praskl jeden prut při tahání ryby( mojí chybou, byl už u břehu a já moc zvedl špičku a jak odpálil od břehu tak praskla špička) tak jsem koupil druhý prut a při náhozu s šokovou pletenkou kdy jde celá síla do prutu mi praskl v půlce ve spoji 😆.(naštěstí mi ho hned vyměnili že to není možné že musela být nějaká výrobní vada)
Tak pak jsem místo pletenky dal ujímaný vlasec. Ale to se mi zas nelíbilo to že je ho 15 metrů z 0,28 na 0,50 tak mi to na cívce dělalo bordel jak tam bylo moc toho silného konce. Tak jsem zkusil odstřihnout asi ⅓ toho tenkého ale teď je zase moc velký suk a ten zase naráží na 1.očko takže pak hodím míň než bez šokáče 😂
Asi se na to brzo vyprdnu a namotám na celou cívku nějakou 0,30 a pojedu bez šokáče 😃
Padání ryb při zdolávání9.9.2021 v 09:13 #26
Stanley156> na odhoz vůbec nic nepoužívám. Všichni moji kamarádi mají sokace, ale mě už se zdá uchylnost mít 3 věci na kmenu 😂olovenka dělám přesně jak píšeš, je na to speciální ouzka Jehlička 👌
Padání ryb při zdolávání9.9.2021 v 08:44 #25
Bekoun> a jak máš řešený spoj olověnky a kmene? Viděl jsem nějaké video kde z olověnky vytrhl kus olova a jehlou si protáhl konec skrz a tím udělal očko.
Jinak na odhoz máš ještě nějaký šokáč? S tím teď poslední dobou taky laboruju. Zkoušel jsem pletenku i ujímaný vlasec a pořád to není ono 😃
Padání ryb při zdolávání8.9.2021 v 13:18 #24
Jinak háčky a očka... Vyhle ven, Vyhle dovnitř.. No co ti budu povídat na normální montáž chytam háček co se jmenuje choddy a na chod montáž chytam háček twister a dělají i chod twister.. Myslíš že chod twister používám? Ne.. Kdybych na to nedělal ryby tak to tak nedělám. Je to vážně jen o tom na cco si člověk zvykne a čemu věří 👍ale kluci to myslí dobře, hledat to naprosto ve všem je lepší než říct že ty ryby berou špatně 🖖
Padání ryb při zdolávání8.9.2021 v 13:15 #23
Stanley156> zrovna nejsem ve skladu abych ti vyfotil montáž. Moje montáž je kmen.vlas na tom 90cisel Olověnky, na té je klasická zaveska v závěs e olovo a návazec. Ta ryba jakmile mám 60g a víc olovo se o to většinou dokonale sekne sama, já pruty vůbec nesekam. Jen je zvednu, myslím že jsi měl prostě špatnej den na ryby, vše si myslím že děláš správně 👍🖖abych pravdu řekl víc mi padali ryby z heliny než z normálu
Padání ryb při zdolávání8.9.2021 v 13:01 #22
Radýs78 Moravské Bránice, 9/2,2 tis.
Za mě podle obrázku ti ryby padají proto, že máš válkou kouli na tento způsob nastražení, zkusil bych buď menší průměr nástrahy, nebo jiný tvar háčku.
Padání ryb při zdolávání8.9.2021 v 05:22 #21
Bekoun> stopery tam mám jak psals jen kvůli peletám. Mají větší díry a v případě kdy zkouším peletu s popkou na panáčka tak peleta padá k háčku. Špičku mám nahoře vždycky když mám rybu a aji když jen stahuji pruty. Teď právě co se mi to stalo o víkendu naposledy tak první jsem zkoušel víc na tvrdo a u druhé jsem jí zkusil zase víc povolit ale vlasec se snažím nechávat stále naplý. Možná ještě zkusím o něco ostřeji zasekávat. Nejsem ten typ co za prut vezme a mlaskne s ním o zem za sebou 😃. Spíš ho jen tak rychle zvednu. Zkusím něco pozměnit a uvidím jestli se to zlepší. Díky za připomínky 👍🙂
Padání ryb při zdolávání8.9.2021 v 05:09 #20
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/1,8 tis.
Stanley156> .. vyzkoušej háčky s očkem vyhnutým ven..i toto je důležitý detail k fc.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 21:43 #19
Stanley156> ten první je jak z encyklopeduje 🙂🖖můžu ti říct, že podle mě je to spíš tím, že ryby berou opatrně a nebo tvou technikou. Tím nechci říct, jestli něco děláš dobře nebo špatně, ale zkus něco změnit. Zkus si s rybou víc hrát a nebo naopak vzít ji trošku na tvrdo. Špici furt nahoru, ne směrem k rybě a furt cejtit rybu v prutu. Vím, je to furt dokola 😁👌ať se daří PS:nikdy jsem tyhle stoppery na boilies nechytal, ta kule ti tam bude držet tím uzlíkem 🖖peleta je vo něčem jiným 😁

Upraveno: 7.9.2021 v 21:46

Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 21:10 #18
Další návazce mám třeba takové
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 20:00 #17
mikki Praha 10-Hostivař, 0/633
Dejf> Ano, máš pravdu. Každý používá to čemu věří. Já jen psal že je to jedna z možností. Nic nezatracuji ani nevyzdvihuji. Asi každý s návazci nějak laboruje ke své spokojenosti. 👍😁
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 16:35 #16
Dejf Česká Lípa, 1/3
mikki> Upřímně znám více kaprařů, kteří používají fluoro carbon a ke to proto, že je na dně pevnější a nekroutí se.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 15:37 #15
Je ještě další spousta věcí nad kterými se dá premejslet. Každá věc co uděláš, může mít fatální, ale i parádní následky. Třikrát ti Backlead pomůže k rybě a po čtvrté ti tu rybu třeba urazí. To samý je to se vším, ale věř, že mezi tím vším si vždy najdeš něco co ti bude bližší než to druhý. Až už spolehlivostí, cenou, rychlosti vázání atd atd. Napíšu ještě vecer. Aooj
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 13:23 #14
mikki> hele ani nevím. Zkouším všechno. Myslel jsem si že ten fluor bude třeba rybě více nenapadný. A taky z důvodu že tím že je pletenka měkká tak že se při letu snadněji zamotá než fluor který je tvrdší. Zase na druhou stranu když si to představím tak když ryba vezme boilies na šnůrce tak možná necítí ten odpor toho tvrdýho vlasce a vezme to s větším klidem 🤔😃
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 12:34 #13
Rusheen Praha, 0/29
Ahoj,
často se také ryba vyřízne, když máš krátký návazec s těžkým olovem/krmítkem, které je napevno. Proto třeba ryby více padají u methodu, než u průběžky. Ryba mrská hlavou a závaží ji vyřízne, i když ji ty vůbec nerveš silou. Plus samozřejmě platí vše, co je napsáno níže a ještě něco navíc
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 12:30 #12
Vlk0909 Olomouc, 0/13
Ahoj, souhlasím ve všech bodech s Bekounem, ale i s názory ostatních.
Já osobně si všiml, že při zdolávání ryby, která náhle změnila směr, se jí podařilo "vypnout" z háčku. Myslím si tedy, že jsem s ní ztratil na okamžik kontakt a to ji pravděpodobně stačilo k tomu, aby se vyhákla.
Důležité jsou samozřejmě i kvalitní háčky. Osobně jsem si oblíbil háčky, které jsou více "zavřené" a mají ramínko jakoby vyhnuté do strany. Díky tomu má ryba háček píchnutý dál a ne úplně na krajíčku, což může být taky důvod ke ztrátě ryby. Navíc mám díky těmto háčkům daleko víc jistých záseků.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 12:23 #11
KRIM Uničov, 0/7
Bekoun to napsal dobře. Já cca 3 měsíce chytal na stejný návazce se dvěma druhy háčků a těžký koule na dno. Vlasový přívěs někdy delší někdy kratší. Ztrátovost ryb minimální. Najednou dvě vycházky po sobě začaly ryby padat ale zároveň ubylo záběrů. Takže chybu nehledám v návazci ale spíš v chuti ryb přijímat potravu a podle toho udělám změnu....těžkou kouli odlehčím plovkou, ronnie rig s plovkou, kratší přívěs s menší koulí atd. Tohle mi funguje. Prostě je vždycky třeba se přizpůsobit dané situaci a když ryby padají tak něco změnit. Na tvém návazci chybu nevidím.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 12:05 #10
Čudl Otrokovice, 7/964
Jeden rok jsem taky používal tyhle kovové vrtáčky a zarážky na háček jako Ty. Vždy na jednom prutu tohle a na druhém klasický vlas. Z tohohle mi ryby padaly hodně, na druhém možná 2 za sezónu. Dle mého ta zarážka brání tomu, aby si ten háček v hubě sedl tak jak má. Takže jsem všechny tady ty blbiny vyhodil. Chytám jen na vlas a ryby nepadají.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 11:56 #9
mikki Praha 10-Hostivař, 0/633
Ahoj, zeptám se Tě proč používáš na kapra fluorokarbonový návazec?.Má to nějaké opodstatnění? Zkusil bych pletenku.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:53 #8
Klempir Praha 5-Hlubočepy, 0/16
Neuteklo 😀
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:52 #7
Klempir Praha 5-Hlubočepy, 0/16
Čau používám tento typ navazcu a nemám problém.jeste mi nic neudělá.Hacek je teflonovy
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:44 #6
Ahoj, tohle může bejt ovlivněno spousty faktory. Teď píšu jen a můj názor tak mě ostatní nekamenujte. Bude toho spousta a dle mého je důležité, že za to nemůže skoro ani jedna z těch věcí a zároveň všechny. Nikdy jsem nedokázal vyvodit proč mě ryby padají, a když jsem něco změnil a přestali padat tak za 3 měsíce se to dělo znovu s tou samou montáží.

Jde podle mě i o čas kdy chytas, někdy to ryby berou prostě opatrně někdy to zhltnou. Další věc je technika lovu jako takového, viděl jsem spousty lidí co jen "zasekem" ztratili rybu protože ji urvali kus huby, chce to třeba vyzkoušet ten prut jen zvednout. Další věc je kontakt s rybou, často se mi stávalo, že ještě na začátku když jsem tolik nevěděl co a jak, jsem měl za 5minutove zdolávání ryby třeba 4 výpady nebo úniky kdy jsem s rybou neměl stále kontakt a to bylo zlomové. Jsem toho názoru, že rybu by jsi měl neustále cítit.

No a pak jsou tady komponenty.
Za mě nejdůležitější, ostrej háček a správně vyúhlovanej návazec. Pozor když budeš mít zase háček jak žihadlo, hned ho ztupíš a bude se ti stávat, že ryby co poplavou okolo se můžou lehce podseknout. Úhel návazce si musí každej vyladit sám, ale je důležitý tam vždy dát něco čemu věříš a ne že se to sotva zasekne i do ruky. Chce to si pohrát s délkou vlasu, delkou návazce. Kolikrát se mi stávalo, že když jsem chytal 50g olova tak ryby padali a když 70g olova tak bylo vše ok.. Proč? Nevím.
Velikosti háčku řeší spousty lidí, já chytam univerzálně 4 a 6 a stačí to i na velké ryby.

Existuje spooousty "kurvítek" co by ti měli pomoct, ale občas jen uškodí. Mě nejvíc pomohlo se soustředit na to, co dělám dobře když mi to zrovna šlo. Všímat si jaké používáš návazce když se ta ryba zrovna povede a následně to zkoušet s tím samým dal a dal a postupně vyladit zbytek.

Vím, asi jsem moc nepomohl, ale držel bych se tři věci. Kontakt s rybou, ostrej háček, a bejt na břehu v klidu a v pohotovosti 💪👌🙂ať se daří aooooj
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:40 #5
Sarboch Kravaře, 1/30
Zkusil bych změnit buď velikost háčku, nebo i jiný typ háčku. Může to pomoci.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:38 #4
100lobik Praha 2-Nové Město, 8/776
Hele, z 90% je to háčkem. Zkus přibrousit, nebo vzít jiný, nebo úplně jiný typ háčku.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:38 #3
Dejf Česká Lípa, 1/3
Ahoj, důležité je, aby si měl ostré háčky a pevné háčky. Od doby co používám carbonové háčky, tak mi ryby nepadají. Pak je dobré používat háčky broušené ručně, ne chemicky. Potom kup brousek na háčky a brus si je. To je vše co mohu poradit. Tak hodně zdaru.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:38 #2
Vašek89 Habartov, 1/12
Špatný tvar háčků. A hodně udělá krátký omot u očka háčku. Dělat delší a používat víc zavřené háčky.
Padání ryb při zdolávání7.9.2021 v 10:38 #1
FILACZ Pardubice-Staré Město, 0/69
Nejspíš se jim roztrhla tlamka..použij háčky korda wide gape x.tlustší háček velikost 4..

Pro přidání příspěvku se registrujte a přihlaste.

Reklama