Moře a přívlač

Zveřejněno: 4.2.2018 v 06:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Treska polak Země: Norsko Revír: Hitra Firma: jigin fishing sport

Moře a přívlač

Polak je nádherná ryba. Tak trochu mi připomíná našeho bolena stavbou těla. I v chování má několik společných návyků. Ne nadarmo se tresce polak říká“ mořský losos“. Je to ideální ryba pro milovníky přívlače.

Kapitoly článku

Z mořského rybolovu mám nejraději klasickou přívlač. Pilkrování a lovu ryb v hloubkách jsem nějak nepřišel na chuť i když uznávám, že velké ryby číhají na svou kořist právě tam. Kdo jede do Norska rybařit, sní o trofejních velkých rybách. Asi jsem jiný. Netvrdím, že bych si rád nezabojoval s velkou trofejní rybou, ale mnohem raději mám jemnější vybavení a tak pro mne i ryba přes půl metru je pěkným úlovkem. Hlavně mě těší, že menší ryby ulovené v malých hloubkách mohu bez problému pustit, aniž bych jim uškodil. Najít dobrou partu do lodě, kde se všichni shodnou na způsobu, lovu není jednoduché. Dá se to ale vyřešit. Nejlepší je, když jede parta rybářů se stejným cílem a stejného ražení. Když mě Pavel Výboh oslovil, jestli bych neměl zájem si jet s ním a Vaškem zavláčet tresky polaky do Norska, nedalo se takovou nabídku odmítnout.  Pavel se lovu polaků věnuje už dlouhá léta a já ho považuji za specialistu, který o těchto rybách ví snad vše. Takového rybáře mít v lodi je terno. Zná lokalitu, ví, kde se ryby zdržují, co na ně platí a zná různé techniky lovu , kdy na ně vyrazit, co na ně připravit.

Domluvil se termín odjezdu. Na několika společných schůzkách se domluvilo, co kdo zařídí, sežene, zabalí a neuplynuly ani dva týdny od telefonátu a už jsme byli v Norsku. Lokalita Hitra kemp Grefsnesvagen. Zkráceně bych řekl: Ráj na zemi. Vše co si člověk může přát. Perfektní zázemí. O vše bylo postaráno. Předaly se pokoje, proběhlo školení, převzaly lodě, rychle vybalilo, něco pojedlo a už se nandávaly připravené pruty do držáků na lodě a odráželo od mola. Po dvou dnech strávených v autobuse to byla příjemná změna.

  Polak je nádherná ryba. Tak trochu mi připomíná našeho bolena stavbou těla. I v chování má několik společných návyků. Ne nadarmo se tresce polak říká“ mořský losos“. Je to ideální ryba pro milovníky přívlače. Rychlá bojovná ryba. Záběry od polaků jsou razantní. Okamžitě následuje výpad a brzda cívky se rozezvučí. To je chvíle, pro kterou se vyplatí vyrazit na tyto nádherné ryby. Pavel se nabídl, že nám zajistí i pruty které se k tomuto lovu přímo ideálně hodí. Dokonce obstaral i navijáky a pletené šňůry.  Z domova jsem si vezl svůj oblíbený Speed Master 2,40m dl. 10-30g na který nedám dopustit.  Tady ale zůstal v tubusu celý týden a musím uznat, že na proutek  Saenger Pure Contact II 240m dl. s gramáží 15-48g jsem si hodně rychle zvyknul a už jsem ho nechtěl dát z ruky. Měl tužší akci než Speed Master, ale přitom dostatečně jemný, aby ryba měla šanci nástrahu dobrat a přitom v něm bylo ukryto dostatek síly na zdolávání. Perfektně vykrýval výpady ryb. Prostě ideální prut na lov polaků. Pletenky na navijáku nemám rád, ale tentokrát jsem se nechal přesvědčit a pletenku byt tenoučkou na navijáku nechal. Dvoumetrový návazec z fluo karbonového vlasce jsem si ale udělal.  Mám zkušenosti s tím, že rozhodně s tím nic nezkazím. Opatrné ryby to ošálí, a když je potřeba utrhnout uvízlou nástrahu je lepší utrhnout kousek vlasce, než několik metrů pletenky. Dokonce i nástrahy nám Pavel poskytl a mi si mohli vybrat z jeho neskučné zásoby všech nožných barev a tvarů.  Gumové nástrahy znám a tak trochu vím, jak se s nimi chytá. Mě ale zajímaly Flashjigy které Pavel navázal přímo na tuto akci.

Flashjig je nástraha uvázaná z materiálu spectra flash, který používají muškaři na strýmry. Jsou to jemná vlákna jemně nařezaná z folie, které dokážou vytvářet odlesky a to na ryby platí.  Jigová hlava je základem a tělíčko je vytvořené na raménku háčku. Holografické oči dodávají nástraze na věrohodnosti a pohyb vláken při oživování zase vdechuje nástraze život. Materiál se dá dobarvovat do různých odstínů a tak finální výrobek je velice zajímavý a musím říci, že i v některých případech nepostradatelný. Neměl jsem zkušenosti s voděním této nástrahy. Při normálním vedení ocásek nástrahy nepracuje, tak je třeba nástraze dodávat život chvěním špičky prutu. A ten kdo se naučí chvět, tak i chytá. První den na nás Pavel neměl čas a tak jsme se seznamovali s lokalitou v blízkosti kempu. Objeli několik ostrůvků, prochytali několik slibných částí s hloubkou do 30 m. Na hlubší vodu nemělo cenu vyrážet.  Polaci mají rádi mělké vody a my jsme přijeli na polaky. Druhý den už jsme měli Pavla na palubě lodi, hltaly zkušenosti, které nám předával a předváděl v praxi. Místní lokalitu perfektně znal a bral nás na top místa a vysvětloval, jak máme ryby hledat.

A co jsme se od Pavla naučili? Kde jsou malé rybky, tam jsou i polaci . To je jasná věc. Mělké vody s chaluhami. Tam mají rybky větší možnost úkrytu a polaci prostřený stůl. Nejlepší dobou na polaky je doba těsně po výtěru, kdy se ryby snaží doplnit ztracenou energii a jsou aktivní během celého dne. My jsme přijely začátkem června v době, kdy se ještě některé ryby třely, ale většina už byla vytřená. Tedy celkem ideální doba. My jsme se soustředili na lov polaků v mělčích vodách i když se tyto ryby dají chytat na hloubkách. Na to je třeba ale jiného vybavení a jiných taktik. Tvrdí se, že každá zátoka má svého polaka. Nejvíce ryb jsme objevili na návětrných stranách ostrůvků, které byly porostlé chaluhami a kde stěny rychle spadávaly do hloubky. Ryby se držely i na hranách. Někdy, ale návětrná strana neplatila a ryby byly na opačné.  Prostě je třeba hledat.  Ostré slunce a bezvětří není zrovna ideálním počasím k lovu polaků.  Nám pěkně foukalo a i deště jsme si užili dost, ale právě v tomto počasí ryby braly nejvíc, tak jsme si užívali přívlače dosytnosti. Za větru je obchytávání ostrůvku trochu složitější.  Loď rychle unáší vítr a tak je třeba nadjíždět alespoň do 20m vzdálenosti a někdo musí být pořád v pohotovosti, aby zabránil střetu lodě se skálou. V takové situaci není ani třeba motor vypínat.  Ideální je když se jeden člověk věnuje řízení a ostatní chytají, ale kdo by to vydržel se koukat na ostatní, jak loví rybu za rybou. Mělkou vodu a nebezpečí musí hlásit všichni. Chvilka nepozornosti a vrtule motoru zazpívá o kámen a je vystaráno.  To zamrzí.  Není to tragedie, když je loď pojištěná, ale nějaká ta spoluúčast tam přeci jen je.  Největší chybou, které jsme se dopouštěli bylo použití těžkých hlav. Pavel nás na to upozornil a hned záběrů přibylo. Nástrahy na těžké hlavě rychle propadávaly ke dnu a stávali se kořistí tresek skvrnitých. To jsou také nádherné ryby, ale nedokážou tolik bojovat jako polaci. Těch bylo všude hojnost. Spíš ale menších kusů, zato hodně hladových a snaživých J Pavlovo pravidlo:“ Tři ryby z jednoho místa a jede se dál“, jsem se snažil vyvrátit, ale musím uznat, že když jsem se podíval na věc s odstupem času a zvážil, jak věci byly, tak měl vlastně pravdu i když se mi párkrát povedlo z jednoho místa chytit ryb pět. Několikrát se nám vyplatilo top místo na půl hodinky opustit a pak se na něj vrátit a několik záběrů jsme ještě proměnili. Základem bylo nebát se házet do míst, kde byli chaluhy. Nástrahu bylo ale třeba hned po dopadu začít vést, jinak končila ve vázce, i když někdy polaci byli rychlejší a hned během propadu při náhozu útočili na nástrahu. Propad nástrahy na polaky platí, ale je třeba nahazovat s rozvahou. 

Nástrahy na polaky: Která nástraha je top se nedá jen tak jednoznačně říci. Modré kopyto s bílým bříškem, bylo hodně účinné. Kombinace černé a oranžové také. Mě třeba osobně hodně fungovalo malé zelené kopýtko umístěné na jinovce s červenou barvou hlavy na bočním přívěsu. Zkoušel jsem tandemové nástrahy. Taktiku: Velká honí malou. Spodní nástraha na 10-15g hlavě a půl metru nad ní na přívěsu 3g jigovka s malou zelenou rybičkou ve tvaru kopýtka. To bylo hodně účinné. Když se na nástrahy vrhli dva polaci najednou, tak ale návazec málo kdy vydržel nápor a ryba na přívěsu získala svobodu a jako bonus mojí nástrahu. Osvědčily se mi i smáčkové na které se běžně u nás chytá. Černý hřbítek a průsvitné bříško v modrém nádechu s glitry, červené holografické oči. Bohužel polaci umí pěkně rozškubat měkké nástrahy a o všechny smáčky jsem během dvou dnů přišel. Překvapilo mě, že se polakům líbily i nevýrazné modely cele lahvově zelené.  Top nástrahou jednoho dne byly černé kopýtka s fialovými glitry. Flashjigy byly samostatnou kapitolou. Fungovaly skvěle. Je to hodně vděčná nezničitelná nástraha. Té ryby nic neutrhnou, Stačí vyndat rybě z pusy a znovu nahodit, vlákna se tažením srovnají a chytá se dál.  Kombinace modré s bílou byli účinné na mělčích vodách. Oranžové v hlubších a na ně se chytalo i hodně tresek skvrnitých. Ty prostě po oranžové barvě pasou. Překvapila mě i účinnost flashjigu speciálně upraveného. Pavel přišel s tím, že do jigové hlavy nechal zalít obratlíky ze spodní strany a do nich umístil na kroužku malou lopatku z rotačky. Ta se sice netočila kolem osy, ale krásně plandala pod hlavou a tímto tahem se účinnost těchto nástrah ještě zvýšila. Zřejmě to byli prototypy. Ještě jsem na jigovou hlavu s plandavkou nechytal, ale hodnotím to jako skvělou novinku. Jestli si to Pavel nechal patentovat nevím, ale nápad je to skvělý. Umím si představit malého 3g flashjiga zelené barvy s oranžovým bříškem a malou plandavkou na Orlíku, nebo Hracholuskách na okouny. Chudáci ryby. Nebo 10g na candáty. Určitě vyzkouším, jestli mi Pavel naváže.  

Vyzkoušel jsem i lov polaků z mola. Neměl jsem sílu absolvovat skoro non stop rybaření a jeden den noční lov vypustil a ráno se vypravil na molo. Pod molem hloubka skoro 15 m. Rozhodl jsem se vyzkoušet vertikální přívlač a oživoval nástrahu spouštěním ke dnu a následným vyzvedáváním. Polaci zřejmě čekali hned pod molem a záběry přicházely zhruba v 5m hloubce. Je to nádhera když vám pěkný polak čapne nástrahu a střemhlav míří ke dnu. Je to mazec. Na molo jsem si bral Speed Mastera a ten chudák dostával zabrat, ale zvládnout se zdolávání dalo. Nesmí být dotažená brzda. To je ryba během chvilky svobodná. První dva polaky jsem nedokázal bez podběráku dostat na molo. O oba jsem přišel a tak jsem se dozbrojil pěkným velkým podběrákem a už vše šlo, jak mělo. Z prvního podebraného polaka se vysypalo několik malých rybek sotva 5 cm dlouhých a to byl pro mne signál zmenšit nástrahu. Malé smáčky 5cm jsem měl a okamžitě zjemnil. Použil jsem 2g jigové marmyšky. Na ně nastražil smáčka a během hodinky jsem měl krásných šest polaků a i jiné druhy ryb. Od doby kdy jsem na boční přívěs použil malou nástrahu, tak velké na konci se už nic nevšimnulo. I na moři se dá pěkně zarybařit s jemnou přívlačí a nachytat různé druhy ryb.  I to má své kouzlo. Příště přibalím i UL přívlač. Muškařský prut jsem sebou vezl, ale poslední dva dny, kdy jsem se chtěl tomuto způsobu věnovat, foukal silný vítr a ruce mě ze zdolávání ryb bolely, že jsem to vzdal. Díky Pavle za tak skvělou výpravu plnou zážitků.

Červen pro lov polaků ideální. V noci je vidět a rybařit se dá non stop. Jen nevím, kdo by to vydržel.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Moře a přívlač 11.2.2018 v 20:39 #10
lubosk Žatec, 1/10
offline
Ahoj,
mám tu zkušenost, že každý rok favorizuje jiná barva ale musím přiznat, že za těch 8 let mám tři barvy na které mám pokaždé úspěch zeleně křiklavá až žlutá, hnědá a červeno černá. Na gramáži záleží podle mě,jen na jaké hloubce chceš lovit a jak chceš aby se rychle nástraha potápěla ke dnu. Nástrahy od Pavla používám asi 4 roky hlavně v barvách co jsem popsal a zkouším samozřejmě i jiné a 20 - 30 gr. Dokonce jsem i loňskou sezónu vyzkoušel menší a o hodně lehčí Pavlovi nástrahy na Mušáku. Hodně jsem byl překvapen co pstruzi dělali
Moře a přívlač 8.2.2018 v 16:12 #9
MIra Holasice, 19/1351
offline
Mě nejvíc brali polaci na šedýho smáčka s 20g hlavičkou
Moře a přívlač 7.2.2018 v 08:13 #6
MIra Holasice, 19/1351
offline
parádní - měl jsi mezi nástrahama nějakýho favorita?
Moře a přívlač 7.2.2018 v 04:45 #5
lubosk Žatec, 1/10
offline
Úlovků....
Moře a přívlač 7.2.2018 v 04:44 #4
lubosk Žatec, 1/10
offline
Pár fotek úlomků na níže zmíněné nástrahy.....
Moře a přívlač 6.2.2018 v 12:23 #3
lubosk Žatec, 1/10
offline
Ahoj,
super moc děkuji

Až budu mít trochu víc času, vložim jsem i fotky jaký úspěch mám na Pavlovi nástrahy
Moře a přívlač 4.2.2018 v 14:33 #2
MIra Holasice, 19/1351
offline
ahoj - tady je na nej kontakt: http://www.flashjig.com/425050883
Moře a přívlač 4.2.2018 v 12:37 #1
lubosk Žatec, 1/10
offline
Ahoj,
krásný článek.
Mám za sebou několik výprav do Norska a i úchvatné zážitky a zkušenosti co se týče nástrah od Pavla Výboha.Je škoda, že se nedají jen tak sehnat aspoň já jsem na ně nikde nenarazil. Proto jezdím na veletrh do Prahy, kde mám to štěstí na Pavla ( probereme rybářské poznatky) a já si vyberu jeho nástrahy.
Reklama