Alchymie krmení

Zveřejněno: 5.4.2021 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Ryba: Cejn velký, Kapr obecný, Plotice obecná Země: Česko Revír: VLTAVA 10 - 14, ÚDOLNÍ NÁDRŽ SLAPY , 638 Kč od 30 čtenářů

Alchymie krmení

Proč vlastně krmit, má to cenu? ...Ale jak vlastně na to? Jak poznat, kdy je vhodné krmit víc, kdy méně a vlastně čím? ...Můžu si tak jednoduše selektovat ryby. ...Kvalita a cena vnadící směsi.

Kapitoly článku

Rád bych se dnes věnoval vnadění. Protože patřím mezi rybáře, kteří bez krmení alespoň do krmítka nedají ani ránu. Vlastně od malička mne táta učil krmit, a to jsme dlouhou dobu chytali jen s průběžným olůvkem bez krmítka. Prostě se namočila tvrdá houska a chleba, pak se to pořádně vyždímalo, a když zbyla od oběda brambora, nebo kolínka, tak se to hodilo do toho a šlo se na ryby. Je fakt, že jsme na našem revíru nepotřebovali krmit nijak daleko.  Pěkně umačkané chlebovo-houskové koule jsme i dvacet metrů dohodili a to nám stačilo.

 

Proč vlastně krmit, má to cenu?

Znal jsem spoustu rybářů,  kteří nekrmili vůbec. Vlastně dodnes znám kluky, kteří jsou rádi, že si pořídí vnadící směs do krmítka. Pak jim tříkilovka vydrží půl roku, protože jen nahodí a čekají na záběr. Když nepřijde záběr, jednou za dvě hodiny přehodí prut a pak už jdou domů. Ty kluky jsem se snažil naučit ryby krmit, ale ničeho jsem nedosáhl, ba naopak. Vždy, když jsme jeli někam na ryby, tak já uvařil kukuřici, nakoupil šrot, vzal strouhanku a nějaký dip na ochucení. A oni si maximálně koupili tu svojí kilovku do krmítka na celý víkend, nebo spíš řekli mně, ať jim něco koupím, když už do rybářství jdu. Když se dařilo a tahali jsme rybky, tak tu zásluhu nikdy nepřisoudili mně, ale prostě tomu, že máme štěstí,  protože zrovna berou. A když to nešlo, tak se mi smáli, že krmím úplně na nic. Zajímalo by mne, kolik vlastně je takových podobných rybářů. Ale tipuju, že minimálně 50 %. Dalších 50 % se snaží aktivně krmit, ať s menšími, či většími úspěchy.

Selekce ryb

Každopádně tím krmením si stáhneš ryby, jaké potřebuješ. My jsme takhle jednou přijeli na Nežárku. Nejezdím někam do nadjezí, kde i takto malá řeka bývá široká a hluboká, ale do normální části řeky, kde je proud a dobrá místa na zachytání si musíš hledat. Týden předtím jsme byli na Slapech a mně zbylo tak deset kilo uvařené kukuřice. Ani jsem od toho nic velkého nečekal, ale zakrmil jsem jedno hlubší místo. Na začátku 2 kg, pak vždy ráno, odpoledne a večer jsem dohodil tak kilo. Na jiném místě jsem si chytal bílou rybu na feeder a teprve druhý den večer jsem zkusil nahodit do takto zakrmeného místa. Na jeden prut jsem nastražil pod háček 3 zrnka kuku a na druhý red halibut peletu.  V klidu si připravuji večeři 5 metrů od prutů. Asi po dvaceti minutách se mi zdá vlasec na jednom prutu nějaký špatně vypnutý, tak ho jdu dopnout. Ryba tam nebyla, ale pěkně mi vymotala 20 metrů vlasce směrem po proudu. V té době jsem ještě neměl hlásiče a cvrček na mých navijácích Okuma není skoro slyšet. Tak jsem zpozorněl a nastražil prut znovu. Za chvíli přišla další jízda na druhý prut. To už jsem byl připravený a vytáhl krásného šupináče asi 4 kg. Ještě ten večer jsem vytáhl další dva a druhý den 5 krásných kaprů od 50 do 70 cm. Na tuto řeku až nezvykle velké ryby, které jsem tam stáhl, troufám si říct jen díky té kukuřici. Pokud chci nalákat bílou rybu, tak zakrmuji například šrotem a houskou.

Ale jak vlastně na to? Jak poznat, kdy je vhodné krmit víc, kdy méně a vlastně čím?

Přesnost zakrmení rozhoduje.

Specifičtí na zakrmování jsou boiliesáci. Někteří zakrmují v menší míře stejným boilies, na které pak chytají, nebo použijí menší rozměr koulí, nebo je třeba půlí a drtí.  Základ ale je, že ta jedna koule, co je nastražená na háčku (pod háčkem), musí být na daném místě ta nejatraktivnější pro rybu. Někteří si klidně zakrmí nějakým partiklem, například kukuřicí  a chytají pak na své oblíbené boilies, ale mně se nejvíc líbí ta varianta,  kdy zakrmuji peletami (ty se ve vodě rozpouští dříve) a chytám na koule.  Možností je prostě spousta a je na každém,  jaká varianta se mu líbí. Znám kluka, který mi zrovna nedávno prozradil svou taktiku na velké kapry na Berounce. „Prostě tam, Tomáši, vysypu 3 kg boilies, nahodím a čekám." Je fakt, že se mu jednou za čas podaří pěknej kapřík, ale kolik stráví hodin u vody a kolik krmení tam vlastně padne, to ví jen on.

Málem jsem zapomněl na přikrmování PVáčkem. Ať už punčochou, pytlíky, nebo nití, vhodné spíš na rychlé chytání,  když není tolik času zakrmit jinak, nebo když není možné jinak zakrmit přesně. Ale já se boilies věnuji jen hodně okrajově, takže bych se dál, co se týká zakrmování, nepouštěl. Jsou další možnosti, jak krmení do lovného místa dopravit – naházet kobrou, nastřílet prakem nebo zakrmovací raketou. V neposlední řadě je asi nejpřesnější si krmení zavézt lodí, nebo zakrmovací loďkou. V této moderní době je nepřeberné množství možností, jak zakrmit, a každý si může vybrat ten způsob, který mu v daných podmínkách nejvíce vyhovuje.

A kdy je tedy vhodné krmit?

Samozřejmě záleží na ročním období, na teplotě vody, potažmo na aktivitě ryb. V zimě to chce krmit malinko, ale o to přesněji. Já si zaklipuji vlasec a nahodím dva, max tři košíčky krmení. Na jaře postupně dávky krmení zvětšuji. Když se ryby na jaře a pak zase na podzim rozežerou, je dobré krmit hodně. Vždy jen ale tak, abychom si ryby na krmném místě udrželi, ale zároveň je úplně nezasytili.

 

 

Každopádně vaše nástraha na háčku musí být pro rybu to nejlepší sousto v širokém okolí :-)

Další důležitá věc je pravidelnost. Když mám na chytání víc času, tři dny a víc, tak si každý den zakrmuji ve stejnou hodinu. Lehce před chytáním a masivně po chytání. Například večer chytám a v deset si to pořádně nakrmím na ráno. Ráno jdu chytat a to už si jenom lehce dokrmuju. Po ukončení lovu,  si to zase třeba v jedenáct dopo nakrmím na večer. Večer si zase jen dokrmuju a v deset tam letí další dávka na ráno. Toto je můj způsob zakrmování při chytání na položenou, na stažení a udržení kapříků na lovném místě. Samozřejmě je důležité mít nějaké „své" místo, kam vám nikdo nesedne, nebo chytat v kuse a z místa se nehnout ;-)

 

Při chytání na feeder zakrmuji většinou jen krmítkem. Pokud je cílová ryba bílá a sem tam nějaký kapřík násaďák, tak si vlasec na cívce navijáku zaklipuju, aby bylo zakrmení a následné lovení co nejpřesnější. Opravdu, čím jsem přesnější při krmení, tím je lov úspěšnější. Když je cílová ryba kapr i větší než kapr násaďák, rozhodně neklipuju. Stále je nejdůležitější přesnost, a tak si dělám značku na vlasci. A směr nahazováni? To si vždycky před sebou zapamatuji nějaký pevný bod v krajině - strom, komín, barák, nebo skálu. Jednoduché. Důležité je nekrmit jen krmítkovkou, ale také partiklem. Takže naházím např. 5 krmítek kukuřice, pak dalších pět krmítek s vnadící směsí. Většinou i průběžně při lovu nastřeluji kukuřici prakem. To samé dělám s peletkami, ty poslední dobou začínám používat stále víc.

Kvalita a cena

Ještě je důležitá kvalita krmení a hlavně jeho cena.  Nejlevněji většinou vychází to domácí. My před čtyřiceti lety krmili chlebem, bramborami a kolínky, před dvaceti jsme začali přimíchávat šrot, vločky, kuku, hrách a pak již nastoupila doba vnadících směsí koupených přímo v prodejně. Dnes jsou některá krmení v obchodech už perfektně vytuněná, dokonce koupíte i s obsahem složky,  která vyhovuje konkrétním druhům ryb. Nejsem žádný závodník a na všechny zkušenosti a vychytávky v rybařině jsem si musel přijít sám, takže i má zkušenost z uplynulého víkendu je pro mne nová a docela zásadní. 

 

Ploticové, nebo cejnové, není to jedno?

Šli jsme v neděli s Romanem na Vltavu a vlastně to byla taková zkouška, jestli už rybky přemluvíme ke spolupráci.  Já chytal na tmavé cejnové krmení od Konopáska a přimíchal jsem do něj trochu turba od Marcela.  V poměru tak 2:1. A přidal deci červů. Roman měl červené ploticové krmení Senzas, protože mu Ouředníček nakukal, že na to bude chytat plotice 35 cm ;-). Své krmení vytunil rozmixovanou bonduelkou, což je mimochodem parádní složka a ryby ji mají rády. Takže já cejnové krmčo a vytáhl jsem 12 cejnů, nic jiného. Roman ploticové a vytáhl 6 plotic. Seděli jsme 5 metrů od sebe a házeli to stejně, před sebe. Takže jsem si ověřil, že námi vybrané krmení opravdu funguje. Až jsem byl překvapený, jak dobře. Určitě byla náhoda, že jsme ani jeden nevytáhl jiný rybí druh, ale krmení fungovalo na jedničku. Až jsem si říkal, že jsem si měl vzít krmení kaprové :-)

Trochu jiné, vlastně zásadně jiné je to s obyčejným krmením, co koupíte například v kyblíku 3 kg v obchodě. Je levné a je to většinou jen nějaká základní směs šrotů, která není sama o sobě pro ryby nijak zvlášť přitažlivá. Já si místo toho ve vesnici koupím pytel šrotu a mám ho na přimíchávání na celý rok. Směs z obchodu si zkrátka musíte ještě vytunit přísadami, dochucovadly, partiklem a nebo třeba hlínou.

V dnešní době je na výběr spousta druhů hotových  krmných směsí od různých firem. Takže záleží jen a jen na samotném rybáři, která mu vyhovuje a na tom, v kterém revíru „mu chytá". Já v zimě chytám tmavé a slané směsi, v létě mám pak hodně oblíbenou jahodu. Opravdu nelze říci, jaké je nejlepší. Doporučuji každému rybáři zkoušet, zkoušet a zkoušet.

Já prostě krmím, a když jsou ryby aktivní a futrují žrádlo do sebe, tak se vůbec nebojím přihodit.

Každopádně zakrmování je jednou z nejdůležitějších věcí při chytání ryb. Není vůbec jednoduché ho pochopit a správně se ho naučit, jestli se to vůbec dá.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 10x:

Komentáře k článku

Alchymie krmení 12.8.2021 v 06:30 #15
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
1kamil1>Ty pruty jsou dobrý 👍
Alchymie krmení 11.8.2021 v 21:16 #14
1kamil1 Milevsko, 1/2
offline
Ahoj rybáři chci se vás zeptat nemáte nikdo zkušenosti s kaprařským děleným prutem Starbaits M2 3,9m 3,5lb 3díly.
Chci si koupit nový prut a tenhle si mi zalíbyl.
Předem děkuji za rady.
Alchymie krmení 14.4.2021 v 08:45 #13
Sbirulino Brno-Brno Město, 3/2886
offline
.. výborný a pravdivý článek 👍 díky
Alchymie krmení 8.4.2021 v 15:55 #12
Lukas_37 Stará Boleslav, 1/38
offline
Hezký článek. Chytám primárně na feeder. Naučil jsem se vždy strhnout pár krmítek a pak chytat. Pravda je, že mi pořád nejde klipovat nebo označit vlasec tak, abych opravdu chytal na jednom místě. Nakonec vždy z pohodlnosti hážu jen "přibližně" do jednoho místa. Naučil jsem se používat hlavně krmení Sensas a kombinuji ho s peletkami, 4 mm a menší a partiklem (pokud nechytám method). Defakto jsem přestal krmit podobně jako v článku, tzn. nakrmit si dopředu, ale dřív na Orlíku, když jsem jako kluk přijel v pátek večer, hned jsem si šel nakrmit a ráno v sobotu před chytáním taky, protože trvalo i den dva, než se mi tam ryby sjely.
Alchymie krmení 8.4.2021 v 11:50 #11
Langusta Vamberk, 15/640
offline
Chřenovák1> Sypky se pry uziva jako krmitkovka ci hlavne metod no a ja bych to mel jako granule... jsem si rikal pri plavacce na lehko prakem... hezky tim provonit vodu... ale neznam vubec nikoho kdo by to pouzival...
Alchymie krmení 8.4.2021 v 11:47 #10
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
Langusta> Určitě se to dá použít
Alchymie krmení 8.4.2021 v 11:25 #9
Langusta Vamberk, 15/640
offline
Hosi, nezkousel nekdo sladovy kvet?
Je to nejkvalitnejsi odpad z vareni piva a tudiz z jecmene. Pry je i chutny a ma rychly rozpad ve vode z granuli. Vysoky obsah bilkovin, mineralnich latek atd. Mam moznost kupovat za 8kc/kg... vypada zajimave...
Alchymie krmení 6.4.2021 v 11:17 #8
Ivar Brno-Brno Město, 1/1086
offline
Díky za (opět) parádní článek 👍 tak jak všechny předchozí....se silnou motivací pro všechny ...👍
Alchymie krmení 5.4.2021 v 10:20 #7
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
Lada> Nejlepší krmení je , které máš při ruce 🤠
Hlavně je si sním pořádně pohrat aby bylo top 😎
Alchymie krmení 5.4.2021 v 09:28 #6
Lada Beroun-Město, 3/1903
online
Tomáši opět krásný článek. Já dodnes nevím, které krmeni je to nejlepší. Které by mi nachytalo spoustu ryb. Vyzkoušel jsem toho spoustu. Ale možná už ho mám....🤭🤭🤭🤭🤭👍👍👍👍👍
Reklama