Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby?

Zveřejněno: 15.3.2021 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Ryba: Kapr obecný, Okoun říční, Sumec velký, Úhoř říční Země: Česko Revír: VLTAVA 30 - 32, ÚDOLNÍ NÁDRŽ LIPNO, VLTAVA 10 - 14, ÚDOLNÍ NÁDRŽ SLAPY , 635 Kč od 28 čtenářů

Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby?

Vždy je při tomto směru větru také vhodný tlak… Zátoka na Lipně… Po bouřce chytat na žížaly se prostě vyplatilo… Tentokrát je ten záběr jiný, takový váhavější… Úhoř 80 a kapr 52 cm

Kapitoly článku

Vítr:

znám jedno rčení: „ Když fouká vítr, tak berou kapři.“ Samozřejmě záleží i na jiných aspektech, ale už několikrát se mi toto rčení potvrdilo. Loni v únoru jsem ve větru na Berounce chytal pěkný kapříky na feeder. Až když se vítr změnil v orkán, musel jsem od vody, protože už vzduchem začaly lítat různé předměty a bylo nebezpečno. Mimochodem na špičce prutu už nebylo možné poznat záběr :-), ale to byl extrém.  Jiné to ovšem bylo tenkrát na Lipně.

Lipno je od Prahy dost daleko, ale když jsem se tam dostal na služebku, nebo na dovolenou, tak jsem samozřejmě musel zkusit i ryby. Vybral jsem si náhodně místo u Černé v Pošumaví, je tam taková velká zátoka. Vůbec to tam neznám, ale snad se tomu dokonce říká „Malé Lipno“. Našel jsem cestu až k vodě a pak si prošel kus břehu, abych vybral místo vhodné na chytání. Bylo vidět, že místo je hodně vytěžované. Hned od parkoviště první místa k chytání a trochu i nepořádek. Já ale nebyl líný a vybral si místo dál od silnice a víc v zátoce. Měl jsem na chytání celé odpoledne a večer, a tak jsem nikam nespěchal.

Měl jsem s sebou kaprové děličky (možná teleskopy, už nevím) a bylo to zrovna období, kdy jsem zkoušel rohlíkáče od Chytila. Už to tady někdy padlo, ale tenkrát rohlíkové boilies vyráběl jen Chytil. V Praze na Vltavě mi šly nejvíc příchutě sýr, jahoda a med, tak jsem je nastražil i tady na Lipně. A to podstatné musím říct, foukal vítr. Docela nepříjemně, přímo proti mně, takže se dost špatně nahazovalo. Do průběžného krmítka jsem umíchal trochu vnadící směsi a nahodil. Odhaduji 40, maximálně však 50 metrů.

Ten den jsem si skvěle zachytal. Vytáhl jsem asi deset kapříků do padesáti cm, ale byla to zábava. Nejvíc záběrů na sýrové boilies, ale i jahoda fungovala dobře. Tenkrát jsem ještě větru nedával žádnou zásluhu, to se ale stalo až další rok na dovolené.

To jsme byli na hotelu někde v Krumlově a já si brzy ráno přivstal. A že zase zkusím to místo na Lipně. Už od pěti ráno foukal silný vítr, žena mi říkala (jako vždy), že jsem blázen :-), ale já přesto vyjel. Když už jsem si ty pruty vzal, tak je musím využít, nerad totiž dělám věci zbytečně :-)

Sedl jsem si na podobné místo jako před rokem, ale ne úplně to samé, protože tam už jednoduše někdo seděl. Taktiku jsem neměnil, dal něco málo do krmítka, nastražil rohlíkáče a švihnul prutem, co to šlo. Zase ten vítr. Foukal o sto šest a hnal proti mně vlny vysoké 30 cm. V nárazech jsem musel držet pruty ve vidličkách. Záběry jsem poznal snadno, kapři ten den brali nekompromisně přes brzdu navijáku, a tak jsem vždy jen zvedl prut. Tentokrát byli větší, krásní kapři 50 – 60 cm a za 4 hodiny jsem jich vytáhl pět. Všechny jsem pustil, co s nimi na hotelu :-).

Když už jsem balil, tak za mnou přišel starší rybář a ptal se, jak to bere. A když jsem mu řekl, že jsem si skvěle zachytal, tak jen pokýval hlavou. Pak mi vyprávěl, že to tam tak je. Když fouká vítr z východu, tak většinou berou kapři, ale když fouká z jiné strany, tak ne.

Je celá řada vysvětlení, proč to tak je, můžu se jen domnívat:

Vítr nafouká do vody semínka, nebo hmyz ze stromů a polí a kapři tak začnou být aktivní

Vítr hýbe hladinou a nějaký pohyb je i v mělčích částech jezera a to ryby vyláká ke sbírání potravy

Vždy je při tomto směru větru také vhodný tlak, prostě přesně počasí rybám vyhovující

Náhoda to rozhodně není, tím jsem si jistý.

Déšť

Jestli to při dešti bere víc, nebo míň, si nejsem jistý vůbec. Ale jednou jsem si po velké letní bouřce skvěle zachytal.

Kde jinde by to mohlo být, než na mém oblíbeném Mastníku. Byl červenec a vedro k padnutí, a tak jsme velkou bouřku všichni přivítali. Bouřilo a pršelo skoro dvě hodiny. Jak se hned vyčistil vzduch, tak bylo opravdu krásně a já vyrazil na ryby. Ve čtyři odpoledne. Voda se po dešti přikalila, ale nebylo to vůbec nic hrozného. Já si vzal pařenou housku a žížaly. Klasicky na položenou, policajty před špičkou prutu. Jak jinak v té době.

První letěla do vody žížala, a když jsem nahazoval prut s pařenkou, tak už s policajtem prvního prutu cloumala ryba. Po záseku jsem vytáhl kapra 45 cm. Nová žížalka nastražena a po deseti minutách další záběr – okoun 25 cm. Zatím jsem si nestačil ani sednout a třetí žížala letí do vody. Tedy já to dělám vždycky tak, že ke zbytku první žížalky, přidám ještě další čerstvou. Na prut s lisovanou houskou nic, a tak tam zkouším napíchnout také žížalu. Odhodím ho o 10 metrů dál, než ten první. Víc do koryta řeky. Na první prut zdolávám za dvacet minut třetí rybu, kapříka sotva 40. A když ho pouštím, tak se rozjede prut druhý. Tentokrát je ten záběr jiný, takový váhavější. Jakoby se s tím prala nějaká malá ryba, ale přitom pořád plynule jede. Ještě jsem povolil metr vlasce a po napnutí zaseknul. Ihned na prutu cítím známý tah, ryba se tlačí ke dnu a občas se párkrát přetočí. Je to krásný úhoř k osmdesáti centimetrům. No nádhera, je půl páté odpoledne, vytažené 4 ryby a oba pruty na břehu nenahozené. Žížal je dost, a tak jsem je znovu nastražil. Od záběrů je chvilku pauza, ale po patnácti minutách přichází další, další a zase další.

Do osmi večer jsem na prut, který jsem házel dál, chytil dva úhoře (80 a tkaničku 45), dva sumce cca 40 a 70 cm a jednoho kapříka 40. Na ten druhý, nastražený blíž k břehu, to bylo ještě lepší. Za čtyři hodiny chytání jsem vytáhl jednoho karase (těch u nás moc není), dva okouny 23 a 25 cm a 8 kaprů 35 až 52 cm. Žádné obrovské ryby to nebyly, ale domů jsem si přinesl kapra 52 a úhoře 80 cm a byl jsem maximálně spokojený. Bylo to neuvěřitelné odpoledne, jakoby ta bouřka zvedla všechny ryby, všechny druhy ryb a přinutila je sbírat potravu. Nevím, jestli bych na jiné nástrahy také nachytal, ale žížala byla ten den pro ryby asi ta nejlepší a nejpřirozenější potrava.

Tady platilo další rčení, že „Po dešti berou ryby“.

Jenže poslední dobou to s tím deštěm není snadné. Když už prší, tak je to slejvák na dva dny a pak jsou týden povodně, nebo minimálně zátopy. Mladíci mi prominou, že teď sentimentálně zavzpomínám, ale tenkrát (před třiceti až čtyřiceti lety) pršelo pěkně. V létě pršelo třeba 14 dní v kuse, ale byl to krásnej letní deštík, kdy šlo chodit normálně na ryby a ty braly jako by nepršelo. A když přišla bouřka, tak bylo za hodinu hotovo. Posbíraly se žížaly a šlo se na ně.

Tlak

Tak tady žádné ofiko rčení neznám, ale moje vlastní zní: „Když se razantně mění tlak, tak je to v prdeli.“ :-) Prostě moje zkušenost je taková, že velká změna počasí rybám nesvědčí. Jeden den ryby normálně berou a druhý den je o 10 stupňů míň, nebo víc (to je samozřejmá změna tlaku) a ryby nejdou vůbec. Nemám žádný hmatatelný důkaz, nebo něco, co bych vám teď k tomu mohl fundovaně říct. Ale z mé zkušenosti rybám svědčí stálé počasí. Jakákoliv změna je jen k horšímu. Tedy: když to nejde vůbec a je změna tlaku, tak si říkám, že to začne. Ale většinou to začíná hoooodně pomalu.

Vedro

V létě je to děs běs. Musím říct, že u nás v zátoce je to posledních X let na nic. V červenci voda zezelená a vytvoří se menší, či větší vrstva sinic na hladině. Pak je hotovo. A až do září, kdy se voda aspoň trochu vyčistí, je prakticky po rybách. V tu dobu je lepší chodit na proudné řeky a hlavní toky řek.

Zima

Zimní chytání je pro mě každým rokem záživnější. Jsou stále teplejší zimy a já tak prakticky chytám ryby celý rok. Ano, v zimě jsou ryby míň aktivní a musím je víc hledat, ale na řekách chytám celou zimu. Nejkrásnější je pro mě fotka kapra v podběráku, nebo na podložce, když je kolem všude sníh. Například letos mám chyceného prvního kapra 8. Ledna, hned na první docházce k vodě. Pak v lednu pár krásných cejnů na Slapech. V Únoru už na Berounce cejny a první kapříky.  A březen, to už nám všem začíná normální jarní rybařina.

Z mého pohledu a z mých mnohaletých zkušeností je nejdůležitější tlak. Když se razantně mění tlak, tak je všechno špatně. Ve větru to mám poslední dobou 1:1 a za deště? Loni jsem za deště chytal stále, každou druhou vycházku jsem mokl. V práci si ze mě kolegové dělají srandu a říkají. Ty jdeš na ryby? Tak to zase bude pršet co? A to je sakra pravda.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 7x:

Komentáře k článku

Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 27.3.2021 v 14:34 #18
Sbirulino Brno-Brno Město, 3/2886
offline
100lobik> .. pošli mi svoji GPS, odteď tě měním za STORM radar😁👍
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 27.3.2021 v 14:28 #17
100lobik Praha 2-Nové Město, 11/1142
offline
Tak dneska zase na chvíli u vody a přesně jak se zmiňuju v článku - opět pršelo. Podle mně se můžete řídit 😉 Zvedá se tlak a začal foukat vítr, tak jsem zvědavej, jak se povede zítřek u vody 🐟
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 22.3.2021 v 10:15 #16
ivan258 Chrudim I, 0/2
offline
Kde jsou ty časy, kdy ryby po dešti braly jak na běžícím pásu . Ale myslím, že to článek vystihuje dost přesně. Ono takové ty teplé deště nejsou zase tak běžné. Buď je to vichr, že to bere pruty, anebo to je dvoudenní doják... S tím vedrem také souhlasím. Snad jen možná malé rybníčky a požární nádrže, kdy se ve vedru ryby drží nahoře, ale to je zase prd zábava.
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 21.3.2021 v 12:34 #15
Ivar Brno-Brno Město, 1/1086
offline
Krásně všechno vypozorovaný to máš 👍, prostě realita...z 85%mám stejný postřehy, vítr když žene vlnky k mému proutku,tak se nadmíru daří...tlak to je kapitola sama o sobě ustálený má pozitivní výsledky,jak začne"houpat"jde to k prdu...a déšť-to bohužel nevím, děcka jak zmerčí mraky,tak v zájmu domácí pohody zdrhnou k autu,aby maminka nenadávala 😁a brzo se zase jelo na ryby... článek parádní,a prosím, prosím nezapomínejme na klik s odměnou 💰💰💰
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 19.3.2021 v 05:08 #14
Free Merklín, 5/146
offline
Moc hezky napsané a pravdivé. S tim tlakem jsem časem vypozorovat, že když jde prudce nahoru, nebo dolů ryby přestávají úplně brát a pak i já začínám mít vysoký tlak🤣. Ne, dělám si prču, sice v tu dobu mi neberou, ale ten klid co i tak mám☺. Hlavní je být u vody...
A teď všichni měšec a odměnu Tomášovi 👏👌
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 16.3.2021 v 17:46 #13
Lukas_37 Stará Boleslav, 1/38
offline
Pěkný článek. Podle mě se musí chodit na ryby a zkoušet to. Já mám také zkušenosti s tím, že větrno a deštivo přináší kapry. Ale třeba dneska jsem ani tak nešel chytat ryby, jako tvrdě okusil drsné počasí.. nic sem nechytl, foukalo a poprchávalo, dokonce sníh. Jindy letos větrno, sluníčko a kapříci brali. Když je čas je dobré chodit na ryby, pokud nejdou dát pár dní pauzu a pak zase jít. Sám se kolikrát přistihnu, jak se vymlouvám na počasí a pak nejdu;-D a to je chyba.
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 15.3.2021 v 19:19 #12
Hanz74 Praha 4-Chodov, 13/1124
offline
Díky, zas pěkné počteníčko Tome.👍Jo někdy to tak funguje a znám revíry kde skoro na 100%.
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 15.3.2021 v 18:35 #11
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
Kotliik> Když je měsíc tak u vody je pěkně 🤠
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 15.3.2021 v 18:30 #10
Kotliik Písek, 0/274
online
100lobik> hezké čtení a mám stejné zkušenosti v Černé v Pošumaví z toho místa.

Jediné co mám odzkoušeno s počasím téměř jistě jsou úhoři - když je jasno a moc svítí měsíc nebo naopak mlha nebo padá rosa, tak to balím...
Vítr, déšť a změna tlaku – kdy berou ryby? 15.3.2021 v 15:18 #9
100lobik Praha 2-Nové Město, 11/1142
offline
Děkuji všem! 😊

Rád bych věděl, jestli máte někdo taky podobné zkušenosti, nebo vychytávky, jak za určitého počasí nejlépe na ryby? Nebo jestli se mnou třeba v něčem nesouhlasíte?
Reklama