Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu?

Zveřejněno: 1.2.2021 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Země: Česko Revír: VLTAVA 10 - 14, ÚDOLNÍ NÁDRŽ SLAPY , 628 Kč od 28 čtenářů

Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu?

Jsem masař, chytám feeder, většinou řeky a často i v zimě, jde to také!

Kapitoly článku

Já jsem rozhodně sladkovodní

U moře jsem chytal jen jako kluk v dobách těžkého komunismu, nejdřív v Jugoslávii u Jadranu. Tam jsme si vzali jen plavačkové pruty a chytali u skal bílou rybu na těstíčko z chleba.  První týden jsme nemohli nic chytit, protože jsme šetřili a chytali na chleba od nás. Jenže rybky byly zvyklé na ten jejich bílý, ale na to jsme přišli, až když nám ten náš došel. A tak jsme si nakonec pěkně zachytali,  nejvíc takové placaté ryby. Přirovnal bych je k našim cejnům, jen nebyly takový slizký ;-)

Další chytání bylo v Bulharsku u Černého moře. Tam jsme si ve vodě u skal nachytali mořské šneky a na to jejich masíčko jsme chytali drobné rybky. Když jsem chytil takovou krásnou dravou rybu, která byla jako šipka a hrála všemi barvami, tak k nám přišel jeden místní a vysvětlil nám, že je jedovatá. Nějak se s tátou dali rukama nohama do řeči, a tak nám ukázal, jak se tam nejčastěji chytá ze břehu. Na háček se červenou bavlnkou navázalo malé sojčí peříčko, na kmenový vlasec se udělalo takových 15 deseticentimetrových návazců s těmito háčky a na konec montáže veliké olovo, abys dohodil co nejdál. A ještě jsi potřeboval kbelík. Nahodil jsi, přitáhl a na návazcích třeba pět ryb, potom dvě, pak 6, pak jedna, pak zase 5... A jen jsi je házel do kýble. Rybky se jmenovaly Safrity a upravovaly se na celém pobřeží na mnoho způsobů. V kempu jsme je pekli na vařiči na oleji. Jinak se udily, sušily a nakládaly. Táta zde navázal nové přátelství a my jsme slušně zachytali.

Jsem sladkovodní a mimopstruhový

Celý život mám mimopstruhovou povolenku. Jsem Pražák od Vltavy,  víkendy trávím na chatě na Slapech a příbuzné mám na jihu na Třeboňsku. Takže jsem se k těm pstruhovým revírům nějak nedostal. Ale hlavně jsem nikdy dobře neznal nikoho, kdo by mne k muškaření dovedl. Jako kluk jsem náhodně při čudlaření na potoce chytil krásné potočáky, a když jsem je přinesl domů, tak je nám (třem kámošům) mamka udělala na másle s bramborou. Nějakého toho potočáka mám chyceného z Berounky. Konkrétně pod splavem v Dobřichovicích jsem jich na žížalku nachytal dost. Pár duháků mám chycených na Vltavě, několikrát při chytání na housku se mi podařilo pstruha vytáhnout. Jeden čas je dokonce kvůli rybářským závodům v Praze nasazovali. Mezi jezy u Jiráskova a Karlova mostu. Po závodech jsme si v půjčovně lodiček za dvě stovky na 4 hodiny půjčili pramičku a už jsme na ně s malýma gumama vlítli. A když se zadařil ten prémiový, který měl kolem 60 cm, a kterých nasadili jen stovku, tak o to byla radost větší.  Na Mastníku jsem zase místo candáta na splávek a živou rybičku chytil velkýho potočáka 55 cm.  A samozřejmě na dírkách, ale to už je jen taková zimní zábava, kdy toho normálně nejde moc chytit. Určitě to není jen o pstruzích, například lipana bych si také někdy moc rád chytil. Taky nejsem dost šikovný na výrobu mušek, ale muškaření jako takové se mi hrozně líbí. Asi nejvíc z toho se mi líbí ten pobyt u dravých řek a rychlých potoků v krásné přírodě.

Jsem sladkovodní, mimopstruhový a říční

Stojaté vody mě nijak nelákají. Když stoják, tak přehrada. Rybník samozřejmě někdy také,  ale spíše s někým, kdo mě někam vytáhne. Takže hlavně řeky, nejvíce Vltava,  Berounka,  Nežárka, Lužnice a někdy Labe. Ještě tak obrovská jezera, ale ten styl chytání, kdy si zjistím někde 300 metrů od břehu hranu a tam budu zavážet své udice, tak to už je pro mne úlet.

Jsem sladkovodní, mimopstruhový, říční a masař

Nerad bych se na toto téma moc rozepisoval, ale vysvětlím, jak to vidím já.

Ryby jím, mám je rád jako celá moje rodina. Byl jsem vychovaný jako lovec a to, co chytím a zvládnu sníst, tak si vezmu. Dodržuji rybářský řád. A co dělají ostatní, je mi jedno, samozřejmě když také dodržují řád. A takové chování čekám i od ostatních. 

Rybařina je v současné době obrovský byznys, a kdybychom si ty ryby neodnášeli, tak by jedni neměli co nasazovat, druzí by neměli co chovat atd. Takže jestli někdo vyznává: Chyť a pusť, tak ať, jen ať se k rybám chová šetrně při jejich focení a hubičkování.

Jsem sladkovodní, mimopstruhový, říční, masař a svazový

Určitě na svazových vodách nechytím tolik kapitálních úlovků jako na soukromce, ale o to je to na řece větší adrenalin, protože fakt můžu chytit úplně všechny druhy. Nemůžu si pomoct, ale na soukromých revírech mi to připadá, jako bych chytal v akváriu. A pak, když se zadaří chytit 20kg kapra, který má hubu úplně rozervanou a nebo ocasní ploutev rozřezanou od pletenky, mi je ryb opravdu líto. Ale zase chápu i ty, kterým tento způsob chytání vyhovuje. Je taková rychlá doba. Samozřejmě se vždy pozastavím nad dotazy mladých rybářů na Vrance typu: Jsou na tomto revíru větší ryby? Né obrovský, ale aspoň 70+? :-) Tak to se směju. Ale vážně mi je z toho smutno. Vzpomínám si na dobu před třiceti lety, kdy jsme tahali spousty ryb, ale celkově daleko menších.  Když se vytáhl na Velikonoce kapřík 3 kg, tak to už byla sláva. A když nám to v létě sbalila opravdu velká ryba,  tak jsme ji většinou nevytáhli, protože náčiní jsme na to prostě neměli.

Jsem sladkovodní, mimopstruhový, říční, masař, svazový a kaprař

Jasně že kaprař, vždyť to je u nás takový základní a nejrozšířenější styl rybařiny. Jako malý dostaneš prut do ruky a jdeš s někým na rybník, řeku, nebo říčku na co? Na kapry. Taky se říká, jdeme na kapry, ale přitom se myslí i další ryby. Až časem se ten každého nejoblíbenější styl vyvine. I ten můj styl se časem vyvíjel. Začínal jsem klasicky na položenou s policajty před špičkou, ale přitom za posledních 10 let jsem čihátka na vlasec zavěsil snad pětkrát,  jen tak z nostalgie. Chytám hodně feeder,  95 % roku feeder a zbytek všechny ostatní styly.

Takže jsem feedrař. Zajímavé,  k čemu jsem vlastně došel při tomto rozboru.

Jsem sladkovodní, mimopstruhový, říční, masař, svazový, kaprař a feedrař.

A čím jste v rybařině vy? Do jaké skupiny rybářů se řadíte a jaký styl chytání vám nejvíce vyhovuje? Rybařina je v první řadě koníček, zábava a tak bychom také o ní měli přemýšlet. A protože jde vždy o zábavu v přírodě, tak se vždy chovat tak, abychom se k vodě mohli s čistým svědomím stále vracet.

Vždy chci být co nejvíc aktuální, a tak přidávám jednu zkušenost z tohoto víkendu, tedy poslední dny v lednu 2021. Víte, co mě nejvíc baví na chytání ryb v zimě? Je to klid u vody, protože jsem tam většinou sám.

Vzal jsem si dva dny dovolenou a ve středu vyrazil s dětmi a ženou na chatu – bohužel, protože jsme měli být na horách a bohudík, protože jsem se mohl utrhnout na ryby. Ve čtvrtek jsem potkal místňáky, že si to už jezdí týden trochu krmit a budou na rybách celý víkend. Tak jsme se v pátek u vody potkali. Oni od jedenácti zavezené boilies a já ve dvě začal navazovat své feedery. Sedl jsem si od nich 40 metrů, abych je nerušil a začal chytat. Kupodivu rybky hezky spolupracovaly. Do červů hodně drbů, ale záběr na sekání nic. Tak jsem vyzkoušel malou česnekovou kuličku s jedním červíkem, která to trochu nazdvihla a začaly záběry i od větších ryb. Cejn 46, plotice 30, a když přišli kluci omrknout, jak mi to jde, vytáhl jsem největšího cejna, už slušnou lopatu, měl 55. Braní bylo nárazové, 45 minut nic a pak najednou 3 záběry během deseti minut. Něco jsem netrefil a v pět už zase byla tma. Ten den jsem skončil se skóre 3 cejni, jedna plotice a další pěknej cejn mi spadl při zdolávání. Další 3 záběry jsem netrefil. Za tři hodiny u vody v lednu paráda. A ještě počasí jsem nezmínil. 5 stupňů a skoro celou dobu déšť.

Tak jsem si v sobotu přivstal, přiložil do kamen, aby se dětem dobře spalo, a v sedm jsem nahazoval pruty. Bylo teplo, 7 stupňů, ale foukal silný nárazový vítr, který měl kolem jedenácté hodiny s sebou přinést ochlazení. Začalo to relativně dobře, ale až třetí záběr jsem zasekl rybu. Cejna velkého tak 35 cm. Pak bylo hodinu po záběrech a v půl deváté se zatáhlo nebe a začalo peklo. Hrozný slejvák, vítr dokonce vyvrátil smrk ve stráni 100 metrů nade mnou a bylo po záběrech, bylo po rybačce. Ještě jsem to hodinu zkoušel, ale protože jsem byl oblečený spíše na zimu než na déšť, tak jsem zmokl jako slepice a v půl desátý pospíchal domů. To už chumelilo. Od rána se za 3 hodiny ochladilo o 6 stupňů.

Takže pátek se vyvedl a sobota? To byla zkouška, která prostě nevyšla kvůli rychlé změně počasí. A co kluci, kteří chytali ve třech od pátku na boilies? NIC! Šest prutů nastražených bez sebemenšího pojezdu. Rybu viděli u mě, ale oni prý chytají kvůli pěkné fotce. Taky způsob :-)

Petrův zdar a pojďte k vodě, kamarádi.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 4x:

Komentáře k článku

Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 6.2.2021 v 19:12 #17
Hanz74 Praha 4-Chodov, 13/1071
offline
Ahoj Tome,pěkně napsané 👍Nevidím, žádný problém když si někdo vezme sem tam rybu na chuť, mám ryby rád a má rodina také, tak si vezmu občas rybu domů. Když si to vezmu za celí rok, co chytnu a pustím je to tak 2%,co skončí na talíři. Pravidla i pořádek u vody dodržuji a spíše dělám úklidovou četu po někom. Ale viděl a i znám lidi které opravdu se těmto hranicím vymikaji fest a děs. Slova když jsem si to zaplatil ,neporušuji žádný řád mohu si vzít dvě ryby denně atd.jen valím bulvy a jdu radši pryč abych něco neprovedl a s timto člověkem končím. Také rád chytám na feeder -plavaná což 80% ,zbytek ostatní techniky.Řeky a stojáky jsou u mě tak nastejno vše má své krásy, a soukromaky ne,jen svazové vody.Tak zas někdy u vody či srazech a přeji všem Petrův zdar.
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 4.2.2021 v 22:41 #16
Kovin Olomouc, 0/135
offline
100lobik >Ani nevíš jak ti závidím, hned bych vyrazil 😢Tady u nás sou rybníky zamrzli a řeka teče jak blázen. A tak čekám 😬Ať se daří 🎣🐟👍
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 4.2.2021 v 22:11 #15
100lobik Praha 2-Nové Město, 10/1015
offline
Nejhorší je, že si to všechno déláme sami. Čím víc porušujeme RŘ, tím víc na sebe posíláme kontrolu a o to větší je to buzerace.
Proto tak rád chodím na ryby v zimě, to jsem u vody skoro sám 😉
Tak o víkendu na rybách chlapi! 👍
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 4.2.2021 v 18:49 #14
Kovin Olomouc, 0/135
offline
Moc hezky čtení 👍Mě akorát když jsem se po té dlouhé době vrátil k rybařině, zarazilo, že dost rybářů u vody mluví o masařich a dost sem se divil 🤔, protože dřív sem to neznal. Až jednou už byl podzim, chodil sem na jeden rybník kde nasadili kapřiky. Byl jsem tam poměrně často a tak sem tam jednoho takovyho Masařa potkal. Přišel rozdělal vercajk a za půl hodiny chytl 2 KAPRY 42cm, flaknul je po hlavě klackem a šup do igelitky. Začal balit a hurá s ůlovkem dom. A tak sem ho tam potkával asi měsíc a pokaždé stejně, teda někdy mu to trvalo než měl splněno i 2 hoďky. 🙃A tak mi to nedalo a ptám se, proč na ty ryby chodí 🤔A on,... No abych měl pro kámoše a rodinu když už si to platím, tak ať z toho něco mám 🤯😤😬A tehdy sem poprvé vyděl a pochopil co to je Masař. Takže když si občas někdo veme rybu NO A CO. 😉👍Masař je úplně někde jinde 👎Ať vám to všem jezdííí 🎣🐟👍😃
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 4.2.2021 v 14:40 #13
Johnnie Praha 2-Nové Město, 9/1151
offline
Pěkný čtení. Já jsem se dopracoval k tomu, že všechny ryby pouštím, ale nikoho neodsuzuju za to, že to má někdo jinak...
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 4.2.2021 v 11:54 #12
miky Teplice, 1/315
offline
Pěkný článek a 100%souhlas se vším, co píšeš!
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 3.2.2021 v 20:43 #11
Caperplann Praha, 2/1264
offline
Tohle se mi cetlo uplne samo. Je v tom hodne pravdy, i lehkeho vtipu a nejak se v tom i vidim 😀👍
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 2.2.2021 v 05:57 #10
Sbirulino Brno-Brno Město, 3/2248
offline
100lobik> .." masař "nás všechny (určitě všechny 😀) hodně potěšil.. výborný článek, díky za něj 👍
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 1.2.2021 v 20:03 #9
100lobik Praha 2-Nové Město, 10/1015
offline
Jsem rád kluci, že vás masař nenasral. Díky za reakce. Možná se už feeder dotáhl na klasickou kaprařinu a je nás tak půl na půl. Je stále víc oblíbený.
Jaký jsem rybář? Kdo je jaký rybář? Najdeš se tu? 1.2.2021 v 16:10 #8
Bartolini Mnichovo Hradiště, 3/26
offline
Pecka čtení...
Reklama