Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-)

Zveřejněno: 31.12.2020 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Země: Česko Revír: NEŽÁRKA 2, Olšanský rybník, VLTAVA 10 - 14, ÚDOLNÍ NÁDRŽ SLAPY

Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-)

Nebezpečná Nežárka během pár hodin... Hory odpadků na revíru v Kunraticích... Řeka je věrná, vzrušující a přitom nevyzpytatelná...

Kapitoly článku

Na rybách se vždycky stane něco nepředvídatelného, a když ne hned, tak po čase se tomu určitě zasmějeme. Dnes si zde v článku dovolím okomentovat nějaká rybářská přísloví a citáty slavných lidí.

První je přísloví orientální:

„Ryba, kterou jsi nechytil, je vždycky velká.“

Tak to je a vždycky bude. Každý rybář to zná od druhého, ale také z vlastních vyprávění.  Jsem na rybách, mám záběr, ryba se rozjede jako blázen a najednou rup, praskne vlasec. No a zaručeně to byl kapr přes sedmdesát, ale možná i k devadesáti. Zaručeně.

Stalo se mi to při chytání z lodi na candátech. Vidím staršího pána od nás z osady, jak mu letí prut do vody. On to zabalil a všem chatařům vypráví, jak mu prut vzal obrovský kapr. Já na lodi vzal prut s olůvkem a po pár prohozeních jsem ten jeho vytáhl i s kapříkem sotva 40 cm. Tak mu ho nesu, háček ještě zapíchnutý v tlamě a on mi snad ani nepoděkoval, jen nevěřícně kroutil hlavou.

„Když chodíte na ryby, přiroste vám řeka k srdci jako ta nejlepší ženská. Je věrná a vzrušující, konejšivá a přitom nevyzpytatelná.“

(Jan Werich, český herec, dramatik a spisovatel 1905 – 1980)

Tak s tím nelze než souhlasit. Mám spoustu zážitků od vody, takových obyčejných. Kdy jsem prostě hrozně zmoknul a pelášil domů namočený jako houba. Nebo naopak jsem  v silném dešti chytal celý víkend a bral jsem to jako takový boj o přežití, vždyť jsem chlap, tak to nevzdám. A i když jsem ten víkend ryb moc nenachytal, tak pro sebe jsem byl stejně vítěz.

I když jsem Pražák, tak celý život trávím u vody.  Na přehradě, kde mám chatu, se síla vody při deštích tolik neprojeví. Ale Vltava v Praze při velkých povodních v roce 2002 brala s sebou vše, co jí stálo v cestě. Ale to znáte všichni, kdo se kolem vody pohybujete, i z menších toků.

 Já nikdy nezapomenu na letní prodloužený víkend na Nežárce, kde jsem byl se dvěma kamarády a dohromady pěti dětmi. Byli jsme na takovém poloostrově, kam jsme se přeplavili přes řeku na malém dětském nafukovacím člunu. Postupně jsme řeku v tomto místě širokou tak 10-12 metrů přebrodili a na člunu převezli na několikrát děti a celé campingové a rybářské vybavení. Od čtvrtka bylo krásně a počasí se podle předpovědí mělo zkazit až v sobotu v noci a v neděli už mělo pršet dost. V neděli po probuzení nebylo po dešti ani památky, jen hladina řeky stoupla tak o 10-15 cm. To už muselo pršet někde nad námi. Tomáš se synem musel odjet dopoledne a to jsme je v pohodě ještě přes řeku dostali. Začínalo ale pěkně pršet a s dětmi už nešlo nic dělat. Tak jsme byli zalezlí ve stanech, déšť se změnil v průtrž a my se dohodli, že počkáme a pojedeme klidně až večer. A jak se déšť stupňoval, tak se zvedala řeka. Hlavně její průtok. V pět odpoledne jsme už museli začít balit déšť nedéšť. V sedm hodin ještě pořádně pršelo a my šli na to. Řeka byla zvedlá tak o půl metru oproti normálu, takže tam, kde máme vodu normálně po pás, jsme ji najednou měli po prsa. Nejhorší byl ten velký proud. S Petrem jsme se museli vzájemně držet a druhou rukou ještě člunu. První jsme naložili tašky a musím říct, že těch 12 metrů na druhý břeh bylo nepředstavitelně daleko. Na největší hloubce u protějšího břehu jsme museli poslední 4 metry doplavat. Podařilo se, ale několikrát jsme klopýtli a jeden druhému pomohli. Nakonec jsme převezli děti, které už hodinu čekaly v lijáku na místě, až na ně přijde řada. To už se začalo pomalu stmívat. Všechny věci jsme měli úplně durch, ale nakonec jsme se dostali na druhou stranu v pořádku. Těch 100 metrů po louce k autům už byla pohodička.  První jsme v autech převlékli promočené děti, pak sebe a hurá domů. Oba dva tátové jsme si pořádně oddechli.

Neumím to správně popsat, ale bál jsem se té vody. Jak řekl Werich, je nevyzpytatelná a já doplním, že vždy je nutné mít k vodě respekt, jinak to může skončit špatně.

„Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“

(Indiáni Kmene Cree)

Já si stále myslím, že většina z nás rybářů to umí. Umí se chovat správně u vody a na ryby se chodí odreagovat. Jen kdyby… Například ty odpadky, to je teda masakr. Jsou všude, nejen ve městech, v lese, u vody, ale i ve vodě. Dokonce snad už 80 % sladkovodních ryb má v sobě kousek plastu! Jeden příklad od kamaráda z Brd, který mi vyprávěl, jak jejich vesnicí protéká krásný potok a v něm žijí pstruzi. Ze všech baráků a stavení se dostávala odpadní voda samozřejmě do potoka. Před několika  lety se postavila čistička a vybudovala se kanalizace. Od té doby je prý voda v potoce pod čističkou mrtvá, minimálně v úseku 1,5 km pod čističkou a pstruzi nikde. Dovede to někdo logicky vysvětlit? Já jen vím, že je něco špatně.

Letos na jaře jsem se šel podívat na jeden revír, konkrétně na Olšanský rybník u Kunratic. Rybáři ho rok předtím celý rekultivovali a nasadili pěkné ryby. To, co jsem tam viděl, bylo na pováženou. Snad ve všech částech rybníka se válely na zemi odpadky. Tak jsem se naštval a zavolal na Obecní úřad s tím, že bych rád udělal brigádu a velice rád bych do této akce něco investoval v podobě rukavic, pytlů na odpadky a třeba i poskytnutím dopravy. Ten rybník je ve svízelné situaci – vlastní ho Rybáři Praha, uklízet jsem tam viděl lesy ČR a leží v obci Kunratice. Jeden nemůže bez druhého udělat nic. Za mne si myslím, že by to měla mít na povel obec a zajistit také i úklid. Na jaře se tam zase zajedu podívat a doufám, že to, co uvidím, bude lepší.

Je jedno, jestli bydlíme ve městech větších či menších, nebo na vesnici. Stále nesmíme zapomínat na to, že bez zeleně nemůžeme žít, a tak se podle toho i v přírodě chovat. 

 

„Při rybaření se uvolňuji. Druhý den jsem tak uvolněný, že bych šel zase na ryby."

(Valeriu Butulescu , básník, prozaik, dramatik 1953)

A o tom to je. Svědomitě musím říct, že čím víc chodím na ryby, tím víc mne to k vodě táhne zase :-)

Přeju si, abychom se u vody sešli v příštím roce zase co nejvíc. Pokud možno bez roušek a různých ostatních nařízení, abychom se nemuseli bát sejít s přáteli u vody a užili si pobyt v přírodě se vším všudy.

(Tomáš Vlček 2020) :-)

Šťastný nový rok všem rybářům a jejich rodinám, všem slušným lidem!

 

… a jeden vtípek na konec

 

Sedí rybář u počítače a kouká na hanbatá videa. Když jde kolem jeho žena, rychle stránky překlikne na rybářské, to se opakuje několikrát, vždy, když žena projde kolem. Naposledy se žena u něho zastaví a povídá: „Nech tam to porno, ryby chytat umíš!" :-) :-) :-)

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 5x:

Komentáře k článku

Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 15:07 #10
sepik Třeboň I, 0/261
offline
Super čtení,nádhera👏👏👏👏👏
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 11:08 #9
Hanz74 Praha 4-Chodov, 13/1012
offline
Moc pěkné čteníčko 🐟
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 10:57 #8
100lobik Praha 2-Nové Město, 10/967
offline
Ahoooj, tentokrát jsem to mé psaní chtěl trochu obzvláštnit, proto ty citáty. Nejdříve to měl být pohled na celý rok, ale pořád se mi tam motal ten corona virus a ikdyž jsem byl na rybách docela dost, tak to ve výsledku nebylo ono. 🤷‍♂️

Díky moc chlapi za přízeň a podporu, každý kladný ohlas je motivace. Snad se zase ten příští rok něco povede!

Tom
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 10:05 #7
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2089
offline
.. výborný článek 👍
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 09:50 #6
Lada Beroun-Město, 3/1427
offline
Tomáši moc pěknej článek.☺️👍👍👍
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 09:37 #5
Venda111 Praha 5-Hlubočepy, 5/211
offline
Skvěle napsané 👍
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 09:06 #4
Ivar Brno-Brno Město, 1/1041
offline
Výborný článek, včetně vtipně vložených pravdivých citátů, díky 👍👍👍
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 08:44 #3
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10528
offline
Parádička 👍🤣
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 08:23 #2
MIra Holasice, 19/1351
offline
Paráda 👍🐟
Dnes končíme a zítra nanovo, aneb jako vždy s příběhem :-) 31.12.2020 v 08:03 #1
Caperplann Praha, 2/1216
offline
Tomasi, moc pekne napsane a pravdive! 👍👍👍
Reklama