Deportace potočáků

Zveřejněno: 28.7.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 320 Kč od 5 čtenářů

Deportace potočáků

Deportace potočáků do mrazáků povolena. Ryba musí z vody a houba z lesa. Mohlo by to být ale i jinak

Kapitoly článku

Trocha ohlédnutí do roku 2009

Že už jste si odnesli z domácí pstruhové vody v tomto týdnu devět pstruhů ? Nevadí, pro dalších dvanáct si můžete klidně ještě zajet  do nedalekých Západních Čech.  Tady se to může.

Rozdává se na potkání.  Vody jsou plné potočáků, nikdo na ryby nechodí  a tak to pro letošek je povoleno. A fakt se smí chytat i na rybičky ? Jasně.  Jak jinak vydolovat z vody posledních pár mohykánů. Na rybičku ti skočí každý potočák jen mu jí naservíruješ ke kořenům.  V příštím roce budou vody prázdné, svede se to na kormorány a voda poteče dál.

 Sedm docházek beru. Omezení v minulých letech jsem bral jako diskriminační opatření proti muškařům, ale povolení  odnést od vody každý den tři ryby je hrozné.  Když jsem si to v lednu 2009 přečetl na vlastní oči v soupisu revírů musel jsem se posadit na židli a zapálit cigaretu. Místo aby se nastavily limity  na množství ponechaných ryb někdo vypustí do světa takovéto likvidační nařízení.  Nevěřil jsem vlastním očím a hned poslal email na ZčÚS do Plzně  aby mi někdo objasnil proč k takovémuto kroku došlo.  Dostal jsem obdobné  vysvětlení od Martina Bílého jako  bylo otištěno v březnovém čísle Rybářství  a  rozhodl jsem se k jeho argumentům napsat svůj vlastní názor k jednotlivým bodům..

Věrohodné studie dokazující že omezení počtu  docházek  má vliv na zvýšení populace ryb v rybářském revíru nejsou:

Myslím že věrohodné studie nejsou vůbec za potřebí.  Malou násobilku  zvládá každý z nás a dokáže si spočítat 3x3 nebo 7x3. Když si to člověk ještě vynásobí počtem týdnů kdy je možné na pstruhových revírech lovit a odnést tři kusy ryb je to obrovský rozdíl.Vydrancovat kvalitní pstruhový revír je pak otázkou několika měsíců. Stačí se poohlédnout.

Jsem Západočech a jako příklad  bych použil pstruhový revír Teplá v Bečově.

Byl několik let pro obyčejné rybáře uzavřen.  Kdo měl možnost si na tomto revíru zarybařit  po jeho zpřístupnění musí  uznat že to byla jedna z nejlepších řek na počet a velikost ryb. Jak dlouho? První rok. Každý si chtěl zarybařit.  Potkával jsem zde hodně rybářů kteří odjížděli spokojeně s úlovky domů. V dalším roce tlak opadnul. Velké ryby byly pryč. I tak to byl pořád ještě poměrně dobře zarybněný revír na který  stálo za to vyrazit. Když jme v loňském roce uzavírali pstruhovou sezonu právě na tomto revíru musel  si člověk povzdechnout jak dopadnul.

Byli jsme tu už sami a nikoho nepotkali.  Několik lipanů přes 30 cm, jinak droboť.  Té tu zůstalo poměrně hodně.

 Jak mohlo být krásně na tomto revíru kdyby zde bylo vyhlášeno pásmo pro muškaře s režimem chyť a pust.  Tlak by nebyl tak veliký ale ryby v řece by zůstaly pro ty kteří berou lov na umělou mušku jako životní styl a na ryby jezdí pro ulovení prožitků.

Dovedu si živě představit jak by tento revír dopadnul v dnešní době  kdy by měli ryby chtivý rybáři možnost si odnést tři ryby každý den. V létě by člověk marně hledal na hladině kolečko od lipana.

Doufám že se nastaví nějaká pravidla dříve než se budou moci  lipani a potočáci brát z úseku Otavy kde jsou doposud celoročně hájeni a nedojde k vydrancování  jako na Teplé.

Zkušenosti z likvidace následků otrav

Revír kde bylo uloveno 14 kusů pstruha a přitom jich bylo ve vodě 280 kg.

Možná že v úlovkových lístcích bylo 14 kusů zapsáno. Kolik jich bylo uloveno a vráceno vodě se nikde nezjistí.

Ono platí  jedno nepsané pravidlo.  "Kde je Krakonošovo, tam se ryby neberou " Nebo : " Když rybu odneseš příště už jí nechytíš " O potočáky je bída  a tak kdo si chce zachytat i příště na stejném místě všechny pouští i ty mírové.  Co by příště dělal u prázdné tůně.  Na malých tocích potočáci dostávají jména, ví se o nich  a není výjimkou že jednoho a toho samého se podaří během sezony ulovit několikrát. Je to velice milé setkání které vyvrací názor  zahraničních studií že 75% ulovených a puštěných ryb hyne. Je to pak tragedie když se pak člověk dozví že si Pepu  co měl už krásných 45cm odnesl po třech letech   soused který nectí nepsaná pravidla.

Zahraniční studie která hovoří o tom že 75 % puštěných ryb hyne.

Hrozně rád bych si tuto zahraniční studii přečetl a podíval se kdo se pod ní podepsal  a jak byla vlastně vypracována.  Byl bych rád kdyby se našlo místo na stránkách Rybářství k otištění.  Pan Bílí ji má a jistě rád poskytne.  Myslím že nejsem jediný který by chtěl vědět na čem je postavena. Podle mého je to holý nesmysl. Těžko bych chytil znovu Pepíka, znovu po týdnu  rybu která mi před objektivem  udělala salto a zmizela s mojí muškou zpět. Po rybářských závodech by to muselo v řekách vypadat jak po otravě.  Stejně tak na soukromích revírech kde se chytají stovky ryb denně a pouští zpět. Na rybách jsem skoro každý víkend, probrodím kilometry řek, ale uhynulé ryby nikde.  Čas od času se nějaká najde poraněná od volavky, rozkousaná od norka, nebo několik uhynulých kusů  v době tření.  Jsou to ojedinělé ryby.  Ani na ty 30cm co by uhynuly stářím  jsem nenarazil. Zaplísněnou rybu která by měla na těle infekci z nešetrného zacházení jsem také nechytil.  Možná se špatně dívám, možná je někdo přede mnou ukrývá. Tuto teorii ale prostě nemohu přijmout.

Dosazování ryb do revírů chyť a pust

Řeka nemá hráz  a ryby mohou plout kam chtějí. že splavou po proudu do úseku s jiným režimem je jejich obrovská škoda.  Bohužel neví kde je rybář pustí zpět a kde  čeká s igelitkou.

Potravní pyramida

Určitě nejsem sám komu se podařilo z jedné tůně odlovit několik pěkných pašáků, menších potočáků a i lipanů.  Žijí vedle sebe, možná si jdou pěkně na nervi ale jsou tam, popojdete o tůň dál a je tam další  sotva po pár metrech.  Jsou takové úseky.  Že by zde na pyramidy ryby nehrály? Jaké přírodní pravidla platí na zahraničních revírech kde se loví  trofejní ryby?

Platí tady jiná pravidla a ryby mají šanci  dorůst do velikostí  o kterých se nám jenom zdá.

Krátkověkost lososovitých ryb

Při pohledu na fotografie trofejních úlovků si někdy říkám jak dlouho ten pašák musel odolávat tlaku rybářů než se mu podařilo překonat hranici 60 cm. Určitě to nebudou dva, nebo tři roky.

Určitě byl několikrát na prutu jako dorostenec, pak se na něj usmálo štěstí a kápnul na rybáře co mu daroval svobodu  a jako silák dokázal několikrát uniknout  i s nástrahou. Dorostl, dožil se a možná by i žil dál, bohužel  poslední souboj prohrál s člověkem který neměl tu sílu  setřít slinu z brady a říct měj se, třeba někdy příště.

Zvýšení míry ryb

Hlásím se do té velmi malé části rybářů kteří volají o zvýšení míry pstruha potočního. Nenašel by se prosím ještě někdo ? Osobně znám jenom jednoho člověka co by asi řekl že to není potřeba Souseda z vesnice co mi zavraždil Pepíka. Ostatní desítky kamarádů  by zvedli ruku pro zvýšení míry.  Bohužel ale zatím nekřičí a nepíšou žádosti což shledávám jako veliký nedostatek. Stačí si vzít do ruky školní pravítko a dát palce 25 cm od sebe.  Že se vám to zdá hrozně málo ? Odmyslete si ocasní ploutev a hlavovou část a co zbude? Nic. Kousíček  tělíčka  ze pstroužka který ještě neměl ani čas se vytřít a zanechat potomstvo.  Škoda té práce a brigádnických hodin na chovných potocích.  Dejte palce 30cm od sebe.  Že je to také málo ? Je, ale i těch pět centimetrů by pstruhovi mohlo darovat alespoň rok života navíc pokud by nepadl do spárů pytláků a predátorů.  Měl by šanci.  Měl by jí dostat i když  se určitě najdou nějaká proti  a argumenty  těch kteří mají doma jen malé talíře.  Na méně úživných revírech by  možná mohl žít i  o několik let déle.  O zatraktivnění  revíru  by se určitě nejednalo, spíše o jeho nutnou záchranu.

Větička pana Bílého :“ Já mám jasno“ mě hrozně mrzí.  Kdyby po přečtení tohoto článku jsem jeho názor alespoň trochu vyvrátil  a přiměl ho  k tomu vyrazit se podívat jak se daří potočákům na západě Čech neseděl bych u klávesnice několik hodin zbytečně.

Studie  asi neexistují, proč to ale nevyzkoušet, pak by se dalo říci.  Ono to přeci jen k něčemu vedlo. Fandím Jihočechům, tam se o to pokoušejí a myslím že se jim to daří skvěle. Napište někdo studii, je jí třeba.

Letošní pravidla jsou nastavena. Ono se nic moc z výkazů na konci roku nezjistí.   Není kde brát.  Ti kteří  s muškařinou přestali  jelikož není kam na ryby v okolí chodit se v tomto stavu nevrátí, ba naopak bych řekl  že po letošním roce někteří raději vymění muškařské pruty za feedery a půjdou si hrát s kapříky na MP vody.  Jestli nepřibude  vykázaných úlovků by bylo jedině dobře.  Záleží na nás samotných rybářích.  Chovejte se k rybám jako kdyby jste chytali na domácí vodě a nechávejte šanci ostatním si trochu užít rybařiny.   

Neřiďte se pravidlem : Ryba musí z vody a houba z lesa.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 4x:

Komentáře k článku

Deportace potočáků 16.9.2020 v 07:09 #14
nuclear Opatovice nad Labem, 0/6
offline
Chodím na pěkné jedno pěkné místo, kde tahám Štiky, Candaty, Boleny. Prostě parádní zábava. Ale všecny ryby kolem 50 cm. Všechny vracím vodě. Potom vidím že jiní tam sedí půl hodiny, první záběr, míra centimetr nad a už to mlátí. Mě osobně se to nelíbí, ale to je tak asi vše co mohu dělat. Pomohlo by zvednout míry. Pouštím 99% ulovenych ryb. Víceméně je pro mě rybolov zábava a relax, či dobrý pokec s kamarádem.
Deportace potočáků 16.9.2020 v 07:03 #13
Herby Heřmánkovice, 0/1
offline
Widl> Chytám ryby již dost dlouho ,pamatuji doby kdy jít k vodě a nenést si domů 4 kusy znamenalo že člověk neumí chytat. Znám rybáře ve svém okolí co za rok měli s lipany kolem 270 kusu a po pravdě ryb bylo dost. Pak přiletěly volavky nasadily se vydry a výsledek vidíme. Je čím dál tím víc rybářu co se řídí chyt a pusť a ryb je méně a méně .
Deportace potočáků 15.9.2020 v 22:54 #12
Zahradník Vrchlabí, 0/5
offline
Dobrý den či ahoj,
Bydlím u břehu Labe ve Vrchlabí. Pravidelně se dívám z oken domu či z kamer a fotopasti co se děje u Labe. Mám je na instalovaný kvůli šroťákům na železo a kvůli škodné (kuna, jestřábů atd.. Jsem z některých kolegů znechucen. Naše Vrchlabská organizace se snaží o nemožné. Když to není Volavka tak to je kolega a co má míru tak to hned sežeru. Zítra budu si stěžovat že tam je h...o. Byl bych rád kdyby se nad každým jezem udělala rezervace do určité vzdálenosti kvůli obnovení populace (starých kousků) kteří se začnou vytírat. Nevím proč je Volavka chráněna (naplavenina) ,ano i Kormoráni atd.. Dokud by se populace ryb nezmátořila tak bych je odchytával či vystřílel. Jsou to vetřelci a dokud se ta populace nevzpamatuje tak tu nemají co dělat. A za další a to mě Vrchlabští rybáři jen potvrdí že se tu ruší náhony a potůčky jen kvůli komerci.! V Německu by je Němci sežrali.Tak to budou dělat tady. KRNAP nebo Povodí Labe jim to je kradený. Co těm našim dětem a vnoučatům řekněme. Už toho nechám a doufám že zvítězí zdravý . Zdravím a třeba jindy dáme řeč (řádek).
Deportace potočáků 24.8.2019 v 13:13 #11
Maxim40 Praha, 5/77
offline
Za mě byl bych pro zvednout miru na 35 cm. A kdyz nasadi meli by to napsat a na danem reviru zavest pravidelne kontroly a brat povolenky za přestupky. Nebo dat pokuty 10 tisic az 20 tisic.
Deportace potočáků 19.8.2019 v 01:36 #10
Ziki Praha 1-Vinohrady, 7/44
offline
Myslím, že záleží na každém z nás a jeho individuálním přístupu k lovu, nemluvím samozřejmě o zákonech které jsou jasné, ale na úsudku zdali se budeme starat o rovnováhu tím co vrátíme vodě a co si ponecháme " adolescentní rybu ačkoli je už dospělá pustím, protože udělá požitek dalším rybářům a hlavně proto aby se prodloužil ekosystém vodní flóry a měla delší čas na regeneraci, tím nemyslím jen reprodukci, ale i potravní řetězec, proto je na každém z nás, kdy rozhodneme, že už je ve vodě dlouho a opačně kdy už má kousek do důchodu".
Deportace potočáků 30.7.2019 v 09:10 #9
Bazzy Prachatice, 4/368
offline
Takhle je to tady normální, jsme navyklí jen drancovat
Deportace potočáků 29.7.2019 v 22:50 #8
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Je to jen o pristupu...
Deportace potočáků 29.7.2019 v 22:46 #7
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Chřenovák1> Co myslis, ze by se tim resilo?
Deportace potočáků 29.7.2019 v 17:36 #6
Johnnie Praha 2-Nové Město, 9/1181
offline
Chřenovák1> zase myslím, že vláčení umělých nástrah už zas tak moc neublíží
Deportace potočáků 29.7.2019 v 17:28 #5
mikki Praha 10-Hostivař, 0/713
offline
Chřenovák1> Ještě že o tom nerozhoduješ.Samý zákazy,to není cesta,jako by jste zapomněli že nám tady v minulosti zakazovali vše.Pičet do házel a omezení počtu ulovených ryb není špatný řešení.Ale taky hlídání revíru např po vypuštění ryb.
Reklama