Veslonos americký

Zveřejněno: 3.3.2019 v 18:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Veslonos americký , 40 Kč od 8 čtenářů

Veslonos americký

Jak na úspěšný lov této pro nás zatím exotické ryby z řádu jeseterovitých.

Kapitoly článku

Nemám tušení, jestli přijde doba, kdy v rybářském řádu bude zahrnuta doba hájení, nebo lovná míra veslonose amerického. Myslím si, že k tomu těžko někdy dojde. Vždyť kolik z nás rybářů mělo možnost se s touto rybou setkat? Osobně jsem měl tu čest při nasazování dvou kusů do privátní vody nedaleko Plzně. Majitel Vašek Rampich mi zavolal, jestli si nechci nafotit veslonose. Neměl jsem tušení, o jakou rybu jde a tak jsem si takovou příležitost nemohl nechat ujít. Dvě hodiny před ohlášeným příjezdem auta s rybami jsem už byl na místě a krátil si čas rybolovem. Ryby braly a tak mi čas utíkal velice rychle. Do vrat zabočilo terénní auto a bylo jasné, že moje chvíle přišla. Fotoaparát jsem měl připravený a pospíchal k autu. Než jsem k němu dorazil, první ryba už byla v přepravních nosítkách a mířila do vody. Sotva jsem stačil pořídit několik málo záběrů. Při odlovení druhé jsem přesvědčil majitele, aby mi rybu ukázal a abych měl možnost si jí nafotit. Moc času mi nedopřál, ale přeci jen pár fotografií jsem možnost pořídit měl. Nejprve se ryba držela pod hladinou. Bylo zajímavé sledovat trochu zvláštní pohyb.

Netrvalo dlouho a i druhá ryba zmizela z vodní hladiny. Detaily jsem si mohl prohlédnout až ve fotoaparátu. Tak takovou rybu s dlouhým rypcem ve tvaru obuvnické lžíce jsem nečekal. Popisovat tvar těla nebudu, raději přikládám fotografie. První co mě napadlo, byla tak trochu podoba s ptakopyskem bez křídel. Trochu bujná fantazie J Musím uznat, že pokud Vaškovi šlo o to, sehnat nějakou zvláštní rybu do svého rybníka, tak si vytipoval opravdu unikátní rybu. Jen si nedovedu představit reakce rybářů, kterým veslonos slupne nástrahu a objeví se jim před podběrákem. Mezi ty šťastné bych se chtěl také zařadit a tak jsem se začal pídit po informacích o této prapodivné rybě. Abych vám ušetřil čas s hledáním poznatků, sepsal jsem do pár řádků, co jsem vypátral na internetu a tady jsou:

Řadí se do řádu ryb jeseterovitých. Domovinou veslonose je říční systém Mississippi (Montana, Ohio…), od Mexického zálivu až po severní hranici USA s Kanadou. Následně byl uměle vysazován v různých místech včetně Evropy (například dolní tok Dunaje). K nám se dostaly oplodněné jikry z řeky Ohio. V našich vodách se už nějaký ten rok vyskytuje, ale až nyní se pomalu dostává do podvědomí rybářů. Jde o sladkovodní rybu, která může ale přežít i v brakických vodách. V současnosti je chován na farmách v USA, Rusku, Moldavsku, Rumunsku. Charakteristickým znakem této ryby je protažený rypec, který tvoří až jednu třetinu celkové délky ryby. Rypec je opatřen ve spodní části smyslovými buňkami, díky kterým vnímá podměty z prostředí a vyhledává potravu. Základní potravou je zoo a fytoplankton, který filtruje pomocí rozšířené spodní čelisti ale i drobní korýši, škeble, mlži. V zajetí se dá dobře naučit i přijímat různé krmné granule. Je to ryba, která potřebuje stálý pohyb a tak mu vyhovují větší vodní plochy. Může se dožít až 30 let (podle některých údajů až 55let) v zajetí se mu daří přežívat zhruba 15 let. Může dorůst do délky 250cm a váhy 70kg. Odchov se v zajetí příliš nedaří. Ve volné přírodě vytváří velká hejna, která migrují na třecí místa kde jikrnačka naklade jikry na písek, nebo štěrkové podloží a samec mlíčák je oplodní. Tření probíhá hromadně ve vhodných podmínkách jednou za 2-3 roky v mělké vodě v zimě, nebo časně na jaře. Pohlavně dospívají mlíčáci mezi 4-8 rokem a jsou větší než jikernačky, které dospívají o něco déle. Jeho nároky na prostředí jsou obdobné jako u jeseterů. Snášenlivost s ostatními druhy ryb je v pořádku. Jde o rybu velmi ceněnou pro svoje chutné maso a vyhledávaný kaviár, což vedlo skoro k vyhubení druhu.

Jak na veslonose:

Nás rybáře bude zajímat jak takovou rybu ulovit. Základem je nastražit nástrahu ve vodním sloupci kde se veslonos nejčastěji pohybuje. Na stražení nástrahy na hladině můžeme zapomenout. Ze dna by eventuelně mohl dokázat pozřít nástrahu, ale vodní sloupec bude ideální volbou. Vhodným způsobem lovu tedy bude plavaná, nebo položená s nástrahou, která bude nadnášená ve vodním sloupci. Jelikož má rád větší hloubku zaměřil bych se na stojatých mělčích vodách na místa u hráze a u výpustě, kde by měla být největší hloubka. Veslonos má citlivé smyslové buňky a ty bude třeba zaujmout. Pokud budou ryby z odchovu zvyklé přijímat krmné granule, nebylo by na škodu zjistit na jaké a těmi jak zakrmit, tak je i použít na háček. Ideální volbou by byly granule, které se dokážou vznášet ve vodním sloupci. Většina dostupných ale buď plave, nebo se potápí ke dnu. Možnou variantou by mohlo být nastražit na háček krevetu.  Nic jiného jak vyzrát na veslonose mě nenapadá. Zkušenosti z lovu nemám, jen jsem se snažil srovnat to, co jsem se o této rybě dozvěděl a co by mi mohlo pomoci při lovu. Zda jsou moje úvahy správné, prověří čas. Bylo by zajímavé se dozvědět víc, a jestli má někdo nějaké zkušenosti s lovem této ryby má, mohl by se o ně podělit a napsat o nich. Rád bych si takový článek přečetl.

Veslonos americký bude asi ještě dlouhou dobou spíše pro rybáře raritou, která ale jistě je zajímavá. Pořízení dospělé ryby není vůbec lacinou záležitostí a obdivuji odvahu a odhodlání těch co se odváží ryby obstarat a nasadit byť do soukromého revíru. Pokud se někomu podaří veslonose ulovit, musí se k rybě chovat obzvláště šetrně a co nejrychleji rybu pustit zpět do vody, aby nedošlo k uhynutí. Rypec ryby je hodně náchylný k zaplísnění a tak není radno na něj vůbec sahat. Na privátních vodách se setkávám s lidmi, kteří sice drží v ruce udici a možná že něco málo o rybaření ví, ale o tom jak by se měl rybář chovat k úlovku, vůbec nic neví a tak mám obavy, abych se ulovení veslonose vůbec dočkal. Třeba se to podaří alespoň vám.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 4x:

Komentáře k článku

Veslonos americký 12.3.2019 v 17:42 #1
Zippo Nosislav, 0/2
offline
nádhera,do ted sem neznal,juknout to na mně z mé udice tak se asi leknu
Reklama