Nevšední gumové nástrahy nymfy a ráčci

Zveřejněno: 19.1.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 30 Kč od 6 čtenářů

Nevšední gumové nástrahy nymfy a ráčci

S velikou oblibou používám tyto pro mnohé rybáře nevšední gumové nástrahy. Mají velice realistický vzhled a pro ryby jsou něčím novým neokoukaným. Když zrovna ryby nejeví zájem o nástrahy vedené ve sloupci, ale vyhledávají potravu na dně, dokážou tyto nástrahy na sebe upoutat pozornost a rybu přesvědčit k záběru.

Kapitoly článku

Nastražené na jigovém háčku, nebo marmyšce je můžeme přímo loudavým tempem oživovat. Čeří usazeniny dna a zvědavé rybě nedá, aby se přijela podívat co se to tam na dně vlastně děje. Většinou se jedná o nástrahy určené pro milovníky velmi jemné přívlače. Nastražují se na jigové háčky s váhou do 5g a s kratším raménkem. Vhodné jsou ty háčky, které mají i po těle háčku vytvořené protihroty aby nástraha při nahazování nesjížděla k obloučku háčku. Problém je v tom, že po několika záběrech hroty tělo nástrahy poničí a taková nástraha ve finále sjíždí také a je zralá na výměnu. Raději volím omotání raménka háčku elastickou nití. Trochu pomůže a nástraze neublíží.

Nymfy

Není mi jasné který druh, nebo jaký organismu gumová nymfa napodobuje, ale musím uznat, že je to nástraha velice účinná. Jde jen o to se jí naučit vodit na prutu. Vytvořit si ten správný způsob oživování. Ten by měl vycházet ze zápěstí rybáře. Spousta mích kamarádů touto nástrahou opovrhuje se slovy, že na ní nikdy nic nechytli. Svoje tajemství vydá tato nástraha jen tehdy, pokud jí budete důvěřovat a zkoušet. Víc než u jiných nástrah je zde důležitá volba barvy. Nevím v kolika všech možných barvách a odstínech se vyrábí. Osobně jsem jich vyzkoušel několik, ale místo v krabičce obsadily jen přírodní odstíny a to olivová, hnědá a šedá. Na vysazené duháky se hodí i oranžová, nebo růžová. Ve větších hloubkách kde se barevné spektrum jeví úplně jinak barva, nehraje takovou roli, ale na našich vodách s hloubkou do několika metrů jasně vítězí barvy výše zmiňované. Lov na nymfy dobře znají rybáři lovící na umělou mušku a ti dobře vědí, že nymfy se musí vodit těsně nade dnem. To stejné platí i pro tuto vláčecí nástrahu. Tím ale nechci říci, že ve sloupci patří mezi neúčinné. Po nahození je třeba vyčkat, až nástraha dosedne na dno a na napnutém vlasci se oživuje sérií krátkých jemných přískoků. Znovu necháme dosednout na dno a můžeme si dopřát chvilku odpočinku. Záběry mohou přijít i v době kdy nástraha nehnutě leží na dně.

Většinou ale přicházejí při opětovném oživení. Když ucítíme jemný záběr, nepřisekáváme, ale pokračujeme v oživování. Ryba ze zvědavosti většinou jen tak chňapá po vlajících tykadlech nymfy. Až když cítíme jako by šlo o vázku a špička prutu zůstane ohnutá, je nymfa v ústech ryby a začíná zdolávání. Stačí jen velice jemné přiseknutí. Ryba v té době už ví, že udělala chybu a vyráží do úniku. Při razantním záseku do opačného směru než se snaží ryba uniknout, se může jemný vlasec přetrhnout. Při lovu okounů považuji tuto nástrahu za jednu z nejúčinnějších. Okoun jí dokáže velice dlouho sledovat až ke břehu a někdy ho vydráždí až koncové přizvednutí k hladině. Proto je vhodné stát několik kroků od břehu a s vedením si dát záležet až do poslední chvilky. Vhodné je i během vedení několikrát měnit směr. To obstaráme změnou polohy špičky prutu z levé strany na pravou či obráceně. Trvanlivost této nástrahy není dlouhá. Většinou se rybám podaří utrhnout jemná tykadla. Pokud alespoň jedno nástraha stále má, dá se na ní chytat.

Pokud přijde o obě, vyřaďte jí a nahraďte novou. Někdy se stává, že dojde k roztržení zádové části nymfy a ta nám pak často spadává z háčku. Přetočením břichem vzhůru s ní lze také chytat. Bříško mívá však světlejší nebo jiné barvy a tak pokud ryby přestanou po otočení na nástrahu reagovat, raději použijte novou stejné barvy. Mnohem účinnější je vedení nástrahy po proudu a to na rozhraní proudu a tišiny kde se také zdržuje nejvíce ryb. Při lovu proti proudu je účinnější nahazovat do méně proudné vody na opačném břehu, nymfu přidržovat jen na napnutém vlasci a nechat jí brázdit přes proud. Až v pomalejší vodě u našeho břehu si s ní pohrávat občasným spuštěním a opětovným přitažením. Podle síly proudu je jen třeba měnit zátěž, aby se nymfa měla možnost dostat ke dnu. S barvou kuličky se dá také experimentovat a někdy může napomoci k úspěchu. Osvědčili se mi wolframové kuličky o průměru 5mm navlečené na jigovém háčku. Kuličku je třeba zajistit vázací nití proti pohybu. Ve zlatém provedení mám nejraději.

Ráčci

V lokalitách kde se tito živočichové vyskytují, je tato umělá gumová nástraha velice vhodná. Malý ráček je pro ryby pochoutkou, kterou vyhledávají. Pokud jim ho naservírujeme v době, kdy jsou ryby při chuti, máme o zábavu postaráno. Mohlo by se zdát, že raci z našich revírů vymizeli, ale není to tak úplně pravda. Na některých říčkách stačí otočit opatrně několik kamenů a člověk žasne, co jich může být na jednom metru čtverečním. Rak je celoročně hájený. Gumovou napodobeninu však použít můžeme. Stejně jako u nymf by barva nástrahy měla odpovídat živému exempláři. Je dobré jich mít několik v různých odstínech. Gumový ráček by se mohl jevit jako velice objemné sousto, které do pusy může nasoukat jen pořádný macek. Opak je pravdou. Na ráčky jsem lovil i malé okounky, které by se hodily jako nástražní rybky. I když rak není žádný běžec rychlých tratí, dokáže se při úniku před predátorem pohybovat velice rychle. Nic se však nesmí přehánět a pomalejší vedení bývá účinnější. Ráčci se spíše hodí k lovu na stojatých vodách, nebo do pomalých táhlých úseků v nadjezích .Unášený proudem může ale také zaujmout. S nymfou jsem ale dosahoval lepších výsledků.

K lovu na tyto nástrahy jsou ideální pruty s gramáží do 10g ve kterých je cítit každý kámen, každé zatažení a uchopení nástrahy. Nepovažuji se za žádného specialistu na přívlač. Popsal jsem jen svoje vlastní zkušenosti, které by se třeba mohli druhým hodit. 

Jestli patříte mezi ty, kteří ráčky a nymfy odsoudili k zapomnění, zkuste je znovu. Dejte jim šanci, ať si získají vaší důvěru.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 6x:

Reklama