Nástrahy pro UL přívlač

Zveřejněno: 7.1.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 33 Kč od 8 čtenářů

Nástrahy pro UL přívlač

Toto téma by klidně mohlo vydat možná na celou knihu. I když je UL přívlač dá se říci velice mladá odnož klasické přívlače, výrobci dokázali na tento trend velice rychle reagovat a nabídnout koupě chtivým nadšencům tisíce různých nástrah.

Kapitoly článku

Ona by se dala ještě i UL přívlač rozdělit na super ultra lehkou s nástrahami, které měří sotva několik milimetrů s hmotností do 1 g. To jsme se ale dostali na hranici, kdy se přívlač kloubí s lovem na umělou mušku. Nymfy s wolframovými hlavičkami se dají vodit i na přívlačových prutech a lovit na ně obdobně jako s muškařským vybavením.  Stejné je to s marmyškou . Na menší velikosti by úplně klidně mohli chytat rybáři s muškařským prutem.  U obou způsobů rybář ovlivňuje chod nástrahy. Jsou tedy v některých aspektech totožné.  Když k dělení nástrah pro UL přívlač přistoupíme hodně ze široka, můžeme si vytvořit několik pomyslných hromádek.  Na první můžeme nandat rotační nástrahy

Rotační nástrahy

Úplně miniaturní rotačky označené několika nulami najdete jen u několika výrobců. Není rotačka jako rotačka a modely se liší spoustou detailů. U těchto nástrah je důležitý jejich plynulý chod, aby se dokázaly točit i při pomalém vedení a to hned po nahození. Jak rotačka nepracuje jak má, je jí lepší vrátit do krabičky, nebo rovnou vyřadit. Nebo jí maximálně použít k chytání na tekoucích vodách proti proudu, kde nám síla proudu pomůže lopatku roztáčet. Podstatnou roli v chodu rotačky má velikost a tvar lopatky. Lžičkovité se dobře točí i při pomalejším vedení na stojatých vodách.  Na rychlejší vedení a do tekoucích vod se zase hodí lopatky ve tvaru vrbového listu. Klasickou řadu tvoří rotačky v barvě stříbra, zlata, mědi, mosazi, ale fajnšmekři si někdy lopatky dobarvují, upravují a přidávají spouštěcí body, nebo upravují zátěž. K tomu aby se miniaturní rotačka chovala ve vodě jak má je potřeba použít přiměřeně silný vlasec. Ty úplně nejmenší nemají rády, když je vlasec silnější jak 0,08mm a tak nadávání že se rotačka netočí, někdy není na místě, ale může si za to rybář sám, jelikož má na prutu silnější vlasec. Rotačka je stále velice dobrou nástrahou a právě ty malé dokážou divy a dají se na ně chytat i nedravé ryby. Třeba i hrouzci.

Plandavky

Trochu opomíjené nástrahy, ale v některých případech se rotačkám dokážou vyrovnat. Dobře se s nimi nahazuje a třeba na stojatých pstruhových vodách kde se ryby drží daleko od břehu a u dna, je to naše šance jak se k rybám dostat. Plandavka neklade při vedení vodním sloupcem takový odpor jako rotačka a tak si můžeme i na UL proutek dovolit dát trochu těžší nástrahu. Hodí se spíše k chytání v letních měsících, kdy jsou ryby ochotné sledovat a útočit i na rychleji vedenou nástrahu. Miniaturní mikro plandavky vyrábí Pavel Výboh, ty ale samotné nelze nahodit, ale v kombinaci se sbirolinem s nimi také lze úspěšně rybařit. Mají zvláštní konstrukci. Při tažení se dokážou i otáčet kolem osy. Když ryby chtějí opravdu pomalé nástrahy je to dobrá volba.

Woblery

S nabídkou  woblerů pro UL přívlač si výrobci obzvlášť pospíšili a na trhu je velice pestrá nabídka. Některé jsou velice realistické a propracované do detailů že rybám nedávají moc šancí rozpoznat, že jde o imitaci. Chod wobleru určuje několik aspektů a není jednoduché odhadnout, jak se bude nástraha ve vodě chovat. Dělí se podle potácivosti na plovoucí, pomalu potáplivé  a potáplivé a dále podle toho do jaké hloubky se dokážou pracovat. Chod nástrahy určuje postavení a velikost lopatky, ale i umístění očka a i celková konstrukce. Vybrat si ty správné není jednoduché. Při nákupu je třeba si rozmyslet, co vlastně od nástrahy požadujeme a kde a jaké ryby s ní budeme chtít lovit. Jiné se hodí na pstruhovou říčku, jiné na přehradu, nebo lov z lodě. Dalo by se za ně utratit spousty peněz, ale jedna krabička těch správných by měla do výbavy stačit. Z těch desítek woblerů které nakoupíte, vám stejně k srdci přiroste jen několik favoritů a ostatní zůstanou v krabičce jen zátěží. Velice pěkně pracují woblery s děleným tělem. Mám rád přírodní vzory a tak pro mne je favoritem na pstruhových vodách malý wobler který imituje potočáka. Troufají si na něj i podmírečné ryby a tak je třeba woblery přestrojit a navléci do kroužku háček bez protihrotů. Na malých vzorech jeden úplně bohatě stačí a klidně to může být i jedno háček, i když u některých modelů se výměnou háčku může změnit i chod nástrahy. Nedokážu posoudit, jestli je to ke škodě. Mám několik woblerů které po výměně háčků vodou nepravidelně pendlují a přesto chytají, možná že právě proto, že se chovají jinak než ostatní.J

Gumové nástrahy

Jsou laciné, účinné, dají se vodit různými způsoby, kombinovat s jinými nástrahami, mají spoustu vlastností, co ostatním jmenovaným nástrahám chybí. Dosud byla řeč vlastně jen o nástrahách, které imitují rybičky. Tady se dostáváme do kategorie, kde můžeme narazit i na imitace spousta různých vodních i suchozemských živočichů. Vyrábí se i gumové nástrahy, jejichž součástí je už nosič nástrahy s háčkem, ale převážně je třeba podle velikosti nástrahy a provedení vybrat k ní tu správnou jigovou hlavičku, tím pádem máme možnost sami určovat, jak chceme nástrahu vodit a jak se má ve vodě chovat, což je veliká výhoda. Tady záleží na samotném rybáři, jak se mu podaří nástraze vdechnout život při oživování. Gumové nástrahy se dají dipovat různými posilovači, což je také výhoda. Ztráta takové nástrahy tolik nebolí jako utrhnout značkový wobler a tak jsou to nástrahy vhodné na prochytávání neznámých lokalit a k chytání na místech kde jsou potopené stromy. Barva nástrahy hraje také podstatnou roli a je mnohem snazší sáhnout do krabičky třeba pro jiného smáčka  a toho přepíchnout na háček, než se převazovat, nebo přepínat s jiným woblerem. Velice účinnou nástrahou jsou třeba imitace ráčků a nymf. Ty jsou přímo hitem posledních let a jejich účinnost je hodně vysoká. Velice pěkně jsou provedené nástrahy firmy Berkley, které mají svojí vlastní pachovou stopu, která na ryby platí. Na trh se dostaly i obdobné menší napodobeniny a s těmi se dají velice dobře chytat i nedravé ryby. Měl jsem možnost zkoušet malé nymfy, které vytvořil pan Barcalík a ten je dovedl přímo k dokonalosti, co se týče tvaru i použitého materiálu.  Dal si na tom záležet a na výsledném produktu to je znát. Dokonce mi namíchal i přesně barvy, které jsem po něm chtěl. Na materiálu z čeho nástraha hodně záleží. Musí ve vodě pěkně pracovat, přitom být dostatečně pevná, aby něco vydržela a nebylo třeba měnit nástrahu po každé rybě. V nabídce už má několik velikostí a barevnou škálu si lze prohlédnout na internetu na stránkách www.barero    Podobnou cestou se pustili i jiní výrobci.  Nymfy Vagasky jsou také dobrou nástrahou, ale zdají se mi tužší a že pracují jinak než je moje představa J

Nástrahy z peří a srsti

Sem bych zařadil různé strýmry,lury, vivy , zatížené mušky které používají muškaři. Dají se velice dobře použít i na vláčecích prutech. Jde jen o to vymyslet jak mušku dostat k rybě.   Stačí umístit zátěž mimo nástrahu, třeba použít 1g olověný broček na konec vlasce a na vytvořený přívěs na kmenovém vlasci přivázat mušku. S muškou se dá velice dobře pracovat. Můžeme s ní při vedení zastavit, nebo jí nechat propadávat a znovu zvedat do sloupce. Hned máme nové možnosti jak rybě nabízet nástrahu. Mušky jsou velice účinné v chladném období, kdy ryby rychle vedené nástrahy vůbec nezajímají. Šikovný vazač si dokáže vláčecí nástrahy navázat přímo na jigové hlavičky a vytvořit si tak nevšední nástrahy. Někdy stačí několik srpků z kohoutího skalpu a hned je na světě napodobenina vranky.

Kombinované nástrahy

Velice zajímavé jsou kombinované nástrahy. Třeba umístěním rotační třpytky před smáčka. Rotačka dává vibracemi rybě znamení, že se něco děje a smáček za rotačkou je jen imitací chutného sousta. Za zdařilý nápad považuji jigovky u kterých je rotační list navlečený na jigovém háčku. Zátěž tvoří jigová hlavička, která tak zamezuje kroucení vlasce. Přidáním smáčka do ohybu háčku máme další kombinovanou nástrahu.  Chce to si ale s nastražením trochu pohrát, aby byl smáček chycený v ohybu jen za hlavičku a nebránil rotaci křidélka. Dnes už se vyrábějí v několika velikostech a ty nejmenší jsou dobrou volbou při UL přívlači. Vybírat se dá jak mezi barvami lopatky, tak i hlavičky. Jde jen o to vybrat tu správnou kombinaci barev pro danou chvíli. Od výrobce se mi podařilo sehnat jednotlivé komponenty jako dříky a lopatky a experimentoval jsem i s předřazením lopatky na samotném vlasci. Lopatka nemá plynulou rotaci jako na raménku háčku, ale chová se obdobně jako plandavka a při přidání barevných korálků je plandající lopatka dobrým dráždidlem. Kombinovat lze třeba i rotační nástrahy s muškou. Tato kombinace se mi na určitých revírech hodně osvědčila.

Marmyšky

Nejsem žádný specialista na marmyšky , ale tyto nástrahy používám velice rád. Samotná marmyška bez přidání nástrahy moc nechytá, ale jakmile se na háček přidá patentka, nebo umělý červ je tu velice dobrá nástraha. S hnojáčkem, nebo bílím červem je mocnou zbraní. Na pstruhových revírech nelze používat živou nástrahu, tam si musíme vystačit s umělou. Lov s marmyškou má svá specifika a vyžaduje soustředěnost a trpělivost. Ta se ale u vody vyplácí a právě někdy právě na ty nejmenší nástrahy přichází pěkné úlovky. Lov na marmyšky není u nás v popředí zájmu a tak pěkné marmyšky se na trhu těžko hledají.  S trochou zručnosti se dají vytvářet doma na koleni. Mnohem větší výběr mají naši kolegové v Rusku, nebo v Polsku kde je lov na marmyšky více rozšířen.

O každé nástraze by se dalo napsat mnohem víc. Každá má své způsoby vedení, každá pracuje ve vodě trochu jinak. Já jsem představil jen ty, co považuji za základní a kterých by měl mít rybář ve vestě alespoň několik kousků od každého druhu. Každý rok se na trhu objevují nové nástrahy. Vyzkoušet je není na škodu, chce to jen správně odhadovat, jestli to má smysl a jestli můžou něco nového do přívlače přinést. Některé mi připadají jen jako lákadla na peníze.  Důležité je své nástraze věřit. Bez důvěry strávíte víc času převazováním a měněním nástrah než chytáním. Tam kde je ryb dostatek, není třeba nic moc vymýšlet. Jiné je to na soukromích revírech, kde se ryby pouští a ty už mají dost zkušeností na to, aby rozpoznaly léčku.  Ryby se musí umět hledat. Jen dobrodruh vyrazí k vodě s několika málo nástrahami. Kdo chce chytat, musí být připraven na různé situace a mít výběr. Proto také kapsy vest aktivních rybářů jsou naplněné po okraj. Mezi nimi ta správná určitě bude, jen vědět která to je J Snažte se o výběru nástrahy přemýšlet. Musíte si umět zdůvodnit, proč volíte zrovna tu a tu nástrahu. Jsou dny, kdy žádné pravidla pro výběr nástrahy neplatí a vše je jinak. I s tím se můžete setkat. Dobrá nástraha je půlkou úspěchu. Objevit tu druhou půlku už je na vás.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Reklama