Jeseter sibiřský

Zveřejněno: 22.12.2018 v 10:56 , Autor: Ivo Novák Ryba: Jeseter Sibiřský , 30 Kč od 6 čtenářů

Jeseter sibiřský

Jejím domovem jsou sibiřské řeky, kde se rybáři mohou ulovit i kusy dva metry dlouhé. Jelikož jde o rybu atraktivní, bojovnou a všežravou získala si pozornost majitelů soukromých vod.

Kapitoly článku

S touto na pohled prehistorickou  rybou se rybář jen stěží potká  na  svazových vodách.

Tvrdí  se o ní že je nepřizpůsobivá našim podmínkám. Jejím domovem jsou sibiřské řeky, kde se  rybáři mohou  ulovit i  kusy dva metry dlouhé. Jelikož jde o rybu atraktivní, bojovnou  a všežravou  získala si pozornost majitelů soukromých vod. Mít jesetery ve svém rybníku  znamená přilákat  rybáře. Kdo by si nechtěl povodit na prutu pěkného jesetera a pochlubit se tak svým přátelům s netradičním úlovkem. Jde o to chytit toho prvního. Je to vzrušení když po záseku  se nad hladinu vyhoupme metrová ryba, zmizí zpět   a  cívka navijáku  začne zpívat pro rybáře tu nejlahodnější písničku. Kdo  se naučí vnímat pohyby ryby v ruce ve které svírá prut hodně rychle pozná  kdy se ryba chystá k dalšímu výskoku. Dokáže jich během chvíle předvést několik. Jde ale o  to  s rybou si užít. Na tvrdém prutu  se silným vlascem  jeseter moc prostoru nemá  a kdo ho dře z vody smykem  těžko nějaký výskok uvidí.. Na plavačkovém, feederové  či muškařském prutu je to úplně něco jiného. Tam jde o prožitek. Chytnete jednoho a chcete dalšího.. Vykuleně si prohlédnete to zvláštní tělo, které je drsné jako by šlo o rybu, která je zrovna ve tření. Při vyprošťování háčku  z pusy jesetera  zůstanete v údivu nad jeho ústy, které dokáže tato ryba vysunout  několik centimetrů.Je to pořádná hadice, do které  se vejde slušný  knedlík.  Užasnete nad jeho čtyřmi dlouhými vousky, které má před ústy, poťukáte si prstem na kostěné  štítky které mu lemují boky a  hřbet  a jistě si i prohlédnete jeho špičatý rypec který žádná jiná ryba nemá.Temeno hlavy je jako kdyby bylo z kamene.  Fascinující jsou jeho  mohutné prsní ploutve které jsou jako veliké vějíře a za prohlédnutí stojí i jeho ocasní ploutev která má  zvláštní tvar. Horní  lalokovitý výběžek je hodně protažený.

Myslím že tuto rybu  si nikdo nemůže spéct s jiným druhem. Maximálně s některým jiným  druhem jesetera. V úvahu by mohl přijít jeseter malý, nebo jeseter ruský. Malý má kostěné štítky menší, ruský větší. Nějak výrazně se od sebe neliší. Snad jen že u ruského vousky nedosáhnou k ústům. Na Moravě je jeseter malý původní rybou.Sibiřský  je dá  se říci vetřelcem. Čas od času se některému podaří uniknout do svazových vod,kde ale jeho přemnožení rozhodně nehrozí. Jeseter sibiřský je dlouhověká ryba. Dožívá  se i 60 let.

  Záleží na lokalitě. Metrový jeseter už dokáže klást pěkný odpor a co teprve takový dvou metrový stařík. Ještě jsem neměl tu čest. Metrový  se zvládnout dá i na jemnějším vybavení.  Dobrou nástrahou na jesetery jsou různé druhy červů, rousnice,hnojáčci, žížaly, larvy hmyzu, ale i drobné rybky, nebo jejich části. Nechá  se chytit i na kukuřici, různé druhy pelet. Dobré jsou  všechny příchutě na masové bázi. Hlavní je jesetery nalákat na loviště a tam je i udržet. Toho  se dá docílit jen vhodným  krmením které by mělo obsahovat větší podíl živočišné  složky. Přidáním bílých červů  a nasekaných žížal rozhodně nic nezkazíte.Jde o to přimět jesetery k tomu  aby vyhledávali potravu. Raději krmit častěji  a v menších dávkách.  Jde o rybu která  aktivně přijímá potravu i  v zimních měsících  a tak máme možnost se s ním setkat i při lovu na dírkách. Samozřejmě tam kde je to povoleno. Překvapilo mě že se nechal ulovit jeseter i na muškařskou výbavu. Zlákali ho žluté bloby,které  s oblibou používám při lovu kaprů. Ty se dají nasytit lososím  olejem. Stačí navonět. Je to všežravec tak proč by ne.Když si místo dobře zakrmíte  a ryby rozvášníte je bloba také dobrou nástrahou  i když jde jen o fantastickou mušku která nic konkrétního nenapodobuje.  Pokud budete vyrážet na jesetery nezapomeňte si vzít sebou dostatečně objemný podběrák  a hlavně se silnější síťkou. V slabé, chatrné by vám mohl během chvíle  jeseter svým špičatým rypcem nadělat díry že by byl k nepotřebě.

Záběry od jesetera nejsou nějak zvláštní. Někdy se mi jevily jako kdyby nástrahu uchopil cejn. Splávek  se položil  a já chtěl už  láteřit nad tím že se jesetera nedočkám  a ejhle byl tam.
Většinou se splávek  ale jen pěkně v poklidu rozjede  což je signál k přiseknutí. Při lovu s muškařskou udicí  se dá volit mezi dvěma  způsoby. Prvním je lov muškařením.kdy si na návazci vytvoříme dva návazce a na ně přivážeme háčky s očkem menší velikosti. Na ně nastražíme bílé červy  stejně jako při lovu na položenou. Při lovu na umělou mušku můžeme použít  tři mušky  a záleží na nás jaké. Já používám bloby  žluté barvy. Nahazuji  s potáplivou, nebo intermediální šňůrou, nástrahy nechám klesnout na dno, špičku prutu sklopím k hladině a pozoruji  průvěs šňůry pod špičkou. Jsem levák  a tak  v levé ruce držím prut a v pravé šňůru. Ani nemusím stále upínat zrak na špičku. Záběr je cítit v konečcích prstů. Jak  se dá šňůra do pohybu pravačkou zatažením za šňůru přiseknu  a  začnu  se zdoláváním. Nejprve stahuji šňůru rukou, ale jelikož rád využívám  vymoženosti muškařského navijáku  tak jak je to možné dotočím volnou šňůru na cívku  a zdolávám pomocí navijáku a jeho brzdy.Prut aftma 7 Shimanno biograft. A  vydrží neskutečné věci.

Jesetera zvládne  v poklidu, ale při zdolávání 10kg šupináče mířícího do vázky předvádí ohyby,  kdy se rybář loučí  se svým prutem.  Je na místě si připomenout  několik  zásad jak  se k rybě chovat. Pro mnohé je to  známá věc ale jelikož se pohybuji často mezi rybáři  a mám možnost pozorovat jejich chování  raději  tyto zásady připomenu. Někteří  se k rybě chovají jako by to byl kus něčeho podřadného. Určitě se ryba bude lépe cítit na navlhčené měkké podložce než na kamení či písku. Nemusíte hned utrácet za speciální  podložky, úplně stačí půlka staré pěnové podložky ( karimatky). Moc místa nezabere.Rybu po vylovení co nejrychleji vyháčkujte a vraťte  zpět do vody. Pořídit si snímek na památku může jen ten který má fotoaparát připravený k použití. Byl jsem svědkem toho, že rybář  nechá rybu  ležet v podběráku  a začne se shánět kde vlastně má mobil či fotoaparát. Konečně je po několika minutách na světě a přichází na řadu úprava scény,nedej bože převlékání. Skoro leklá ryba se už  nemrská. Přidušená po čtvrt hodince putuje zpět. Ztratila se v hlubině. Je v pohodě. Možná jo. Možná  to ale byla její poslední výprava na suchozemský  svět.  Vezměte si že kaprovi stačí aby si dvakrát loknul vzduchu  a je jako praštěný paličkou. Najednou je z divočáka krotký beránek. Ryba patří do vody a každý pobyt na souši jí nesvědčí. Jen tak vás bude majitel vody  kde se prohání jeseteři  příště vítat  s otevřenou náručí. Myslím že lov jeseterů je velice návykový. Po desátém uloveném jeseterovi je každá jiná ryba na háčku jen obtěžující  drobotina. Stejně jako okouni, tak i jeseteři mají své dny a když  se jim nechce prostě jako by v rybníku nebyli. To  se stává  při nedostatku kyslíku  ve vodě, nebo při prudkých  a rychlých  atmosférických změnách.  Ryby se stávají netečnými

Pak  ale stačí aby zafoukal silnější větřík, vlnky prokysličily vodu  a je  zase dobře.

Jeseteři si získali mojí přízeň. Připravoval jsem  rybářskou výpravu pro svého syna  a hledal vhodný revír kde by  byla jistota že si zachytá  a nebude nafučeně sedět u mrtvých prutů.

Vzpomněl jsem si na Vaška Rampicha, ke kterému jsem jezdíval do Letkova chytat  duháky a siveny a hlavně nádherné lysáky..Už před několika lety se mi zmiňoval že sehnal  jesetery a že je nasadil do svého rybníka.
Ten je zvláštní tím, že středem rybníka je postavené dřevěné molo s plošinou. Ideální místo pro muškaře. Ne jen ale pro ně. Telefonní číslo jsem měl stále v mobilním telefonu. Zavolal jsem ve středu  a domluvil návštěvu na pátek. Potvrdil mi že jeseteři jsou stále v rybníce a že už mají kolem jednoho metru. Nechtěl jsem  v synovi  Matějovi  budit plané naděje a o jeseterech mu raději neřekl. Stačilo do vody naházet půl kila masových pelet, připravit plavačkový prut, nahodit a začali  se dít věci. Během chvíle měl na prutu prvního  a během  dne jich ulovil dalších dvacet. Většina byla kolem 90cm, největší měl 96cm. Jeho spokojenost  byla pro mne odměnou.  Zase bude na co vzpomínat. Sám jsem  si několik jeseterů povodil na muškařské udici. Senzační den. Jako nástrahu jsme používali bílé červy a tak nebyla nouze i o ulovení jiných ryb. Cejnů bylo možná až příliš, ale když  se nechal zlákat pěkný lín, nebo kapr  nebyli jsme proti. K Vaškovi jsem jel na ryby znovu  příští pátek a v sobotu škemral abych mohl  zase. Ještě že je  to dobrý kamarád a ví, že rybaření je pro mne závislostí. Nenechal mě trýznit. Jeseteři mi prostě nedali spát. Je to obdobné jako když jsem chytil na muškařskou udici svojí první parmu. Lov jeseterů není náročný.Má  své kouzlo. Pokud vám někdo řekne kde jsou, neztrácejte čas. Stojí to za to.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama