Nová místa, ryba jistá

Zveřejněno: 2.12.2018 v 15:31 , Autor: Ivo Novák , 40 Kč od 8 čtenářů

Nová místa, ryba jistá

Daní za takové chytání na nových místech bývá ztráta několika nástrah ve vázkách. Tomu se člověk nevyhne a je třeba s tím počítat.

Kapitoly článku

Bylo by fajn kdyby toto pořekadlo platilo stejně jako se říká: „ změna místa ryba jistá „.

Bohužel tomu tak není i když někdy se to povede.  Tam kde ryby nejsou, se záběru rybář prostě nedočká a tak než sedět na jednom místě, je mnohem lepší se vypravit na rybářskou výpravu jen s minimálním vybavením a ryby hledat.  Na stojatých vodách je to trochu obtížné. Člověk si nedokáže vytypovat, kde by se ryby mohly zdržovat. Maximálně si očíhne přítok. Ten bývá vždy zajímavý. Nebo naopak hlubší části u hráze, případně nějakém místa pod stromy.  Na stojaté vodě spíš musí šmírovat po hladině a hledat známky toho, kde se ryby krmí.  Když  ale fouká vítr, tak ve vlnkách nic nevypozoruje a  nebo když se ryby nekrmí , kouká na lesknoucí se hladinu jako na zrcadlo.  Na tekoucích vodách je to trochu jiné. Tam se dá už z pohledu na řeku  vyčíst, kde by se ryby mohly zdržovat.

Chce to jen znát trochu té teorie o tom, co mají ryby rádi a čemu dávají přednost.  Jsou  pěkná místa, kde by člověk řekl: „ tady je to ono“ , ale pokud o nich ví spousta rybářů, bývají vychytané.  Stačí se rozhlédnout a hned víte na čem jste . Vyšlapané chodníky k vodě a  vydupané místo u břehu vám hned napoví o tom, jak je místo navštěvované.  Na top místa nové ryby připlouvají  a tak časem se tady ryby zase objeví. Najít ale místo, kam moc rybářů nechodí a kde se ryby zdržují , je jako výhra v loterii. Chce to dobré boty a trochu štěstí. Někdy taková výprava do neznáma může být velice zajímavá.  To ale nikdy předem nevíte.  Mít po ruce mapu není k zahození.  Alespoň se z ní dají vyčít místa, kam se dá dostat autem. Dál  už se ale musí  pěšky. O tom jaký je terén kolem vody se dá občas také vyčít z mapy , ale realita bývá někdy úplně jiná.  Lovných způsobů je několik.

Každý způsob má své přednosti a hodí se na jiné ryby. Jako takový universál  považuji plavanou, ale jelikož preferuji na MP revírech přívlač, věnuji se především tomuto způsobu. Je ale dobré být připraven i na ostatní způsoby lovu. Stačí mít sebou pár splávků, bročků, háčků, nějaké to průběžné olůvko a je vystaráno. Vše se vejde do vesty , nebo do batohu. Kratší proutek je výhodou. Nikdy nevíte jak budou břehy zarostlé a čím se budete kolem břehu prodírat. A co že budeme u vody hledat ? Hlubší úseky se štěrkovým, nebo kamenitý dnem , místa kde mají ryby možnost se ukrýt, podemleté břehy,  rozhraní proudu a tišiny, vtoky do tůní, jezy, soutoky z náhony, soutoky potoků a řek. 

To jsou všechno top místa.  Na některých  slibných místech je dobré setrvat déle a vyzkoušet  různé taktiky.  Pár náhozů nestačí.  V době lovu dravců můžete třeba na splávek chytit nástražní rybičku , převázat a vyzkoušet přívlač s mrtvou rybkou , případně jí nechat  několikrát proplavat tůní pod splávkem, nebo i vyzkoušet položit jí na dno . Převázat sestavu je otázka několika málo minut , ale úspěch pak může být odměnou.  Nikdy nevíte jaká vláčecí nástraha je na daném místě pro ryby tou top nástrahou . Někdy sebou nosím v batohu i několik zamražených rybek a když  pak třeba vyzkouším pustit rybku vodou pod splávkem rázem je tu záběr. Když se pak povede během hodiny vytáhnout z jednoho místa  tři krásné candáty, je to radost a vy víte, že jste na tom správném místě.  Umět u vody improvizovat. V tom já vidím šanci na úspěch. Přejít pěkné místo po pár nahozeních  považuji za chybu.  Není kam se hnát. Daní za takové chytání na nových místech bývá ztráta několika nástrah ve vázkách.  Tomu se člověk nevyhne a je třeba s tím počítat. Na řekách, nebo potocích nová místa hledám většinou  chůzí  směrem po proudu, nebo pokud jdu proti proudu, tak slibná místa si nadcházím a chytám je po proudu. Nahodit vláčecí nástrahu proti proudu je většinou jistá vázka . Po proudu se dá většinou povolením vlasce vyprostit. Na novém místě je třeba pouvažovat  o tom, kde bude to nejlepší místo pro ryby  a jak k nim nástrahu dostat. Na každém místě je to jiné.  Přeji vám hodně úspěchů na toulkách kolem vody a spoustu krásných ryb a prožitků.                                   

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama