Štiky s nanuky

Zveřejněno: 26.11.2018 v 07:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Štika obecná, Bolen dravý, Candát obecný , 65 Kč od 13 čtenářů

Štiky s nanuky

Mrtvá rybička je, a stále bude pro dravce velice atraktivní nástrahou, o tom není pochyby.

Kapitoly článku

Jak nalákat na nanuky candáty, boleny, štiky

Přívlač je o lovu dravých ryb. Vyznavači umělých nástrah to mají vcelku jednoduché. Svoje oblíbené nástrahy mají pěkně uschované v různých krabičkách a stačí jim sáhnout do té správné kapsy v přívlačové vestě, nebo vyhledat svojí oblíbenou nástrahu v batohu, nebo případně v brašně. Jde jen o to, vybrat tu správnou. Na některých pochytávaných lokalitách, kde dravci dobře ví co to umělá vláčecí nástraha je, se chovají k těmto napodobeninám laxně a ignorují je. Dobře ví, že mají pichlavé háčky a že je lepší se jim vyhnout. Často nástrahu jen sledují ze zvědavosti, ale nezaútočí, i když se rybář snaží jim zahrát perfektní divadelní scénu jako s raněnou rybkou.

Něco jim prostě na nástraze vadí. Velkou roli při přívlači hraje pohyb nástrahy, která by měla být přirozená, ale i pachová stopa kterou nástraha ve vodě zanechává je faktor, který může být klíčový. Umělé posilovače, které mají simulovat pachovou stopu kořisti, někdy mohou pomoci, ale s žádným který by mě přesvědčil, a ujistil, že plní svojí funkci jak má, jsem se ještě nesetkal. Moc jsem jich nevyzkoušel, ale ty co ano mě spíš od opětovného použití odradily. Snad jen lososí olej, ale ten zase zanechává za nástrahou olejové skvrny, tak i od něj jsem upustil. Přirozenou nástrahu jen tak něco nahradit nedokáže. Lov na živou nástražní rybičku nemá s přívlačí nic společného. Mrtvou rybku ale lze úspěšně nastražit na vláčecí systém a rázem máme co dravcům na vláčecím prutu nabídnout a není třeba používat žádných posilovačů k vytvoření pachové stopy.  Mrtvá rybička je, a stále bude pro dravce velice atraktivní nástrahou, o tom není pochyby. I mrtvá rybka nastražená při lovu na položenou přináší úspěchy, ať už leží na dně, nebo je pomocí plovoucích prvků servírována rybám nade dnem. Při položené musí rybář spoléhat na to, že si dravec svojí kořist najde.

Tam kde se to dravci ve vodě jenom hemží, není třeba nic vymýšlet. Hladová ryba není ostražitá a dá za vděk každému kusu rybího masa. Kde jich je málo musí se hledat. Pak je lepším způsobem přívlač. Nalovit si nástražní rybičky do zásoby nebývá velký problém. Ideální dobou k zajištění potřebného množství nástražních rybiček je podzim a výlovy rybníků. V některých rybnících kam pronikla střevlička východní je jí po výlovu všude plno. Někdy stačí jedno hrábnutí s podběrákem s jemnou síťkou a máte nástražní rybičky minimálně na celou sezonu i pro své kamarády a známé. Doma stačí rybičky roztřídit podle velikostí, nandat je do mikrotenových sáčků a v mrazáku zamrazit. Stačí do každého pytlíku dát po deseti rybkách. Prostě zásoba na polední vycházku. Na celý den by měla také stačit, ale člověk nikdy neví. Vzal bych dva pytlíky. Dřív než dojedete autem k vodě, tak se v kapse rozmrazí a u vody můžete rovnou rybku stražit na háček. Nepoužité znovu zmrazovat není dobré. I když jedno opětovné zmražení vydrží vcelku v pohodě, pokud je venku pár stupínků nad nulou. Lovu na zmražené rybičky říkám: „ Lov na nanuky“ Mrazem ztuhlá rybička po několika nahozeních ve vodě zvláční a není problém jí rybám nabízet. Velice úspěšnou metodou je lov pomocí plovátka, nebo přiměřeně velkého splávku. Na mělčích úsecích z hloubky do dvou metrů se hodí pevný splávek, na hlubších partiích může být vhodnější průběžný splávek s pohyblivou zarážkou. Není třeba žádných zbytečných zátěží.

Samotná rybička má dostatečnou hmotnost k tomu, abychom s ní nahodili. Stačí jen experimentovat s přídavnými olověnými broky 1-2g které můžeme připevnit zhruba 20cm před rybičku a tím zrychlit její propadávání vodním sloupcem. Splávek je třeba vybrat uvážlivě. Musí mít dostatečnou nosnost, aby se z rybky a přídavnou zátěží nepotápěl. Čím menší tím lépe. Velká štiková kačena je rušivým elementem. Splávek nám pomůže rybičku přizvedávat ode dna a samozřejmě plní i funkci signalizátoru záběru. Způsob vedení je jednoduchý: Nahodíme do míst, kde tušíme stanoviště dravce, rybičku necháme vyklesat ke dnu a pak zvednutím špičky prutu jí popotáhneme. Ta částečně vystoupá k hladině a znovu jí necháme propadávat ke dnu. Pohyby by neměly být rychlé. Musíme napodobovat umírající rybku, která se jeví dravcům jako velice lehká kořist. Ponecháním nástrahy v klidu mezi jednotlivými cykly také může přinést úspěch. Někdo by mohl namítnout, že jde vlastně o lov na plavanou s oživováním nástrahy a ne o přívlač. Zdánlivě to plavanou připomíná, ale druhý prut bych rozhodně nenastražoval. Jde o cílený způsob lovu dravců s aktivním vedením nástrahy. Tento způsob je brán jako přívlač. Já ho tam tedy řadím. Jde o to, ryby vyhledat a to lze pouze obchůzkou, při které by se vám druhý prut stejně překážel. Slibným místům s potopenými keři, stromy, pařezy, tam kde je členité dno a různé zlomy a hrany je dobré věnovat více času. Často se to vyplatí.

 Menší rybičky nastražuji pouze na jedno háček. Na větší můžete použít i trojháček, případně i přídavný. K lovu používám lanko. Při lovu s rybičkou má v sestavě své místo. Lanko sice může rybu odradit a ta když zjistí zradu, nástrahu pustí, ale ztráta pěkného úlovku při zdolávání ryby za to nestojí. Použití lanka je samostatné téma, které se probírá mezi rybáři hodně často. Názory se hodně různí. Na štiku které čouhá z pusy kus ocelového lana, také není zrovna pěkný pohled. Vše je v samotných rybářích. Při lovu musí být samozřejmě celá sestava sladěná. K čemu je ocelové lanko, když rybář použije slabý vlasec a ten mu při záseku, nebo prvním výpadu ryby povolí. Pak je stejně všechno špatně.Kdo se rozhodne omezit nápadnost lanka, může použít speciální návazcový materiál Hard mono od firmy Klimax, který je odolný proti oděru s utvrzeným povrchem. Na první pohled vypadá jako vlasec, ale měl by odolávat štičím zubům. Používám ho většinou při lovu se strýmry, ale i na štiky do čisté vody. Zatím mojí důvěru zklamal jen v několika málo případech a tak mu stále věřím.  Stejně jako při přívlači na umělé nástrahy je dobré mít sebou zmražené různé druhy nástražních rybek. Ty je lepší zamrazit třeba jen po dvou kusech. Střevličku východní mohou ignorovat, ale když jí vyměníme za perlínka, plotičku, nebo okouna může být záběr okamžitě. V náladě a chování ryb se asi nikdo nevyzná a je dobré být na možné varianty připravený. Všechno má svůj čas a tak ani při přívlači se splávkem není dobré někam pospíchat. Raději prochytejte  jedno místo pořádně než letět po břehu.

Pan Jaromír Chrástek se v listopadovém čísle rozepsal o tom, jak rybáři ničí dravé ryby tím že nepoužívají lanka. Štice co jsem chytil já, čouhalo ocelové lanko z pusy, a také jí to hendikepovalo. Stejně tak mohl háček s kuličkou hrachu při situaci, jakou pan Chrástek popsal se štikou, který sešil jícen jedno háček bez lanka. Přikazovat striktní používání lanka při lovu dravců nevidím jako zrovna vhodné řešení. To by se muselo lanko používat třeba i při lovu na miniaturní marmyšky. Tu štiky také rády kradou rybářům. Rozumný rybář zváží kdy je lanko třeba a kdy se bez něj obejde, a když štika vezme za vděk třeba malému smáčkovi určenému okounovi zůstane jí smáček v čelisti. Zřejmě se jich dokážou zbavit. Štik jsem nachytal poměrně hodně, ale často se nestává, že by nějaká nástraha obohatila moje krabičky. To jsou opravdu výjimky. Stejně jako se podařilo chytit trofejní štiku Jaromírovi na zrnko hrachu.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

Štiky s nanuky 17.5.2019 v 09:14 #3
Kubajss Jirkov, 0/49
offline
Výborná rada.a chci se zeptat,zda snuru bo lanko?
Štiky s nanuky 2.12.2018 v 09:15 #2
MIra Holasice, 19/1404
offline
jj, kulové plovátko
Štiky s nanuky 2.12.2018 v 00:07 #1
Cunikcz Chomutov, 7/638
offline
Tím plovátkem jste myslel bublinu?
Reklama