Přívlač s mrtvou rybičkou

Zveřejněno: 7.10.2018 v 07:19 , Autor: Ivo Novák , 55 Kč od 11 čtenářů

Přívlač s mrtvou rybičkou

Pravdou je, že nejnovější Rapalu si každý nekoupí, ale třeba přívlač s mrtvou rybičkou může vyzkoušet každý a tak jsem se rozhodl pár vlastních postřehů z tohoto způsobu lovu sepsat.

Kapitoly článku

Mám pořád v paměti větu pána, který napsal do Rybářství svůj názor, že se píše o všech možných specialitách, ale žádné běžné rady pro obyčejné rybáře. Trochu jsem nepochopil rozčlenění na obyčejné a neobyčejné rybáře a tak jsem si věc vysvětlil tak, že asi by uvítal rady pro ty, co chytají léty prověřenými a vyzkoušenými způsoby co jsou dostupné všem bez rozdílu na stav jejich peněženky. Pravdou je, že nejnovější Rapalu si každý nekoupí, ale třeba přívlač s mrtvou rybičkou může vyzkoušet každý a tak jsem se rozhodl pár vlastních postřehů z tohoto způsobu lovu sepsat. Přeci jen od běžného způsobu lovu s umělou nástrahou se liší a má několik specifik.

Umělé nástrahy se liší tvarem a hlavně svým chováním při oživování nástrahy. Nástraha musí dravce zaujmout a vyprovokovat ho. K tomu právě slouží prvky, které nástraze dodávají pohyb a určují, jak se ve vodě bude nástraha chovat. Třeba rotační třpytky mají ve vodě agresivní chod a rotující lopatka svým pohybem dokáže vyslat informace, že se něco děje na velikou vzdálenost. Mrtvá rybička při zatažení toho moc nepředvede, ale má jiné výhody, které umělým nástrahám chybí. Hlavní je, že je přirozenou potravou. Nebudí podezření, že jde o léčku a hlavně její pachová stopa je identická s tím co dravec ve vodě hledá. Pro něj je poraněná zmítající se rybka velice lehkou kořistí. Při zkoumání nebudí podezření. Ležící mrtvá rybka na dně tolik nezaujme jako ta, která v sobě jeví poslední zbytky života a tak oživování nástrahy a způsob vedení nám může velice pomoci jednak dravce najít a i přimět k záběru.

Vláčet se dá jednoduše pouze s rybičkou. Stačí lanko s háčkem. Rybu nastražit za háček za pusu. Můžeme přidat před obratlík lanka nějaký zátěžový broček, aby se nástraha dostávala rychleji ke dnu. Někdy se to hodí, jindy to může být na škodu a opravdu pomalé propadávání může být tím správným způsobem. Víc není třeba. Lze použít i vláčecí systémy k nastražení rybky. Jsou i takové, které mají nořící lopatku a rybička pak pracuje jako wobler. To bychom se ale dostali zase do kategorie pro neobyčejné rybáře a tak se raději budu držet úplné jednoduché klasiky. Lanko s obratlíkem, háčkem, jeden broček. To je základní sestava. Osobně mám rád použití vlasce Hard mono, který je čirý a byl vyvinut k lovu dravců při lovu na umělou mušku. Pár takových návazců mi sice štiky překousaly, ale ve většině případů odolaly. A můžeme nahodit, a začít s oživovat nástrahu občasným popotažením, přizvednutím a následným ponecháním v klidu. Při popotažení záběr cítíme až v prutu stejně jako při přívlači.

Dravec může uchopit naší nástrahu ale i v době, kdy jí necháváme v klidu ležet a pak se jeví jako vázka. Dravci mají rádi, když se nástraha zvedá ode dna k hladině. V tom případě je dobré do sestavy zařadit obyčejný, nebo průběžný splávek. Záleží na tom, jaká hloubka je na místě kde chytáme. Splávek je i dobrým indikátorem záběru. S použitím splávku se dostáváme na hranici mezi lovem přívlačí a plavanou. Aby nebyly žádné dohady ze strany porušení RŘ stačí, že budete lovit na jeden prut. Splávek v sestavě nám právě dokáže to, že nástraha při zatažení stoupá vzhůru k hladině, což je to čeho chceme při oživování dosáhnout. Na mrtvou rybičku postačí 2g splávek s jedním gramovým bročkem. Větší není třeba. Zbytečně by mohl rušit a upoutávat pozornost. Rybička by měla mít šanci dopadnout až na dno. Tam kde hrozí vázky, můžeme nastavit i menší hloubku, ale je třeba rybičku častěji oživovat. Visící kolmo ve sloupci by nebudila zrovna dojem, že jde o tu správnou kořist. Pak je lepší ji nastražit za hřbítek a oživovat velice pomalu. Dravce zajímá i silueta kořisti. Kolmo ve vodě se rybičky bohužel nepohybují. Když máme nastavenou hloubku, až na dno bude splávek na hladině ležet a záběr poznáte tak, že se dá do pohybu, nebo ucítíte záběr při zatažení. V takovém případě jsou dvě možnosti. Okamžitě přiseknout, ale to nemusí být ta pravá chvíle.

Lepší je udržet nervy na uzdě. Je to těžké. Při přívlači je to přirozené zasekávat při záběru. Dravec může ale rybičku držet jen za ocásek. U umělé nástrahy nemá cenu se zásekem otálet. Tam dravec zjistí, že chyboval během chvilky a snaží se nástrahy zbavit, dokud je to možné. Při přívlači s mrtvou rybičkou je to ale trochu jinak. Tam je to podobné jako při lovu s živou. I když dravec ucítí naše zatažení,  nemusí ho to zradit. I když jí pustí je velice reálná naděje, že ji bude chvilku zkoumat, a znovu jí uchopí. Když se nám podaří rybu zaseknout, přichází fáze zdolávání. Rozhodně není třeba nikam spěchat a páčit rybu z vody. Ba naopak. Rybu je dobré částečně unavit. Plná síly na zemi vyvádí a není jednoduché jí udržet. Na rybu bychom měli sahat jen s mokrými dlaněmi. Když divočí, tak pomáhá to, že jí zakryjeme oči dlaní. Je třeba dávat pozor na její ostré zuby. Stačí chvilka nepozornosti a kousnutí od štiky se velice dlouho a těžce hojí. S mini peánem v kapse nastanou problémy. Na štiky třeba brát sebou kvalitní veliký peán anebo raději kleště s dlouhými čelistmi. Prodávají se různé pomůcky, které by měly sloužit k otevření štičí pusy, ale podle mých zkušeností rybě spíš ubližují. Nejde-li se k háčku dostat je lepší lanko přeštípnout, nebo když není čím, tak ho odstřihnout celé. Rybu, kterou si hodláme ponechat, bychom měli nejprve zbavit života a zbytečně jí neprodlužovat trápení. Stejně tak jako při lovu s živou rybičkou pochytáváme slibná místa. Někdy se ale vyplatí vyzkoušet i místa, která nejsou na první pohled ničím zajímavá. Právě na nich většinou rybáři vnadí a krmí a právě zde může být místo kde se zdržují i malé rybičky za kterými dravci vytahují na lov. Další zajímavou variantou je použití přetíženého splávku.

Ten nám sice zmizí pod hladinou, ale zpomalí propadávání ryby vodním sloupcem, což může být rozhodující pro váhající dravce. Kdybychom chtěli nakouknout ještě dál do této problematiky, můžeme do sestavy zařadit sbirolino, což je obdoba vláčecího splávku. Má však trochu jiné poslání. Sbirulina jsou rozděleny podle toho, jak se ve vodě chovají. Některé plavou, jiná se pomalu potápí, jiná jdou velice rychle ke dnu. Podle toho v jaké hloubce hodláme chytat, volíme to správné sbirulino. Při lovu se sbirulinem se do sestavy nedává zatěžkávací broček. Sbirulína bývají průsvitná  a málo nápadná. Do některých lze dopouštět vodu a ovlivňovat tak jejich chod i potácivost. S mrtvou rybičkou lze lovit i  s koncovou zátěží  a rybičkou na bočním přívěsu. Je to taková obdoba drop shotu. Ten bývá velice úspěšný při lovu okounů s ježdíky. Na štiky vystačíme s popisovanou klasikou. Jako u všech způsobů lovů, tak i tady platí, že hlavní je víra že se nám podaří rybu ulovit, být vyzbrojen trpělivostí a umět si rybolovu užít.

Při lovu přemýšlet a v případě potřeby ho uzpůsobovat daným podmínkám. Ještě bych se zmínil o chování u vody. Jelikož budeme většinou pochytávat příbřežní partie, je třeba se chovat tiše, být nenápadný, vyvarovat se dupání a rychlých pohybů. Ryba by o nás neměla vědět. Dobrou pomůckou jsou nákoleníky, nebo alespoň měkká podložka pod kolena třeba z kusu karimatky. V těsné blízkosti břehu je třeba sedět v podřepu, nebo klečet na kolenou. Tím se naše silueta podstatně zmenší. Při přecházení v místech kde jsou břehy zarostlé vegetací je někdy vhodnější prut složit. Lépe se pak prodírá houštím. I v tomto článku by se dalo popsat několik pravidel, kterých je třeba se držet jako v předchozím článku. Bylo by to ale opakování toho co už víte.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 4x:

Komentáře k článku

Přívlač s mrtvou rybičkou 11.4.2019 v 21:00 #2
Jose308 Plzeň 1-Bolevec, 1/20
offline
No myslim ze mrtva rybka vazi min. 10g takze 2g splavek ji k hladine skutecne zvedat nebude, naopak nastraha ho v okamzitw potopi. A ani s prubeznym bych tomu neveril
Přívlač s mrtvou rybičkou 15.10.2018 v 21:06 #1
RomanDobes Světlá, 0/1
offline
Co by jsme mi doporučily nakoupit za nějaké věci př.:(fluocarbon,návazce,atd...) ???
Reklama