Na štiky s živou nástrahou

Zveřejněno: 18.9.2018 v 07:16 , Autor: Ivo Novák Ryba: Štika obecná , 45 Kč od 9 čtenářů

Na štiky s živou nástrahou

Pozorovat tančící splávek na hladině je vzrušující. Dokáže hodně napovědět o tom, jestli je nějaký dravec na blízku. Nástražní rybička to zjistí mnohem dřív než mi a snaží se prchnout do bezpečí.

Kapitoly článku

Nejraději lovím dravce přívlačí. Je to pro mne odpočinková a relaxační činnost. Občas se nějaká ta ryba i splete a tak se člověk vrací domů spokojený a dobře naladěný. Přívlač a lov na umělé nástrahy má své kouzlo, ale kdybych měl srovnat účinnost s lovem na živou nástrahu, asi by neměla šanci se jí vyrovnat. I když záleží na tom, jak by se rybář k lovu postavil. Když si sedne na hrázi na sedačku, rozbalí dva pruty a celý den stráví na jednom místě, možná rybu chytí. Druhý rybář s vláčecí udicí obejde rybník a chytí rybu na několika místech. V klání obou způsobů by vyhrál. Když se ale na obchůzku vydá i rybář lovící na živé nástrahy, skóre může být úplně jiné. Co že jsem to chtěl tímto naznačit? Ideální a nejúčinnější je spojit oba způsoby dohromady. Základem je ryby hledat a nečekat až nějaký hladový dravec objeví naší rybičku.

Na obchůzku je třeba se vybavit s rozmyslem. Nenosit zbytečné věci, ale opravdu jen to podstatné minimum. Židličku, stojan, nebo vidličky může rybář klidně oželet. Není třeba sebou nosit ani dva pruty připravené na lov dravců, i když dva lze využít. Lepší je se věnovat jednomu. Jestliže je ve vodě před vámi hladová ryba, tak si naší nástrahu určitě najde. Když není, ani druhý prut nepomůže. Ten zvyšuje naději na úspěch pouze u rybáře sedícího na hrázi. Při aktivním lovu je zbytečný. Podběrák je třeba, bez něj se neobejdeme. Hodit se bude teleskopický skládací, který můžeme přenášet zastrčený v batohu. Dá se v případě potřeby rozbalit i jednou rukou. Po první rybě už ho ale stejně budeme přenášet rozbalený. Problémem bývají nástražní rybičky. O ty je třeba se starat, v něčem je převážet a u vody přenášet z místa na místo. Takové starosti při přívlači odpadávají. Řešením může být druhý proutek se splávečkem a krabičkou hnojáků. Tak to většinou řeším já. Nejraději používám za nástražní rybičky ty, které si nachytám přímo na místě, kde hodlám lovit dravce. Jen svěží, čerstvá rybička plná síly dokáže pěkně vyvádět a simulovat u dravce agresivitu. Mě lov nástražních rybek alespoň napoví, kde se zdržují. Tam kde jich je dostatek, bude i předpoklad, že opodál budou postávat ti, kteří čekají na chutné sousto. Jako ideální nástražní rybičku na štiky považuji okounka kolem 10-15cm. Na takovou rybičku stačí bohatě 4g splávek, 2gramové bročky před obratlík s lankem a jeden střední trojháček umístit do karabinky. Rybička se dá stražit za pusu, nebo za hřbítek. Nastražená za hřbítek je myslím účinnější. Dva volné hroty trojháčku je dobré zamáčknout kleštěmi. Nechávám jen ten, na který napichuji nástražní rybičku. Nehrozí, že se sama z háčku uvolní. Není nic horšího, než zamotaný trojháček s hroty v síťce podběráku.

Má to své výhody. Když je háček pěkně v čelisti a nemá hroty, dá se poměrně jemně a rychle rybě z čelisti vyprostit pomocí peánu přímo ve vodě a odpadá trápení s podběrákem. Když už je třeba podběrák použít, nehrozí, že půl hodiny budeme trávit na kolenou a snažit se háček ze síťky vyprostit. I ten jeden protihrot dokáže pěkně znepříjemnit rybolov. Místo trojháčku jde použít i jednoháček. Nějaká ta procenta v úspěšnosti při záseku se sice ztratí, ale účel také splní. Malí okounci se většinou zdržují kolem břehů. Štiky to ví. Nemá ale cenu nahazovat přímo ke břehu. Okounek na háčku se během chvíle zorientuje a určitě se bude chtít někde ukrýt do bezpečí a sám si to namíří ke břehu. Má li být akční je třeba ho nahodit zhruba 10 metrů od břehu. Tím se zvětší prostor, ve kterém ho dravec může lokalizovat. U břehu je prostor poloviční. Rybička musí zaujmout. Dravec zpozorní a vydá se obhlédnout, co mu nabízíme. Neútočí hned, ale kořist nejprve zkoumá a rozmýšlí taktiku lovu. Hladová ryba ale dlouho neváhá. K tomu, abychom zjistili, jestli nějaká taková na místě kde chytáme je, nám postačí zhruba 15 minut. Když se záběr nedostaví, je lepší se vydat o kus dál. Štiky mají rády potopené stromy, keře, rákosiny, členité dno. Takovým místům je dobré se věnovat. Každý strom v těsné blízkosti břehu s větvemi nad vodní hladinou je potenciálním stanovištěm. Taková místa mají rádi okounci, ale i plotice, nebo perlíni, kteří zde číhají na potravu v podobě hmyzu spadlého na vodní hladinu. Je pravděpodobné, že pod korunou budou ve vodě spadané větve. V době podzimu bude dno pokryté spadaným lupením a to štikám napomáhá, aby byly nenápadné. Zajímavé je, že záběry přicházejí spíš na rozhraní mezi siluetou koruny a volnou vodní plochou. Někdy může záběr přijít až v těsné blízkosti břehu. Proto je třeba vyzvedávat rybičku z vody velice pomalu a opatrně. I v tento moment může přijít rozhodující útok dravce.

Pozorovat tančící splávek na hladině je vzrušující. Dokáže hodně napovědět o tom, jestli je nějaký dravec na blízku. Nástražní rybička to zjistí mnohem dřív než mi a začne se snažit prchnout do bezpečí. Splávek začne dovádět, kličkovat, měnit směr. Někdy se i pokládat na vodní hladinu. Záběr bývá velice čitelný. Mizí pod vodní hladinu a spokojený dravec odplouvá pozřít ulovené sousto. A teď jsme se dostali do místa, kdy by měl přijít zásek. Co rybář, to jiná teorie a jiný pohled na to, kdy vlastně správně a hlavně včas zaseknout. Okamžitě po záběru by to bylo nejlepší, ale i s trojháčkem bývá zásek v této fázi spíš seknutím do prázdna. Háček ještě vůbec nemusí být tam, kde by měl být. Ryba potřebuje chvíli na to, aby si nástrahu v puse srovnala. Mezi rybáři koluje pravidlo, podle kterého je třeba vyčkat, až se ryba zastaví a začne kořist polykat. To může trvat ale i několik minut. Mám vlastní strategii. Myslím, že celkem osvědčenou. Po záběru překlápím naviják a počítám do dvaceti. Mezi tím si připravím fotoaparát do pohotovostní polohy na krk. Rychle překontroluji seřízenost brzdy navijáku, zaklopím, několika rychlými náviny dotočím volný vlasec a zasekávám, pokud je to možné do strany. Se zvednutou špičkou lze také, ale tím dáte dravci impulz jít do výskoku kdy má ryba reálnou šanci se zbavit háčku. Já se snažím výskok koordinovat do doby, kdy mám už rybu pod kontrolou a čas použít druhou ruku k fotografování. Na zvednutí špičky reagují obzvlášť štiky velice dobře. (takový malý návod pro fotografy J ) Kdybych měl vyhodnotit úspěšnost, tak bych typoval, že se bude pohybovat na hranici 90 procent a 100% úspěšnost že háček bude někde v puse a ne v jícnu.

Ten správný lov dravců přichází s podzimem a to už těch pěkných ryb v revíru je podstatně méně než při zahájení lovu dravců a tak se o naše nástrahy budou zajímat převážně menší ryby a těm je třeba dát šanci dorůst. Úplně jiné bude rybaření se zaměřením na velké trofejní ryby. Záleží na tom, jak velkou nástražní rybu použijeme. Okounci 10-15cm jsou universální nástrahou, na kterou si troufne i candát, nebo i velký okoun i jiní dravci. S ploticí přes 25cm jistě záběrů ubude, ale je zase reálná šance na ulovení opravdu pěkné ryby. K lovu velkých trofejních ryb je třeba použít jiné vybavení. Tam nám 4g splávek stačit nebude. Budeme potřebovat i jiný silnější prut a celou bytelnější sestavu. Se zásekem bude také třeba vyčkat delší dobu.

Mám ještě jedno pravidlo. Dvě ryby na jednom místě a dost. Hladová štika, která nám spadne z háčku během zdolávání, může během chvilky zabrat znovu. Dokonce i několikrát za sebou. Když už jí ale ulovíme, unavíme a pustíme, dá si už pozor a někde si najde místečko k odpočinku. Na stejném místě může číhat ale i jiný dravec a není výjimkou jeho následné ulovení během chvilky. Čekání na třetí rybu může být už ale zdlouhavé. Když do deseti minut není další záběr, balím a jdu dál. Delší čekání je ztráta času. Během zastávek na druhý proutek s gramovým splávečkem zkouším, jestli jsou kolem břehu okounci a dolovuji nástražní rybičky podle potřeby. Mít dvě, tři v zásobě je na místě. Větší množství je zbytečné. Pro případ že by se mi nepodařilo ulovit nástražní rybičku, vozím sebou zamražené tři kousky. I na ně se dá chytat. Je to ale jiný způsob lovu. Mrtvá rybička položená na dně není tolik úspěšná jako živá nástraha. S mrtvou je účinnější přívlač. To ale nelze použít druhý proutek k lovu nástražních rybiček. Když se ale nedaří rybičky nachytat je lepší proutek složit a věnovat se přívlači. O přívlači s mrtvou rybičkou se dočtete v příštím díle.

Nejlepší dobou lovu je rozednění. To je aktivita ryb největší. Během dne slábne. Je to dané tím, že se dravci nasytí a nemají potřebu lovit. Není třeba ale zoufat, když přijdete k vodě v odpoledních hodinách. Všechny ryby nebudou mít nacpané pupky. Bude jich méně hladových, ale na nějakou jistě narazit můžete. Nikdy není předem dané, co se stane. Popsal jsem svoje vlastní poznatky. Můžou se lišit od vašich. Tam kde bude hojnost bílé ryby, může být nejlepší nástrahou třeba plotička, jinde to může být třeba hrouzek. Na řekách budou top místy jezy, podemleté břehy, tůně, rozhraní proudů. Každé slibné místo je třeba vyzkoušet. Třeba ale některá moje rada vám přijde vhod právě na vaší oblíbené vodě.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 5x:

Komentáře k článku

Na štiky s živou nástrahou 14.10.2018 v 20:25 #4
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Ludek11> Myslím, že povolenku bys měl vrátit spíš ty kamaráde...
Na štiky s živou nástrahou 14.10.2018 v 20:24 #3
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Ludek11> A ti řekl kdo?
Na štiky s živou nástrahou 14.10.2018 v 20:20 #2
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10538
online
Ludek11> závisí na jakém revíru chytal někde má míru i hájení a někde nemá míru 😂😂
Na štiky s živou nástrahou 14.10.2018 v 19:54 #1
Ludek11 Tábor, 0/1
offline
Pokud lovíš na okounka 10 cm, pak bys měl okamžitě přijít o povolenku. Okoun má lovnou míru 15 cm. Pokud to nevíš podívej se do rybářského řádu.
Reklama