Na lovu okounů - Orlická přehrada III.

Zveřejněno: 6.7.2018 v 08:21 , Autor: Ivo Novák Ryba: Okoun říční Revír: VLTAVA 16 - 19, ÚDOLNÍ NÁDRŽ ORLÍK , 15 Kč od 4 čtenářů

Na lovu okounů - Orlická přehrada III.

Okouni natlačili rybičky ke skalnímu útesu a tam je drželi v sevření. To byla moje chvíle a se smáčkem jsem na devět nahození chytil devět ryb.

Kapitoly článku

Na třetí výpravu za okouny jsem se vypravil sám. Rozhodnutí padlo ve čtyři hodiny ráno 17. listopadu. Původně jsem se měl tento den setkat u vody s Vaškem, který přislíbil, že přiveze loď, ale výpravu jsem odvolal, jelikož jsem měl odpoledne hrát s kapelou. Když jsem si ale vzpomněl na pěkné chvilky při rozednění před třemi dny, nedalo mi to a do programu na úterní den jsem přeci jen zařadil tříhodinové chytání. V klidu jsem se vykoupal, nasnídal, nanosil věci do auta a vyrazil nocí do zátoky snů, kterou neprávem někteří nazývají "Mrtvou zátokou."

Cestou jsem musel natankovat. Věděl jsem, že pumpa v Rožmitále má jako jediná v širokém okolí otevřeno již od 5 hod a tak jsem se jen modlil, jestli to platí i o státním svátku. Obsluha přijela v čas a já mohl pokračovat v cestě už s klidnou duší. Nebylo kam pospíchat. Času do rozednění bylo ještě hodně. Tentokrát jsem čelovku nezapomněl. Hodila se. Bez ní bych se na cestu lesem ke skalnatému výběžku nevydal. Byla ještě úplná tma a už bylo slyšet jak si okouni a candáti cpou břicha. Obloha byla zatažená a mírně mžilo. Okoun k lovu používá zrak.

Co ale mohli vidět v takové temnotě, nebylo mi jasné. Začínal jsem podle stejného scénáře. První letěl do vody pop. Chtěl jsem prorazit smůlu s touto nástrahou a dokázat si že je účinnou. Bohužel znovu jsem se záběru nedočkal. Se stříbrnou rotačkou a plandavkou v barvě okouna to bylo obdobné. Zase nic. Zkrátka tyto nástrahy mi nepřináší úspěch. Neumím to s nimi. Od břehu odráželi první rybáři na loďkách. Dnes si také přivstali. Okouni natlačili rybičky ke skalnímu útesu a tam je drželi v sevření. To byla moje chvíle a se smáčkem jsem na devět nahození chytil devět ryb. Krásná šňůra záběrů. Chytal jsem na 5cm smáčky olivové barvy s rozeklaným ocáskem na 2g jigovém háčku. Nevodil jsem nástrahu přímo u dna, ale ve vodním sloupci. Čím víc se rozednívalo, tím hlouběji bylo třeba smáčka dostávat.

V tu chvíli člověk nevnímá vůbec čas. Schválně jsem počítal úlovky, abych si mohl udělat přehled o úspěšnosti nástrah. Smáček jednoznačně kraloval. i když jsem zkoušel i marmyšky , nymfy i bobiny. Čím vláčnější smáček tím víc záběrů. Těsně vyhrál šedivý s černou perletí nad olivovým. Přede mnou chytali rybáři z loďky na rybičky. Přijel i Vašek s kamarádem. Hladinu brázdila flotila rybářských bárek, ale kolem deváté hodiny záběry ustaly a ani rybáři na loďkách dále od břehu okouny netahali. Vydal jsem se na cestu k autu.

Prut už jsem měl zabalený. Došel jsem až k písčité pláži. I když tu byla úplná mělčina a vody po kotníky okouni sem najížděli za drobnými rybičkami, které se vyděšené držely v mělké vodě. Než jsem nastrojil prut, bylo po útoku okounů a hladina se zase uklidnila. Potkal jsem se zde s přáteli. Prohodil pás slov o tom, jak to jde. Chtěl jsem už jít k autu, když jsem spatřil další velké zalovení okounů přímo na mělčině. Hřbety okounů řezali hladinu. Chudáci museli dřít břichy po písku, aby se za rybičkami dostali. Útoky se opakovali v rychlém sledu  a to jsem nemohl nechat bez povšimnutí. Rybičky hledali útočiště před okouny v porostu vrbiček, který byl částečně ve vodě.

Přesunul jsem se tedy rychle k vrbičkám zrovna ve chvíli, kdy okouni znovu vyrazili k útoku. Hned na první nához jsem měl pěkného hrbáče a v rychlém sledu jsem chytil dalších šest. V době kdy byl klid, stačilo, nahodil do hlubší vody a imitovat poraněnou rybku a rozvášnění okouni si jí velice rychle našli. Bylo už po desáté hodině a tady okouni brali pořád. Jinde už bylo po braní. Všechno bylo dané tím, že zde byla velká koncentrace malých rybiček. To je úspěch všeho. Najít kde mají okouni spižírnu a tam jim nabízet nástrahu.

Chytal jsem jen na umělé nástrahy a fungovali velice dobře. O všechny smáčky jsem přišel a tak přišli na řadu banja i ty se okounům líbili. Dvanáct okounů během hodiny a půl byl pro mne na pokročilou dobu velice slušný výsledek a tak jsem odjížděl ze zátoky velice spokojený. Třetí výpravu jsem hodnotil jako nejúspěšnější i když jsem chytal ze břehu. Byl jsem zkrátka v pravý čas na správném místě. Jen co doplním zásoby nástrah, určitě vyrazím znovu. Podzimní lov okounů je nádhernou záležitostí a všem, kdo si najdou alespoň chvilku čas ho doporučuji. Dnešní den by se určitě dal srovnávat s lovem okounů ve Švédsku na jezerech. Buďme rádi, že takové vody ještě u nás jsou. Když vám někdo řekne, že jdou okouni na Orlíku, nenechte tuto informaci ladem a vyražte . Je tu nádherně a když vás okouni odmění  za  vaší  trpělivost záběry, budete odjíždět s blaženým pocitem a to za to stojí

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Na lovu okounů - Orlická přehrada III. 11.9.2018 v 17:45 #1
MiM Suchdol nad Odrou, 0/8
offline
Krasavci
Reklama