Když přijde podzim

Zveřejněno: 16.9.2017 v 09:58 , Autor: Ivo Novák Ryba: Pstruh obecný Revír: KLABAVKA 2

Když přijde podzim

I když jsem si mohl v neděli ráno přispat nedalo mi to a hned po sedmé hodině, když celá rodina ještě spala jsem vyrazil na pstruhový revír Klabavka 2 č.r.433014 Pěkný potok, místy jen pár metrů široký, tůňka střídá tůňku.

Kapitoly článku

Jakmile začne žloutnout a opadávat ze stromů listí a ve vzduchu poletovat chmýří od bodláků je jasné že svojí vládu nad přírodou přebírá podzim.

Mám rád barvy podzimu, Příroda je mocná čarodějka a barvy které míchá na svojí paletě rok co rok obdivuji.
Podzim je pro rybáře dobou hojnosti. Kapři jsou pořád ještě při chuti, sezona lovu dravců je v plném proudu. Na pstruhových revírech si muškaři užívají lovu lipanů, ti dobře vědí že se blíží zima a tím i dlouhá doba půstu a tak přesvědčit je k záběru nedá zase tolik práce.

I když jsem si mohl v neděli ráno přispat nedalo mi to a hned po sedmé hodině, když celá rodina ještě spala jsem vyrazil na pstruhový revír Klabavka 2 č.r.433014
Pěkný potok, místy jen pár metrů široký, tůňka střídá tůňku.
Jarní povodně ho většinou změní k nepoznání. Tam kde býval potok je kamenné pole a řečiště je o několik metrů úplně jinde. Charakter toku je většinou proudný.
Převládá pstruh potoční i když poslední roky má tendenci lipan pstruha vytlačovat.
Čas od času do revíru zavítá okoun, štika, tloušť, někdy se ukáže i kapr, poměrně vzácnou rybou je tady siven americký, několik kusů se ročně povede ulovit.
Rybářský tlak na tento revír veliký není.
Pstruh duhový se zde nevysazuje, pouze pstruh potoční odchovaný v okolních chovných potocích, kde se vysazuje jako plůdek.

Převládají menší ryby kolem 20-25 cm
Když se na podzim začnou vypouštět Padrťské rybníky několik dní teče potokem kalná voda. Ryby mají v tomto čase poměrně hodně přirozené potravy. Jakmile začne voda opadávat a pročišťovat se je ten správný čas vyrazit k vodě si zachytat.

Když jsem v neděli ráno dorazil v Dobříce k vodě první co bylo jsem se hned šel podívat kolik vody ještě teče. Ideální stav. Jen mírně přikalená voda. Rychle jsem si z 0,12 vlasce uvázal nový návazec na dvě mušky. Z krabičky vybral svoje oblíbené nymfy. Na ryby zde platí jednak blešivci s hnědým hřbítkem a růžovím tělíčkem. Do přední části přidávám i trochu oranžového spektra dubbingu. Blešivec nemusí být moc zatížený, Hlubokých tůní kde by mušky nestačily vyklesat na potoce moc není, chytá se spíše na mělčích proudných úsecích a se zatíženými muškami by se hodně vázlo. Jako koncovou mušku jsem navázal rudořitku se zlatým korálkem 3,2mm na 12 háčku.

Nejraději chodím proti proudu Hned kousek nad brodem je pěkná klidnější tůň. Při vtoku je několik větších kamenů které ryby rádi využívají. Za kameny čekají na to co jim proud přinese. Jakmile mušky dopadly mezi kameny vystartoval po nich potočák.

Jeden z těch větších okolo 30 cm délky. Rozplašil celou tůň a tak jsem vyrazil dál po proudu. Než jsem došel k jezu povedlo se mi ulovit několik menších lipanů ale i pstruhů.
Pod jezem jsem zavzpomínal na časy kdy tu nebyl ještě problém ulovit pěkného pstruha. Chytávalo se tu velice pěkně, loňská velká voda ale jez provalila. Poničila pravou stranu natolik že voda jez obtéká a hlavní proud teče nyní souběžně s jezem.Vodit mušky je zde poměrně obtížné.

Nad jezem voda stála a nebylo vidět žádnou aktivitu. Rád prochytávám proudné úseky a tak jsem se přesunul až nad tišinu k místu kde proud při pravém břehu obtéká vytvořený ostrůvek. Pěkné lipanové místečko. Těsně při břehu je hlubší rýha.Tři menší lipany se mi povedlo chytit během několika náhozů. Ryby byly při chuti. O několik metrů výše proti proudu je další pěkné místečko. Nenápadné, na první pohled nezajímavé, ale vím že v tomto úseku je větší hloubka, voda se tady zase tak rychle nevalí a dno je tu členité, často mušky váznou o kameny, ale ryby se tu zdržují.  Nikdy toto místo nevynechám. Už jsem se tady potkal několikrát s pěknou rybou. Levý břeh je podemletý, pěkná sáhovka pro potočáky.
Dva jsem si vyplašil hned jak jsem se blížil k tomuto místu, Viděl jsem jen jak vyletěli jako šípy z mělčiny u pravého břehu.

Několik náhozů se nic nedělo. Už jsem se chtěl přesunout zase o kus dál, když přišel hned po dopadu velice hezký záběr. Hned po záseku ryba vyrazila prudce proti proudu. To dovede jen pěkný pstruh. Chvíle napětí. Rybu se mi povedlo otočit s prutem ohnutým až k rukojeti. Pstruh si to tentokrát namířil po vodě sotva jsem stačil natáčet šňůru. Namířil si to k podemletému břehu mezi kořeny. Se štěstím se mi povedlo mu v tom zabránit. Měl to velice dobře vymyšlené, rozhodně nebyl na prutu poprvé. Krásně zbarvená ryba. Jeden ze zdejších profesorů. Do čtyřiceti centimetrů mu nějaký ten celťáček chyběl. Můj odhad 36-38cm.. Nechtělo se mi ho vylovovat z vody a měřit někde na břehu, rychle jsem jen vytáhnul fotoaparát jednou rukou z brašny a pořídil několik rychlých fotek. Ryba byla unavená, ne však natolik aby chvíli zůstala v klidu. Slunce ještě nesvítilo a bylo poměrně šero Několik prvních snímků nestálo za nic, musel jsem přednastavit program na sport. Automat tuto scénu prostě nezvládl,

Pstruha jsem zbavil mušky. Ještě chvíli se držel v mělčině u mích nohou jako kdyby ještě nevěděl že je už volný. Dlouho to ale netrvalo a majestátně odplul schovat se mezi kameny do hlubšího úseku.
Byl pryč. Zasloužil si svobodu. Krásný zážitek.

Škoda že těchto pěkných pstruhů je v potoce málo a jeho ulovení je spíše otázkou štěstí, nebo náhody. Muškařina je ale nevyzpytatelná a v tom je její krása.

Zapálil jsem si cigaretu a prohlížel ještě znovu fotky na fotoaparátu. No přeci jen nějaký snímek vyšel.
Jak se tak probírám snímky ve fotoaparátu slyším za sebou kroky. Málo kdy se tady s někým potkám a tak se otočím a koukám Markéta s muškařskou udicí a za ní jde po pěšině její otec taky s prutem.
Probrali jsme jak si kdo kde poslední dobou zachytal, co ryby na potoce u Hrádku, popřáli si šťastný lov a šli dál chytat na úsek nade mnou.

Nemělo cenu kam spěchat. Na takto malém potoce jako je Klabavka je znát jestli někdo projde několik minut před vámi.
Ryby jsou rozplašené a chvilku to trvá než se uklidní.
Předhánět se nemělo cenu a tak jsem na každé tůni zůstal chvíli déle než jindy a nechal jim patřičný odstup.
A ono se to vyplatilo.

Skoro všude se mi povedlo několik ryb ulovit. Jindy bych chytil rybu a šel dál s tím že je úsek rozplašen . Tentokrát jsem se ale zdržel a zkoušel štěstí znovu a záběrů jsem se opravdu dočkal i několika ryb ze stejného místa.
Nakonec jsem si i jako třetí velice pěkně zachytal.
Bylo už po poledni když jsem se vydal na zpáteční cestu.k autu.
Myslel jsem že ještě potkám Markétu s otcem a že se zeptám jak to šlo jim, ale nikde jsem je neviděl.
 Po týdnu jsem vyrazil na stejný úsek potoka znovu.
Úplně jiná situace. Vody ubylo, průtok jako v parném létu, voda jako křišťál.
Na úseku k jezu, ani několik tůní nad jezem nechytil ani šupinu. Byl jsem nervózní, měnil mušky, návazce a vše málo platné. Až když jsem skončil na návazci z 0,10, muškami na háčcích č. 14 a házel hodně daleko proti proudu povedlo se mi ulovit na jedné tůni lipana a hned po něm dva pstruhy.
Nervozita opadla. Přeci jen se něco chytit dá, ale rozdíl to byl ohromný.
Kdo tento potok nezná a přišel by dnes k vodě asi by řekl že sem už nepojede, že je to mrtvá voda. Hrozně moc záleží na okolnostech.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama