Změna místa ryba jistá

Zveřejněno: 13.8.2017 v 08:02 , Autor: Ivo Novák

Změna místa ryba jistá

První letošní vycházka

Kapitoly článku

První letošní vycházka , těším se jak malí kluk na kolotoč.Slunečný den jako ulitý, teplota +5 stupňů, jen mírný větřík.Ráno vyrážím na zatopený důl do Ejpovic, zkusit jestli budou u přítoku ryby a jestli se jim bude chtít na háček. Když jsou pařáky, tak sem ryby najíždějí až se celá hladina třpytí od šupin. Teď je ale leden a i když je voda průzračná ten třpyt mi prostě chybí. V deset hodin už jsem u vody a v rychlosti rozbaluji mačovku,nemám navázáno a tak se chvíli přehrabuji v krabičkách se splávky a pokouším se vybrat ten správný.

To je vždycky dilema.Nakonec padla volba na 2g splávek kapkovitého tvaru od Trabuka se silnější oranžovou anténkou. Nastavuji hloubku okolo třech metrů, vím jaká je tady a tak nemusím měřit. Zkouším prochytávat hranu  u dna, ale nic se neděje. Kdyby tady ryby byly jistě už by nějaký záběr přišel, ale voda je jak po vymření. Rybářská stráž, kontrola dokladů, ozve se mi za zády.Ještě že jsem si zapsal než jsem vyjel z domova. Bez závad. Jste první koho jsem objevil u vody, nikde nikdo nechytá a přitom je tak krásně.Taky jsem si myslel že tu někdo bude. Poklábosili jsme společně, probrali loňskou sezonu, kde se co vysadilo a kam na ně.Jak nenápadně se chlapík objevil, tak se i vytratil a já zase zůstal u vody sám.Nevadí mi to. Mám rád u vody klid Po půl hodině snažení bez záběru začínám být nervózní a přemýšlím co je špatně. Ještě chvilku si pohrávám s nastavováním hloubky a zkouším i jiné nástrahy. Nic, vůbec nic. Propadák. Říká se : Změna místa, ryba jistá.

Dneska si prostě chci zachytat. Vše balím a přejíždím na Klabavu do Hrádku k jezu u čističky. Tady berou vždycky i když nejvíc hrouzkové. Ty dovedou pěkně se splávkem pocvičit.Jen aby tam nebylo plno. Zbytečné strachy, zase ani noha. Voda přez jez skoro neteče, všechno jde přes čističku, to je špatný znamení, ale i tak nahazuji a záběr přichází hned po srovnání splávku.Přesně jak jsem to tušil. Hrouzkové jsou tady a mají hlad. Začíná pěkná rybačka. Někdo třeba řekne že by se nikam zachytat hrouzky netrmácel, ale pro mě je to zábava.Berou krásně, během chvíle jich mám deset. Při druhém břehu nějaká ryba sebrala nějakou mlsku z hladiny. Jistě tloušť, těch tu je taky požehnaně,jsou už ale zkušenější a jen tak se přelstít nedají. Rychle zmenšuji hloubku, napichuji dva čerstvé červíky a posílám sestavu do míst kde se vytvořily  na  hladině kola. Záběr přichází ihned. Asi jsem se mu trefil přímo do pusy.Žádný velký chlapík. Tloušť 35 cm Jeden z místních juniorů. Na menší hloubku se mi ještě povedlo přesvědčit dva tloušťě  juniory a plotičku.Čas tak hrozně rychle letí.. Ještě chvíli sám sobě nadávám že jsem měl jed sem rovnou a balím.Nedá se nic dělat. Ve 12,30 bych měl být doma na obědě.Tak přeci jenom sluníčko někoho vylákalo ven. Cestou k autu se potkávám s kolegou rybářem kterého si pamatuji ze zahájení na pstruhovce.

Dobrej chlap, muškař co chytá většinou na suché mušky a jde mu to skvěle. Několikrát jsem jen stál a koukal se, abych se něčemu přiučil. Hned jsme se dali do řeči  a než jsme se rozešli bylo už 13 hod. Pospíchal jsem domů co to šlo, ale stejně byli všichni už po obědě. Jen můj talíř zůstal na stole. První letošní vycházka se tedy podařila.

Když ryby neberou na jednom revíru, zkuste to jinde. Už několikrát se mi stalo že na jednom revíru ani záběr  a jen co jsem přejel o kus dál vše bylo úplně jiné. Ten kdo si chce zachytat musí rybu hledat. Zkoušejte různé revíry, třeba jen ve vašem blízkém okolí,možná vás některý  velice pěkně překvapí a nemusí to být zrovna několikahektarová pískovna, ale třeba  potůček co v pohodě přeskočíte. Zapomenuté revíry, kam skoro nikdo nechodí, kde některé ryby možná ani neví co to je háček. Jen pozor, aby potůček kam si půjdete zachytat nebyl chovným potokem, nejdřív naštudujte pořádně soupis revírů co je součástí rybářského řádu, pak teprve vyražte.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama