Červnový podvečer - s muškařskou udicí na kapry

Zveřejněno: 8.7.2017 v 07:38 , Autor: Ivo Novák Ryba: Kapr obecný

Červnový podvečer - s muškařskou udicí na kapry

Ten kdo vyzkoušel povodit si na muškařské udici kapra mi jistě dá za pravdu že to byl pro něj velký životní zážitek. Dlouhotrvající souboj ryby a rybáře. Kdo z koho.

Kapitoly článku

Ten kdo vyzkoušel povodit si na muškařské udici kapra mi jistě dá za pravdu že  to byl pro něj velký životní zážitek.  Dlouhotrvající souboj ryby a rybáře. Kdo z koho.

Kapr zkouší všechny svoje triky jak se dostat z háčku. Rychlé výpady,  Snaží se přetrhnout pouto mezi ním a rybářem, Muškařská udice je však na to stavěná. Má  skvělou akci  a všechny pokusy  ryby utrhnout  návazec  stačí vykrýt. Další zbraní je tvrdý osten ve hřbetní ploutvi, který je jako pilka. Kapr se točí , natáčí na všechny strany  v úmyslu  tenký vlasec přepilovat. Další jeho zbraní je  jeho hmotnost.  Dvoukilový macek se musí zvedat ode dna velice obezřetně.
Lituji ty rybáře, kteří po záseku vidí na druhém konci udice jenom kus masa místo ryby, snaží se jí co možná nejrychleji dopravit do podběráku a domů na pánev.

Souboje si vůbec neužijí.  Třesou se strachy jen aby se kapr nevyřezal  z háčku Odloví dva povolené kousky a i když ryby berou frčí raději domů. Mají co dělat, Musí kuchat, vykosťovat místo toho aby si užili pěkný červnový podvečer a  povodili si několik pěkných kapříků na udici.

Já si svého večera užil dosytnosti  a rozhodně nelituji.
Jelikož celí den slunce pálilo jako pominuté  k rybníku jsem vyrazil  až v podvečer. V půl osmé  jsem  dorazil k rybníčku  a hned mi bylo jasné že ten dnešní den bude ten praví. Na hladině plavalo chmýří z pampelišek a z okolních topolů a  po klidné hladině se dělalo kolo za kolem. Kapří hřbety pomalu brázdily hladinu rybníka. Nasadil jsem polarizační brýle a nestačil se divit co ryb  ještě od zahájení sezony v rybníce zůstalo.  Rychle jsem vybalil z obalu  muškařskou udici.  Na kapry jsem si pořídil proutek s astma 6, 2,75cm dlouhý.  Klidně by mohl být delší a tvrdší, ale já mám raději jemnější vybavení abych si ryby užil i když zrovna není velkého vzrůstu.

Nandal jsem naviják, provlékl šňůru očky  a z vesty vybral  plovoucí ujímaný návazec 3 m dlouhý. Jelikož nejsem zas tak zručný muškař, zkrátil jsem ho  na délku prutu , půl metru od tenkého konce rozstřihl a vřadil mikrokroužek abych mohl udělat jeden boční návazec  a zkoušet štěstí se dvěma vzory  mušek. Šnůru jsem použil plovoucí torpédovou. Lépe se mi s ní hází na delší vzdálenosti. Na přívěs jsem navázal olivovou nymfu a jako koncovou mušku jsem zvolil  nejprve minilluru ve žluté barvě. Tu jsem ale po několika minutách vyměnil za  pakomára.  Rybám se ale nechtělo  i když proplouvali v těsné blízkosti mušek. Až když jsem vyměnil pakomára  za chrostíka ze srnčí srsti začalo to pravé.  Chrostík který platí jak na potočáky, tak  i na lipany platil i na kapry.

Neměl jsem sebou žádnou impregnaci a možná to bylo i ku zdaru.
Ve chvíli kdy se začal chrostík propadávat blankou na hladině většinou přišel záběr. Žádné jemné kolečko od opatrného lipana, ale kolo jak od vozu. Jakmile se rozjela šňůra jen jsem jemně přisekl a začalo to kvůli čemu jsem k rybníku přijel.  Rychlí výpad. Prvních pár metrů  se nedá nic jiného dělat než  brzdit druhou rukou cívku navijáku.  Rybu se snažíme odklonem špičky prutu navést na volnou hladinu, co možná nejdále od vázek.  Někdo zdolává rybu tak, že jednou rukou drží prut a druhou stahuje šňůru. Já se snažím  vodit rybu pomocí navijáku. Přeci jen mám strach že si na volnou šňůru kdesi pod nohama šlápnu ve chvíli kdy ryba vyrazí  k úniku, nebo že se mi někde zamotá do porostu. Záleží ale na každém  jaký způsob si zvolí.

Když se po nahození chrostík potopil pod hladinu a záběr nepřišel začal jsem pomalu stahovat šňůru. Pohyb  mušky zřejmě upoutal pozornost   a vyprovokoval  váhající rybu  která si mušku jen prohlížela.  Během večera se mi povedlo přesvědčit pět kaprů. O žádný obry se nejednalo. Kapři v rozmezí 40-50 cm. Na prutu jsem měl i větší rybu, která si jezdila po rybníce jako by nevěděla že je na háčku, Po dvaceti minutách se mi povedlo ji dovést pod špičku prutu. Ode dna se jí ale nechtělo. Kroužila pod špičkou pořád dokola.  Chtěl jsem si rybu alespoň prohlédnout a snažil se jí zvednout k hladině, najednou se muška  uvolnila. Zřejmě držela jen někde v blance   a jemný háček ze slabého drátu se vyřízl. Škoda , mohla být alespoň pěkná fotka.  Jak jsem byl zabrán rybolovem ani jsem nevnímal jak si komáři hodují na mích  nohou a rukou. Jít k vodě bez repelentu jen v tričku s krátkým rukávem a v kraťasech byla veliká nerozvážnost.  V půl desáté už nebylo pomalu vidět na šňůru  a tak jsem sbalil prut. Všude spoustu štípanců  které jako na povel začali svědit a pálit.. Spotřeboval jsem snad půlku tuby Fenistilu  než jsem všechny natřel. I tak to za to stálo.

Všem těm kteří se rozhodnou vyzkoušet tento vzrušující  způsob rybolovu jedna rada nakonec. Nenechte se odradit případným prvním neúspěchem.  Nikdo učený z nebe nespadl. Chce to si osvojit  techniku házení  s muškařskou udicí a vytrvat. Úspěch se dostaví.  Důležité je také být ve správný čas na správném místě. Vytipujte si revír  kde je dostatek ryb , kde  je prostor na nahazování  a až přijedete  k vodě  a uvidíte kapří hřbety na hladině zkuste svoje štěstí.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama