Okouni z orlíku

Zveřejněno: 17.6.2017 v 07:13 , Autor: Ivo Novák Ryba: Okoun říční Revír: Údolní nádrž Orlík

Okouni z orlíku

Podzimní lov okounů na orlíku

Kapitoly článku

Orlická přehrada je jedním z míst kde se tento dravec ještě stále vyskytuje v početných hejnech a dá se cíleně lovit.  Nejpočetnější hejna najdeme tam kde  jsou pod vodní hladinou skalnaté převisy, zatopené stromy a pařezy, kolem přístavišť  a hlavně tam kde má dostatek přirozené potravy  kterou jsou malé rybky, které se zdržují v zátokách. Tam ho také budeme hledat. Okouni  se zdržují v hejnech a tak i také loví. Tam kde se nám podaří nějakého pruhovaného dravčíka ulovit máme šanci že  se nám jich podaří ulovit několik.  Mají  svojí taktiku lovu. Rybky obklíčí, naženou k mělčině, nebo k hladině a tam hodují.  Když se nám povede lokalizovat lovící hejno máme  velkou naději na úspěch. Nejlepší dobou k rybolovu je časné ráno. Při rozednívání je okouní aktivita největší. To  je  jejich doba kdy vyráží na lov. Netrvá však moc dlouho. Zhruba tak do devíti hodin. Jak se okouni nasytí stáhnou se zpět na svá stanoviště a tam tráví potravu kterou nalovili. V pozdním podzimu však přirozené potravy ubývá  a tak v tento čas máme vcelku reálnou naději na úlovek i během dne. Nejúčinnější nástrahou na okouna je rybka ať už vláčená, nebo nastražená na plavanou, či na těžko. Z umělých nástrah se  dá použít cokoli. Dá to trochu práce se jim trefit do chutě a nálady, musíme vyzkoušet několik nástrah, různých barev  a pochytat jednotlivé vrstvy vody, ale když objevíme to pravé zachytáme si.

Dvougramová marmyška v ústech skoro kilogramového  okouna  moc místa nezabere  je však pro něj lákanou kořistí.  S hnojáčkem na háčku je to v podzimních chladných a čistých vodách silná zbraň.
Na obrázku je marmyška trochu jiné koncepce. Marmyška je zhotovená na jigovém háčku a přivazuje se rovnou za očko.

Marmyška na Orlíku funguje skvěle, řekl bych že ten kdo začne po ránu s Maryškou nemusí s nástrahami experimentovat  a bude mít na udici to pravé, Každá marmyška  pracuje  však trochu jinak a tak se musí  zase experimentovat se způsobem vedení nástrahy. V tom je právě to napětí rybařiny.. Samotné rozpohybování marmyšky vyžaduje trochu cviku. Odhadnout rychlost vedení, zvolit  správný tvar, váhu, barvu, nástrahu na háček  a hlavně najít to správné místo kde se ryby zdržují.To jsou všechno věci  které může sám rybář ovlivnit.
Když se nám to povede zažijeme krásný den u vody na který se dlouho vzpomíná.
Nástraha na háčku marmyšky hraje velikou roli. Je ohromný rozdíl jestli máme nastraženého čerstvého hnojáčka, nebo starou vylouhovanou utopenou dešťovku.

Srovnáme-li umělou nástrahu s živočišnou dokázal bych tvrdit že živočišná má vždy na vrch. To ale neznamená že na umělou nástrahu nemá čanci rybu ulovit. Zkoušel jsem nástrahy od firmy Berley  ( umělé patentky, čevíky i žížaly ) a musím přiznat že jejich účinnost je veliká. Velkou roli zřejmě hraje vůně nástrahy , zanechávání pachové stopy. Navonět nástrahy tak aby ryby lákaly a dráždily rozhodně firma Berley dokáže podle mého usouzení nejlépe. Nechci této firmě dělat nějakou reklamu , ale o tomto tvrzení jsem přesvědčen.

 

Pokud mohu doporučit, tak lov z lodě. Pomocí echolotu vyhledat ryby, prohlédnout si profil dna, zvolit tu správnou nástrahu , techniku vedení a to by bylo aby se žádná nechytla. Na lodi je člověk velice mobilní, pochytá víc slibných míst, když uvízne zajede si nástrahu uvolnit. Nepovede se to zrovna vždy, ale spousta nástrah se tak zachrání.  I samotné vedení nástrahy je z lodě  lepší jak ze břehu. Na lodi má člověk zkrátka víc možností.

Dvě hlavní věci které se při podzimním  lovu z lodě nesmí podcenit : - teplé oblečení, od bot až po kulicha, jak se dá do člověka chlad  požitek z rybolovu se vytrácí. Termoska s teplým čajem by měla být povinnou podzimní a zimní výbavou rybáře.

Druhou věcí je  měkká podložka na lavičku. Tu jak necháte doma , tak za hodinu už nevíte jak by jste si na té zatracené lodi měli sednout.Ať už narazíte na veliké hejno dorostu, nebo  skupinku velkých pruhovaných rytířů přeji pěkný lov.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama