Muškaření v parném létu

Zveřejněno: 4.6.2017 v 04:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Pstruh americký duhový, Pstruh obecný

Muškaření v parném létu

Obloha vymetená bez mráčku, na slunci se teplota blíží ke čtyřicítce, v potoce sotva vody po kotníky, voda jako křišťál, je vidět každičký kámen.

Kapitoly článku

Obloha vymetená bez mráčku, na slunci se teplota blíží ke čtyřicítce, v potoce sotva vody po kotníky, voda jako křišťál, je vidět  každičký kámen.
Spousta lidí by řekla že  nemá cenu vyrazit na ryby. Stejně brát nebudou, kdo by se plahočil v takovém vedru kolem potoka a pařil se v broďácích.

S tímto názorem jsem se už setkal několikrát, bohužel musím oponovat  a zkusit tento zažitý názor vyvrátit.
Je pravda že  ryba v těchto podmínkách rybáře zpozoruje   na velice velkou vzdálenost  a  včas se uklidí do bezpečí.  Rozhodně na malých tocích nemá cenu vyrazit chytat po vodě, ale proti proudu.  Pak je šance dostat se k rybě  a překvapit jí mnohem větší.
Ryby se zdržují tam kde mají dostatek kyslíku. To znamená v proudných úsecích toku, tam kde je kamenité dno, mají možnost  rychle vyhledat úkryt.
Dlouhé táhlé  mělké úseky nemá prakticky cenu prochytávat.
Ten kdo svůj revír zná a ví jaký je kde profil dna, kde jsou jaké prohlubně  ten je v obrovské výhodě. Vyznavači lovu ryb technikou na krátkou nymfu ( lov přímo pod špičkou prutu )  si zřejmě moc rybolovu neužijí.
Je potřeba nahazovat na větší vzdálenost, přistupovat k vodě velice obezřetně  a muškařskou šňůru a mušky pokládat na hladinu  co možná s největším citem, jen tak si ryby nerozplašíme hned prvním nahozením  a máme naději  že se dočkáme záběru který bývá  velice rychlí, dá se říci hned po dopadu mušek na hladinu.

Obrovskou roli v tom jestli budeme úspěšní hraje  použití  síly vlasce na návazce.
Monofily z fluorokarbonu jsou ideální, bohužel za kvalitu se platí hříšným penízem.
U opravdu kvalitních se cena pohybuje až okolo 10Kč za 1m.
Fluorokarbon  je dá se říci v čisté vodě skoro neviditelný . Jeho nosnost je však v porovnání s některými vlasci menší. Dá se proto  použít třeba  čirá 0,12 s pevností  okolo 3kg, která nahradí fluorokarbon  o průměru  0,14-0,16mm. Já osobně to tak dělám a myslím že méně ryb nechytám než když jsem flluorokarbonové vlasce používal.  V použití síly návazce se musí najít  určitý kompromis. Rozhodně  platí nepřímá úměra : čím slabší návazce tím více ryb.  Čím delší návazec tím lépe, záleží ale na každém  jak dlouhý návazec kdo dokáže  nahazovat.  Raději návazec  2,5m parádně nahozený, než 3m  kde mušky žuchnou do vody aniž by se návazec patřičně  při náhozu rozbalil.

Při vycházce k vodě v parném létu by jste rozhodně neměli zapomenout na několik  podstatných doplňků.
Bez polarizačních brýlí  vás budou  už po několika hodinách oči řezat a slzet jako kdyby jste se koukali několik minut do svářečky. Polarizační brýle nejsou žádným zbytečným komfortem, ale dá se říci nutností.  Nedovedu si bez nich rybolov vůbec představit.
Dalším doplňkem je pokrývka hlavy. Ať už klobouk nebo kšiltovka, záleží na každém  komu kdo co  víc vyhovuje.
V úvahu je nutné také vzít  barvu oblečení. Žádné křiklavé barvy, nejraději maskované oblečení, žádné třpytivé  lesklé věci co by odráželi sluneční paprsky.

Na odpuzení dotěrného hmyzu by neměl chybět  v kapse repelentní přípravek.
Pozor si ale dejte aby jste si nenastříkali  i mušky co máte na prutu.  Pokud repelent roztíráte dlaněmi rozhodně si je po aplikaci řádně omyjte  ruce. Dost dlouho trvá než mušky napuštěné repelentem vyčichnou. Až do jaké míry to vadí rybám nedovedu posoudit, ale  raději se tomuto činu vyhýbám.  To samé platí i o
krémech na opalování.
Než vyrazíte na vytipovaný revír dobře si rozmyslete v jaký čas vyrazíte a kde v danou chvíli bude stát slunce na obloze.
Budete-li mít slunce v zádech sice pěkně uvidíte na muškařskou šňůru, ale zase  stín který bude vaše postava vrhat na hladinu dokáže ryby pěkně vyplašit.

Dřív než nabrodíte ke své  oblíbené tůňce zvažte i tento faktor.  Je lepší v parném dni vyrazit na úsek který protéká lesem, nebo kde vám okolní stromy poskytnou svůj vlastní stín.
  Ještě jsem se nezmínil na jaké mušky vlastně chytat.. Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Chce to pozorovat aktivitu ryb, zda sbírají hmyz z hladiny, pak jednoznačně suchou mušku, vypozorovat  co ryby preferují a něco podobného vybrat z krabičky. Když není aktivita ryb na hladině vidět  volím nymfy a zkouším  zda ryby budou brát raději přírodní vzory či něco dráždivého.  Jelikož vody zrovna moc neteče používám spíše méně zatěžkané vzory. Začínám s muškami na háčcích č. 10 a  pokud se rybám nelíbí zmenšuji velikost.

 Na to jakou mušku kdy kde navázat neexistuje odpověď a vtom právě spočívá krása muškaření.  Rybář se vlastně celí život má co učit  a  co poznávat. Pokaždé si odnese od vody střípek poznání  a jen pomalu si skládá svou vlastní  mozaiku poznání.
  Několikrát jsem se v letošním obzvláště parném létu  k vodě dostal  a  povedlo se mi pěkně zachytat. Řekl bych že i některé dni byly lepší než  dubnové zahájení  sezony  a parádně jsem si zachytal i na úsecích kde jsem  ještě  o rybu  nezavadil.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama