Když voda vaří - s mušákem na kapry

Zveřejněno: 29.5.2017 v 07:04 , Autor: Ivo Novák

Když voda vaří - s mušákem na kapry

Když sluníčko pálí spousta rybářů si myslí že jít k vodě nemá vůbec cenu. Stejně nebudou brát , nežerou , to nemá vůbec cenu … co když je to trochu jinak?

Kapitoly článku

 Když sluníčko pálí spousta rybářů si myslí že jít k vodě nemá vůbec cenu. Stejně nebudou brát, nežerou, to nemá vůbec cenu …atd.  Já se na slunečné dni zase vyloženě těším. Vím že se ryby budou zdržovat u hladiny a hledat co by si dali dobrého. Rozhodím po hladině několik kousků tvrdého chleba a čekám co se bude dít. Většinou to netrvá moc dlouho a  začne se ozývat kapří mlaskání. To j snad ta nejhezčí kapří písnička a pak že jsou ryby němé.  Rychle sestavím udici.  Tam kde mám dostatek místa používám na kapry prut 2,75m dl. s šestkovou akcí, kde místo není 2,50 m dl. s akcí 6-7. Tvrdší pruty nemám,takže nemůžu srovnávat, ale s těmi svými jsem spokojen a myslím že jsou dostačující. Šňůru  používám DT 6 F ( ujímaná plovoucí ), návazec dělám jen o něco kratší než je délka prutu, používám posuvný přídavný signalizátor a  chytám na dva návazce vzdálené od sebe zhruba půl metru. Někdy i zkracuji podle potřeby i na třicet centimetrů. Navážu blešivcové háčky č.12 na ně napíchnu falešnou housku, vymačkám z ní vzduch aby se pomalu propadávala a ke každému háčku přicvaknu broček. Ke koncovému háčku  větší, na přívěs menší. Dá to trochu práce než se obě nástrahy vyváží tak aby  se co nejpomaleji propadávali ke dnu. Když si s tím dáte práci ryby se vám odmění.

Signalizátor posouvám po návazci podle situace. Když najíždějí na tvrdý chleba a srkají jak o život, tak  nastavuji signalizátor k přívěsu, aby se držel těsně u hladiny. Když je dohodováno a ryby šmejdí kde by ještě nějaký ten drobek zůstal signalizátor zas odšoupnu výš aby mohli mušky propadávat déle a hlouběji.
Na obrázku na levé straně je ukázka jak nastražuji falešný rohlík. Špička háčku musí být volná a do ohybu přidávám jednoho bílého červa, broček přímo k očku háčku.
Návazec z 0,18 mm vlasce je úplně dostačující.

Důležité je probudit mezi rybami  žravou horečku. Musí jezdit a hledat,soupeřit o kus žvance. Jak se vám to povede je vyhráno. Potom nevidí, neslyší a klidně vám hltají chleba přímo pod nohama. Stačí jen nahazovat těsně k místu kde se krmí. Během pár vteřin po náhozu přichází většinou razantní záběr. Signalizátor zmizí a šňůra se rozjede po hladině. To je ta správná chvíle k zaseknutí. Stačí jen přidržet šňůru a přizvednout prut. Když do minuty nepřijde záběr musí se znovu přehodit, rohlíkové mušky už  se válí někde u dna  a nejsou v místě dění. Ještě pár rad k vnadění : Nejlepší je chleba nakrájený na silnější krajíce a řádně usušený, ten nájezdům kaprů vydrží odolával přeci jen déle než čerství který rozcupují během chvíle. Lepší je používat větší kusy než kostičky a kousky a neházejte toho na hladinu moc najednou.
Tři krajíce bohatě stačí. Když už jsou ryby rozvášněné, tak stačí jen jeden a udržovat mezi nimi soupeřivost. Mimo falešné housky se dá velice dobře chytat i na bílé červy přímo na háčku bez olůvka. Ty se propadávají sami a velice rádi je berou líni kteří se zdžují poblíž kapřího divočení. Dá se použít i molitan na háčku, jako falešná střídka rohlíku. Zkoušel jsem ho i  napouštět různými esencemi , ale v top mích nástrah skončil až na konci řady. Na muškařské udici je zážitkem si povodit i třicátníka.. Menší ryby zdolávám stahováním šňůry, když cítím že jde o větší  používám naviják. Nezapomeňte si seřídit brzdu. Nasaďte si polarizační brýle, kšiltovku na hlavu a vyrazte na ně. Jen čekají co jim nabídnete.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama