Na kapry trochu jinak s 20g splávkem

Zveřejněno: 7.5.2017 v 04:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Kapr obecný, Tolstolobec pestrý, Tolstolobik bílý

Na kapry trochu jinak s 20g splávkem

Letní chytání kaprů

Kapitoly článku

Zní to šíleně. Sám nejraději používám splávky okolo 1 g, ale tentokrát jsem se rozhodl vyzkoušet zase něco nového, dvacetigramový splávek na jehož dříku je spirálové krmítko které dobře znají rybáři kteří preferují lov ryb na položenou. Koule šrotu něco váží a aby jí člověk udržel ve vodním sloupci nezbývá nic jiného než použít pořádný špalek balzy.
Plovoucí krmítko není můj vlastní nápad. Kdysi jsem podobný splávek viděl snad na stránkách nějakého rybářského časopisu. Nebyl určený k lovu kaprů, ale dravců. Uvolňující se částečky krmení lákali malé rybky a nástražní rybyčka pod splávkem byla přímo uprostřed dění. Velice reálná naděje že na rybyčky dravec zaútočí, ty se rozprchnou a na místě zůstane jen ta naše kterou hladová štika, nebo jiný dravec slupne. Velice dobrý nápad. Bohužel nějak nezdomácněl a tyto splávky svoje místo na trhu nenašli.

Až loni se mi dostal do rukou znovu tento patent. Měl jsem ho vyzkoušet jestli to funguje na kapry. Když jsem krmítko naplnil šrotem šel ke dnu jako kámen. Splávek sotva na deset gramů neměl prostě šanci. Nandal jsem tedy do krmítka jen minimum a chvilku ho máčel ve vodě. Několik zhoupnutí jsem zaregistroval,ale jako žádný velký objev jsem to nebral.Splávek někam založil a dál si chytal po svém.

Když jsem pozoroval kapří hřbety u hladiny v horkém letošním pozdním létu vzpomněl jsem si na plovoucí krmítko. Použil jsem balzový splávek o nosnosti 20 g a jedno tyčkové spirálové krmítko. Splávek prorval na tyčku. Proti pohybu ho zajistil gumovým korálkem, co slouží jako zarážka před obratlík., takže během chvíle vznikl kaprový průběžný speciál. Samotný splávek sám o sobě skoro nic neváží, ale když se spirálka zaplní krmením hned je co nahazovat. Plavačkový prut by měl asi hodně práce s nahozením takového sousta a tak jsem raději zvolil feederový prut, nasadil tvrdší špičku. Klidně oz2 tu nejtvrdší. A rázem mi vznikl speciální kaprový prut  na chytání s plovoucím krmítkem. Střední akce prutu s odhozovou zátěží 20-70g byl tou správnou volbou. Nahodit k druhému břehu rybníčka vzdálenému asi 30 m nebyl žádný problém.

Jak navázat tuto sestavu : Nejprve se provleče vlasec dutým dříkem splávku., pak se navleče menší gumový korálek a přiváže obratlík.Vytvoříme návazec. Nejvíce se osvědčil jen kraťoučký návazec dlouhý něco kolem pěti centimetrů a háček blešivcový č.12. Já jsem použil kmenový vlasec 0,20 mm a návazec 0,18. Na vlasec nad splávkem jsem nacvakl dva broky místo zarážky. Zkoušel jsem jak hluboko pod krmítko je nejlépe háček s nástrahou spustit. Čím byla nástraha hlouběji a dál od krmítka tím se na záběr čekalo déle. Nejprve jsem stražil bílé červy, ale na háček se mi věšeli malí línci. Když jsem použil rohlík tak byl velice rychle pryč. Jako nejlepší návnada na háček se mi osvědčil falešný rohlík, nebo medovka. Falešný rohlík vydrží celý den, člověk nemusí nic měnit a nemusí se bát že by ho ryba při záběru strhla. Co je to falešný rohlík,kde ho sehnat, jak ho nastražovat, kdy ho používat popíšu v dalším článku.
Ideální totiž je když plovoucí nástraha je přímo u krmítka, proto nesmí být návazec delší jak dvě třetiny délky spirálky krmítka.

Splávek má velice dobré aerodynamické schopnosti, perfektně se s ním hází. Před dopadem na hladinu je dobré přibrzdit vlasec aby splávek s krmítkem dosedl na vodu co nejjeměji.
Jinak si ryby na několik dlouhých minut vyplašíte. Platí tu stejná zásada jako u feederu : snažit se házet pořád na stejné místo. Tím si svoje lovné místo provnadíte a ryby se vám tam budou držet. Ještě lepší je zvolit si lovná místa dvě a po rybě je střídat, tak to dělám já.

Velice důležité je správně namíchané krmení. To hraje asi největší roli v tom zda bude rybář úspěšný či nikoli. Když směs navlhčíte víc než by měla být, tak skoro všechna odpadá hned při dopadu na vodní hladinu. Když namícháte moc lepivou, nebudou se uvolňovat drobné částečky a ryby k ní nebudou mít důvěru. Když přijedou ochutnat ke krmítku musí něco usrknout. Chytání s plovoucím krmítkem je pastva pro rybářovo oči. Nejprve se splávek jen opatrně zhoupne, to značí že nějaká ryba projevila o krmení zájem. Krmení jí zachutná a snaží se urvat k krmítka co se dá. Splávek začne tančit po hladině, výry kolem krmítka naznačují o jak velkou rybu jde. Plovoucí nástraha na háčku se pořád motá okolo krmítka. Je to jen otázka času kdy plovoucí nástraha vlítne rybě do pusy a vy si vychutnáte okamžik záběru. Nemusíte se bát že ho propásnete. Dá se říci, že ryba se vlastně zasekne sama, jelikož dvacetigramový splávek má ve vodě značný odpor. Stačí jen zvednout špičku prutu a vychutnat si zdolávání. Až přijdete k vodě a uvidíte jak se kapři prohánějí pod vodní hladinou a hledají něco k snědku, tak to je ten správný čas vytáhnout z batohu plovoucí krmítko a vyzkoušet ho. Nebojte se experimentovat a když vám to hned na poprvé nepůjde nenechte se odradit neúspěchem. Ten se časem jistě dostaví. Pozorování vodní hladiny vám hodně napoví. Nezapomeňte si sebou vzít na ryby polarizační brýle.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Komentáře k článku

Na kapry trochu jinak s 20g splávkem 20.8.2018 v 14:38 #4
jiki Praha 9-Vinoř, 14/140
offline
Mám to vyzkoušený. Sice jsem s tím úspěšný nebyl, alespoň ne v tom smyslu, že bych vytáhl kapra, ale zájem to mezi kapry těsně pod hladinou rozhodně vzbudilo. Nevýhodou ale je, že při sebemenším proudění vody se vlasec pronáší a dělá "pytle", takže je pak problém zaseknout. A průběžné upravování vlasce zase odhání ryby...
Na kapry trochu jinak s 20g splávkem 20.8.2018 v 14:02 #3
Křéma Praha, 8/29
offline
Rozhodně vyzkouším
Na kapry trochu jinak s 20g splávkem 20.8.2018 v 14:02 #2
Křéma Praha, 8/29
offline
To vypadá hodně zajímavě na tyhle ty letní horka asi ideál
Na kapry trochu jinak s 20g splávkem 20.8.2018 v 13:31 #1
Rybář1 Ostrava - Antošovice, 30/174
offline
dobrý den chtěl bych se zeptat kde se dají tyto splávky zakoupit předem děkuji
Reklama