Nástrahy na rybáře

Zveřejněno: 29.12.2018 v 08:41 , Autor: Ivo Novák , 40 Kč od 8 čtenářů

Nástrahy na rybáře

Nový nerozbalený, se zárukou a za poloviční cenu. Takové nabídce se prostě nedá odolat. Pod inzerátem emailová adresa a telefon.

Kapitoly článku

Ano čtete dobře. I na samotné rybáře čekají v životě různé nástrahy a ti co je vymýšlí, nejsou zrovna žádní hlupáci. Ba naopak. Jsou to lidé, kterým to pálí, jen to nemají v hlavě vše v pořádku.  Myslím si, že obohacovat se na důvěře lidí je zločin. Bohužel naše zákony na to nahlíží trochu jinak a tak podvodníčkům vše nahrává do karet.

Čas od času každý z nás zatouží si udělat radost a pořídit si lepší a novější vybavení. Nákup většinou začíná brouzdáním po internetu a zjišťováním co vlastně je v nabídce a za kolik peněz. Člověk si tak vytvoří představu o cenách a vytipuje si, kde by ten svůj vysněný prut. Pokud má štěstí, tak si ho osahá u svého nejbližšího prodejce rybářských potřeb. Jenže cena u prodejce je o pěkných pár stovek vyšší než na internetu a tak se rozhodně si ho objednat tam. Ještě než tak učiní, projede několik bazarů pro případ, co kdyby někdo prodával jeho vysněný kousek za příznivější peníze. A ejhle, to je náhodička. Nový nerozbalený, se zárukou a za poloviční cenu.

Takové nabídce se prostě nedá odolat. Pod inzerátem emailová adresa a telefon. Okamžitě vytáčí číslo. To je momentálně nedostupné a tak píše rychle dopis prodejci. Odpověď přichází, dá se říci okamžitě. Ještě prut mám, je víc zájemců, ale jestli pošlete peníze ještě dnes, tak vám ho zítra odešlu. Přes půl republiky se nikomu jet autem nechce a tak pošta se zdá být dobrým řešením.  Prodejce se zdá seriozní, komunikuje okamžitě, vše je dojednáno během několika minut.  Ještě vypsat příkaz do banky a odeslat platbu.  Přes internetové bankovnictví je to otázka několika málo minut. Peníze máte odeslané.  Děkuji, zítra až platba přijde, prut odešlu.  Člověku v tu chvíli srdíčko zaplesá a myslí si jaké neudělal terno. Druhý den ještě přijde odpověď: Peníze dorazily, zboží odesílám, děkuji. Dva dny pryč, člověk se těší na zásilku, ale ta nikde.  Třetí den už v člověku začne hlodat podezření a snaží se spojit telefonem s prodejcem. Číslo nedostupné.  Na email nikdo neodpovídá.  Zkouší volat, zkouší psát, ale po prodejci se země slehla.  V hlavě se honí myšlenky jak vše napravit, ale není žádná cesta. Peníze jsou nenávratně pryč a zbude jen podlomená důvěra. Co zbývá? Nikomu nic nevěřit, vyvarovat se nákupům přes internet z bazarů od neověřených prodejců.

To co měl člověk udělat dřív, než odeslal peníze, mu dojde až za pár dní po té, co zjistil, že byl podveden a že skočil na špek.  Pár tisíc, čert je vem. Kdyby se nestalo v životě nic horšího.  Nezbývá se smířit s tím, že jste někomu udělali penězi radost. Sponzorský dar pro podvodníčka. V bance vám neprozradí, komu patří účet, kam jste poslali peníze. Dokonce i policisté musí žádat o svolení soud.  Komu patři mrtvé telefonní číslo, taky nezjistíte.  Simka  za pár kaček posloužila k podvodnému účelu a skončila, bůh ví kde. Trestný čin je až od částky 5000Kč. S menšími částkami se nikdo ani zabývat nebude.  Místo radosti z dobrého nákupu zachvátí člověka smutek a zklamání. Co je platné že si uvědomí, že se choval jako malé dítě. Už je pozdě říkat kdyby. To co se stalo mě, se může klidně zítra přihodit i vám a tak jsem se rozhodl o nástrahách na rybáře napsat a varovat ostatní před neuváženými kroky a sepsat pár rad, které by mohly pomoci vyhnout se nástrahám, které na nás nepoctivci líčí.

  • Nakupovat pouze na důvěryhodných stránkách, kde je záruka, že s vámi prodejce bude komunikovat a případně řešit i reklamaci. Před nákupem si zjistit zda komunikace funguje a ověřit si, že telefon na zavolání někdo zvedne.
  • Zjistit si adresu. Tu si ověřit. Nejlépe nakupovat u těch prodejců co mají kamennou prodejnu. Ověřit si, že zákazníci, kteří zde nakupují, jsou spokojení.
  • Bazarům se raději vyhnout. Obzvlášť těm, kde není třeba žádná registrace, a prodejci nejsou ověření.

Všichni rozhodně nejsou podvodníci, ale odeslat peníze po několika lákavých odpovědích je nerozvážnost, která člověka může mrzet. Naletěl jsem jako malý kluk a to jsem se za půl století už spálil několikrát a myslel jsem si, že už jsem obezřetný a z chyb jsem se poučil. Nikoli. Vidina dobrého nákupu člověku zastře zrak a mysl Měl jsem si zjistit adresu, vyzkoušet telefon, ověřit jméno a člověka co zboží nabízí. Chtít reference a záruky.  Nedostupný telefon měl být jasnou známkou toho, že jde o podvod. V mém případě by stačilo zadat telefonní číslo do vyhledávače a hned bych si přečetl, co všechno ten člověk nabízí. Kamery, fotoaparáty, detektory, elektroniku i jiné zboží a ne jen u nás, ale i na Slovensku. To vše by mělo být impulzem nevěřit a vyhnout se odeslání peněz.

Byl bych rád, kdyby nás podvedených bylo co možná nejméně. Jde tomu předejít. Také jsem mohl vyrazit na ryby s čistou hlavou, kdybych si dal trochu té práce s hledáním informací. Než pošlete peníze někomu na účet, dejte tomu čas a konejte s rozvahou. 

Třeba poznáte, na co se vyplatí zareagovat a jaké nástraze se vyhnout.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Reklama