Belly boat - blíž k rybám

Zveřejněno: 23.9.2017 v 07:20 , Autor: Ivo Novák

Belly boat - blíž k rybám

Jsou rybáři, kterým nestačí se jen toulat po březích a pochytávat břehové partie v místech, které jsou přístupné. Mnohdy se na top místa ze břehu dostat nedá. Lákají je vodní plochy, chytání kolem skal, místa kde jsou zlomy a hrany, potopené stromy.

Kapitoly článku

Jsou rybáři, kterým nestačí se jen toulat po březích a pochytávat břehové partie v místech, které jsou přístupné. Mnohdy se na top místa ze břehu dostat nedá. Lákají je vodní plochy, chytání kolem skal, místa kde jsou zlomy a hrany, potopené stromy. Na takových místech se ryby zdržují. Dostat se k rybám znamená mít k dispozici plavidlo. Nabídka je pestrá, ale je třeba zvážit co je pro koho výhodou a co si může dovolit. Nejčastěji u rybářů ve výběru plavidla vyhrává loď. Dá je vybírat mezi malými modely pro jednoho rybáře, až po velké rybářské lodě pro více člennou posádku. Podle toho z čeho je loď vyrobená a jak je velká a jaký komfort na vodě poskytuje, se pohybuje také její cena. Když se zaměříme na plavidla pro jednoho rybáře, nemusíme koukat jenom po lodích, ale můžeme vybírat i z řady belly boatů a nahlédnout i do nabídky speciálních rybářských kajaků. Každé plavidlo má své výhody, ale i nevýhody a je třeba si rozmyslet, co pro koho bude výhodnější a praktičtější.

Belly boat  výhody:  Kdo chce být opravdu k rybám blíž a užít si rybaření na stojatých, nebo mírně vodách při jednodenních výpravách zřejmě bude volit belly boat. Jeho velikou výhodou je skladnost. Dá se převážet v kufru auta, doma vysušený se vejde do skříně, skoro nic neváží a tak přenášení zvládne i méně zdatný jedinec. Nafouknutí boatu pomocí kvalitní pumpy zabere jen několik minut a u vody je plavidlo připravené během chvíle. Po vodní hladině se rybář pohybuje pomocí ploutví na nohou, takže ruce jsou volné a mohou se plně věnovat rybaření celou dobu. I když se jedná o malé plavidlo, tak jeho stabilita je veliká. Tím že rybář sedí těsně nad vodní hladinou má těžiště velice nízko a převrátit boat  snad ani nejde. Nesetkal jsem se s tím. Boat má postraní kapsy na vše potřebné k lovu a vše je dostupné a při ruce. Lepší modely mají i držáky, nebo úchyty na pruty, místo pro úlovky. Myšleno je i na bezpečnost, alespoň u vícekomorových modelů. U některých se dá nastavovat i sklon a tvrdost sedačky a tím je komfort na vodě zajištěn. Pro ryby je boat méně nápadný. Tím co je pro boat největší devizou je jeho skvělá manévrovatelnost a při zdolávání skvělý kontakt s rybou. Za větru je draft mnohem pomalejší a pomocí ploutví je možné se déle udržet na top místě. Samozřejmě velkou výhodou je i pořizovací cena.  

Belly boat nevýhody: Belly boat není plavidlem pro vzdálené přesuny a prochytávání velkých vodních ploch. Jeho rádius je podstatně menší. Přesunout se po velké vodní ploše ve větru je vysilující a zdlouhavé. Takovým místům je třeba se raději vyhnout. Životnost belly boatu je omezená. Nevydrží věčně. Je náchylný na protržení. K boatu je třeba pořídit i brodící kalhoty. Pro chladnější vody neoprenové, na letní měsíce s membránou. Ty každý aktivní rybář užije samozřejmě při klasickém rybolovu a brození, takže by ve výbavě neměly chybět. Udržují rybáře na boatu v suchu a teplu. Bez nich by rybaření nebylo tím pravým pohodlím. Při nahazování a zdolávání ryby je třeba brát zřetel na ostré hroty háčků, aby nedošlo ke kontaktu s nohama, nebo boatem. Oboje je nepříjemná záležitost.

Rybářský kajak výhody: Kajaky jsou pro tuláky a ty rybáře, kteří touží po svobodě pohybu po vodní ploše. Kajak je velice akčním plavidlem pro vzdálenější přesuny. Rybář sedí v suchu nad hladinou, Tělo kajaku je úzké a pěkně klouže po vodní hladině. Přesuny nejsou tolik fyzicky náročné. Má mnohem větší úložný prostor a tak s kajakem se dá vydat i na několikadenní výpravu. Dá se vybavit echolotem, přídavnými plováky, systémem na kotvení, některé kajaky jsou vybaveny i systémem, kde pohon je pomocí šlapadel a kormidlem ovládaným rukou. Velkou výhodou je, že s kajakem se dá chytat i na tekoucích vodách a sjíždět s ním i peřeje. Dá se využít i při běžné vodní turistice.  Na některé modely kajaků se dá přichytit elektromotor, tím se stává ještě více mobilní. V kajaku se dá i postavit a protáhnout si tělo. Sedačka v kajaku je polohovatelná a dá se přizpůsobit přesně potřebám rybáře. Držáky na pruty jsou také jednou z výhod. Pruty se dají rychle měnit.

Rybářský kajak nevýhody:  Pro mnohé bude nevýhodou skladnost. Kajak už do skříně neschováte, bude třeba pro něj najít místo v garáži, aby se dal nakládat na střechu auta. Váha kajaku se pohybuje okolo 20-40kg a jeho délka od 3 do skoro 5 metrů. Není to tedy žádný drobeček.  Pořizovací cena je trochu jinde. Šlapací modely jsou poměrně drahé. Klasický kajak s pádlem se dá pořídit ale už v ceně jako se pohybují ceny plastových lodí. Kajak se pohybuje pomocí dvojpádla. Při přesunu tedy rybář nechytá. Za větru je draft poměrně rychlý a je třeba se kotvit, nebo používat pomůcky ke zpomalení. Stabilita bez přídavných plováků je nižší. Vše se dá ale dokoupit a vybavit si kajak podle svých představ.

Závěr:  Belly boatů je na našich vodách vidět poměrně hodně. Kajaky si zatím získávají své příznivce mezi těmi rybáři, co chtějí trochu víc a chtějí být hlavně akční a většinou jde o rybáře, co propadli lovu přívlačí. Pro jaký model se rozhodnout není jednoduché. Ideální je navštívit nějakou předváděcí akci a tam si jednotlivé modely vyzkoušet přímo v akci.  Pak už jde jen o to zvážit, které plavidlo bude pro koho ideální a zda pro něj bude mít využití. Ať jde o belly boat, nebo kajak, na obou plavidlech se dají zažít krásné prožitky při lovu, které stojí za to. Být k rybám blíž znamená být ve výhodě. Rybář tak má možnost lépe prezentovat svojí nástrahu, může použít různé taktiky a způsoby a tak být úspěšnější. A to právě jde.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

Belly boat - blíž k rybám 12.4.2019 v 17:29 #3
Žížala Praha, 31/350
offline
Nevíte někdo o nějakém revíru stojetem kde by se dalo na Belly chytat? Případně našel by se někdo kdo by vyrazil ? Středočeský kraj . Koukal jsem že je něco v Litoměřicích ale nevím jak to tam vypada
Belly boat - blíž k rybám 9.4.2019 v 20:24 #2
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10520
offline
Taky si davej te pozor ,kde je zákaz použivaní lodě tak to se i vztahuje i na belly boat
Belly boat - blíž k rybám 28.1.2019 v 13:07 #1
Balik Otovice, 0/1
offline
Mám beelly bota a jsem nadmíru spokojen.
Reklama