Navijáky vybírejte s rozvahou

Zveřejněno: 12.9.2017 v 17:00 Firma: Milo Brno

Navijáky vybírejte s rozvahou

Jedním ze základů rybářské výbavy jsou navijáky. Při výběru musíme věnovat pozornost hned několika faktorům. Kromě parametrů jednotlivých navijáků si musíme rozmyslet i to, kolik do nákupu rybářského vybavení chceme investovat. Není nad osobní zkušenosti, proto je vždy dobré, pokud si při výběru nejste jistí, zajít přímo na prodejnu a zeptat se odborníků na slovo vzatých a hlavně takových, kterým už nějaký ten naviják rukou prošel.

Kapitoly článku

Z čeho vlastně vybíráte?

Navijáky v základu dělíme podle typu brzdy. „Naviják se zadní brzdou, která je na spodní části navijáku, umožňují snadnější manipulaci s brzdou a rychlejší výměnu cívky. Je vhodný spíše pro lehkou nenáročnou rybařinu,“ popisuje Lukáš Parma z rybářských potřeb MILO BRNO. U navijáků s přední brzdou je to trochu jinak. Brzda se nachází nad cívkou navijáku. Tyto navijáky jsou pak obecně pevnější. Tento typ je vhodný pro všechny typy lovu.

Baitrunner se s jednou brzdou nespokojí

Na trhu se objevují ale také další typy, jako je například naviják typu Baitrunner. Ten má brzdy hned dvě. „Přední brzda slouží k základnímu nastavení například pro zdolání. Zjednodušeně řečeno brzdu nastavíme tak, že proklouzne dřív, než by nám velkým tahem prasknul vlasec. Výjimkou nejsou ale ani konstrukce, které mají obě brzdy zadní,“ vysvětluje Lukáš. Zadní brzda se pak aktivuje překlapnutím páčky, ta umožnuje nastavit brzdu takzvaně na „volnoběh“. „Využití vidím především v lovu na položenou, a to ve všech variantách. Tento typ navijáku umožní po nahození jednoduše aktivovat volnoběžku. Když nám zabere třeba kapr, jehož záběry bývají především v létě velmi razantní, volnoběžka proklouzne, ryba může pár metrů odjet, aniž by hrozila ztráta prutu utopením,“ doporučuje Lukáš. „Před zásekem pouze otočíme kličkou nebo zacvakneme ovládací páčku a tím aktivujeme brzdu zdolávací,“ dodává.

Nejde však o stejný typ jako naviják s bojovou brzdou. V tom případě je páčka umístěná nad ovládací maticí navijáku se zadní brzdou, která otočením o asi čtvrt otáčky buď povolí, nebo na druhou stranu utáhne stávající nastavení brzdy, a to o cca 25 %.

Základní pořídíte do tisícikoruny

Pro nenáročné rybáře, kteří si jednou za čas chtějí užít klidné vody, jsou určeny základní navijáky, za které nezaplatíte většinou více než 1000 Kč. Na trhu je jich celá řada. Výhodou je, když takové navijáky mají kovovou cívku. Střední cestu zvolíte u těchto navijáků. Kritéria cena/výkon hrají pro vás a jde zároveň o nejprodávanější kategorii navijáků. Je jich spousta, takže je z čeho vybírat. „TopClass“ navijáky jsou doslova nadupané nejmodernějšími technologiemi a vyrobeny jsou z prvotřídních materiálů. S cenou i několik desítek tisíc korun to není záležitost pro každého, ale i toto zboží má své kupce,“ říká Lukáš z rybářských potřeb MILO BRNO. 

Jak se o naviják správně starat?

Stejně jako o cokoliv jiného v rybářské výbavě, i navijáky vyžadují určitou péči. „Nejčastěji se navijáky kazí například opotřebením při abnormální zátěži, nevhodné manipulaci nebo špatnému výběru navijáku versus zbytek sestavy. Například velmi malý naviják se zadní brzdou, tvrdý prut a silnější pletenka pro chytání tresek v Norsku opravdu není vhodně zvolená sestava,“ uvádí příklad Lukáš. Na místě je tedy pravidelný servis, a to zvláště u těch navijáků, za které jste si připlatili. Nechat vyčistit a promazat naviják je dobré po každé sezoně.

Pokud se chystáte na mořský rybolov, naviják po každém rybolovu propláchněte a klidně i promažte vhodným konzervačním olejem. Nechcete přeci po každé návštěvě Norska nebo jiné oblíbené mořské destinaci kupovat novou výbavu.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama