Domácí výroba jigových háčků pro ul. přívlač

Zveřejněno: 2.9.2017 v 07:19 , Autor: Ivo Novák

Domácí výroba jigových háčků pro ul. přívlač

Jak na výrobu malých jigových hlaviček 0,5g a 1g

Kapitoly článku

 Už několikrát se mi stalo že jsem přišel do rybářských potřeb a bohužel jigové hlavičky s gramáží 0,5 g a 1 g prostě nebyly k dostání.

Rozhodl jsem se že se pokusím o jejich výrobu. Sehnat samotné háčky v různých velikostech není problém. Když by je u vás v obchodě neměli dají se objednat přes internet. Nabídka internetových obchodů je pestrá.
Formy na odlévání hlaviček nemám a tak jsem přemýšlel jak jinak hlavičku vyrobit.
Napadlo mě nalisovat místo hlavičky do ohybu háčku plavačkový rozříznutý brok.
Od nápadu už nebylo daleko k realizaci.
 

Co je k výrobě potřeba: placaté kleště, kulatý pilník,olověné broky, jigové háčky,nožík nebo jiný ostrý předmět na dočišťování.

Výrobní postup: nejprve si musíme vyrobit kleště na lisování broků. Použil jsem s delšími hladkými čelistmi. Kulatým pilníkem 3,2mm jsem vypiloval do čelistí  formu na lisování. Při sevřených čelistech by měl být průměr otvoru zhruba 2,8mm. Nedopilováváme tedy otvor úplně na celý průměr pilníku. Velikost 0,5g hlavičky odpovídá přibližně průměru 3 mm. Když by jsme vypilovali větší otvor nenalisujeme s kleštěmi již malé hlavičky. Úplně ideální by bylo si do kleští vytvořit formy o průměrech 3, 4, 5 mm.

Jestliže máme vytvořené kleště máme už na půl vyhráno.
Naštěstí dnes na výrobu kleští se používá nic moc materiál a tak vypilování otvorů jde velice dobře. Je to otázka několika minut.

Samotná výroba je velice jednoduchá. Vezmeme jigový háček a nasuneme ho ohnutým raménkem do rozříznutého broku, mírně zatlačíme a jen jemně brok zmáčkneme čelistmi kleští aby háček v broku sám držel a nespadnul. Pak jen vložíme do kleští podle obrázku a brok zalisujeme. Síla kleští bohatě stačí.

Vznikne nám hlavička, kterou je ještě potřeba začistit. Nejlépe se hodí skalpel, nebo nůž na koberce.
Čím použijeme větší brok, tím bude hlavička protáhlejší. Během chvíle si tak vyrobíme dostatečnou zásobu různě zatížených háčků.Je dobré si doma překontrolovat očka háčků. Pokud jsou nedovřená tak kleštěmi domáčkneme.

Někdy není na škodu si pohrát s barvami a hlavičky si různě přebarvit. Já jsem zastáncem nebarvených hlaviček jelikož pokud neutrhnu nástrahu během dne tak večer je hlavička tak otlučená od kamenů že je lepší ji vyměnit.
Domácí výroba vyjde finančně zhruba na polovinu oproti ceně v obchodu tak proč to nevyzkoušet. Podle obrázků jistě výrobu pochopíte.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama