Nezávislé srovnání kvality pěti druhů rybářských vlasců (1. část)

Zveřejněno: 12.2.2017 v 06:00 , Autor: Ivo Novák Značka: Asso, Stroft, Dragon, Raptor

Nezávislé srovnání kvality pěti druhů rybářských vlasců (1. část)

Udělat si svůj vlastní nezávislý test na pevnost vlasců, srovnat jejich kvalitu a porovnat jejich vlastnosti, jsem plánoval už několik let. Chyběl mi ale mikrometr na měření síly vlasce a siloměr na měření pevnosti.

Kapitoly článku

Ten jsem nakonec nahradil digitální váhou, a když mi dorazily i objednané vlasce pustil jsem se do předem připravovaného testu. Při ultra lehké přívlači, ale i k výrobě návazců při lovu na umělou mušku používám různé druhy vlasců od různých výrobců a znát jejich slabá i silná místa, rozhodně není na škodu. Rozhodl jsem se tedy vytvořit svůj vlastní způsob měření. Veškeré naměřené hodnoty že zaeviduji a následně porovnám a zhodnotím. Do tohoto testu jsem vybral vlasce: Stroft GTM, Asso Ultra, Dragon XT 69, Maxima Drop Shot a Raptor.

A jak jsou tyto vlasce prezentovány mezi rybáři? Pár řádek o tom co si o nich může člověk přečíst třeba na internetu.

Stroft GTM (0,12mm , nosnost 1,8kg) Tento vlasec byl vyhodnocen s velkým předstihem jako absolutní vítěz č. 1 na světě. Jde o monofilní vlasec temperovaný v teflon-silikonové lázni, vyroben z vysoce kvalitního kopolymeru, odolný vůči změnám počasí, slané vodě. Vláčný, velmi odolný proti oděru, nízká průtažnost a nulová tvarová paměť. Testovací certifikační místo TUV Munchen tento vlasec vyhodnotilo jako nejlepší monofil všech dob. V pevnosti nemá příliš konkurentů. Neničí očka. Samá extra chvála. Proto jsem nemohl tento produkt vynechat a zařadil jsem ho na první místo.

ASSO ultra Hi-Tech (0,12, nosnost 2,5kg) Řada Asso Ultra má neuvěřitelnou průhlednost, velkou výdrž proti přetrhnutí v tahu a výborný výkon díky novým copolymerům

Dragon XT69 Artic (0,12, nosnost 2,15kg) vlasec který je určen k lovu v zimních měsících. Díky použití speciálního dvojitého křemíkovo-teflonového povlaku byl získán produkt, který by měl na sto procent uspokojit snad každého zimního nadšence. Tento vlasec je i při třicetistupňovém mrazu odolný proti mechanickému poškození a neztrácí ani své další důležité vlastnosti jako je elastičnost, minimální paměť a relativní neviditelnost. Je čiré barvy s modrým nádechem.

maxima Drop Shot   (0,14mm, nosnost 2,75kg) Je předurčen k lovu přívlačí a způsobem Drop Shot. Rozhodl jsem se ho otestovat a udělat si o něm patřičné mínění. Jde o čirý vlasec poměrně tuhý. Prodává se na inteligentní velké cívce s krytem ve 300m návinu za cenu 147Kč. Což je velice lákavé. 0,12 jsem do tohoto testu nesehnal, tak jsem zakoupil 0,14 s tím, že použiji koeficient na vyrovnání průměrů. Vlasec by měl být rychle potápivý s minimální průtažností. Ideální na přívlač.

Raptor  (0,12mm, nosnost 2,05kg) je vlasec uznávaný i mezi odborníky jako jeden z nejlepších produktů na trhu. Je zpracováván novým procesem ze speciální suroviny pod stálou kontrolou. Vlasec má fluokarbonovou povrchovou úpravu, tím pádem je hladký a téměř vodě odolný. Je měkký a má nízkou pružnost při zachování velké pevnosti

To jsou informace, které by zřejmě tlumočili prodejci k produktům, které jsem poskytl do tohoto srovnávacího testu.

Způsob měření

Nevím za jakých podmínek probíhá měření pevnosti vlasců při hodnocení mezinárodních komisí, které udělují verdikt, který vlasec je ten nejlepší na světě. Já jsem si vytvořil svůj vlastní postup měření a tak hodnoty nemusí být zcela správné, ale jelikož postup měření byl pro všechny výrobky stejný, každý může posoudit podle sebe, co takové měření vyjadřuje. K měření nosnosti vlasce, které je udáváno v kilogramech jsem pořídil závěsnou digitální váhu, kde se odečítání hodnot na tři desetinná čísla provádí na displeji. Já jsem zvolil jen dvě desetinná čísla. I tak bylo třeba soustředění, aby člověk zaregistroval hodnotu v době přetržení vlasce. Před každým měřením jsem provedl kalibrování váhy. Pro testování pevnosti jsem zvolil metrový kus vlasce, na kterém jsem vytvořil očka jako při vázání návazce, aby bylo možné měřený kus zaháknout na jedné straně do ocelového háčku a na druhé straně do háčku na váze. Pozvolným pomalým tahem jsem zjišťoval hodnoty, při kterých dojde k přetržení. Do tabulky jsem zapisoval jak naměřené hodnoty, tak i místo kde vlasec povolil. U každého vlasce jsem provedl sérii deseti měření. Hodnoty sečetl, vydělil počtem měření a výslednou hodnotu vynásobil procentuelním koeficientem o kolik se lišil průměr vlasce od hodnoty 0,12mm, které jsem měl v úmyslu testovat.

Tabulka č.1         Jednotlivá měření pevnosti vlasců

VO-vlase očko, MU-mimo uzel , UO -uzel očko, OV-očko vlasec, VU-vlasec u očka,

Tabulka č.2         Výpočet pevnosti po přepočtu průměru na sílu vlasce 0,12mm

Na měření průměru vlasce jsem použil skleněnou desku a mikrometr. Po usazení mikrometru na desku jsem vynuloval hodnoty a vlasec vložil pod měřící plošku. U každého vzorku jsem provedl pět náhodných měření a z těch spočítal průměrné hodnoty. Bohužel u některých výrobků udávaná hodnota 0,12mm neodpovídala skutečnosti. Proto bylo třeba srovnat pro všechny vlasce stejné podmínky a tak vlasce silnější byly vynásobeny koeficientem, který jsem vypočítal podle toho, o kolik procent byly naměřené hodnoty průměru vyšší. Tímto jsem vlastně ještě silnějším vlascům nadržoval, jelikož jsem bral pro výpočet koeficientu průměr vlasce. Kdybych bral hodnotu plochy průřezu, byl by koeficient vyšší a výsledné hodnoty podstatně nižší. Přímá úměra ale u pevnosti a průměru vlasce neplatí. Nedá se říci, že vlasec o sto procent silnější unese o sto procent větší zátěž. Jiné hodnoty by se zřejmě naměřily i při použití jiné délky vlasce. Aby byl brán zřetel i na pevnost v uzlu, rozhodl jsem se počet měření ještě rozšířit o dalších deset u každého druhu a to měřením pevnosti dvou různých uzlů, které se používají k vytvoření bočního návazce.

Tabulka č. 3        Test pevnosti uzlu návazce u jednotlivých vlasců


Prvních pět měření jsem zaměřil na prověření pevnosti uzlu, který se vytváří tak, že v místě kde chceme mít návazec, dáme vlasce k sobě, vytvoříme očko a tím pětkrát provlečeme zdvojenou část. Uzel dotáhneme po naslinění. Vznikne pomyslná smyčka. Zhruba centimetr od uzlu jeden vlasec ve smyčce přestřihneme a máme vytvořený boční návazec. Druhou sérii pěti měření jsem zaměřil na vytvoření návazce pomocí chirurgického uzlu. V pevnosti jednoznačně vyhrál u všech vlasců a to o víc jak 30%. A to už je veliký rozdíl, na který je třeba brát zřetel. I u uzlů jsem použil koeficient podle naměřených hodnot průměru vlasce. Do celkového hodnocení jsem zařadil i srovnání podle ceny vlasce na trhu. Na internetu jsem vyhledal různé prodejce a vypočetl průměrnou cenu, za kolik se vlasce ve sto metrovém návinu dají pořídit.

Tabulka č.4         Cena vlasců přepočítaná na 100m


Celkové srovnávání, měření a výpočty mi zabraly celý den. Zničil jsem pěkných pár metrů vlasců. Jak nákup vlasců, tak i měřících pomůcek jsem financoval ze svých peněz.

Tabulka č. 5        Celkové hodnocení vlasců


Výsledek byl pro mne samotného velkým překvapením. Jako favorita celého testu jsem považoval vlasec Stroft o kterém se všude píše jako o jedničce na světovém trhu. I já jsem ho léta používal jako návazcový materiál při muškaření, tak i na cívce vláčecího navijáku. Jeho cena se mi ale zdála zbytečně vysoká a našel jsem si různé jiné vlasce podobných hodnot a vlastností za příznivější cenu. Momentálně používám vlasce Raptor. Proto jsem do testu nasadil i tento vlasec a i když má nejnižší cenu nezklamal, ani při srovnávání pevnosti a celkovém hodnocení zvítězil i před vlascem Asso ultra, který udává na cívce pevnost 2,5kg. To je ale jen velice dobře nasměrovaný marketingový tah na rybáře. Nebýt vyšší ceny, tak by tento vlasec vybojoval první příčku společně s Raptorem. U žádného druhu se mi nepodařilo dostat na hodnoty udávané výrobcem. U žádného jsem však nenaměřil hodnoty, které by varovaly před jeho použitím.  Zvedat kilovou rybu na prutu z vody s proutkem na ultra lehkou přívlač bych rozhodně nedoporučoval. To by mohlo dojít ke zlámání prutu. K rybaření lze tedy použít všechny z testovaných vlasců. S žádným neuděláte chybu. Samozřejmě jsou i jiné parametry jako odolnost, trvanlivost, průtažnost, paměť. Ty se ale doma na stole testovat nedají. O těch si musíte udělat obrázek u vody. O žádném nemůžu říci, že by byl vysloveně špatný. Znám je a používám. Rád zkouším nové věci. Kdyby někdo měl chuť poskytnout do testu vlasců některý ze svých oblíbených, mohu test udělat s nimi, pokud se sejdou k porovnání alespoň tři druhy. Vím, že číst článek, který se přímo netýká lovu ryb, asi nikoho nezaujme, ale třeba vám napoví po jakém vlasci sáhnout, až budete měnit vlasce na svých cívkách a chystat se na novou sezonu.

Při testu mě zarazily hodnoty, které mi vyšly při měření pevnosti v uzlu při použití chirurgického uzlu u vlasce Raptor. Naměřil jsem hodnoty vyšší, než když jsem měřil vzorky bez uzlu. I u jiných vzorků jsem čekal, že budou praskat v uzlu, ale nebylo tomu tak vždy.  Při některých měřeních praskl vlasec mimo uzel. Vše je v přiložených tabulkách.

 

Velice pěkně vypracovanou bakalářskou práci Petra Svobody o mechanických vlastnostech rybářských vlasců jsem našel na internetu.

A závěr bakalářské práce? Z celkového počtu 23 vzorků vlasců nedosáhl deklarované pevnosti žádný.

Univerzální zkušební stroj zwick 1456 by tedy měl být ve školní laboratoři Univerzity Tomáše Bati, kde se používá na měření převážně polymerních a kompozitních vzorků. Na něm byly v bakalářské práci vlasce testovány.

Srovnávat originální trhací stroj za spoustu tisíc s digitální váhou nelze, ale i tou mojí cestou jsem došel k velice obdobným výsledkům a závěrům, které se podstatě neliší. Jen já měl v testu zahrnutá jiná srovnávací kritéria, ale v tabulkách lze najít i hodnoty bez použití koeficientu naměřené k danému průměru vlasce.

Hledal jsem i různé amatérské testy. Použití digitální váhy je ke srovnání pevnosti myslím dostačující způsob, s kterým si každý může obdobné testy provést doma sám. Zkoušky s přiléváním vody do zavěšené nádoby je sice také způsob, ale takový test bude velice časově náročný, pokud by probíhalo velké množství srovnávacích měření.

Ověřit si, zda vaše váha funguje správně, není složité. Stačí koupit pytlík brambor v obchodě, nechat si lístek s naváženou hodnotou a doma zkusit kolik váží na vaší váze. Prověříte si obchodníka i svojí vlastní váhu. Já koupil 4,05kg a na váze doma odečetl 4,056. Závěr: obchodník i váha v pořádku.

A jedna poznámka na závěr: Každý vlasec, který vystavíte velkému zatížení, na hranici jeho pevnosti ztratí na své pevnosti a tak nečekejte, až se vám bude vlasec trhat jako pavučina, ale raději ho vyměňte včas, než přijdete o svojí trofejní rybu. Vlasce stárnou a ztrácejí své vlastnosti. Je třeba jim věnovat pozornost a v čas je měnit. Tento test vám možná napoví .

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama