Test pevnosti vlasců (2.díl)

Zveřejněno: 14.2.2017 v 06:00 , Autor: Ivo Novák Značka: Browning, Cormoran, FORMAX, Gamakatsu, Shimano

Test pevnosti vlasců (2.díl)

Do zkoušek pevnosti vlasců jsem se pustil z vlastní iniciativy. Samotného mě zajímaly vlastnosti vlasců, které používám.

Kapitoly článku

Když už byl článek o testu prvních pěti vzorků na světě, chtěl jsem ho poskytnout časopisu Rybářství. Šéfredaktor časopisu Vladimír Urban mi po přečtení příspěvku odepsal a vysvětlil mi, jak se věci v redakci mají a že díky dobrým vztahům se zákazníky, kteří u nich inzerují raději příspěvky, které hodnotí jejich produkty neuveřejňují a jelikož se po testech ptali i čitatelé časopisu, vše objasnil a vysvětlil v úvodníku únorového čísla. Takový přístup beru jako férový a čestný a každý pochopí, že bez inzerentů by dělat časopis v takovém rozsahu vůbec nešlo. Právě díky inzerentům se daří udržet cenu pro předplatitele na tak nízké ceně. Uveřejnit test, kde je hodnocení různých produktů si může dovolit jen ten,  kdo není na nikom závislý a tak jsem uvítal, když o test projevil zájem rybářský server www.mrk.cz. Jiří Jakeš mi odepsal a požádal mě, zda bych neudělal test ještě u dalších druhů vlasců. S Martinem Maťákem vybrali dalších pět vzorků a zaslali mi je na otestování. V prvém testu jsem upravoval hodnoty pevnosti koeficienty a snažil se vypočíst pevnost pro daný průměr, který měl být u všech vlasců 0,12mm. Nejsem si ale jistý, jestli je to správný postup, a tak v tomto druhém testu jsem od toho upustil. Zahrnovat do hodnocení pevnosti vlasců cenu 100m návinu také není třeba. Samotná cena  už je jen podružným vodítkem k tomu, po kterém vlasci se porozhlédnout a který vyzkoušet. Někdo cenu vlasce neřeší, pro jiného je odrazovým můstkem při rozhodování. V tomto druhém dílu jsem se tedy zaměřil jen na samotnou pevnost, udávané hodnoty a na vlastnosti, které se dají při letmé prohlídce zhodnotit. Některé informace o vlascích jsem si našel na internetu a doplnil je vlastními postřehy, které jsem měl možnost zjistit při provádění jednotlivých měření. Myslím, že uvádět zde tabulky s naměřenými hodnotami je také zbytečné a tak to podstatné co jsem zjistil, jsem uvedl v jednotlivých popisech. Prováděl jsem jedenáct měření každého vlasce stejným způsobem jako při testech prvních pěti vzorků. Nejhorší naměřenou hodnotu jsem vyřadil a z deseti vypočítal výslednou pevnost.

shimano aspire SILK shock

uvedený průměr:  0,12mm

naměřený průměr: 0,14mm

uvedená pevnost: 1,8kg

naměřená pevnost: 1,67kg

návin: 150m

cena za 100m vlasce: 160Kč

Dlouhý návin předurčuje použití vlasce jako kmenového. Z dodaných vzorků mi padnul  do oka pro udávané vlastnosti jako první. Na internetu si lze přečíst o tomto vlasci, že jde o kvalitní japonský vlasec nejvyšší kvality. Pomocí Silk shock technologie bylo možné vytvořit kompromis mezi neuvěřitelnou měkkostí, omezenou průtažností a vysokou mezí pevnosti. Tento špičkový vlasec je určen pro chytání houževnatě bojujících ryb na krátké vzdálenosti. Snadno zvládne trhání hlavou, výskoky a další pokusy ryby o únik. V soutěžním rybolovu se stane oblíbeným vlascem soutěžních rybářů při použití ve funkci hlavního vlasce i vlasce návazcového.

.Vlasec čiré barvy s hladkým povrchem. Nejeví známky paměti. Udávaná pevnost 1.8kg  je na tento průměr vlasce extrémní. V jednom měření jsem docílil hodnotu 1,86Kg.  Tato hodnota by tento vlasec řadila mezi špičku pokud by odpovídal údaj o průměru. Bohužel naměřená hodnota je ve skutečnosti vyšší. Kdo tedy bude shánět vlasec 0,14 určitě neprohloupí, když se rozhodne pro tento vlasec, který mu zaručí pevnost,  kterou jsem naměřil. Při žádném měření nepraskl vlasec v uzlu, ale ve všech případech několik centimetrů od uchyceného konce.

cormoran cortest super match

uvedený průměr:  0,12mm

naměřený průměr: 0,135mm

uvedená pevnost: 1,5kg

naměřená pevnost: 1,62kg

návin: 30m

cena za 100m vlasce: 197Kč

O tomto vlasci toho moc na internetu není. Jediné co si rybář může přečíst je, že jde o plavačkový vlasec, který se hodí jak jako kmenový vlasec, tak i na návazce. Při testování mě překvapila malá průtažnost.. Povrch vlasce potažený silikonem. Velice hladký povrch. Návin na malé cívce která je uložená v plastové krabičce, což je velice praktické při používání na návazce. Čirá barva vlasce napovídá tomu , že vlasec lze používat i v čisté vodě. Po rozvinutí vlasce jeví malé známky paměti, ale není to nic co by tento vlasec hendikepovalo. Vlasec stačí přejet rukou a je po paměti. Naměřený větší průměr objasnil to, že jsem udanou pevnost vlasce při měření překročil hned v devíti měřeních. V tomto průměru by na cívce mohlo být klidně uvedená pevnost  1,6kg. Pro rybaření velice zajímavý vlasec. Uplatnění najde jako návazcový vlasec i u ostatních druhů lovu. Ve všech případech došlo k přetržení vlasce v části u očka , ne však v uzlu.

 

super UV cut G-LINE extreme

uvedený průměr:  0,12mm

naměřený průměr: 0,115mm

uvedená pevnost : 1,42kg

naměřená pevnost: 1,11kg

návin: 50m

cena za 100m vlasce : 278Kč

Tento Japonský  vlasec který nabízí firma Gamakatsu dostal ocenění na Evropském rybářském veletrhu. Pravdou je, že průměr který je uváděný na cívce opravdu odpovídá , dokonce je o nějakou tu setinu slabší. Tím byl oproti ostatním vlascům tak trochu v nevýhodě při zkoušce pevnosti. Ve dvou případech nedosáhl ani pevnosti jednoho kilogramu, ale ostatní měření byly velice vyrovnané a dosahovaly hodnot okolo 1,2kg , což je dostačující pevnost na tento průměr. Pozitivním je, že vlasec má deklarovanou odolnost proti UV záření. Návin na pěkné cívce má jemný zelený nádech. Po rozbalení je však vlasec dá se říci průsvitný a čirý. Paměť vlasce při vytočení dvou metrů byla však znát. Mohlo jít ale o testování cívky, která někde delší dobu ležela. Po mírném protažení však paměť mizí. Zarazila mě však poměrně velká průtažnost oproti ostatním testovaným vlascům. Tento vlasec lze sehnat i ve větším návinu. Výrobce uvádí že je samo průtažný a že se hodí k delším hodům a že se při rybaření nekroutí. To však nemůžu posoudit , ani to zda si průtažnost zachovává i při nízkých teplotách.

 

 

FOR MAX ICE crystal

uvedený průměr:  0,12mm

naměřený průměr: 0,135mm

uvedená pevnost : 1,63kg

naměřená pevnost: 1,37kg

návin: 25m

cena za 100m vlasce : 140Kč

 

Tužší čirý vlasec bez známek paměti i když je dodáván na malém průměru cívky. Při měření málo průtažný. Údaj o pevnosti jsem ve dvou měřeních docílil , v jednom případě dokonce překročil. V jednotlivých měřeních vykazoval vyrovnané hodnoty. Tento vlasec mě mile překvapil. Je škoda že je na malém návinu, jinak bych si tento vlasec klidně dokázal představit jako kmenový vlasec pro přívlač. V malém návinu určitě najde místo jako návazcový materiál. Výrobce udává že tento vlasec nemění své vlastnosti i při tuhých mrazech . Hodnoty měření průměru byly vyrovnané . Vlasec je na cívce ukončen uzlíkem. Ten je třeba najít a posunout po obvodu cívky , tím se uvolní. Ideální vlasec pro zimní rybolov na dírkách. Pro jeho vlastnosti bych si ho dokázal představit  i při použití na výrobu návazců při lovu na umělou mušku. Cena 35Kč za 25m je přijatelná.

cenex Makromolecular contiuction  Browning

uvedený průměr:  0,12mm

naměřený průměr: 0,105mm

uvedená pevnost : 1,50kg

naměřená pevnost: 1,20kg

návin: 50m

cena za 100m vlasce : 188Kč

Vlasec je natočen na tenké velice pěkné cívce a budí dojem luxusního vlasce. Jemný vlasec se světle hnědým nádechem. Cívka balená v plastovém obalu. Nejeví žádné známky paměti. Lesklý povrch , poměrně hodně průtažný. První vlasec v testu, který je slabší než je udávaná hodnota na cívce. Nevím zda šlo o záměnu při výrobě. Naměřená hodnota 0,105mm mě zaskočila. Ten kdo by si tento vlasec koupil na základě údajů na cívce by si ho zřejmě pochvaloval. 0,10mm vlasec s velice slušnou pevností, která by neděla ostudu ani zkutečné dvanáctce. Při testu pevnosti vykazoval tento vlasec nejvíce vyrovnané hodnoty které se lišili jen velice málo.. V jednom případě povolil vlasec v očku , jinak při ostatních měřeních praskal zhruba v polovině, čímž se také lišil od ostatních vlasců , kde docházelo k praskání  zhruba v úseku 10-20cm od očka  na straně uchycení . Myslím že si najde uplatnění ve všech způsobech rybaření na návazce.

 

Závěr

Testované vlasce mě mile překvapily . Není mezi nimi žádný o kterém by se dalo napsat že se k rybolovu nehodí a že má špatné vlastnosti. Člověk jenom může žasnout nad tím co takové tenké vlákno vydrží. Technologie výroby jde stále kupředu. Každý z vlasců stojí za to si ho vyzkoušet v praxi. Jedině tak si může získat oblibu u rybáře. Jsem rád že jsem dostal možnost vyzkoušet tyto vzorky. Můj dík patří Jirkovi  a Martinovi. Bez nich by nevznikl. Všech deset vzorků chci ještě pro úplnost podrobit testu na oděr. Nejprve je třeba ale sestrojit zařízení, které by vlasce prověřilo. Navržené už je . Jde jen o to ho sestrojit.  Komponenty už mám , tak snad nebude trvat dlouho  a objeví se i srovnávací test na oděr. Někteří mají své oblíbené vlasce a zřejmě měnit nebudou. Někoho snad ale tento test potěší  a třeba mu nastíní po kterém vlasci se poohlédnout. Pokud ano, splnil test svůj účel. Hodně pohody u vody přeje Ivo Novák

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama