Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder

Zveřejněno: 8.6.2020 v 07:00 , Autor: Vendula Krmelová Ryba: Kapr obecný , Zdroj: wiki , 200 Kč od 13 čtenářů

Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder

Zde se dozvíte vše o chytání na feeder. Co je feeder? Jak to funguje? Vyplatí se na malou vycházku? Jak vypadají montáže? Všechno v tomhle článku probereme, aby to pochopili i noví rybáři.

Kapitoly článku

Feeder je moderní rybolovná technika, která se v České republice stále rozšiřuje a ne moc dlouho, tenhle způsob lovu je v tu poměrně nový. Svou povahou vychází z položené, akorát je na krátkou vycházku jak na malé, tak i velké ryby. Podstatou této techniky je neustálé doplňování vnadící směsi na lovné místo.

Základním vybavením při lovu na feeder je: speciální feederový prut, naviják, vlasec, háček a obvykle také krmítko (odtud pochází anglické pojmenování tohoto způsobu lovu).

Jsou různé druhy feedru, dělí se podle míry zátěže: picker, feeder light, feeder medium, feeder heavy, extra heavy feeder

PRO zajímavost: Z jiného pohledu se feeder rozděluje podle použitého typu krmítka ma tzv. method feeder a feeder klasický. Pro method feeder se používají zejména otevřená plochá krmítka (existují ale i krmítka na peletky a tzv. benja, určená k zimnímu lovu). Pro plnění method krmítek se užívá formička, do které se vloží vnadicí směs (a posléze se namačkne do krmítka). Celou sestavu uzavírá krátký návazec o délce 10 - 15 cm. Na klasický feeder se používají většinou krmítka ve formě košíků. Panuje zde značná variabilita ve tvarech krmítek, v typech montáží (průběžná, balaton, pater, noster atd.) i v délce návazců.

Nyní se přesuneme jak takový feeder vůbec funguje.

V indikaci záběru je největší rozdíl feederu oproti klasické položené. Nepoužívají se zde žádné přídavné indikátory (čihátka, swingery a podobně). Tuto funkci má velmi jemná špička feederového prutu, která se podle pohybů vlasce ohýbá a vibruje. Díky tomuto systému lze odhalit i drobné a opatrné záběry, které by při použití klasických způsobů lovu nebyly vůbec rozpoznatelné. Feederové špičky se dají měnit a mají různou tuhost pro použití v různých podmínkách, zejména podle síly proudu. Označují se obvykle číslem, které udává, při jaké zátěži se špička ohne do pravého úhlu. Jejich konec bývá natřen reflexní barvou pro lepší viditelnost jemných pohybů.

Feederem lze lovit jak na stojatých vodách, tak i na řekách a potocích.

Podobně jako u položené leží při lovu feederem nástraha na dně, případně se nad ním vznáší. K přidržení nástrahy zde slouží klasická olověná zátěž nebo krmítko, které mimoto plní i druhý účel — svým obsahem láká ryby do blízkosti háčku s nástrahou. Při lovu je vlasec zcela napnutý a měl by s prutem svírat úhel přibližně 90-110°, aby se jeho pohyby v co největší míře přenášely na pohyb špičky prutu. Na tekoucích vodách se navíc prut staví vysoko (někdy až téměř kolmo), aby byla ponořena co nejmenší část vlasce a nepůsobil na něj tlak vody.

Feeder je univerzální rybolovná technika, lze tedy pomocí ní chytat téměř všechny druhy ryb žijící v České republice. Vzhledem ke svojí citlivosti se však nejvíce využívá pro lov menších a středních ryb, a to zejména kaprovitých. Dá se použít i na lov velkých dravých ryb(štik).Pro tyto ryby to však není klasický feeder ale speciální heavy feeder který je konstruován na větší zatížení.

Montáže:  Montáží na feeder je spousta, je jen na vás jakou si vyberete. Já preferuji tzv. klec jako krmítko (viz. fotka), ale vybrat si můžete jakoukoli, to už je jen na vás. Kdybychom se tady měli bavit o všech montážích, bylo by to nudné. Můžete se sami kouknout na internet, co vás zaujme, nebo se inspirovat od mojí montáže.

A na konec je tu video záběru na feeder od cejna, snad se líbí. Doporučuji si od 30 sekund dát pomalejší rychlost přehrávání a dát si video na celou obrazovku. Doufám, že vás článek bavil, budu ráda za zpětnou vazbu. PETRŮV ZDAR!

 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Komentáře k článku

Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 26.8.2020 v 19:52 #16
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12216
offline
brnnak> 0,20 -0,22
Značku je podle jedno jakou
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 26.8.2020 v 19:50 #15
brnnak Brno-Brno Město, 0/1
offline
Dobry den.
Jsem začátečník ve feederu a potřeboval bych poradit , jaký vlasec zvolit na prut o délce 3 m. a do 90g
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 14.6.2020 v 15:00 #14
Kamy Praha, 0/68
offline
Vendis_20> neříkám že tam nejde vidět. Jen že tam jde vidět špatně když to natočis na šířku pak to youtube neserizne o ten vertikální rozdíl. Bude tam o fous víc detailů. ale je fakt že když si to pustím na mobilu tak to naštěstí vidím na plné obrazovce takže cajk
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 14.6.2020 v 12:43 #13
Vendis_20 Ústí nad Orlicí, 12/50
offline
Ten záběr tam je vidět náhodou, já si jen točila špičku prutu a to štěstí, když mi to cejn v tu chvíli vzal. Točila jsem to na výšku, protože tak normálně točím a v tu dobu jsem nevěděla, že někde to video vůbec bude :D
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 13.6.2020 v 16:36 #12
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12216
offline
Kamy> Ty záběry jsou, když nemáš puštěné natáčení 😂
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 13.6.2020 v 13:34 #11
Kamy Praha, 0/68
offline
Natacejte video na šířku a ne na výšku... to samé nejlépe i pro fotky. jinak super.... videi kde jde vidět zaber menší ryby je moc málo a chápu proč :D to by bylo potřeba celodenniho natáčení :D
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 11.6.2020 v 19:25 #10
Vendis_20 Ústí nad Orlicí, 12/50
offline
Chřenovák1> děkuji, jsem domluvená se správcem, že příště to sepíšu celý sama s menší dopomocí.
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 11.6.2020 v 19:10 #9
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12216
offline
Vendis_20> Snaha se počítá 👍
Příště to bude určitě lepší 😎
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 11.6.2020 v 06:40 #8
Vendis_20 Ústí nad Orlicí, 12/50
offline
Dělala jsem přijímačky na Střední školu... Na rybářskou už vůbec ne, mám to dost daleko.
Kaprařina pro začátečníky - 3.díl - Feeder 10.6.2020 v 18:51 #7
MIra Holasice, 19/1394
offline
Taky bych byl rád za vlastní tvorbu
Reklama