Vyprošťovač mušek

Zveřejněno: 10.4.2020 v 08:00 , Autor: Ivo Novák

Vyprošťovač mušek

Někdo mávne nad ztrátou třech krasavic rukou a sáhne do krabičky pro jiné. Proč si ale kazit pěkný den.

Kapitoly článku

Krůček po krůčku přikrčený, mnohdy po kolenou se rybář s muškařskou udicí snaží dostat nepozorován k tůni, kde se již několikrát setkal s pěkným tečkovaným fešákem, nebo alespoň tuší že tam u podemletých kořenů olše by mohl stát v úkrytu ten, co mu nedá spát. Ukrytý v travním porostu si připravuje muškařskou udici. Rozhlíží se kolem. Jen aby neuvázl někde ve větvích, které halí tůň do přítmí. Improvizuje. Ví přesně, kam by měly dopadnout mušky, aby se stačily dostat ke dnu. Je to chvilka napětí. Velkého zkušeného pstruha lze obelstít jen stěží a rybář ví, že na to má jeden jediný pokus, maximálně dva. Pak je prozrazen a o pěkném úlovku si může nechat akorát tak zdát. Povedlo se. Mušky míjí jen o kousíček větev nad tůní a už je snáší proud do míst, kde by mohl být král tůně. Šňůra se zastavuje, rybář přisekává, ale místo ryby visí někde s muškami za kamenem. Chvilku jemně zkouší pocukávat špičkou prutu, i když ví, že tak se mušky vyprošťovat ze dna nemají. Dalo mu to ale hodně práce se vůbec k tůni dostat a svojí píli nezůročil. Pocukávání nepomáhá. Nervozita stoupá. Rybář bere za prut stále víc a víc. Dvě razantní cuknutí co kdyby. A ejhle muška se osvobozuje, ale celý návazec i se sestavou tří mušek končí ve větvích nad tůní. Je to k vzteku. Zrovna takové suprové mušky co od rána už přesvědčili spoustu ryb. Nikdo se nerad loučí se svými miláčky a tak rybář vzdává boj a snaží se zachránit mušky z větví. Jsou pěkně vysoko, dosáhnout se na ně nedá. Záleží na tom, co vydrží vlasec při stahování větve k zemi. Samozřejmě praská, když už je první muška na dosah. Vlézt pro ně na strom? Ulomit silnou větev a mušky na zemi vysvobodit? Hledat v okolí nějaký dlouhý klacek, který by možná pomohl? Někdo mávne nad ztrátou třech krasavic rukou a sáhne do krabičky pro jiné. Proč si kazit pěkný den. Mušky jsou přeci spotřební materiál. Jedno řešení ale je. S vyprošťovačem háčků je to sranda a během chvíle jsou mušky zpět na novém návazci a jde se dál. Šedesát kaček v kapse za chvilku zdržení. Že jste o vyprošťovači mušek ještě neslyšeli? Já do letošního roku také ne. Rád bych ho tedy těm rybářům, kteří by si ho chtěli vyrobit  představím.

Nevím přesně, kdo je prvotním autorem tohoto nápadu. Pro mě je to Tonda Tittl.Potkal jsem se s ním na Klabavce právě ve chvíli kdy zachraňoval mušky z větví a jeho nápad mě zaujal, že jsem si obdobné udělátko také pořídil. Trochu jsem ho přetvořil k obrazu svému, ale prvotní nápad a účelnost zachoval.

Postup výroby: Základem všeho je tuba od tablet šumivého vitaminuC s 50% přídavkem zdarma. Tento produkt užívám často a tak jsem ani nemusel někde pídit, kde bych tuto tubu měl sehnat. Vrtačkou jsem vyvrtal 5mm otvor ve dně a i ve víčku z kterého jsem odřezal nožem přebytečné prvky sloužící k fixaci tablet. Na vytvoření háčku ke stahování větví jsem použil část jednoduché petlice vyrobené z kulatiny o průměru 4mm. Viz obrázek. Do spodního očka jsem připevnil 3m  silonového provazu a tyčku prostrčil otvorem ve dně. Kolem kulatiny ohnul do patřičného tvaru. Pohodlnější je použít svěrák kam se upne kulatina i s tyčkou. Druhý konec provazu jsem provlékl víčkem a vytvořil očko. Do tuby se pohodlně vejde celý provaz i zastrčená tyčka s hákem a vyprošťovač mušek je na světě.

Způsob použití: Z tuby sejmete víčko, vytáhnete provaz, povytáhnete hák, tubu nasadíte na špičku prutu a pomocí něj zavěsíte hák na větev, kterou se hodláte přitáhnout. Odložíte prut na bezpečné místo, abyste na něj během vyprošťování nešlápli, a pomocí provazu si přitáhnete větev. Mušky vyprostíte. Vhodné je odstřihat, nebo utrhat než se vymotávat s návazcem, který stejně bude už k nepotřebě. Pokud se vám podaří hák uvolnit druhou rukou, odpadne vám poslední úkon, kdy zase špičkou prutu tubu s hákem uvolníte z větve. Provaz nastrkáte zpět do tuby, zavíčkujete, zastrčíte hák a vyprošťovač uschováte do vesty. Navážete nový návazec a jde se dál. Možná že právě tímto počinem zachráníte obyvatele ptačí říše, který by v domnění, že chytil lahodnou mušku se uvěznil na háčku a vyčerpáním po několika dnech zemřel. Viděl jsem rehka zahradního, který před ním zrakem v letu sezobnul utrženou mušku na stromě a jen díky obětavému zákroku přihlížejícího pana Marka přežil. Myslím, že nikdo z nás nechce potkávat kolem vody mrtvé ptáky s muškou v zobáku. I to je jeden z důvodů proč není na škodu tuto pomůcku nosit sebou.

Určitě lze k výrobě použít i jiné součásti. Šlo mi jen o to představit ostatním jeden z nápadů, který považuji za vydařený. Výroba není vůbec složitá. Zvládne jí podle mého každý.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama