Etika rybaření

Zveřejněno: 27.8.2019 v 08:05 , Autor: Ivo Novák , 378 Kč od 18 čtenářů

Etika rybaření

Zamyšlení nad naším chováním u vody.

Kapitoly článku

Jak chápat pojem : "etika rybaření." ?

O etice se mluví pokud jde o vztahy mezi člověkem  a přírodou a v tomto případě chování rybáře k přírodě a samotné rybě.

Rybářský řád stanoví pravidla lovu. Co  se smí  a co ne. O etice v něm není ani zmínka. Tu nelze rybáři striktně nařídit. Tu si musí každý  v sobě vytvořit sám a na jaké úrovni jí rybář respektuje se pozná podle toho jak  se u vody chová a jak zachází  s ulovenou rybou.

Někdo si nese ssebou na ryby igelitový pytel, aby cestou domů posbíral odpadky a odvezl je do kontejneru. Zastaví v rybárně a koupí si několik rybích filet k večeři. Jiný přijede k vodě a po jeho odjezdu zbude na břehu ohniště, hromada plastikových lahví  a všelijakého odpadu. O povalujících  se uřezaných částí rybích těl  a šupin  v trávě ani nemluvě. Kdo  se chová eticky a kdo ne nemusím doufám zvýrazňovat. Dokud rybáři samotní budou rybaření chápat pouze jako  možnost přivýdělku  a přilepšení si v jídelníčku  je všechno špatně. Starého psa  novým kouskům nenaučíš a  všechny rybáře nelze házet do jednoho pytle. Mezi rybáři se najdou lidé kterým není třeba nic vysvětlovat. Sami chápou jak se má člověk v přírodě chovat a svým postojem vyjadřují čím pro ně etika rybaření je.

Troufnul bych si podle svých zkušeností vyjádřit procentuelně jak si na tom rybáři stojí. Deset procent rybářů ctí etiku, třicet procent se jí snaží dodržovat a šedesát procent prostě jen chodí k vodě pro ryby. Do první skupiny patří převážně sportovní rybáři. Ne všichni  a ne jen sportovní rybáři. Do druhé skupiny ti kteří chodí k vodě pro ukojení své vášně a aby zde prožili pěkné nevšední chvilky a třeba si i odnesli nějakou tu rybu pro vlastní potřebu. Do třetí ti kdo jedou k vodě s úmyslem  doplnit místo  v mrazáku  a přivést co nejvíc ryb. Příště se třeba nemusí podařit rybu ulovit. To je jen porovnání vztahu rybáře k rybě což je jediný bod etiky. Každý  se může zamyslet sám nad sebou a zařadit se do určité skupiny. Jsou to žalostná čísla. Kdo  se ale kolem vod pohybuje a vidí jak  se ostatní chovají mi možná dá za pravdu. Jsou to moje čísla. Můj názor a pohled. Nikomu je nevnucuji.  Podle chování rybářů také vypadají samotné revíry. Jak byl který rok úspěšný se porovnává podle celkové statistiky úlovků. Vezme se číslo kolik ryb se nasadilo  a kolik  se jich  z vody odlovilo. Čím je graf strmější tím lépe. Ovšem jen pro statistiky. Kdyby klesal mohlo by se zdát že je všechno špatně. Ideální by bylo, kdyby graf  nasazených ryb rostl  a ten hovořící o počtu ponechaných ryb klesal. Pak by se mohlo zdát že se blýská na lepší  časy a že rybáři začali chápat etické chování  rybaření.

To že si rybář podle rybářského řádu může ponechat dvě ušlechtilé ryby denně není příkazem. Mnozí ho však chápou jako omezení  a tam pak o nějaké etice nemá cenu hovořit. Dnes už není uměním ulovit rybu. Techniky lovu jsou stále dokonalejší a rybářský prut by neměl být chápán jako zbraň, či prostředek  k vyplenění revíru. Měl by být součástí rybáře která mu má zprostředkovat to, co od rybaření čeká a co mu přinese uspokojení. Člověk je pánem přírody. Alespoň se to o něm tvrdí  a měl by se také tak chovat a snažit se aby to co dělá rybaření tím čím je, bylo zachováno  a přístupné i pro ostatní. A hlavně i pro příští generace rybářů. Pro mnohé rybáře je koupit rybu nedůstojné a nepochopitelné. Jestli někdo z vás kdo čte tyto řádky zná nějakého rybáře který  se tak chová, může si ho  s klidným srdcem vzít za příklad. Každý  by se měl chovat k rybám  a k přírodě samotné důstojně a jít ostatním za příklad.Pořád se najdou tací, kteří  se chovají hůř jak kormoráni.
Vím že jsou to silná slova, které  se spoustě lidí nebudou zamlouvat, ale cítil jsem potřebu  se o tomto tématu zmínit. Jako obyčejnému rybáři mi nepřísluší vymýšlet nějaký řád etických pravidel kterým by se měli ostatní řídit. Mohu ale popsat svůj vlastní, který  si každý může doplnit a upravit podle sebe.
Pravidla etiky

 • Dodržovat  veškerá pravidla a ustanovení rybářského řádu.
 • Ryby lovit pouze  povolenými způsoby lovu
 • Ctít přírodu, učit se pochopit její zákonitosti  a ty dodržovat.
 • Ryba je živý tvor, je součástí přírody a je třeba se k ní chovat  co nejšetrněji.
 • Při rybolovu používat pouze jednoháčky a ty bez  protihrotu, nebo  se zamáčknutým zpětným  hrotem.
 • Pokud se rozhodnu rybu ponechat, tak jen pro vlastní potřebu.
 • Trofejní ryby si zaslouží svobodu a možnost jejich ulovení ostatními rybáři.
 • Pstruha potočního  a lipana považuji za ohrožený druh a ponechání si ryby tohoto druhu považuji za hrubý přestupek ve vztahu rybáře a přírody.
 • Rybu je třeba zbavit háčku přímo ve vodě. Je li to nutné použít podběrák a podložku. V krajním případě jí vyháčkovat na trávě. Nikdy ne na kamení, nebo písku.
 • Od vody odnést vše co si sebou přinesu, případně i to co zbude po ostatních rybářích.
 • Svým chováním být příkladem pro ostatní rybáře.
 • Je-li potřeba mé pomoci radou či skutkem učinit tak.
 • K ostatním  se chovat přátelsky a brát je za rovnocenné partnery.

Někdo asi nebude považovat za přátelské chování pokud druhého, který  se neřídí rybářským řádem, nebo dokonce loví bez řádného oprávnění  bude vykazovat od vody. Pytláctví se stává nešvarem  a je třeba proti němu bojovat. Musí to být společný boj nás všech. Jen tak  se dá omezit a udržet naše vody alespoň  v takovém stavu v jakém jsou.
K vodě chodíme proto aby jsme si zarybařili. Bez ryb by to nebylo rybaření, ale jen toulky přírodou. Je co napravovat, můžeme začít třeba teď a přímo každý u  sebe.

Stačí  se zamyslet nad sebou   a zkusit najít na sobě vlastní chyby a ty se pokusit změnit.
Někomu něco přikazovat, nebo někoho kárat není dobré. To nebyl účel tohoto článku.
Jestli jsem  se někoho dotknul věřte, že to nebylo úmyslem.  
Kdyby se měl člověk chovat absolutně eticky vlastně by nesměl rybařit.
V zimě jsou ryby vystresované od kormoránů a zdržují  se nahromaděné na místech  kde mají šanci přežít, nebo na zimovištích. Na jaře přijde doba reprodukce a ryby by si zasloužily klid na tření. To  někdy trvá podle počasí několik měsíců. V létě přijdou doby sucha a ryby se stahují do míst kde mají šanci na přežití. Když přijde podzim potřebují dostatek času  aby si stačily vytvořit zásoby tuku, na přežití zimy. Vždy se dá najít nějaké řešení. Dobré je, když si člověk začne tyto  věci uvědomovat a začne hledat cesty  jak rybám neuškodit, ale prospět.
Pak je na té správné.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 8x:

Komentáře k článku

Etika rybaření 9.1.2020 v 13:57 #18
UJEZDAK Uničov, 19/168
offline
Ať si je kdo chce šetrné jak chce.. Ale ať s toho nikdo nedělá náboženství... A netlačí to za každou cenu druhým do hlavy ať to dělá stejně nebo jinak že sou to prasata atd...
Etika rybaření 9.1.2020 v 11:33 #17
Radýs78 Moravské Bránice, 8/1604
offline
Jacob> Určitě to není rozdělení na chyť a pust rybáře a masaře! Za mě je to na chyť a pust, na rybáře, na masaře a na hovada, přičemž masaři a hovada sou většinou v jedna osoba!
Pokud chytám, ryby si neberu OK, každého věc.
Pokud chytám, třebas jako já, kdy pouštím cca 90% ryb a rybu si občas vemu, taky v tom taky nevidím problém,.
Ale aby borec přišel k vodě, naházel do kufru vše co chytne a je mu jedno jestli má Kapr 30 nebo 80cm, tak to sorry takový hovada k vodě nepatří!!!
Pak nakonec odjede a je po něm na břehu ještě bordel, tak to už je na přes držku!
Já třebas taky jezdím k vodě, kde je né zákaz stanování či bivakovaní, je tam přímo zákaz pobytu mimo dobu lovu.
Přesto mě tam porybní, ať už místní, nebo krajský nechají, jasný vždy mě na ten zákaz upozorní, ale ví, že se k rybám chovám slušně a je tam po mě vždy pořádek a cerku k tomu taky vedu a už sama to vidí stejně, tak proč takovým lidem nedat "vyjímku" že...
Jooo pak tam přijede borec na kole z vedlejší vesnice, po dvou hodinách už má v tráve pošlapanou krabku od cigár, vajgle poházený všude kolem sebe, prázdnýho škopka hodí do křoví a hrozně se diví, že ho porybný vykáže a nás tam s bivi nechá...
Sorry ale tak nějak by to mělo být!!
A nemusely by pak žádný takový přiblblý zákazy vymýšlet... 👍
Etika rybaření 9.1.2020 v 10:28 #16
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 18/1322
offline
UJEZDAK> Presne tak... pokud nekdo chce byt 100% setrny k rybe tak at sedi doma na prdeli... 😂
Etika rybaření 9.1.2020 v 06:25 #15
Prdafuk Třebíč, 0/6
offline
Byl jsem letos 3×na soukromaku a majitel je radši když tam ten protihrot je hoj
Etika rybaření 9.1.2020 v 04:33 #14
UJEZDAK Uničov, 19/168
offline
Klíd dyt je to prdel jakým směrem se ta rybouchylie ubírá. 😂🤮 Chyť a pusť je podle mě úplná debilite ale věc kazdyho..... Masarina taky není správná volba.....
Etika rybaření 9.1.2020 v 01:19 #13
Pinčík Česká Skalice, 2/38
offline
UJEZDAK> tak nemas jezdit na soukromaky kde jsou samý trofejní ryby... Tohle je přesně ta etika rybáře jak se bude k rybě chovat. Někdo s citem a někdo hold jako ho**do 🤷‍♂️
Etika rybaření 8.1.2020 v 23:23 #12
Sbirulino Brno-Brno Město, 0/420
offline
UJEZDAK> ...to je opravdu výplod fantazie 🙄🙃
Etika rybaření 8.1.2020 v 23:12 #11
Johnnie Praha 2-Nové Město, 9/865
offline
UJEZDAK> ty seš taky erekce, vole... 😆
Etika rybaření 8.1.2020 v 20:53 #10
UJEZDAK Uničov, 19/168
offline
Pincik vím co sem viděl na pár soukromácích... Nechces jenom privazat zizalu na silon bez háčku? Abys náhodou rybycce neublížil a neudělal ji bebí??? Než ju obstastnis polibkem a s erekcí pustíš zpátky????
Etika rybaření 6.1.2020 v 23:51 #9
Pinčík Česká Skalice, 2/38
offline
UJEZDAK> co to je za blbost? Ryby padají i z háčků s proti hrotem.. Vůbec to není o tom že musíš bez protihrotu tu rybu tahat. Právě že naopak sebou ta ryba tolik neškube... Na feeder, na jakýkoli styl chytám jedině bez protihrotu a nemám s tím sebemenší problém. Ryby nemají tolik potrhaný tlamy a Že mi spadne sem tam nějaká ryba, to se stává i s protihrotem...
Reklama