Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem

Zveřejněno: 31.7.2019 v 07:00 , Autor: Vendula Krmelová Ryba: Kapr obecný , 250 Kč od 21 čtenářů

Kaprařina pro začátečníky  - 1.díl - lov s krmítkem

Povíme si, jak se dá lovit kapry z vody bez použití boiles, pelet, PVA a podobně.

Problematika lovu kaprů může připadat začínajícímu kaprařovi složitá a technicky velmi náročná, což může vést až k odrazení. Ovšem ve skutečnosti je opak pravdou. Proto se pokusím vás alespoň trochu seznámit se základy lovu kaprů tak, abych vám byla v začátcích nápomocna. 

Lov kaprů na krmítko patří k nejrozšířenějším metodám lovu kaprů na našich svazových revírech. A ono se není čemu divit. Tato montáž je velmi jednoduchá, přitom při lovu kaprů bezvadně funguje. V čem je její tajemství úspěchu? Především v tom, že díky této montáži máme naši nástrahu poblíž chutného krmení. Tohle je opravdu parádní montáž! 

Jaký je princip této montáže? Do krmítka se vloží přichystané krmení. Nejčastěji jde o šrot na ryby nebo nějakou směs, která je běžně k zakoupení v kterémkoliv obchodě s rybařinou. Pod krmítkem je následně návazec s nástrahou. Po nahození do vody se začne z krmítka krmení uvolňovat a lákat tak ryby. Obrovskou předností této montáže je to, že naše nástraha je hned v blízkosti krmení. Takže hodující kapr si jí okamžitě všimne. A přijde záběr…

Jak na to? Na kmenový vlasec nejprve navlečeme krmítko. Gramáž krmítka volíme podle vody, na které chytáme. Pokud budeme chtít naši nástrahu dostat dále od břehu, je zapotřebí použít těžší krmítko. Pro lov u břehu postačí lehčí krmítko. Při nahazování s touto montáží je zapotřebí si uvědomit, že samotné krmení taktéž něco váží, proto nepřetěžujte váš prut! Velká koule krmení na krmítku by mohla způsobit zlomení udice! Proto opatrně! Nad krmítko nedávejte žádné zarážky! Proč? Pokud při zdolávání kapra utrhnete, pak se stane to, že kapr bude utrhnuté krmítko za sebou vláčet. A to se nesmí stát! Právě utržená montáž s krmítkem může kapra i usmrtit – montáž se může zachytit za překážku na dně a kapr se z této „pasti“ už nedostane. Když nad krmítko nedáte žádnou zarážku, pak po utržení z celé montáže krásně spadne.

 Pod krmítko navlečeme gumovou kuličku. Tu rozhodně nevynecháváme! Proč? Gumová kulička chrání uzlík na obratlíku před nárazy krmítka. Ano, tyto nárazy krmítka do uzlíku je zapotřebí eliminovat, neboť mohou způsobit jeho vážné poškození, což může například při zdolávání ryby skončit až utržením návazce. A to nechceš! Po navlečení gumové kuličky navážeme obratlík s návazcem.

Návazec na kapry pro chytání na krmítko je naprosto jednoduchý. Háček navážeme na návazcovou šňůrku a to všechno pak navážeme na obratlík. Jaké háčky používat? Jejich velikost jednoznačně závisí na nástraze. Pokud hodláme chytat na velké kusy pečiva, pak je vhodnější použít větší háček (velikost 1 – 2), na který se vleze i objemnější nástraha. Při lovu na kukuřici nebo červy pak používáme menší háčky (klidně velikost 4 – 5).

Takže, jak na to? Velmi dobrým krokem je, pokud do krmení přidáváme ty komponenty, které nastražujeme i na háček. V praxi to pak vypadá tak, že kapr například sbírá ze dna zrníčka kukuřice, přičemž některé z nich je nastraženo na háčku. Tohle funguje! Další možností je pak použít nástrahu, která plave, a která bude krásně viditelná nad krmením na dně.

 Ano, pokud se rozhodneme na háček nastražit například kukuřici nebo červy, je dobré tyto komponenty přidat i do krmení. Proč? Po vhození do vody se krmení s přidanými surovinami krásně rozprostře po dně, takže vznikne neodolatelný „koberec“. A právě v něm nádherně splyne i nastražená nástraha – například kukuřice na háčku se krásně „ztratí“ mezi volně ležícími kukuřicemi. Tuhle lest žádný kapr neprokoukne!

 A pak tady máme další možnost prezentace naší nástrahy. Jakou? Na háček dáme nějakou plovoucí nástrahu, která po vhození do vody bude krásně „vztyčená“ nad krmným místečkem. V praxi to vypadá asi takhle: Na háček dáme například rohlíkové boilies. Po vhození do vody se na lovném místě utvoří krmné místečko a kulička z pečiva bude nad ním plavat. Krmení přiláká kapra na lovné místo, na kterém si okamžitě všimne i plovoucí kuličky. A přijde záběr! Jednoduché, ale naprosto geniální!

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 9x:

Komentáře k článku

Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem 17.10.2019 v 14:39 #5
Vendis_20 Ústí nad Orlicí, 12/50
offline
>Cybergun používám háčky Maruto🙂😉
Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem 22.8.2019 v 11:53 #4
Cybergun Lovčice, 7/21
offline
Zdravim Vas Vendulo, v prvni rade, chci rict, ze to mate krasne,strucne a jednoduse napsane ;) cetl jsem od Vas i 2. dil, ve kterem zminujete velikosti hacku a jejich silu apod. Chtel bych se Vas zeptat, jakou osvedcenou znacku pouzivate ? Teda, pokud to neni tajne ;) mockrat Vam dekuji za odpoved a tesim se na Vas dalsi clanek. PS: zkuste do toho vlozit i par obrazku treba montaze. Mladi a zacinajici rybari, kolikrat nedokazou z textu pochopit oc vlastne jde...
Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem 21.8.2019 v 21:25 #3
Vendis_20 Ústí nad Orlicí, 12/50
offline
Děkuji vám moc😉
Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem 18.8.2019 v 11:27 #2
Jiří1981cb České Budějovice 5, 6/167
offline
Náhodou takhle jsem začínal já bez pomoci druhých.
Pěkný návod určitě pomůže začínajícím rybářům.
Kaprařina pro začátečníky - 1.díl - lov s krmítkem 17.8.2019 v 20:46 #1
Vandi Židlochovice, 1/7
offline
Super navod
Reklama