S muškařským prutem na malých tocích

Zveřejněno: 26.7.2019 v 11:00 , Autor: Ivo Novák , 315 Kč od 4 čtenářů

S muškařským prutem na malých tocích

Zarostlý potůček mizející mezy kameny, nahození téměř nemožné. Chce to změnu revíru nebo přeci jen....

Kapitoly článku

Už se vám také stalo, že jste se vypravili prozkoumat nový revír a když jste přijeli na místo, zjistili, že jde jen o zarostlý potůček,  který  se místy ztrácí mezi kameny? Břehy jsou zarostlé travinami  a větve okolních stromů  se sklánějí  až nad hladinu, takže je skoro nemožné nahodit  mušky do malé tůňky. Mnohé tento pohled odradí  a vyrazí raději o několik desítek kilometrů dále na jiný revír, který znají. Tyto potůčky jsou poměrně málo navštěvované. Nenajdete tu  vyšlapané chodníčky od rybářů. Do těchto revírů  se duháci nevysazují  a tak ryby chtivý rybář vyráží tam, kde má úlovek jistý. Své kouzlo ale tyto potůčky také mají  a mnohdy právě tyto malé tůňky ukrývají pěkné ryby, které tu mají klid. Na techniky hodu jako je třeba valivý hod tady můžete rovnou zapomenout. Je třeba používat nepopsatelné způsoby hodu,  aby jste mušky dostaly tam, kam je potřebujete. Chvilka nepozornosti  a mušky visí  v koruně stromu. Vždy je dobré vědět,  jaké překážky jsou nad vámi  a za vámi  a každé nahození zvažovat. Nejúčinnější jsou první hody. Ty když  se povedou je šance na úlovek. Zaseknutá ryba udělá tolik rozruchu, že i kdyby v tůni stál  jiný potočák už nezabere. Pokud mušku nedobere, šance trvá. Při souboji není mnoho času. Pustit rybu do kořenů znamená  většinou, že o ni přijdeme a tak  souboj bývá poměrně krátký, ale o to divočejší  a napínavější.

Vyrazit na takovýto revír s třemi metrovým prutem je utrpení. Čím kratší prut, tím lépe můžete manévrovat mezi větvemi. Kdo potok nezná, musí  se rozhodovat podle dané situace. Musí si tůň   prohlédnout z větší vzdálenosti  a vymyslet taktiku, která by byla vhodná. Kdo  se jen tak přišourá   k tůni  a nahodí na pár metrů před sebe, může jít rovnou dál. Voda v těchto potůčcích bývá průzračná a každý pohyb na břehu ryby varuje. Ty se ukryjí  a mušky ignorují hodně dlouhou dobu. Je dobré postupovat proti proudu. Jen tak  se můžeme dostat k rybě, aniž by o vás věděla. Chvilka sledování  se někdy vyplatí. Než  se hnát bezhlavě korytem  je lepší mít oči otevřené  a sledovat vodní hladinu. Pokud jsou ryby aktivní  a sbírají hmyz,  můžeme si udělat předem obrázek o tom, jaké ryby v tůni žijí. Nemusí  se nám je podařit ulovit hned při první návštěvě, ale vědět o jejich stanovištích je dobré. První návštěva je dá  se říci stejně seznamovací. Některé tůně jsou tak zarostlé, že na nich není možné vůbec nahodit.

Tam pak můžeme využít pouze chytání po proudu  a snažit se mušky dostat do tůně metodou že je necháme splavat  kam potřebujeme  a můžeme se pokusit  o lov na drženou nymfu  s oživováním. Tůň musíme ale obejít velkým obloukem a snažit se dostat  na místo odkud  nahodíme mušky velice opatrně. Někdy nezbude nic jiného než takovéto zarostlé místo opustit a vyhledat si místo vhodné k rybaření jinde. Je to turistika. Mnohem náročnější rybolov než když jen postupujeme korytem široké řeky. Úplným začátečníkům bych tento způsob lovu vůbec nedoporučoval. Budou se jen vztekat a lovit mušky v korunách stromů, nebo z trávy a kořenů. Možná  je vhodnější vyrazit na takovýto potok  nejprve s krátkým vláčecím prutem  a zvážit situaci, zda je možné navštívit takový revír i  s muškařským vybavením. Důležitou roli hraje samozřejmě i volba mušek. Musíme mít v krabičce mušky různých velikostí, vzorů a hlavně mušky různě zatížené. Budeme muset měnit podle situace. Těžké mušky na mělčích úsecích okamžitě váznou, lehké  se do tůně vůbec nestačí ponořit. Kdo neví, jak hluboká tůň je před ním bude jen těžko vybírat ze své zásoby tu pravou mušku. Lépe zvolit lehčí vzor, než po prvním nahození mušku utrhnout na dně, nebo vyprošťováním okolí rozplašit. Mušky uvíznuté na dně v žádném případě neuvolňujeme  cukáním špičkou prutu.

To si můžeme dovolit jen tam, kde nejsou žádné stromy nad hladinou. Pro každé uvíznuté mušky si musíme dojít a uvolnit je rukou, pokud to jde, nebo mušky oželet. To by, jste se ale mohli z takovéto výpravy vrátit  z prázdné krabičky. Při uvolnění i hrozí, že si poničíte prut o větve,  které jsou přímo nad vámi. Zlomený prut  hodně zamrzí. Nikoho nechci odrazovat od muškaření na malých tocích, ba naopak, ale jen jsem chtěl upozornit na možné případy, které můžou nastat. Žádný učený  z nebe nespadl. Vše je jednou poprvé. Z případného nezdaru je třeba se poučit  a příště vyrazit znovu. Věřte, že to bude mnohem lepší. Tím že si přečtete tento článek, se můžete na lov připravit teoreticky. Důležitá je ale praxe  a hodiny strávené u vody. Jen tak  se dají shánět zkušenosti. Muškaření je o prožitcích  a ty se jistě i na těchto potůčcích dají ulovit.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

S muškařským prutem na malých tocích 15.12.2019 v 09:37 #3
Stanik Žákava, 3/192
offline
Je mi to nějak povědomé z fotek. Řekl bych že se jedná o Bxxxxxu 🤔
S muškařským prutem na malých tocích 27.7.2019 v 10:19 #2
Kotliik Písek, 0/211
offline
Tohle na fotkách ještě celkem jde ale, jsou revíry metr široké ".... potok" a bohuzel taky revíry bez vody
S muškařským prutem na malých tocích 26.7.2019 v 11:16 #1
Kubikila Praha 4-Háje, 0/1
offline
Ne
Reklama