Tři údery kladívka a marmyška je hotova

Zveřejněno: 26.6.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 363 Kč od 16 čtenářů

Tři údery kladívka a marmyška je hotova

Nástraha s plochou zátěží dokáže při klesání měnit směr a nástraze dodává více života, což váhavé ryby dokáže vyprovokovat rychleji k záběru.

Kapitoly článku

O výrobě jigových háčků se zátěží jsem již psal. Jig  při vedení plní funkci zátěže. Slouží k tomu, aby rybář mohl nástrahu nahodit do dostatečné vzdálenosti a co v nejkratším čase dostal nástrahu do patřičné hloubky. To je jeho poslání. Je pak na samotném rybáři jak dokáže nástrahu na jigovém háčku rybě naservírovat. Právě způsob vedení je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšnosti. Monotónní pocukávání či stahování moc úspěchů rybáři nepřinese. Technik je spousta. Je třeba je měnit a zjistit která je v danou chvíli na daném místě tou nejúčinnější. Lehce se to říká, hůř už zjišťuje, ale popsat kdy a kde jak na kterou rybu nástrahu vést by bylo jen hříčkou informací, které nemusí vždy platit. V tom je právě kouzlo rybaření. Pořád je co se učit.

Podle mého se nástrahy mnohem svůdněji vodí na jigách které svým tvarem připomínají marmyšky. Plochý tvar hlavičky ve vodě pracuje úplně jinak než samotná kulička. Nástraha s plochou zátěží dokáže při klesání měnit směr a nástraze dodává více života, což váhavé ryby dokáže vyprovokovat rychleji k záběru. Na trhu jsem zatím objevil jen dvě jigomarmyšky. Jednu jsem našel v nabídce Petra Piskače, který tyto zátěže používá k lovu na moři a druhou vyrábí Jiří Widner. Ty s oblibou používám i já. Chce to trochu úsilí, aby rybář tyto skvosty objevil.

Při samovýrobě jigů jsem přišel na myšlenku pokusit se vyrobit něco obdobného. Vyrobit nosič nástrahy, který by se choval ve vodě jako marmyška. Vytvořit plošku na olověné kuličce není žádný velký problém. Jedna rána palicí a z kuličky je placička. Několik odlitých jigů jsem tedy obětoval a pokusil se je přetvořit k obrazu svému. Stačí si vytvořit úplně jednoduchou matrici v podobě vyvrtaného otvoru o průměru šířky očka háčku v ocelovém kvádru (ocel není podmínkou. Já použil starý hliníkový chladič z počítače) a větším vrtákem o průměru 6-8 mm vytvořit osazení na otvoru. Pak jen stačí jig s olověnou zátěží vložit očkem do otvoru, srovnat si háček aby svíral s deskou úhel 90 stupňů, do druhé ruky vzít kladivo a několika údery vytvořit na kuličce plošku. Chce to trochu zručnosti a vést údery tak abyste vytvarovali souměrnou plošku. Trochu té nesouměrnosti nevadí. To vám ryba odpustí. Je to otázka několika sekund a na světě je speciální nosič nástrahy. Při zkouškách na stole vám sice tato upravená jigová hlavička nedosedne vždy ploškou na desku stolu. Ve vodě po nahození si ale buďte jistí, že na rovné dno vždy dosedne tak jak má. Gumová nástraha na háčku pak vypadá při ponechání v klidu jako rybička odpočívající na dně. Hrot háčku je vždy připravený k záseku. Pokud tedy ryba zaútočí na vaší nástraze v době, kdy jí necháváte v klidu, máte větší naději na úspěšný zásek. Tato úprava hlavičky je jednoduchá, rychlá a nic vás nestojí. Někdo bude muset investovat jen do koupě kladiva. Nějaké se ale většinou doma najde. Pro tuto úpravu bych raději zakoupil nové s neobouchalou plochou. Ploška je pak hladká a lépe vypadá.

Po pár pokusech jistě dovedete svá dílka k dokonalosti. Takto upravené jigy se dobře hodí i pro přívlač v tekoucí vodě. Na jigy si můžete navázat strýmry či nástrahy v obdobě Hauzrovo pírek. Stačí několik srpků ze skalpu kohouta a nástraha pro přívlač na pstruhových vodách je hotová. Pokud jsem někoho tímto článkem inspiroval, splnil svůj účel.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Komentáře k článku

Tři údery kladívka a marmyška je hotova 27.6.2019 v 20:38 #1
SpanyS Varnsdorf, 2/3
offline
Oprav si nadpis "kldivka" neznám 😉
Reklama