Lov se smáčkem

Zveřejněno: 23.6.2019 v 09:22 , Autor: Ivo Novák , 338 Kč od 10 čtenářů

Lov se smáčkem

Smáček-gumová potvůrka napodobující rybku. Je velice poddajná a při oživování zápěstím ruky dokáže neuvěřitelné kousky.

Kapitoly článku

 Není divu, že je pro ryby neodolatelnou nástrahou. Ještě v loňském roce nebyla tato nástraha tak opěvovaná a skloňovaná ve všech pádech. Chytali na ní jen rybáři, kteří přívlačí žijí a zajímají se o všechny novinky na trhu. Nic jim nesmí uniknout. Ti přišli první na to, že smáček dokáže přelstít i zkušenější ryby co už měli čest se setkat s rybářem tváří v tvář a že s touto gumovou nástrahou dokáží chytit mnohem víc ryb.

O smáčcích  se mluví a píše všude. Pronikl do podvědomí rybářů neskutečnou rychlostí a stal se vyhledávanou nástrahou. Výrobci na tento fakt velice rychle zareagovali a tak na trhu se vyrojilo nepřeberné množství těchto nástrah. Rukama mi prošlo už několik druhů  a velikostí  v různých barevných provedeních  a kdyby jsem měl zhodnotit který tip a která barva byla tou nejúčinnější nevěděl bych jak odpovědět. Převážná většina z nich mi ale přinesla spousty krásných úlovků. Nejraději chytám okouny a ti také jsou mým nejčastějším úlovkem. Okoun je vděčná ryba. Vyskytuje se skoro všude a smáčci jsou pro okouny hitem letošní sezony.

Co rybář to jiný názor. Pro někoho je nejlepší barvou žlutá či bílá a na tyto nástrahy nedá dopustit. Kupuje jen je, a buď zkouší tu  a nebo onu barvu. Jiné nezkouší, a jelikož mu ryby berou, nemá důvod zkoušet něco jiného. Ten kdo experimentuje, ale přijde na to, že zvolená barva nástrahy hraje velice podstatnou roli. Stačí vyměnit žlutou nástrahu třeba za olivovou, nebo perleťovou a ze stejného místa kde odlovil několik kousků během hodiny, rázem dokáže vytáhnout třeba deset půl kilových okounů na deset nahození. Je možné, že právě přijelo na lovné místo pěkné hejno okounů a žlutá barva by v ten moment také platila. Argument lze najít ve chvíli, kdy vedle sebe loví dva rybáři na rozličné barvy a jeden tahá rybu za rybou a druhý jen tak paběrkuje. Pak už by nemělo být pochyb. Bohužel jen výběr barvy není jediným kritériem úspěšnosti. Oba rybáři mohou mít stejnou nástrahu stejné barvy a jeden zase loví a druhý ne a přitom chytají na stejném místě. To je pak k vzteku. Nezbývá než se zamyslet a zhodnotit co dělá ten, který neloví špatně. Tím dalším rozhodujícím krokem k úspěšnosti je způsob vedení a oživování nástrahy. Třeba i detail, který se může zdát nepodstatný, ale hraje velikou roli je jaký jigový háček a s jakou zátěží kdo používá. Na smáčky se hodí jigové háčky bez nálitku na raménku. Nepoškozují nástrahu při navlékání. Ideální jsou protihroty na raménku které fixují nástrahu, ale není to podmínkou. Někdo fixuje smáčka vteřinovým lepidlem, jiný kouskem bužírky napíchnutým na háček a staženým k nástraze. Smáčka stejně ryba po několika záběrech naruší a je ho třeba vyměnit. S tím se musí počítat a na dostatečnou zásobu nástrah by neměl rybář zapomínat. Váha olověné kuličky na jigovém háčku hraje také roli. Na mělčích partiích bez silného proudu bohatě stačí 2g zátěž Do větších hloubek je vhodnější použít 5g hlavičky. Na vertikální lov se smáčky na údolních nádržích i mnohem větší a těžší.

Nedá se jednoznačně říci na jakou hloubku jakou zátěž. To je třeba vyzkoušet. Na lehčí zátěži se smáček pohybuje přirozeněji a svůdněji a tak by zátěž měla být jen tak velká, aby dostala smáčka tam kam potřebujeme. Délka raménka háčku ovlivňuje chod a chování smáčka. Háčky s kratším raménkem jsou rozhodně vhodnější. Pokud háček zasahuje přes polovinu délky smáčka je vše špatně. Takto nastražený smáček nikdy nemůže rybě předvést svůdný taneček a divadélko poraněné rybky, která se v posledních sil snaží zachránit před predátorem. Vhodnější je použít háček s krátkým raménkem, a pokud vám vadí, že neproměníte každý záběr, můžete přidat na nástrahu malý trojháček, který upevníte na návazci k očku jiga a trojháček do dvou třetin délky smáčka. Na okouny jsou ideální smáčci  v délce zhruba 6cm a tak žádný přídavný trojháček není třeba přidávat. Takovouto nástrahu i menší okoun dokáže zhltnout, že je někdy problém háček vůbec vyprostit. Klidně si troufne i na mnohem větší nástrahu. Je to hltavec. Velikost by se měla odvíjet podle velikosti rybiček, kterým se vdanou chvíli ryby krmí. To je pravidlo, kterým se zrovna moc neřídím, a i když okouni jsou na lovu větších kousků ani 6cm smáčkem nepohrdnou i když větší okoun raději vyrazí za větším soustem.  Ideální jsou háčky bez protihrotů. Neničí rybu a jdou velice snadno vyprošťovat. Je ale jen málo výrobců, kteří tyto jigové háčky vyrábějí. Na trhu jich je nedostatek. Velice vhodné jsou muškařské jigové háčky na které lze navléci wolframové kuličky které jsou mnohem těžší než olovo. S menší kuličkou dokážete nahodit do stejné vzdálenosti a smáček nastražený na takovémto háčku s wolframovou kuličkou vypadá mnohem přirozeněji. Je to dobrá volba, ke které bych se přikláněl. Wolframovou kuličku je vhodné před navlečením smáčka zajistit patřičným množstvím ovinů vázací nití kterou používají vazači mušek, nebo natřít část raménka háčku lakem (třeba rychle schnoucím na nehty) a do laku udělat několik ovinů olověným drátkem ne příliš silným. Zvětší se tím váha a smáček lépe drží na raménku. Kdo si chce vytvořit patřičnou zásobu předem, může na drátek nanést druhou vrstvu a navléci smáčka dřív než lak zaschne. Smáček pak drží velice dobře.

Často používám smáčka  jako nástrahu na marmyšku . Ploché tělo marmyšky dokáže rozpohybovat i volně klesající nástrahu. Často přichází záběry i během vyklesávání nástrahy a je třeba věnovat pozornost  dění bezprostředně po nahození. Smáček na marmyšce dosedá na dno v přirozené poloze. V klidu imituje odpočívající rybku a záběr může přijít i v této fázi. Málo někdy znamená víc. Toto pořekadlo platí v době, kdy okouni nejeví o tažené a rozpohybované nástrahy zájem a mnohem více je zajímá smáček který se jen čas od času pohne ve zvířeném obláčku kalu na dně.

Když oba rybáři sladí svoje nástrahy, použijí i stejné háčky a pořád jeden loví a druhý nic nezbývá než začít napodobovat stejný způsob vedení a oživování toho úspěšnějšího.

Taktik je spousta. Rozhodně bychom se ale měli vyhnout monotónnímu pohybu. Je třeba trochu představivosti. Dobré je si vyzkoušet smáčka v čisté vodě u břehu. Tam nejlépe rybář uvidí, co vlastně nástraha na dně předvádí.

Nepodstatným, ale přitom rozhodujícím faktorem může být i použití rozdílných vlasců. Smáček na silném vlasci bude propadávat ke dnu mnohem déle a i se úplně jinak chovat než ten na slabém. K lovu okounů se používají jemné pruty s chvějivou špičkou a není třeba používat silné vlasce. Nevím, jestli používám ten nejoptimálnější, ale chytám na vlasec o průměru 0,12mm s jigovým prutem do 7g.Jsou i okouní speciály s gramáží 0,5-5g i jemnější. Možná že časem na něj také dojde, až doslouží ten, na který jsem si zvyknul.

Hodně se mluví o fluokarbonových vlascích, které by měly být pro ryby v čisté  vodě dá  se říci neviditelné. Své opodstatnění jistě mají u rybářů, kteří chytají závodně a kde každá ryba hraje v celkovém umístění velkou roli. Tam mají své místo. Mohou rozhodnout. Přisuzuji jim ale jen několik procent úspěšnosti navíc. Čirý vlasec trošičku za fluokarbonovým pokulhává, ale není to tak podstatný rozdíl. Zvyknul jsem si na vlasec od firmy Raptor který má fluokarbonový povrch. Jeho pořizovací cena je minimální a plní to co od něj očekávám. Jak se mu naruší povrch, vyměním ho za nový a možná že se procenta úspěšnosti srovnají.

 Jak nabídnout smáčka rybě, aby na něj zaútočila, je na zkušenostech každého rybáře. Jen ten kdo chodí k vodě a vláčí tyto nástrahy, získává zkušenosti které pak má možnost zúročit. Rybaření je školou. Je třeba se naučit odhadnout kde ryby hledat, zhodnotit okolnosti a daným podmínkám se přizpůsobit. Jen tak přijít k vodě a házet a házet s nadějí, že možná nějaký záběr přijde, není zrovna moc účelné, i když i nezdary přináší poučení a ten kdo si dovede vyhodnotit správný závěr z nezdaru je na dobré cestě stát se úspěšným rybářem. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Jen číst knížky a články o rybaření nestačí. Ve skutečnosti může být vše úplně jinak. Faktorů, které rybář nemá možnost ovlivnit je také spousta a i na nich záleží, jak vycházka k vodě dopadne. Vše se mnění i během ročního období. Stačí změna počasí a to co platilo jeden den, už neplatí. Vždy ale šance na úlovek je a proto oprašte vláčecí nástrahy a hurá k vodě.  Ryby čekají právě na vaše smáčky.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Reklama