Ultra lehká přívlač na pstruhových vodách

Zveřejněno: 13.4.2019 v 12:31 , Autor: Ivo Novák Ryba: Pstruh americký duhový , 23 Kč od 7 čtenářů

Ultra lehká přívlač na pstruhových vodách

Ono nejde o to, kolik nástrah rybář rybám nabízí, ale aby nabízel tu správnou, která v rybě probudí chuť.

Kapitoly článku

Ten kdo alespoň částečně nakouknul škvírkou pod pokličku rybaření s proutky, na kterých je gramáž napsaná v jednotkách gramů mi dá za pravdu , že se mu otevřel trochu jiný svět a objevil úplně nové možnosti jak rybu přelstít a dostat na háček.  Ultra lehká přívlač je především o citu, prožitcích a zážitcích. Stačí si povodit několik slušných ryb na jemném vybavení a slabém vlasci, užít si vzrušujícího souboje, při kterém záleží na samotném vybavení, ale i pohotovosti a obratnosti rybáře. Ten správný proutek dokáže vykrýt výpady ryby a rybář v tu chvíli prožívá to, co by prožíval při souboji s trofejním úlovkem, kdyby měl v ruce obyčejný vláčecí prut s gramáží několikanásobně vyšší. 

V tu chvíli pozná, že udělal krok správným směrem. Prožitky z takového lovu ho obklopí natolik, že už jen stěží se z takového okouzlení vymaní. O to těžší je pak rozhodování jaký prut si vzít na další výpravu.  Muškařské pruty totiž dokážou rybáři přinášet obdobné prožitky. Každý způsob rybaření má své klady. Ideální je ovládat oba způsoby a rozhodovat se přímo u vody. Když ryby sbírají hmyz z hladiny, není co vymýšlet. Suché mušce se asi nic nevyrovná, ale pokud žádný sběr není vidět a ryby se krmí nejspíš tím co objeví u dna, nebo ve vodním sloupci je třeba podle situace dobře zvažovat jaký způsob lovu zvolit. 

Rybář lovící na umělou mušku je na tom relativně lépe. Může použít až tři nástrahy. To se může jevit jako veliká výhoda, ale bohatost a pestrost nástrah určených pro UL přívlač tuto výhodu dokáže smazat.  Ono nejde o to, kolik nástrah rybář rybám nabízí, ale aby nabízel tu správnou, která v rybě probudí chuť. Ten kdo dokáže odhadnout která nástraha je tou pravou v danou chvíli, tak ten vítězí. Je sice napínavé pozorovat signalizátor na ujímaném francouzském návazci, kdy se zastaví v proudu a ohlásí nám, že buď mušky uvízly na dně, nebo že má ryba mušku v puse.

Při UL přívlači, se většinou nástraha vodí na napnutém vlasci a záběry ryby jsou krásně cítit v konečkách prstů, nebo i v celé paži. Takový záběr je mnohem smyslnější.  Jde jen o to rozpoznat, zda si ryba s nástrahou jenom pohrává, nebo ji už má na správném místě. Rozhodovat podle citu je podle mne smyslnější a přináší to více napětí. Na menších pstruhových revírech je mnohdy UL přívlač i ve výhodě před lovem na umělou mušku. Techniky lovu s krátkým proutkem poskytují rybáři možnosti chytat i na takových místech, kde s muškařskou udicí dokáže nahodit jen opravdu zkušení a ostřílení rybáři. S tenkým vlascem na jemném proutku se dají rybám nabízet malé nástrahy obdobné muškám i na poměrně slušnou vzdálenost. Je jen třeba si osvojit všechny způsoby nahazování a být s proutkem sžitý.

Rybu je třeba překvapit a ne vyplašit a dostat se nepozorovaně k rybě když je čistá voda je většinou klíčovou záležitostí a právě na menších a zarostlých revírech to bývá problémem a důvodem proč se mu rybáři vyhýbají. Přitom právě tady můžou na nás čekat pěkné ryby. Jsou různé taktiky lovu a každá nástraha má svůj způsob oživování a vyžaduje něco trochu jiného. Osvojit si vše není vůbec jednoduché, ale právě i v tomto objevování nepoznaného je kouzlo UL přívlače. Někdy je lepší  prochytávat tůň proti vodě a vodit nástrahy při dně, jindy je vhodnější tůň obejít a pustit do ní nástrahu po proudu. Třeba právě malého plovoucího pstruhového woblera , kterého necháme splout až těsně k místům, kde předvídáme stanoviště ryby.  Přidržením v proudu se wobler oživý a hned přichází chvíle plná napětí, zda se probudí místní mohykán. Pokud taktika vyjde a ryba je na háčku, člověka prostoupí pocit uspokojení, že dokázal vyzrát nad zkušenou rybou.  V takové chvíli bývají záběry razantní a bez kompromisu. Během jedné sekundy jsou žíly plné adrenalinu.  To hlavní kolem čeho se všechno točí při UL přívlači je samotný prut a jeho vlastnosti

Prut:

Kdo si chce užít všech výhod, co tento způsob rybaření přináší, musí dobře zvážit, jaký prut si chce pořídit. Nabídka proutků pro UL přívlač není tak velká jako u ostatních vláčecích prutů, ale v každém slušnějším obchodě s rybařinou nějaký ten proutek s gramáží do 10g byste měli objevit.  Pruty se liší vybavením, kvalitou použitých materiálů a komponentů.  Na prut je třeba nahlížet jako na celek. Svojí roli hraje třeba i jen rozmístění oček. Raději mám proutky s více očky a s větším průměrem.  Nejdůležitější ale je jak se chová blenk prutu a jaké jsou jeho vlastnosti. Můžete mít sebelepší sedlo navijáku a titanová očka, ale když bude páteř prutu tvrdá a houževnatá jako tyčka z ohradníku, tak jste sáhli prostě vedle.  Takový prut třeba uplatníte při jiném způsobu rybaření, nebo při chytání s většími a těžšími nástrahami. Napsat jednoznačně jaká akce prutu je ta nejlepší se nedá. Najít ten správný proutek zabere trochu času.  Jeden může být top na titěrné nástrahy, jiný se lépe chová při použití rotaček a malých pstruhových woblerů. Každý proutek má své a kdo nechce investovat velké peníze do nákupu několika proutků, musí si najít zlatou střední cestu.  Hlavní je aby vyhovoval samotnému rybáři a aby z něj měl dobrý pocit a přinášel mu uspokojení z lovu a rybář sám cítil, že ten prut co drží v dlani je tím správným.

Samotný test akce prutu v prodejně to nedokáže jednoznačně určit, ale mnohé napoví. To že vám někdo podrží špičku prutu a vy ho vypružíte do neskučné křivky vám sice napoví, že je zřejmě udělaný z kvalitního materiálu, ale samotnou citlivost o kterou také jde tak moc nepoznáte.  Při výběru prutu je dobré si na prut nasadit naviják, provléci vlasec očky a vyzkoušet si tahem jak se prut chová. Nedejte na řeči prodejce a snažte si vytvořit svůj vlastní úsudek. Prodejci jde o to prodat co nejdražší kousek, nebo nějaký ležák. Kvalita se od ceny částečně odvíjí, ale dají se najít velice slušné pruty i za solidní ceny. Ideální je si proutek osahat přímo u vody, ale to máte šanci jen v případě, že vám některý z kolegů rybářů svého miláčka u vody do ruky půjčí.  Jsou vyhlášené značky prutů, jejichž koupí nic nezkazíte. Na přívlačových závodech je vidět pěkná přehlídka toho na co se chytá a co momentálně frčí. Závodníci, kteří se snaží držet špičky pelotonu, na nějakou tu korunu nekoukají a u nich můžete vidět pravé skvosty posledních modelů. Měl jsem možnost si některé vyzkoušet i v akci, ale stejně nejraději chytám na proutek, který mě nestál ani tisíci korunu.  To je můj poklad. Už se nevyrábí a až mi vypoví službu, budu muset znovu hledat.

Musím ale uznat, že třeba proutky Norstream  mě oslovily a takového Provokátora  mám vyhládlého jako kandidáta.  Při rozhodování jak dlouhý prut zakoupit je třeba se rozmyslet, na jaké revíry budeme především chodit. Delší má výhodu v tom, že s ním dokážeme nahodit na delší vzdálenost. S kratším se lépe manipuluje při zdolávání a nahazování na zarostlých revírech. Do lodě také stačí kratší proutek, který nemá ani dva metry. Je dobré znát informace o tom, jak se takový prut vlastně vyrábí.  Trochu se dozvědět o vlastnostech použitých materiálů, aby měl člověk představu, co vlastně kupuje, ale samotné rozhodnutí při koupi je na samotném rybáři. Časem si stejně každý kdo tomuto způsobu lovu propadne, pořídí další pruty a svého miláčka si najde až u vody.  Stejné je to i s navijákem.

Naviják:  

S navijáky je to jako s pruty. Co rybář to jiný názor a jiný pohled na věc. Jsou rybáři sváteční, kteří moc docházek během roku nemají a na druhé straně kterým řádky k zapsání docházky nestačí. Každý bude tvrdit o navijáku něco jiného.  Ono stačí nahlédnout do různých fór, kde se o výběru navijáku k UL přívlači hovoří. Výběr je pestrý. Na co by se měl rybář zaměřit? Jsou různé druhy navijáků a jejich provedení, ale zaměřil bych se přímo na navijáky smekací, které jsou standardem pro lov přívlačí. Ty se od sebe liší podle použití brzdného systému.  A tady už máme první kritérium k výběru. Přední brzdu, zadní brzdu a je tu i bojová brzda, nebo jejich kombinace. V tom je třeba si udělat jasno. Každý systém má své výhody a nevýhody. Přední brzda se hůře ovládá, ale zase je velice citlivá a odolnější. Zadní brzda nabízí lepší ovladatelnost, ale většinou nevydrží tolik co přední.

Bojová brzda je součástí zadní brzdy a slouží k rychlému zásahu, když je třeba prchající rybě povolit. Je to praktická věcička a jsou rybáři, kteří preferují právě tyto navijáky. Nejrozšířenější a nejpoužívanější jsou ale navijáky s přední brzdou. Když máme jasno v použití brzdy, musíme rozhodnout o velikosti. Když se nás prodejce zeptá: „Jak veliký naviják chcete?“bylo by celkem slušným fórem ukázat rukama: „Asi takhle „ Ale co, žádný učený z nebe nespadl. Velikost je udávaná číselnou hodnotou a měla by vyjadřovat, kolik vlasce dokáže naviják pojmout v daném průměru, ale zatím jsem nepřišel na to, jak k tomu jednotlivý výrobci přistupují. Míval jsem vodítko, podle kterého naviják označený třeba číslicí 200 pojme 100m vlasce dvacítky. 300 sto metrů třicítky. Dnes se označují navijáky číslicemi 10,15,20, nebo i 1000,1500,2000 atd. Jestli to moje pravidlo platí i pro 20 a 2000 nevím, ale věřím, že jo.  Kolik vlasce cívka pojme, byste měli najít napsané přímo na cívce, takže si tento údaj prohlédněte. Pro UL přívlač bych vybral skupinu 15-30 ( nebo 150-200 , 1500-2000). Do menších , ani větších navijáků nemá cenu nakukovat. Menší se hodí tak akorát na lovu pod ledem a větší na jiné pruty než o kterých je řeč.

Zajímat by nás mělo spíš z čeho naviják je vyrobený. Plastové jsou určené opravdu snad jen začátečníkům a v přívlači bych nevolil ani je . S grafitovým tělem naviják už něco vydrží . Jsou dostačující, ale kdo chce kvalitu sáhne po kovovém těle . Bývalo trendem, že se do navijáku nasázelo spoustu ložisek a tvrdilo se, že naviják s deseti ložisky je ten top.  Bohužel to je klamná informace a spíš než na počtu ložisek záleží na jejich rozmístění a hlavně na tom , z čeho je šnekový převod v navijáku vyroben a jak je uložen. Bohatě postačí dvě kvalitní ložiska na osu navijáku, dvě na uložení osy kličky a jedno ložisko by mělo být v rolničce v překlapěči navijáku a jedno v kličce . Někdy jsou ložiska nahrazovány bronzovými pouzdry . Překlápěcí mechanismus dostává během rybaření dost zabrat a na tom jak je řešený také záleží , ale ten bývá ukrytý pod krytem a nedoporučuji ho otevírat dřív než je to nutné. Rádi z něj vyskakují různé pružinky a těžko se hledá J Klička by měla jít přehazovat na obě strany a měla by být řešena tak aby kontakt s ní byl příjemný . Přeci jen s ní přijdou prsty do styku nejvíce. Než začneme zkoumat počty ložisek a zkoušet jak funguje přesmykač , musíme vyhlédlí naviják nasadit na prut a vyzkoušet jestli prut správně vyvažuje.

Správně by se to mělo zkoušet z plnou cívkou, navlečeným vlascem a uvázanou nástrahou. To ale asi nezvládneme, takže mírné zaklonění prutu při položení naší sestavy na ukazováček v místě kde budeme prut držet není zase tak na škodu.  Všechno se to může zdát jako složitý proces, ale není. Spíš jde o to, aby bylo z čeho vybírat. Ideální je vybírat prut a naviják na rybářské výstavě kde si můžeme osahat spoustu prutů různých značek. Nemusíme přímo kupovat , ale udělat si představu i když na výstavách občas bývají zaváděcí ceny , nebo slevy , ale pozor na tahy obchodníků. Už jsem se setkal i s tím že na výstavě bylo zboží dražší než pak na pultech.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

Ultra lehká přívlač na pstruhových vodách 15.4.2019 v 17:02 #1
Tom99 Praha 10-Hostivař, 1/88
offline
Text, s kterým se totalně ztotožňuji. Naprosto přesný popis pocitů při UL. Už se nemůžu dočkat, až bude to spravne datum, protoze chytám pouze na MP... 😊Jenom by bylo super, kdyby články procházely gramatickou korekturou... 😉
Reklama