Cejni na mušku

Zveřejněno: 31.3.2019 v 09:38 , Autor: Ivo Novák , 45 Kč od 9 čtenářů

Cejni na mušku

K vyzkoušení jak je to tedy s lovem cejna na mušku je ideální doba na začátku sezóny do doby otevření pstruhových revírů, kdy muškařům nezbývá nic jiného než navštěvovat buď soukromé revíry, nebo se toulat po mimo pstruhových říčkách

Kapitoly článku

Cejn je velice hojnou rybou jak stojatých, tak i tekoucích vod. Nejčastěji se s ním potkáme v mírně tekoucím cejnovém pásmu, ale vyskytuje se i v proudných úsecích řek a potoků kde dokáže také velice dobře přežívat po boku jelců, okounů, parem, kaprů a plotic. Proniká i do spodních částí pstruhových vod. Zkrátka je všude tam, kde se dá sehnat něco k snědku.

Pro mnohé rybáře je to plevel, který věčně otravuje a sezobává nastražený rohlíček pro kapra, ryba která se tak hodí k naplnění mísy rybím salátem, či k plnění lahví od okurek pečenáči.

S tímto názorem se potkávám stále méně a jen u rybářů kterým jde o to odnést v daný den od vody co nejvíc ryb. Pro sportovní rybáře je cejn velice vděčnou rybou, která se stará o záběry v době kdy třeba kapři nejsou při chuti. Při závodech v lovu na plavanou, či na feederu je právě cejn stěžejní rybou v počtu úlovků. Že se dá lovit na hnojáčky, kukly, červíky, patentky, kukuřičku a různé druhy těstovin je všem asi známo. Když jsem se pídil po informacích jak je to s lovem cejnů na mušku moc informací jsem nesehnal. K vyzkoušení jak je to tedy s lovem cejna na mušku je ideální doba na začátku sezóny do doby otevření pstruhových revírů, kdy muškařům nezbývá nic jiného než navštěvovat buď soukromé revíry, nebo se toulat po mimo pstruhových říčkách.

Ten kdo svůj revír zná má téměř vyhráno. Ví na jakých místech se cejni zdržují a tam také na ně vyrazí. Setkal jsem se i se situací kde na velmi krátkém úseku lovili vedle sebe rybáři různými způsoby na různé nástrahy a cejni jednoznačně preferovali právě nabízené mušky a plující rohlíček nastražený pod splávkem, či svíjejícího červíka u feederového krmítka dá se říci absolutně ignorovali. Po muškách chňapali jako diví jak u dna, tak i ve vodním sloupci, či přímo těsně pod hladinou. Mám za to, že málo cejnů se za svůj život s umělou muškou potkalo a tak tato nástraha je pro ně zatím něčím novým, neokoukaným a právě proto přijímají tuto nástrahu bez pocitu bázně s důvěrou. Patentka, larva pakomára, larva chrostíka či jiní vodní živočichové jsou pro ně přirozenou potravou kterou s oblibou vyhledávají a vše co se alespoň trochu podobá tomu co mlsají má šanci fungovat. Jde jen o to trefit se do nabídky toho co by cejni zrovna rádi. Vybrat správnou velikost a správnou zátěž mušky. Pohrát si s rozmístěním mušek na návazci a co možná nejpřirozeněji mušky rybám nabídnout. Můžeme chytat na dlouhou nymfu v čisté vodě, v jarní přikalené se dá i velice dobře chytat na krátko přímo pod špičkou prutu. Může nám pomoci i v poslední době hojně opěvovaný francouzský návazec kdy se nám lehčeji vodí mušky vodním sloupcem a záběry jsou pak lépe čitelné, Na jaře přirozené potravy ve vodě ryby moc mít nebudou a tak ulovit alespoň několik pěkných kousků by se nám mělo povést.
Žádné extra výbavy k lovu cejnů na mušku není potřeba. Úplně si vystačíme s tím čím chodíme na pstruhy.
Záběry cejnů bývají poměrně dobře čitelné . Nasáté mušky se z úst těžko zbavuje a tak i opožděný zásek ve většině případů sedí dobře Mušky na háčcích bez protihrotů by měly být samozřejmostí. Na takovém háčku rybu dokážeme osvobodit jednou rukou přímo ve vodě aniž by jsme jí museli uchopit do ruky a věřte že ryby z nich nepadají. Chce to jen vyzkoušet.

Rád bych se zmínil alespoň o několika muškách na které se dají cejny lovit.

Zlatohlavá patentka

Tato muška není na uvázání náročná a přitom je velice úspěšná. K výrobě nám postačí zlatý blešivcový háček ve velikosti 12-14, mosazná, nebo wolframová zlatá hlavička o průměru 2-3mm (je dobré mít navázané různě těžké varianty a měnit podle síly proudu a hloubky vody kde se snažíme o úlovek. ), tmavě červený bodyglass a tmavý spektra dubbing. . Podle toho jak těžkou mušku si uvážeme, tak jí můžeme použít jak jako koncovou, tak i jako přívěsnou mušku. Univerzální muška na mimopstruhový vody celoročně účinná . Okouni mají rádi pokud je u zadečku mušky ještě navázaný střapeček z rudého peří marabu není to ale podmínka. Tělíčko s bodyglassu se snažíme vytvarovat tak, aby bylo kónické. Začínáme ho tvarovat od ohybu háčku kde si materiál připevníme a než začneme natáčet ovin vedle ovinu bodyglass tahem zeslabíme a postupně povolujeme oviny aby byly jednotlivé články silnější. (jedna rada jak ušetřit : v galanteriích se dá tento materiál sehnat v různých barvách v několika metrových návinech na malých cívkách za poloviční peníze )

Zatěžkaný blešivec:

Blešivec je také velice úspěšnou všestrannou muškou. Pokud není zrovna na háčku velikosti 6 pro lov cejnů se hodí. Zátěž se dá vytvarovat olověným drátkem přímo na raménko háčku, nebo použít wolframovou zlatou kuličku a umístit jí zhruba v jedné třetině od očka. . Na obrázku je blešivec s extra zátěží který je u dna během velice krátké doby. Plní funkci těžké koncové mušky. K běžnému chytání na mělčích úsecích stačí použít kuličku jen nepatrně většího průměru než je průřez těla.
Někdy cejni preferují mušky které se pohybují u dna, jindy na koncovou mušku reagují sporadicky a tou úspěšnou může být i ta na horním přívěsu. Stoupají za muškou ode dna. Do kalné vody je třeba použít mušky na kterých jsou umístěny spouštěcí body.
Osvědčili se mi i mušky navázané na jigových háčcích s fasetovanou stříbrnou wolframovou kuličku s drážkou které se velice dobře vodí po dně a tím že špička háčku směřuje vzhůru váznou podstatně méně než nymfy navázané na blešivcových háčcích.

 Důležité je mušce při lovu věřit. Člověk se nesmí odradit hned prvním neúspěchem a prohlásit že daná muška je špatná a k ničemu. Vložit jí zpět do krabičky s tím že není dobrá když nedokáže chytit rybu na každé nahození
Už zítra může být všechno na revíru kde se snažíme chytat úplně jinak.
Časem si každý vytvoří svojí vlastní kolekci mušek která zaujme dvě třetiny místa v muškařské krabičce. Oblíbí si svoje mušky a ty bude pravidelně máčet ve vodě a radovat se z každého úspěchu. Pro inspiraci přikládám ještě foto mušek které je možné také vyzkoušet.

Cejn sice není zrovna vytrvalý bojovník, ale při lovu na umělé mušky na krátkou vzdálenost dokáže mile překvapit a jeho první výpady zahřejí rybářovo duši. Jak se dostane k hladině je po boji . Několik pěkných kotrmelců ovšem také dokáže.
A když se povedou chytit dvě ryby na jedno nahození je o zábavu postaráno.
Cejna za plevelnou, či otravnou rybu rozhodně nepovažuji, ba naopak a setkání s ním při lovu na umělou mušku vítám. Během sezóny spoustu cejnů ubude. Někteří padnou za oběť predátorům, jiní skončí v majonéze. Snad nám někteří zbudou i do příští sezóny.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama