Vnadící lopatka

Zveřejněno: 23.3.2019 v 07:55 , Autor: Ivo Novák , 38 Kč od 10 čtenářů

Vnadící lopatka

Aby byl lov na položenou, nebo plavanou úspěšný, je třeba lovné místo dobře provnadit. K tomu nám dobře poslouží tato praktická vnadící lopatka.

Kapitoly článku

Rybáři, kteří jezdí na závody, nepodceňují přípravu krmení a svoje receptury si pečlivě střeží, protože, že je to klíčová záležitost. K tomu, aby se naše návnada dostala na námi vytypované místo, slouží různé pomůcky. Někde stačí vytvořit krmné koule a odhodit je rukou, nebo nastřílet drobnou živou nástrahu vnadící prakem. Na větší vzdálenost už je vhodnější zakrmovací raketa, nebo třeba výklopné krmítko. Boilie lze také nastřílet prakem, nebo dopravit na lovné místo pomocí pva punčošky, nebo šňůry.

Ty se ve vodě rozpustí a návnada je umístěna v těsné blízkosti naší nástrahy. Samozřejmě že jsou i jiné pomůcky. Já jsem se chtěl ale zmínit o jednoduché a přitom praktické věcičce, kterou je vnadící lopatka. Je to velice praktický pomocník při vnadění drobnějším partiklem. Ideální na vařenou kukuřici, kterou kaprovité ryby milují. Samozřejmě že se dá zakoupit, ale trochu šikovný kutil si jí může pro svojí potřebu vyrobit doma bez větších potížích. Pokud jde o praktickou a šikovnou pomůcku, tak pak není divu, že si jí rybáři oblíbí a vozí sebou k vodě. Ve vesnici Dobřív u rybníka jsem potkal hned dva rybáře se stejnou vnadící lopatkou, a když jsem je chvíli při zakrmování pozoroval, kam vlastně dokážou vařenou kukuřici odhodit a přitom nenakrmit půlku rybníka, musel jsem uznat, že jde o velice dobrou pomůcku, kterou se vyplatí sebou k vodě nosit. Nic složitého, jednoduché řešení a přitom velice praktické provedení. Za velice zdařilé se mi jevilo provedení teleskopické tyče a tak složená nezabere moc místa a dá se nosit přímo v pouzdře na pruty. Rukojeť byla vytvořená ze dvou dílů starého teleskopu.

Spodní díl s úchytem na naviják se k výrobě nehodí.  U těchto prutů když dojde ke zlomení některého horního dílu, nebo špičky se oprava už nevyplatí. Mohla by stát víc než nový prut a právě dva, nebo tři poslední díly prutu se k výrobě teleskopické tyče vnadící lopatky hodí. Do slabšího konce už je jen třeba připevnit naběračku, u které odřízneme část držadla a vlepíme do tyče. Dobré je počítat s mírným záklonem. Po vytvrzení lepidla, nebo tmelu je lopatka hotová a připravena k použití. Do dutého konce si můžete vytvořit i zaslepovací zátku, ale není to třeba. Teleskopická rukojeť je velice praktická.

S delší rukojetí dodáte návnadě větší rychlost a tak doletí dál, není třeba se ohýbat ke kýblu s krmením a vnadění je přesnější a pohodlnější. Je třeba si ale techniku odhozu naučit a vypilovat, aby krmení dopadalo přesně tam, kam chceme. Výrobce této pomůcky jsem potkal přímo u rybníka a předvedl mi, jak mu to jde a jak to vypadá za léta praxe. Zakrmuje si kukuřicí svoje oblíbené místo pravidelně a je to také znát. Ryby chytá pro radost.  Zapsaných v úlovkovém lístku jich moc neměl. Bere si jen pro svojí potřebu čas od času nějakého toho kapříka. Pravidelným krmením se ryby naučí vracet tam, kde mají prostřeno. Než vyhodíte svůj starý teleskop do popelnice, zvažte, zda by se nehodil třeba právě pro výrobu této pomůcky. Až půjdete k vodě určitě se vám na provnazení místečka bude hodit. Myslím, že není třeba výrobu popisovat a že k inspiraci úplně postačí několik přiložených fotografií. A zas je na světě jedna praktická pomůcka.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama