Universální výbava pro pohodáře

Zveřejněno: 23.2.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 35 Kč od 7 čtenářů

Universální výbava pro pohodáře

Jak na aktivní způsob lovu

Kapitoly článku

Osobně se řadím mezi pohodové rybáře, a když jdu k vodě, nejde mi o to, zda si odnesu domů rybu. Nikomu ryby neslibuji jako prezent a pokud si rybu čas od času ponechám, tak jen pro vlastní potřebu. Pstruha potočního a lipana podhorního považuji za ohrožený druh a i když se mi daří během sezony ulovit pěkné kousky všechny pouštím zpět.

Preferuji aktivní způsob rybaření a způsoby měním podle situace. Možná se vám také už přihodilo, že jste přišli k vodě s plavačkovým prutem a každou chvíli kolem vás vyskakovaly prchající rybky před dravci. Člověka pak zamrzí, že si nevzal sebou k vodě vláčecí prut. Druhý den vyrazíte s vláčecím prutem a nikde nezahlédnete jediné zalovení. Ryby se krmí hmyzem z hladiny. Co by člověk dal za muškařskou udici a pár suchých mušek, či za plavačkový prut s gramovým splávkem. Situace u vody se mění velice rychle i během dne a kdo není připraven, může odjíždět domů zklamaný. Být úspěšným znamená být připravený na různé situace.

Nelze sebou vláčet veškeré vybavení. Lze si připravit alespoň základní výbavu, která nám pomůže měnit způsoby podle potřeby a nezabere tolik místa.

Osobně volím prut pro ultra lehké vláčení 2,4m dlouhý s gramáží 2-7g.Kdo má na dosah vodu kde o trofejní ryby není nouze raději, ať zvolí vláčecí prut s vyšší gramáží.  Za universální považuji i tří metrový pickerový prut který je také dostatečně jemný k tomu aby nám přinesl potěšení z lovu. Oblíbil jsem si dvacítkový naviják s bojovou brzdou s návinem 0,12mm vlasce. Vhodnější by byl vlasec 0,14-0,16. Rád však používám malé nástrahy a jemné splávky do 1g. Ty na slabším vlasci dohodím dále. Trofejních ryb ve vodě už moc není a tak nám na háčku převážně uvízne droboť s kterou si rybář na jemném nářadí užije pocitu, pro který se vydal k vodě. S větší rybou je to adrenalinový zážitek. S mírovým kapříkem už zavrčí i brzda navijáku. S větší ploticí či podouství je to už pěkná přetahovaná. Na tvrdším prutu se silným kmenovým vlascem jede kapřík po hladině smykem. Tam o žádném prožitku nemůže být řeč.  Souboj se dá zvládnout jen je zdlouhavější a pro rybu i rybáře hodně vyčerpávající. S velkou rybou bývá boj většinou předem prohraný. Rybář ale ví kde je a příště se může vydat na cílený lov právě této ryby s jiným vybavením. Pokud o ulovení velké ryby stojí. Obdobná situace je na pstruhových revírech kde muškaři poslední dobou zkupují pruty aftma 2 nebo 3 aby si užili rybaření. Mezi těmito lovci je převážná většina pohodových rybářů, kteří se už naučili ryby pouštět zpět. Nepatří mezi tu skupinu lidí, kteří hartusí na hospodáře, že zase nasadil do revíru podměrečné kapry a že si nemají co odnést domů.

Co vše sebou

Základem je mít vše po ruce. Vhodná je rybářská vesta, na kterou si připneme jojo s peánem a štipkami na vlasec. Ty jsou potřeba každou chvíli a hledat do které kapsy jsme je odložili, nás připravuje o drahocenný čas. Boční kapsy se hodí na nástrahy. Vše ostatní je vhodné mít uloženo v batohu na zádech. Měl by být dostatečně prostorný a hlavně pohodlný s odvětrávanými zády.Ramení popruhy musí být polstrované a dostatečně široké. Dobrý batoh je základem pohodového chytání. Dnes jsou k dostání i speciální vesty, u kterých se dá nastavovat délka rameních popruhů a součástí je i právě zmiňovaný batoh. Cenově však vyjdou stejně, jako když si koupíte batoh a vestu zvlášť.

Co do batohu

Své místo tam musí mít doklady s propiskou a metr pro zjišťování délky ulovené ryby. To nám určuje rybářský řád. Je dobré když má batoh několik komor a máme možnost si věci řádně rozložit. Musíme zde uložit několik krabiček, do kterých si předem vybereme naše top nástrahy. Krabičku s vláčecími nástrahami, druhou se splávky, výběr mušek jigů,marmyšek různé háčky, bročky a olůvka, náhradní cívku s vlascem, rybářskou bižuterii. Záleží na každém, jak dalece chce být připraven na různé druhy lovu. Nástrahy na plavanou jsem zredukoval pouze na bílé červy a rohlík, i když hnojáček by se také někdy šiknul.   Do batohu by se měla vejít i pláštěnka, či nepromokavá bunda s kapucí a ještě by mělo zbýt místo na svačinu a hlavně pití. Podběrák už nepatří k předepsané výbavě, ale menší skládací se někdy k vylovení ryby hodí mít sebou. Obzvlášť pokud jsou na revíru, kam se chystáme vysoké břehy. Větší rybu pak nelze na prutu vyzvednout a mohla by nastat situace, že se k rybě ze břehu nedostaneme. Sebou beru i repelentní přípravek a krém na opalování. Přímo nesnáším bzučivé otravné komáry, kterých se jinak člověk nedokáže zbavit.  Fotoaparát nosím ve zvláštním pouzdře na boku. Menší se vejde také do batohu, nebo do kapsy na vestě. Kšiltovku a polarizační brýle mám stále na hlavě. Popsal jsem věci, které je vhodné mít sebou na celodenní výpravu. Pokud pojedete si zachytat jen na několik hodin lze některé věci jako je svačina a pití, či bunda oželet. Vždy je dobré zvážit co vše sebou a co odložit. Při aktivním rybolovu se pohybujeme z místa na místo a jde o to, najít kde se ryby zdržují

Batoh odkládáme jen tehdy, pokud narazíme na ryby a hodláme se zdržet na jednom místě delší dobu, nebo pokud potřebujeme vyměnit nástrahy při změně techniky lovu.

Krmení sebou nenosím. Odpadá mi tak starost kde ho shánět na poslední chvilku. Než ho stále přenášet raději se spoléhám, že někde ryby objevím. Několik krajíců tvrdého chleba na rozvášnění kaprů u hladiny však sebou nosím. Ty moc místa nezaberou. Mezi universální výbavu pro pohodáře považuji i muškařskou výbavu. S tou se dá ulovit opravdu každá ryba. Všude však nejsou vhodné podmínky pro muškaření, proto jsem se rozepsal o tomto vybavení, které používám tam, kde se s muškařskou výbavou nedá dobře nahazovat.

   Při rybaření mi jde o volnost pohybu. Sedět na jednom místě a čekat na rybu mi připadá jako ztráta času i když uznávám, že pro mnohé je i tento způsob lovu relaxací. Čas od času si také vezmu feeder a jdu si posedět k rybníku. Když ale ryby neberou, šijí se mnou všichni čerti a jen přemýšlím co změnit aby ryby braly. Výpravy s batohem na zádech mi přinášejí mnohem větší uspokojení. Většinou u vody potkávám milovníky přívlače, mušky, položené, nebo plavané. Jen zřídka potkám někoho kdo je připraven volit techniky podle situace. Je to škoda. Sami se pak připravujeme o úlovky a tím pádem i o prožitky.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 4x:

Komentáře k článku

Universální výbava pro pohodáře 27.2.2019 v 06:23 #4
vortovak Ronov nad Doubravou, 0/1
offline
Předpokládám, že článek vznikl již dříve, neboť podběrák je v letošním roce 2019 povinnou výbavou rybáře a chytat na mušky navázaných na plavanou se nemůže jinak než v kombinaci s muškařským prutem.

Nicméně hezké počtení.
Universální výbava pro pohodáře 23.2.2019 v 07:51 #3
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10520
offline
Balda82> Určitě ten článek psal v loni 😂
Myslím, že byl i v časopise rybářství
Universální výbava pro pohodáře 23.2.2019 v 07:37 #2
Balda82 Pecka, 0/2
offline
Neni nahodou od letoska podberak povinnou vybavou???
https://www.inrybar....z-chytat-na-srkacky/
Universální výbava pro pohodáře 23.2.2019 v 07:28 #1
petacv Chomutov, 1/140
offline
Někdy je možná lepší vše nevyzrazovat. 🙊 V článku už chybí jen revír a plán cesty
Reklama