Svingrové nebo-li čihátkové pruty

Zveřejněno: 16.2.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 30 Kč od 7 čtenářů

Svingrové  nebo-li čihátkové pruty

Alternativa k lovu s čihátkem před špičkou prutu.

Kapitoly článku

Neděste se prosím. Nejde o žádnou převratnou novinku kterou každý musí okamžitě mít.

Tento název jsem si vymyslel, abych mohl popsat způsob lovu  na položenou jen trochu odlišný od klasického před špičkového čihátka které  se musí pracně na vlasec nandat a při náhozu sundat. Způsob lovu je podobný feederovému chytání  s jemnou špičkou.

Odlišnosti  v lovu ale jsou. Velkou výhodou je že lze použít vybavení které doma máte a jen si ho k tomuto způsobu lovu můžete sami přizpůsobit. Nepotřebujete žádné speciální vybavení  a montáže, různé druhy feederových vidliček  ani stavět prut špičkou k nebesům.Můžete dál chytat svým oblíbeným způsobem  a využít jemnosti která zvýhodňuje rybáře kteří se nechali zlákat módní novinkou na trhu nabídkou  všeho možného označeného slovíčkem feederové.

Můžete si uzpůsobit třeba svůj oblíbený jemný vláčecí prut a využít ho tak i během období hájení dravců. K lovu jsou vhodné i cenově dostupné teleskopické pruty. Jde jen o to použít prut který není tuhý  a dovolí vám používat jemnější vlasce a menší háčky, což je doména zmiňovaných feederových prutů. Vlastně o nic jiného  než o jemnost při lovu na feeder nejde. S menším háčkem  na prutu  a jemnější  sestavou je zákonitě větší šance na ulovení více ryb. To je známá  definice při lovu na položenou. Dobré krmení  a způsob jakým návnadu rybám předkládáme je významný faktor úspěchu. Kdo si je tohoto vědom  a s přípravou krmení si dá trochu té práce  má mnohem větší šanci na úspěch než soused který na hák napíchne kus brambory, nahodí do středu rybníka a čeká do večera na zázrak. Večer bramboru vytáhne z vody a jde domů  s tím že ryby prostě neberou. Nějaká ta výmluva se vždycky najde.

Feeder lze velice snadno nahradit a to právě zmiňovanou úpravou obyčejného prutu na čihátkový. Úprava je velice jednoduchá  a věci k této úpravě se dají pořídit za několik drobných. Stačí si sehnat kousek lepenky,tyčku od lízátka či něco obdobného stejného průměru, kousek silikonové hadičky,špejli a kousek drátu a lepidlo.

Postup:

Ke špičce svého oblíbeného prutu z horní strany připevníme tyčku omotáním lepenky tak,  aby  
15mm přečníval před koncové očko.Ustřihneme 5cm silikonové hadičky a z jedné strany navlečeme na přečnívající konec. Stačí 15mm. Před navlečením potřeme tyčku lepidlem aby nám při chytání nesjížděla.Průměr hadičky by měl být takový, aby špejle dostatečně pevně v hadičce držela.Vytvoříme si očko z drátu obtočením kolem kulatinky o průměru 10mm, konce drátu natvarujeme tak, aby očko šlo přichytit ke špejli. Přiložíme k jednomu konci  a omotáme lepenkou. Před omotáním můžeme také potřít lepidlem. Vhodné je rychle schnoucí. Druhý volný konec špejle nasuneme 15mm do silikonové hadičky Očko na konci špejle musí směřovat vzhůru, tedy obráceně jako koncové očko. V silikonové hadičce zůstane nevyplněná část která slouží jako kloub. Délku špejle si můžeme upravit podle svých představ. Přestavba na čihátkový prut je hotova. Stačí navléci vlasec i přes očko na konci špejle, navázat sestavu  a vyrazit k vodě. S touto  sestavou jde nahazovat běžným způsobem, není třeba nic sundat. Po nahození stačí položit prut do vidliček  a vlasec došponovat tak,  aby  špičkový svinger vytvořil tupý uhel mezi vlascem  a špičkou prutu.   Při záběru  se vlasec napíná  a špičkový svinger stoupá vzhůru  stejně jako před špičkové čihátko. Výhodou je že dáváte rybě větší prostor k záběru  a ta po celou dobu necítí skoro žádný odpor. U feederu je prostor k záběru více limitován  a pokud ryba ujede s nástrahou několik centimetrů cítí odpor ohnuté špičky. V mnoha případech už je vlastně zaseknutá na háčku sama. Tím nijak nechci hanit feederové pruty.Rybolov s nimi má své kouzlo. Sám jich vlastním několik, ale nějakou velikou výhodu oproti této sestavě v nich nevidím. Tuto úpravu si může doma udělat kdokoli  a ušetřit si tak práci  s nandáváním a sundáváním čihátka. Je to praktické  a velice pohodlné.

Dalším úpravám  se meze nekladou. Koncové drátěné očko na špejli  se dá vyměnit za originál který koupíte v rybářských potřebách, špejli si můžete různě nabarvit signálními barvami pro lepší viditelnost, případně špejli vyměnit za grafitovou tyčku, či průhlednou trubičku. Další vychytávkou je navlečení bužírek  na chemické světýlko pro noční lov, případně použití olověné zátěže kterou lze po tyčce posunovat  a tím si upravovat váhu a množství potřebné síly kterou musí ryba vyvinout. Olověná kulička se také dá zajistit kousky bužírky.Jde jen o to tento způsob vyzkoušet a pokud se vám to zalíbí jistě přijdete sami jak si svingerové čihátko vylepšit. Můžete jich mít připraveno několik  a podle potřeby měnit stejně tak jako mění špičky rybáři lovící  na feeder.Nejde o můj vynález. Pamatuji si že takto upravené pruty  mívali rybáři už před dvaceti roky, ale nějak  se tato vychytávka od vody vytratila. Trh  s rybařinou přišel  se spoustou novinek  a rybáři chtivý úlovků  se vrhají po všem  co je módní . Tato praktická úprava skončila v zapomnění. V zimním období kdy malá očka feederových špiček velice rychle zamrzají  a feederové pruty se tak stávají nepoužitelné se vám takto upravený prut může stát společníkem do nepohody. Možná že i výrobci rybářských potřeb vzpomenou na staré doby a za pár let budou k dostání pruty které budou mít už tuto úpravu. Jde o velice jemný  a citlivý signalizátor na kterém poznáte i ty nejjemnější záběry.

Tím že je špička upevněna na ohebné silikonové hadičce vám nic nebrání k tobu aby jste měli prut mírně šikmo  ke směru lovu  a mohli lépe pozorovat  pohyb čihátka. Vhodné je použití navijáku  s volnoběžným systémem, není to ale nutností. Lépe si můžete upravovat uhel čihátka bez potřeby povolovat přednastavenou brzdu. Na seřízení brzdy navijáku není dobré zapomínat. Měla by mít možnost při záseku proklouznout.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Komentáře k článku

Svingrové nebo-li čihátkové pruty 3.5.2019 v 15:36 #2
cejnař Praha 8-Libeň, 0/5
offline
Používám policajta se suchým zipem - čistí vlasec
Svingrové nebo-li čihátkové pruty 16.2.2019 v 19:30 #1
Tururu Hradec Králové, 0/8
offline
Používám gumičku z duše kola nahodím sklepu před prut a můžu chytat
Reklama