Jak na rosící ponožky

Zveřejněno: 26.1.2019 v 07:00 , Autor: Ivo Novák , 3 Kč od 2 čtenářů

Jak na rosící ponožky

Brodící kalhoty dobře znají rybáři lovící převážně na umělou mušku, ale i milovníci přívlače. Patří do jejich vybavení a vybrat ty správné není zrovna jednoduchá záležitost. Záleží na prioritách které rybář od brodících kalhot požaduje. Vyrábí se z různých materiálů. Každé mají své výhody, ale i zápory. Liší se i v provedení. U některých je gumová bota součástí brodících kalhot. Jsou praktické na jednoduchou údržbu.

Kapitoly článku

Složitější to mají majitelé brodících kalhot s neoprenovou ponožkou. K těmto brodícím kalhotám je třeba koupit i brodící boty. Tato kombinace je ale na pohodlí při rybolovu nejlepší.  V brodících botách je noha lépe fixovaná a chůze pohodlnější a bezpečnější. Ovšem na neoprenové ponožky je třeba dávat velký pozor. O to , aby se do boty nedostal při brození písek a drobné kaménky se stará převlek, který je součástí brodících kalhot.

Většinou se zajišťuje k brodící botě pomocí háčku, který se po přetažení uchytí za tkanice brodící boty. Neoprenové ponožky se vyrábí z různě silného materiálu. Neopren má dobré izolační vlastnosti a je k tomuto využití předurčený. Při výběru brodících kalhot s ponožkou je třeba brát zřetel na velikost neoprenové ponožky. Ta musí sednout na nohu jako ulitá. Malé by trpěly tím, že by byly stále napnuté. U velkých zase hrozí, že při chůzi se neopren zdeformuje a časem by mohlo dojít v přehnutých místech k propouštění vody. V botách nesmí nic tlačit. Do neoprenových ponožek se musí ale vejít i funkční ponožka, která dokáže pojmout kondenzační vlhkost a nám zaručí pohodlí a pohodový pocit nohou v suchu. Brodící kalhoty vybíráme tedy s ponožkou o jedno číslo větší než máme nohu a brodící boty raději o dvě čísla. Jen tak je v pohodě nazujeme na nohu a budeme se cítit v pohodě.

Na brodící kalhoty zakoupené v kamenné prodejně máme podle zákona záruku dva roky. Kvalitní brodící kalhoty tuto dobu odslouží bez nějakých problémů a potíží. Když se někde objeví skulinka, kudy voda proniká do kalhot, stačí je vzít a odnést k reklamaci. Slušný obchodník by měl reagovat rychle a maximálně do třiceti dnů reklamaci vyřídit, buď výměnou zboží, nebo jeho opravou. Jenže tato doba může být čárou přes rozpočet třeba v době, kdy je naplánovaná rybářská dovolená a nákup nových brodících kalhot nepřipadá v úvahu. Nejchoulostivější částí jsou na brodících kalhotách právě neoprenové ponožky. Ty většinou vypoví službu jako první. Když jsou kalhoty hodně používané, tak se neoprenová ponožka časem prošlape a voda začne pronikat mikropóry přes neopren. Prvními příznaky jsou mokré ponožky. Část vlhkosti je z kondenzovaných par, ale když se ponožka nechá ždímat je něco špatně.

To pak je čas vzít kalhoty a odnést je výměnu neoprenových ponožek specialistům, kteří si s tímto úkonem poradí, ale samozřejmě že to něco stojí. Když budete ale chtít tuto proceduru o nějaký ten měsíc odložit, nabízím vám způsob jak to vyřešit. Základem opravného zásahu rosících ponožek je, aby neoprenové ponožky byly řádně vysušené. Obrátíme kalhoty na ruby a pomocí přípravku WOLY PROTECTOR 3x3 provedeme tři nástřiky. Mezi jednotlivými procesy je třeba nechat přípravek zaschnout. To samé provedeme i  po otočení z venkovní části. Nástřiky je dobré použít den před použitím. Tímto způsobem se mi podařilo výměnu rosících ponožek odložit o celý rok a k rosení stále nedochází. Použít by bylo možné asi i jiné impregnační přípravky ve spreji.

Já měl doma tento který používám i na impregnaci rybářské bundy. Vždy po vyprání je třeba impregnaci obnovit. Jak by tato provizorní oprava sloužila při denním používání nedokážu posoudit. Díru v neoprenové ponožce tento způsob neodstraní, ale mikropóry dokáže ucpat a rosení zamezit. Berte tuto radu jako možnost, která vám může pomoci v době, kdy potřebujete vyrazit na zahraniční výpravu, nebo rybářskou dovolenou a není čas svěřit své brodící kalhoty k vyřízení reklamace, nebo poslat do opravy. Sprej Woly protector si přibalte sebou. Hodí se i v době, kdy vaše zaručeně nepromokavá bunda během několika hodin v dešti promokne. Při rybaření jde o pohodu a pokud nohy budou mokré, pohody se zrovna nedočkáte.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama