Rybaření bez háčku

Zveřejněno: 16.11.2018 v 18:28 , Autor: Ivo Novák Ryba: Candát obecný , 40 Kč od 8 čtenářů

Rybaření bez háčku

Šetrnější způsob jak chytat candáty.

Kapitoly článku

Zní to šíleně. To přeci není možné. Myslel jsem si to i já když mi Vašek Rampich nabídl že mě naučí jak se dají chytat candáti tímto způsobem. Tento Vaškovo výmysl jsem si osobně vyzkoušel a nevěřil jsem vlastním očím, když jsem prvého krasavce dotáhnul až do podběráku.

Tento způsob lovu má své kouzlo a já chápu Vaška proč tak činí. Neznám člověka který by se k rybám choval ohleduplněji. Pro něj je ryba přítelem a taky tak se k ní chová. Nelení si lehnout na břicho a kapra uloveného na kousek housky vyháčkovat přímo ve vodě. Na rybu vzhlíží s úsměvem. Rybaří pro potěšení. Je to pohodář který si získal můj obdiv. I Vašek na tuto metodu lovu candátů bez háčku přišel náhodou, když chtěl vyzkoušet jestli candáti na jeho vlastním rybníku požírají kousky rybího masa, kterým je krmí. Zkouška spočívala právě v tom, že na prázdný vlasec přivázal filetu z cejna a vhodil do míst kde očekával rejdění candátů.

Malý splávek použil jako signalizátor.Jen nastavil hloubku aby fileta ležela na dně.Základem všeho je dopřát rybě dostatek času aby nastraženou filetu pozřela. Candát necítí žádný odpor a po uchopení kořisti odjíždí mimo hejno, aby si své sousto vychutnal. Je zajímavé a napínavé pozorovat jak se ryba chová. Někdy krouží dokola a jen popojíždí z místa na místo, jindy peláší s kusem masa desítky metrů s filetou stále mezi zuby.Jen jí v puse převaluje a zkoumá. Zřejmě si vychutnává úlovek. Až když se vlasec přestane odvíjet z navijáku a zůstane několik minut v klidu je čas na zdolávání. Rybář by čekal že bude následovat zásek, ale ne. Není co zasekávat, v nástraze není háček.Stačí si v klidu seřídit brzdu, dopnout vlasec, zvednout špičku a je tu zdolávání. To musí být jemné, šetrné, žádné páčení ryby smykem z vody. To by byla chyba a na rybu by jste se nepodívali.I sedmdesátník candát se nechá vodou přitáhnout k rybáři a nevyvádí při tom žádné psí kusy. Připadá vám jako když táhnete unavenou rybu.Možná právě že jde o jemné zdolávání ryba necítí nebezpečí a nechá se dotáhnout k rybáři a navést nad podběrák.

Vašek uvádí že úspěšnost této metody je 30-50 %. Když jsem si tento způsob zkoušel já, tak dva candáty ze tří jsem úspěšně zdolal. Nechával jsem rybě zřejmě více času než Vašek. Když je candát u břehu není třeba žádné vyprošťování háčků. Stačí vzít nůžky a vlasec ustřihnout v ústech dravce. Přeci ho nepřipravíme o masíčko na kterém si tak pochutnal. Ryba odplouvá na svoje stanoviště a nám nezbývá nic jiného než přivázat na volný konec vlasce nový kousek rybího masa a nahodit. Při tomto způsobu nehrozí úhyn kusů které pozřou nástrahu s rybářovo háčkem velice rychle a háček pak už ani nejde vyndat z jícnu ryby bez toho aniž by jsme rybu poškodili.Kdo chodí lovit candáty na položenou určitě ví o čem je řeč. Menší kusy zhltnou nastraženou rybičku během chvíle.

Se sešitým jícnem nemá ryba moc šancí na přežití i když jí pustíme zpět s háčkem většinou za několik dní hyne. Když použijete háček a budete zasekávat okamžitě při prvním pohybu nástrahy nebude vaše úspěšnost o moc vyšší Asi se nenajde moc rybářů kteří se pustí do tohoto způsobu lovu. Candát je vyhledávanou rybou pro svoje chutné maso.Většina rybářů je ráda že se dočkala vůbec nějakého záběru a nechává rybu jak se říká zažrat. Předem se počítá s tím, že ryba skončí na talíři. Pokud nedosahuje stanovené lovné délky má prostě smůlu. Když teče krev rybě ze žaberních oblouků je to konec a vyřknutý ortel. Pokud se najde ale pár "bláznů" kteří přeci jen tento způsob lovu vyzkouší, možná se zachrání několik ryb, které pak budou mít šanci dorůst do trofejních velikostí. Nebyly by pak tyto řádky psané nadarmo. O pocit napětí kdy se dá splávek do pohybu jistě nepřijdete. Možná se dozvíte víc o chování candátů, objevíte jejich stanoviště kam s úlovkem odplouvají a budete od vody odcházet s dobrým pocitem na duši že jste nepoškodili žádnou rybu. Svůj smysl to má. Rozhodně jde o napínavé zdolávání až do poslední chvilky. Dáváte rybě šanci a o to by mělo ve sportovním rybolovu přeci jít.

Když se vám tento způsob lovu nebude zamlouvat použijte alespoň háčky bez zpětného hrotu.Jdou mnohem lépe vyprostit a nenadělají tolik paseky.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 8x:

Komentáře k článku

Rybaření bez háčku 17.2.2019 v 20:58 #3
Daniel-78 Maletín, 1/7
offline
Já v situaci kdy má ryba háček daleko ta ho ustřihnu a je po problému nikdy nepáčit to je smrt.
Rybaření bez háčku 13.12.2018 v 08:37 #2
UJEZDAK Uničov, 26/440
offline
Jooo...hacek s protihrotem se zasekne a drzi...I kdys nedrzis silon napnuty...hacek bez protihrotu se v tomto pripade zapichne v ryby tlamce I vicekrat a I v ruznych mistech...jedina vyhoda je pri vytahovani z huby ryby..ale co sem videl tak I bez protihrotu nekteri experti paci a trhaji (maso).. tak k cemupak?? Pro ten pocit ze delam neco spravnejsiho??? Jen tokova uvaha...nikoho k nicemu nenabadam.
Rybaření bez háčku 13.12.2018 v 07:53 #1
jinjang Praha, 0/12
offline
Článek pěkný určitě tuto metodu vyzkouším. Ale ten konec mě zklamal. Nabádat k háčku bez protihrotu. Vždyť právě tento háček napomáhá tomu, že ho ryba zažere.
Reklama