Mikronymfy

Zveřejněno: 22.7.2018 v 05:00 , Autor: Ivo Novák , 30 Kč od 6 čtenářů

Mikronymfy

S nástrahou lze úspěšně lovit na všech vodách, ať už jde o pstruhové nebo mimopstruhové revíry, nebo tekoucí a stojaté vody. Své uplatnění najdou tyto nástrahy všude tam, kde jsou ryby. Jde jen o to jak tuto nástrahu rybám nabídnout.

Kapitoly článku

Asi každý rybář, který propadl jemným proutkům pro ultra lehkou přívlač a miniaturním nástrahám, které mu slouží k tomu, aby dokázal lovit i nedravé ryby a tím si u vody zpestřil úlovky, neodolá tomu, vyzkoušet napodobeniny nymf vodního hnyzu s kterými vyrazila na rybářský trh slovenská firma Maxxo. Nymfy od firmy Berley, které jsou na trhu už několik let, si vydobyly místo v rybářských krabičkách a o jejich účinnosti se přesvědčilo spoustu rybářů a s oblibou je k lovu přívlačí používá. Vývoj nástrah se žene stále kupředu a trendem je vytvářet stále účinnější a dokonalejší nástrahy. To byl zřejmě i záměr výrobce těchto mikronymf, který vsadil na velice věrnou napodobeninu a dal tak možnost rybářům prezentovat rybám nástrahu, která bude pro ně velice lákavým soustem a nevzbudí v nich podezření, že jde o léčku. Délka nástrahy 2,5cm řadí tyto nymfy do skupiny těch nejmenších umělých nástrah a přitom si zachovává skvělé pohybové vlastnosti. Nymfa je napodobeninou vývojového stádia bezobratlých vodních živočichů, které ryby často preferují a jsou jejich důležitou složkou přirozené potravy. O jaký konkrétní druh jde, nedokážu posoudit. Přiklonil bych se k vývojovému stádiu larvy vážky.S trochou fantazie může napodobovat i nymfu jepice. Nabídka barev je pestrá a tak není problém přizpůsobit barvu nástrahy podmínkám na dané lokalitě. Nástrahu tvoří vroubkované tělíčko, na kterém jsou tři páry nohou a jeden pár ploutviček. Celé nástraze dominují dvě delší elastická tykadla, která při oživování a vedení velice pěkně pracují. Ta pak budí dojem, že jde o opravdu živou nástrahu. S nástrahou lze úspěšně lovit na všech vodách, ať už jde o pstruhové nebo mimopstruhové revíry, nebo tekoucí a stojaté vody. Své uplatnění najdou tyto nástrahy všude tam, kde jsou ryby. Jde jen o to jak tuto nástrahu rybám nabídnout.

Způsob nastražení

Jde o malou nástrahu a tak k té samozřejmě patří i úměrně veliký háček a zátěž. Vše se dá vyřešit pomocí muškařských  bezprotihrotových háčků a wolframových kuliček. Za vhodnější variantu se mi jeví použití jigových háčků, které při vedení chodí vodou hrotem vzhůru a wolframových kuliček s výřezem. (kulička se lépe navléká a dobře fixuje nití u ohybu raménka s očkem). Osobně preferuji háčky Knápek s označením J-14 na které navlékám wolframové kuličky o průměru 2,5-4,5mm. Stříbrné a zlaté se považují za klasické barvy. Účinnost nástrahy zvyšují však i barvy jako třeba oranžová, fialová, růžová, krémová, signální zelená, černá, bílá, mosazná. Barvu nástrahy a kuličky je třeba sladit podle podmínek lovu. Záleží na zabarvení vody, sluneční aktivitě, hloubce a také na tom o jakou cílovou rybu se budeme snažit. Druhou variantou je nastražit nymfu na samotný nymfový háček označený N-14, nebo N-16 . V tomto případě zátěž určuje síla použitého drátu háčku. Lze použít i háčky na suché mušky D-12, nebo D-14, které jsou z velice tenkého drátu a nástraha pak pracuje ladněji a pomaleji. Tento způsob je vhodnější při použití na stojatých vodách před koncem sezony, kdy je voda chladnější a ryby pomalejší. Před nástrahu s háčkem pak stačí jen v patřičné vzdálenosti připevnit olověný brok. Velikost volíme takovou, abychom dokázali nástrahu nahodit do patřičné vzdálenosti. Čím menší brok tím méně rušivých elementů. Pokud ale chytáme na proudném úseku a potřebujeme nástrahu dostat ke dnu, většímu broku se nevyhneme. Nástraha se dá prezentovat i nade dnem, pokud použijeme na háčku nadnášecí plovoucí prvek. Když ryby vyhledávají nástrahu ve vodním sloupci, nebo u hladiny stačí použít sbirolino a nymfu na samotném háčku bez zátěže, případně jen s jemnou zátěží použít právě tam, kde je to třeba. Samozřejmě že lze chytat i technikou kterou znají rybáři lovící na smáčky jako drop shot.

Způsoby vedení

Každý hraje se špičkou prutu rybám trochu jiné loutkové divadélko. Napsat který způsob je ten nejlepší se prostě nedá. Základem je aby se nástraha chovala co možná nejpřirozeněji, a to znamená v tomto případě pomalé vedení. Žádná nymfa se u dna nepohybuje rychlostí střely. Ryba, která nemá šanci si alespoň trochu nástrahu prohlédnout, nebo na ni alespoň zareagovat se na cosi co kolem prosviští ani nepodívá. Takové sousto jí nezajímá. I v proudné vodě platí čím pomalejší vedení tím větší šance na úspěch. Vedení této nástrahy bych přirovnal k lovu s marmyškou. Na marmyšku lze tuto nástrahu také velice dobře použít. Dokonce s kombinací s plochou marmyškou je tato nástraha přímo neodolatelná. Žádné rychlé a zběsilé přískoky není třeba. Spíš jde o citovou záležitost a soustředění a sebeovládání. Ryba dokáže tuto malou nástrahu i se zátěží sebrat přímo ze dna. Spíš jde o to udržet s ní stálý kontakt a reagovat na někdy velmi jemné záběry, které jsou často málo postřehnutelné.

Vybavení k lovu

K vedení nástrahy pomocí sbirulina se hodí delší pruty. Já bych se ale soustředil na pruty a vybavení pro lov ultra lehkou přívlačí. Aby bylo možné rozpoznat i ty nejjemnější záběry od opatrných a malých ryb je třeba velice citlivého vybavení. Radit jiným rybářům, který prut je ten nejlepší si nedovolím. Měl jsem v poslední době možnost vyzkoušet pruty Norstream Provokator. Tam bych si určitě vybral. Jsou to do detailu propracované proutky, které padnou do ruky těm, co si chtějí užít toho nejlepšího. Není se čemu divit, že je k lovu používají ti, co jezdí po rybářských závodech a snaží se nasbírat co nejvíc bodů do tabulky. Patřím do nižší cenové kategorie a myslím, že jsem nezvolil zas tak špatně, když jsem si pořídil velice laciné, ale fungující proutky  Carbostar. Dnes už ty modely co mám, na trhu v nabídkách nejsou. Ti co už mají Provokátory nad nimi ohrnou nos. To co tyto jemné proutky snášejí a vydrží je někdy až neskutečné a já je s oblibou používám dál. Místo nich se objevila náhrada black BULL HC ULS 1,80m 1-7g. Ultra lehký, jemný a přesto i rychlý spinningový prut s vloženou grafitovou špičkou, vhodný k lovu s nejmenšími nástrahami. Láká mě ho vyzkoušet. Pokud bude podobný jako jeho předchůdci, hodil by se k lovu na tyto nástrahy. Zatím nemohu hodnotit. Jen mě zaujala nabídka. K prutu patří naviják. Proutky váží zhruba okolo 100g a tak je třeba volit naviják, aby vyvážil celou sestavu. Při přívlači je naviják vystaven namáhání a tak je vhodné vybírat mezi značkami, co jsou vyhlášené svojí spolehlivostí a dobrým servisem. Mám rád navijáky s bojovou brzdou. Záleží, ale na každém na co si zvyknul a co mu vyhovuje. Na navijáky Tica nenechám dopustit. Mám je několik let a neměl jsem nikdy žádný problém. Jistě jsou na trhu srovnatelné a i lepší značky a navijáky s lepším vybavením. Citlivá brzda reagující na každé otočení je základem funkčnosti a má své opodstatnění při lovu na mikro nymfy. K jemné prezentaci je třeba použít jemných vlasců. Používám 0,10 a 0,12mm , ale myslím si že 0,12mm vlasec je už na horní mezní hranici. Slabší vlasce nemám rád, ale při závodech určitě najdou své uplatnění.  V kombinaci s jemným proutkem je myslím 0,10 ideální řešení. Otázkou je, zda výrobce na cívce vlasce uvádí pravdivé údaje. To už si každý posuďte podle toho, jaký vlasec s oblibou používáte a kterému věříte. Není ale várka jako várka. Někdy prostě páni ve fabrice namíchají trochu jinačí směs, a co uvaří, se pozná až u vody. Nestává se to často, nemělo by se to stávat vůbec, ale určitě mi dáte za pravdu, že někdy se prostě várka co je ve stojanu v obchodě nevyvede a vlasec vydrží mnohem méně.

Přednosti

Jde o velice realistickou nástrahu, která v rybách nevzbuzuje podezření. Její uplatnění se široké. Dá se použít i při plavané, nebo při vertikální přívlači a lovu na dírkách. Použít by se dala i při lovu na umělou mušku. Otázkou je zda se za umělou mušku může považovat. Stávající definice umělé mušky hovoří o umělé nástraze imitující hmyz nebo jiné organismy. Tato nástraha se tak dostává na hranici mezi tyto dva rozdílné způsoby lovu a dá se říci, že je propojuje. Nebylo by špatné znát stanovisko a posouzení ze strany těch znalých předpisů a zákonů. Osobně jí řadím mezi vláčecí nástrahy, ale nedovolil bych si tvrdit, že při použití na muškařském prutu by došlo k porušení řádů. Definice umělé mušky není podle mého nastavena tak, aby tuto nástrahu jednoznačně zařadila. Jde o nástrahu, na kterou lze ulovit spousty druhů ryb. Je vhodnou nástrahou k lovu bílé ryby a kaprovitých ryb.

Nedostatky

Této nástraze se toho moc vytknout nedá. Určitě bych našel víc předností, ale pokud bych měl něco vytknout, tak je to trvanlivost nástrahy. Za tu výrobci samozřejmě nemohou, ale jelikož jde o velice malou a jemnou nástrahu pohyblivé prvky hodně trpí obzvlášť při záběrech ryb s jemnými zoubky. Po několika záběrech nástraha přijde o tykadla a ztrácí na své svůdnosti. Cena této nástrahy na nastavená na evropský trh. Kopíruje ceny větších a obdobných nástrah od firmy Berley. Nevyznám se v kalkulaci cen a výrobních nákladech, ale dovolil bych si tvrdit, že marže obchodníků by mohly být mnohem nižší a cena pro rybáře přijatelnější. Když jsou ryby aktivní, dokážou během vycházky poničit pěknou řádku nástrah natolik, že je třeba je vyhodit. S tím je třeba počítat. Jde o spotřební materiál. Při nižší ceně by tato nástraha myslím získala oblibu u mnohem víc rybářů. Víc nedostatků jsem u této nástrahy nenašel.

Závěrem

Těmto nástrahám jsem věnoval část loňské sezony 2011.  Snažím se zkoušet a vytvářet i jiné nástrahy a pokouším se srovnávat jejich účinnost. Zařadil jsem je mezi své oblíbené. Hlavně jsem se snažil na tyto nástrahy lovit okouny a bílou rybu a to se mi také velice dobře dařilo. Dá se na ně nachytat hodně ryb a většinou odcházím od vody spokojen. Nejsou kouzelné a vždy nejsou tou nejlepší volbou. Třeba v hodně zakalených vodách ztrácí na své účinnosti. Je to logické. Ryba nemá šanci vystopovat tuto miniaturní nástrahu a v takové situaci je třeba vhodnější použít rotační třpytku, nebo woblera který vydává víc signálů do okolí. V čisté vodě kde jde o vizuální kontakt, bude tato nástraha těžko hledat konkurenty. Zatím jde o novou neokoukanou nástrahu, která si jistě získá mnoho nových vyznavačů ultra lehké přívlače. Mohlo by se zdát, že nic lepšího se už vyvinout nedá, ale já věřím, že nebude trvat dlouho a objeví se další nové nástrahy. Necháme se překvapit.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama