Malé nic co chytá víc

Zveřejněno: 19.7.2018 v 05:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Pstruh americký duhový, Pstruh obecný , 20 Kč od 4 čtenářů

Malé nic co chytá víc

Využití korálků při vázání mušek

Kapitoly článku

Když jsou ryby při chuti a je jich ve vodě hodně, většinou není ani třeba dlouho vybírat tu správnou mušku na konec návazce.  Vyzkouší se základní vzory, různé barvy, velikosti a chytat ryby se daří.  Na revírech kde se rybáři střídají a ryby se pouští, je to už trochu oříšek. Některé vzory mušek začnou ryby ignorovat a pak je třeba jim nabídnout něco trochu jiného než je klasická uvázaná muška. Někdy stačí detail.  Třeba vyměnit místo zlaté hlavičky stříbrnou, nebo nenápadnou černou. Jinde přidat nějaký spouštěcí bod, který ryby zaujme. 

Je to trochu alchymie a i pro ostřílené rybáře někdy zdlouhavé hledání toho pravého ořechového.  Každý kdo váže mušky, má tak trochu svůj rukopis a občas i své vlastní postupy a tak mušky, které vypadají na první pohled stejné, ve finále můžou chytat úplně jinak. Stačí, když je v tělíčku trochu více zátěže a muška se chová jinak.  O tom že detaily hrají velikou roli, mě přesvědčilo, když jsem začal při vázání mušek experimentovat s obyčejnými korálky z galanterie.  Stačí nakouknout do nabídky korálků a rázem jste ztraceni. 

Můžete vybírat z obrovské palety barev, velikostí a samozřejmě i zkoušet korálky vyrobené z různých materiálů. Nevím, koho napadlo prvního použít korálky k vázání mušek. To se asi nikdy nedozvíme.  Mezi průkopníky rozhodně nepatřím.  Korálky vyzkoušela přede mnou jistě už spousta vazačů.  V Lexikonu mušek je třeba parádní skleněný pakomár z korálků od Josefa Šebely.  Nákup korálků není finančně náročný. I tak je třeba před tím než půjdeme ke kase si trochu rozmyslet po jakém pytlíku sáhnout. Já jsem si oblíbil skleněné průsvitné korálky oranžové barvy.  Oranžová na ryby platí. Využívám je i k výrobě očí na jezerní lury. Nic není třeba přehánět.

K navázání nymfy bohatě stačí přidat jeden korálek hned za hlavičku.  Jde o nepatrný detail, který by někteří považovali za zbytečný.  Při testování mušek bez korálku a s korálkem mě samotného konečné hodnocení zaskočilo.  To totiž jasně vyšvihlo mušku s korálkem do pozice velice účinného vzoru.   K testu jsem si navázal stejné vzory mušek se stejnou zátěží, jen do poloviny z nich jsem přidal zmíněný oranžový korálek. K experimentování mě přimělo zjištění při jedné celodenní rybářské výpravě, na kterou jsem si připravil několik vzorů černé nymfičky s korálkem a proti ní stavěl různé jiné vzory mušek.  Dovolil bych si tvrdit, že osmdesát procent ryb ten den bylo právě na mušku s korálkem.  To už člověka přinutí se trochu nad výsledkem zamyslet. 

Obdobně dopadl i test pro mušku s korálkem, když jsem srovnával stejné vzory.  Je to poměrně značný rozdíl. Otázkou je, jestli bych ryby nachytal, i kdyby tam muška s korálkem nebyla.  Možná že také. Pokud měly ale ryby na výběr, volily tu s korálkem a už jen to napovídá o tom, že byla pro ně atraktivní.

Mám rád mušky, které nejsou náročné na vázání. Korálek je jen dalším spouštěcím bodem na mušce. Možná že kousek oranžového dabingu by splnil stejnou funkci. Navléci na háček korálek je ale jednodušší. I když to chce mít trochu šikovné prsty.  Rozhodně neberte toto moje povídání jako návod jak si uvázat mušku, která bude kouzelná a chytat ryby všude. Tak to bohužel není a je to jedině dobře.  Nastínil jsem jen možnost vyzkoušet si navázat mušku trochu jinak. Psát popis vázání nebudu. To by bylo zbytečné.  Nic na tom není. Vždyť jde o jeden skoro nepatrný detail. Jenže právě ty nepatrné detaily můžou někdy rozhodnout.  Tak ať rozhodnou ve váš prospěch.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama