Lov kaprů s muškařským vybavením

Zveřejněno: 28.5.2018 v 17:08 , Autor: Ivo Novák Ryba: Kapr obecný , 35 Kč od 7 čtenářů

Lov kaprů s muškařským vybavením

Že jste ještě nezkoušeli ulovit kapra pomocí muškařského prutu? Možná nastal právě ten správný čas.

Kapitoly článku

Lovit cíleně kapry na mimopstruhových vodách s muškařským vybavením se možná bude někomu zdát nemístné. K muškaření přeci patří pstruhové revíry plné pstruhů, sivenů, duháků a lipanů, nebo pstruhové stojaté vody, kam se nasazují pstruzi duhový a siveni. Tam je ta správná oáza klidu a pohody, kam má rybář vyrážet s navázanou suchou muškou na ujímaném návazci, nejlépe muškařským proutkem aftma 2, aby si užil co nejvíce souboje s potočákem, který sice zřejmě nebude mít míru, ale proutek s návazcem 0,10mm přeci jen ohne.

Nic nenamítám. Bude to správná připomínka. Ten kdo bere muškaření jako životní styl a drží se tradic s tímto lovem spojeným, určitě na stojatou mimopstruhovou vodu nevyrazí zkoušet chytat kapry. To přeci může s plavačkou, nebo s pruty na položenou a zřejmě bude i úspěšnější než ten co se bude po břehu toulat s muškařským prutem. Nemusí to být ale pravda. Několikrát jsem se o tom přesvědčil.  Jde totiž o to, jak se rybám nástraha, byť v podobě mušky prezentuje a právě na jemnou prezentaci se velice dobře hodí muškařské vybavení. Na ničem jiném nejde svůdně přizvedávat larvu pakomára ode dna, nebo pomalu ladně vést bílou lurku v době kulení potěru kolem rákosin. Kapři tady hledají potravu a hodují. Stejně tak jim chutnají larvy vážek. Je to jejich přirozená potrava a s muškami nemají zrovna moc zkušeností, tak se jim nezdají nebezpečné, jako třeba něco kulatého na dně co sice zvláštně a lákavě voní, ale představuje to nebezpečí. Nejlépe se dá dostat kaprům na kobylku v době, kdy je voda prohřátá, a kapři se pohybují pod hladinou.

Je jednoduché je pomocí polarizačních brýlí najít. Tím že je najdeme, ještě ale vyhráno nemáme. Postávají a o nabízené nástrahy nemají zrovna moc zájem. Jen menší věčně hladoví kapříci by mohli ochutnat, co jim budeme servírovat. Někdy se ani těm nechce. Něco jiného je, když se ale v kaprech probudí chuť k jídlu a závist. Jak je na hladině něco co jim chutná, dlouho je to v klidu nenechá. Ti co chodí v létě chytat kapry s plovátkem to moc dobře znají.  Stačí rybám nabídnout kousky pečiva, co plave po hladině. Ochutná jeden kapr, druhý dostane taky chuť, aktivita ryb upozorní ostatní, že se něco děje a najednou mají všichni chuť urvat z hladiny pro sebe co nejvíc. Jak se v rybách probudí tato mánie, je vše na dobré cestě k úspěchu.

Samozřejmě že jde napíchnout kus rohlíku a nahodit ho tam, kde se něco děje. Rohlík ale plave na hladině a kapři mlsají všude okolo. Pro kapry je úplně ideální sousto, které se pomalu propadává vodním sloupcem. Čím pomaleji tím lépe. Na tento způsob jsou úplně ideální Bloby. Mušky, které snad ani nic nenapodobují. Uvázané vypadají jako barevné chlupaté koule. Váží se omotáváním knotu vytvořeného z jemných vláken kolem raménka háčku.  Nic složitého. Stačí sehnat ten správný materiál a sada Blobů je uvázaná během chvilky. Než se nasáknou vodou plavou na vodní hladině. Stačí je pořádně namočit a hned začnou fungovat. Nemají v sobě žádnou zátěž a tak se velice pomalu propadávají vodním sloupcem. Zátěž obstarává vlastně jenom háček a tak je třeba volit různou sílu drátu. Na kapry raději pevnější ze silného.

Stojaté vody s obsádkou kaprů jsou věčně přikalené a tak kapr nezkoumá, z čeho jsou uvázané. Pro něj v tu chvíli znamenají potravu. Jsou jemné a tak když kapr Bloba nasaje, nezdá se mu, že by šlo o zradu. To pozná až v zápětí, když je háček na svém místě a začíná souboj. Ideální k lovu s Bloby je plovoucí šňůra, na které jsou záběry dobře znatelné. Někdy bývají velice razantní. Kapři, kteří šmejdí pod vodní hladinou po kouskách potopeného pečiva, nasávají potravu v pohybu a tak je třeba zasekávat s citem a být připraven na okamžitý výpad. Potopené kousky nasávají jako první. Až když už není nic pod hladinou, jdou na další kousky co plavou na hladině. Právě proto může být rybář s Bloby úspěšnější než plavačkář s rohlíkem, který mu stále plave na hladině. Než se na něj dostane je rozmočený a když už přijde řada na něj, přijde planý zásek do prázdna. Když se šňůra rozjede, je jasné, že Blob je tam kde být má. Jako velikou výhodu vidím to, že není třeba se zdržovat s napichováním rohlíku. Blob je věčný pokud o něj nepřijdete v souboji s rybou. Není ho třeba ani nějak rovnat. Stačí ulovené rybě vyndat z pusy a okamžitě může letět zpět. Ideální je uvázaný na háčku bez protihrotu. Menší rybu tak jednou rukou vyháknete přímo ve vodě. Hrot tady není třeba. Při souboji máte rybu na napnuté šňůře. Nespadne z háčku.

Sestava: Je velice jednoduchá. Do očka rychlospojky navážete návazec. Nemusí být ani nijak abnormálně dlouhý. Stačí na délku prutu. Na kapry je nesmysl brát návazce slabší jak 0,18mm. Když jsou ve vodě větší kousky raději volím návazec z 0,24mm. Fluokarbon se nemusí používat. Voda je většinou kalná. Nasáknutý Blob lítá vzduchem pěkně a dopadá na rozbaleném návazci.  Stačí mít navázanou jednu jako koncovou. Kdo chce, může použít až tři na jednom návazci, ale když zaberou dva kapři najednou, je jisté že návazec roztrhají na kusy. Do sestavy lze přidat i signalizátor záběru. Ten lze navázat na boční přívěs zhruba půl metru od Bloba. Může to být muška chlebovka uvázaná ze srnčí srsti, která má velice dobré plovoucí vlastnosti a dovolí aby Blob propadl jen do určité hloubky. Lze použít i kus plovoucí hmoty. Signalizátor je mnohem jemnější při rozpoznávání záběrů. Na něm se záběry lépe pozorují. Ideální je žluté barvy. Je dobře na hladině vidět a záběr může přijít i na něj.

Prut: Na kapry není radno nosit slabé proutky, které se běžně nosí na pstruhové potoky. Aftma 5 je také málo.  Od aftma 7 výš se dá už s kaprem bojovat a kapr aspoň ví že je na háčku. Nemá cenu používat slabé vybavení a vytáčet naviják až na podklad a vodit kapra po celém rybníce. Jestli chcete svůj proutek na pstruhy uchránit raději ho nechte doma. Je li ve výbavě strýmrový, nebo jezerní speciál, bude to vhodnější volba.

Lov kaprů s Bloby je zajímavý a přináší pěkné zážitky. Sice je třeba sebou k vodě vzít kromě krabičky s muškami i chlebník s kousky pečiva a slušnější podběrák, ale víc toho sebou tahat není třeba kromě povinné výbavy. Blob je jednou z mušek na které se kapři dají chytat. Je to jen jeden způsob. Jsou samozřejmě i další. S Blobem je to ale nejjednodušší. Na Bloby se dají chytat i jiné druhy ryb.

Když vám zbude kus chleba, nebo rohlíky, tak je nevyhazujte. Usušte a v létě se budou hodit. Větší kusy je dobré pokrájet na menší.  Když jsou u vody kachny, tak je to někdy o nervy. Pak nezbývá než jednu chytit a ostatní se hodně rychle ztratí  J Tu chycenou je samozřejmě třeba zase pustit  J

Komu se nechce shánět materiál a vázat si Bloby, tak je možné nakoupit už hotové. Nejlepší barvou je jasně žlutá, signální žluto-zelená. Nevím proč, ale fungují i oranžové a černé. Když jsou kapři při chuti, je jim to asi jedno.

Bloby se dají vázat různými způsoby. Někdo začíná u očka háčku a točí šenylku směrem k obloučku háčku a pak zpět. Dá se vázat i jednoduchá, kdy se přichytí konec vázací nití u obloučku háčku a točí se k očku. Je třeba vlákna pěkně rukou směřovat, aby se další ovin nepřikryl a Blob zůstal pěkně chlupatý a kulatý. Vázání se ukončí u očka vytvořením pomyslné hlavičky a několika ztracenými uzly. Hlavičku je dobré zalakovat, aby se vázací nit nerozmotala. Někdo přidává i barevný korálek, nebo střapeček ze signálních vláken. Nic není na kapry třeba.  Stačí obyčejná chlupatá koule. Nemusí být ani příliš hustá. Jsou různé druhy šenylek s různě dlouhými vlákny. Dobré je mít několik velikostí. Větší kapři raději větší Bloby.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Reklama