Když potěru je všude fůra, tak na ryby platí lura

Zveřejněno: 6.5.2018 v 08:00 , Autor: Ivo Novák , 35 Kč od 7 čtenářů

Když potěru je všude fůra, tak na ryby platí lura

Rybolov s lurou v imitaci potěru.

Kapitoly článku

Konec června a začátek července je období, kdy ryby jsou už po tření a kolem břehů se začnou prohánět hejna vykuleného potěru.  Malé rybičky zmateně proplouvají v hejnu a jsou snadnou kořistí a pochoutkou pro spoustu ryb.  U vody to zkrátka žije. Ryby mají dostatek přirozené potravy, na kterou se zaměří a pak vše jiné částečně ignorují.  Kde jsou rybičky, tam jsou i dravci. Jen je třeba vybrat tu správnou nástrahu, pokusit se přimět je k aktivitě a nabídnout jim sousto, které by s důvěrou přijali. Bílý červík a hnojáček fungují celoročně a na velkou skupinu ryb. O tom nemá cenu psát.  Kdo jde k vodě s plavačkovým prutem, nemusí nic řešit. Horší to mají s výběrem nástrahy milovníci mušky a přívlače. Tam už je třeba se zamyslet, co vybrat a navázat na vlasec ze svých pokladů.  Nástraha musí vypadat přirozeně, trochu dráždivě a musí jít prezentovat tak, aby ryby zaujala. 

Přívlač a lov na umělou mušku mají hodně společného. Ten, kdo si oblíbil oba způsoby lovu, má výhodu. Poznatky a zkušenosti z jednoho způsobu lovu si převede do druhého a spojením obou má najednou jasno.  Lura, imitující rybí potěr, je sice muškařskou nástrahou, ale lze velice dobře použít i na vláčecím prutu, jen je třeba vymyslet způsob, jak takovou lehkou nástrahu dostat k rybě.  Nástrah pro přívlač je neskutečné množství.  Výběr je, tak proč sahat po mušce?  Peří je materiál, který ve vodě dokáže divy.  Ladné vlnění ocásku lury uvázané z peří marabu,  prostě nedokáže nahradit žádná guma ani jiný materiál. Zatím tedy o žádném nevím. 

A právě taková nástraha se hodí i na vláčecí prut. Je malá, lehká, ve vodě dokáže pracovat i při minimálním oživování a když se k tomu ještě dobře zvolí způsob prezentace nástrahy a způsob oživování, je na světě způsob, jak přelstít ryby, které zrovna moc nejeví zájem o  dění kolem sebe a spokojeně tráví, co už si nalovily. Možná, že mi někdo bude vyčítat, proč tahám mušky do přívlače.  Osobně v tom nevidím nic špatného.  Na mušky lze lovit i za použití vlasce a vláčecí udice.  To rybářský řád povoluje. Dokonce lze použít tři nástrahy.  S třemi muškami pak nejde o přívlač, ale o lov na umělou mušku za použití vlasce.  Zůstal bych ale u jedné a u způsobu, který je známý v přívlači jako drop shot.  Tak tedy, jak na luru a přívlač?

Dalo by se chytat stejným způsobem, jako při drop shotu.  Tam se ale váže háček přímo na kmenový vlasec.  Lura uvázaná na háčku č. 12 má malinké očko a byl by to problém.  Proto raději vytvářím boční návazec zhruba 10 cm dlouhý, aby měla lura dostatek volnosti k oživování a mohla lépe pracovat.  Osvědčilo se mi to lépe.  I převazování lur je rychlejší a pohodlnější. Není třeba mít ani speciální olůvka pro drop shot. Stačí olověné broky různých velikostí, nebo koncová olůvka se zalitým obratlíkem.  Boční přívěs vytvářím od koncové zátěže zhruba ve vzdálenosti 50 cm.  Záleží na hloubce, kde lovím, ale jelikož jde většinou o prochytávání břehových partií, není třeba prodlužovat vzdálenost.  Jen v těch případech, že budeme nahazovat na velkou vzdálenost, pak lze vzdálenost prodloužit. Lze pak prochytat větší část vodního sloupce. 

Způsob lovu: Oživování lury je trochu odlišné od jiných vláčecích nástrah.  Lura je lehká, dokáže pracovat i při pomalém vedení a tak není třeba nikam s ničím pospíchat. Chce to trochu soustředění, představivosti a trpělivosti.  Pohyby s prutem jsou pomalejší, citlivější.  Právě ta pomalost a ladnost práce nástrahy jí dělá přitažlivou.  Tím, že jde o malou nástrahu,  je lákavým soustem jak pro malé ryby, tak i pro bílou rybu a chytání s těmito muškami je pestřejší.   Toho, kdo chce chytat jen trofejní ryby, toho tento článek asi nezaujme.

I když k lovu nástražních ryb je lura velice účinnou nástrahou. Dost důležitou roli hraje to, z čeho je hlavička lury vyrobená.  Používá se plastový korálek nebo mosazná kulička, ale i wolframová.  Hmotnost a velikost kuličky podstatně ovlivňuje chod nástrahy vodním sloupcem. Čím těžší hlavička, tím živější nástraha.  Stačí si vyzkoušet ve vodě u břehu, jak vlastně lura rychle pracuje a co si s ní můžeme dovolit při oživování.  K lovu s těmito nástrahami se hodí jemný proutek pro ultra lehkou přívlač s citlivou špičkou. Nemusí být ani dlouhý. S kratším se lépe oživuje. Koncová zátěž bohatě stačí 1-3g. Osobně používám vlasec 0,12 mm. Silnější není třeba.  Nástrahu nahodíme, koncovou zátěž necháme dopadnout na dno.  Dopneme vlasec a začíná hra. Koncové olůvko ukotví nástrahu na místě a chvěním špičky se nástraha roztančí. Zvedáním špičky jde nástraha ode dna. Při povolení vlasce klesá znovu ke dnu. 

V této fázi právě hmotnost kuličky hraje svojí roli a ovlivňuje, jak dlouho je třeba vyčkat, než nástraha znovu padne ke dnu.  Dalším zatažením a chvěním nástraha znovu stoupá ode dna.  Po několika cyklech následuje popotažení a opětovné oživování. Nástrahu můžeme i nechat ležet chvilku na dně nebo jí držet bez pohybu ve vodním sloupci na nataženém vlasci. Při zvedání ode dna, je třeba chvěním špičky prutu dodat nástraze pohyb. Stačí málo a peří se ve vodě krásně vlní.  V tekoucí vodě nahazujeme napříč proudem. Podle síly proudu je třeba volit velikost koncového olova. Částečné snášení proudem není na škodu.  Po splavání  přes proud lze luru oživovat na místě, (obdoba držené nymfy) povolením jí nechat snést a znovu přitáhnout.  Vše záleží na fantazii rybáře.  Experimentovat se vyplatí. Základy se dají popsat, ale ostatní je na každém rybáři, jak se k oživování nástrahy postaví.

I záběry od malých ryb jsou krásně v jemném proutku cítit a pokud ryba nevezme nástrahu na první pokus, většinou útok opakuje. Jemná špička vše dokáže vykrýt a rybu neodradí.  Jelikož jde ale o malou nástrahu, většinou hned první záběr bývá účinný a ryba je na háčku. Výhodou je, že při přívlači dochází k včasnému záseku a háčky nekončí hluboko v jícnu, jako je tomu třeba při lovu na položenou a i malé ryby jde bez poškození vrátit zpět  vodě. Na malé nástrahy se chytají i malé ryby. Proč tedy používat malé nástrahy?  K tomu budou mít někteří jistě výhrady.  Je to asi stejné jako když píchnete na háček bílého červíka a hodíte splávek do vody. Buď se chytne deseti centimetrový perlínek  anebo třeba kapr přes šedesát centimetrů.  Ten, kdo nahodí červíka, si zachytá zřejmě víc. Každý má své priority a staví se k rybaření jinak. Každý má svůj pohled na věc. O všem lze vést debaty.  Lura na prut patří.  Ať už na muškařský nebo i přívlačový. Stačí jí jen vyzkoušet.  To je můj názor.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Komentáře k článku

Když potěru je všude fůra, tak na ryby platí lura 26.7.2018 v 18:20 #2
carpeer Tlumačov, 2/16
offline
Já používám od 18 do 26cm jelikož se mi to zdá jako dobrá délka. Nemotá se a je i pevný a pružný
Když potěru je všude fůra, tak na ryby platí lura 17.5.2018 v 11:36 #1
Smitakma Praha 9-Kbely, 0/1
offline
Dobrý den zajímavý článek. Můžu se zeptat na délku bočního návazce?
Reklama