Skoro živá nástraha je z USA žížala

Zveřejněno: 25.3.2018 v 14:50 , Autor: Ivo Novák , 10 Kč od 2 čtenářů

Skoro živá nástraha je z USA žížala

Nevím, jak by se daly označit nástrahy pro UL přívlač, které váží opravdu jen několik desetin gramu, měří jen několik milimetrů a spíš by se hodily do krabiček muškařů.

Kapitoly článku

Když jsem viděl nástrahu, s kterou Američani vyhráli mistrovství světa v lovu na umělou mušku, až jsem se podivil, že jim to prošlo. Gumová napodobenina čehosi jako žížalky, možná patentky. Dobrý nápad, ale u nás si myslím, že by víc jak polovina rybářů zařadila tuto nástrahu mezi vláčecí nástrahy. Vždyť jde o gumovou imitaci stejně, jako jsou malé gumové nymfy. Bohužel definice umělé mušky v rybářském řádě je tak nešťastně napsaná, že vlastně vše co napodobuje jiné organismy, se za mušky považovat dá. Nějaká specifikace toho, že by umělá muška neměla obsahovat gumové, nebo silikonové prvky a měla být uvázaná ze srsti, přírodních, nebo umělých vláken, nebo peří chybí. Stejně tak přetrvává problém se specifikací streamerů. Přitom by stačila specifikace, že za mušku se považuje nástraha do velikosti 5cm, kam by spadaly ještě jezerní lury. Větší streamer, i když uvázaný z peří, je pořád podle mého vláčecí nástraha. Peří používají i milovníci přívlače na své nástrahy.

Trochu úprav by neškodilo. Vneslo by to světlo do pochyb a polemik.  Tady bych ale tuto gumovou žížalku specifikoval jako vláčecí nástrahu. Podařilo se mi sehnat ten správný originál materiál a hned začal s výrobou nástrah. Moc toho potřeba není. Stačí na nymfový háček navléci wolframovou kuličku. Podle velikosti háčku a kuličky vzniknou různé modifikace této nástrahy a oba parametry ovlivňují to, jak se nástraha při oživování chová.  Vyzkoušel jsem tuto nástrahu vázat i na muškařské jigové háčky s hmotností 0,4g. Na to aby se nástraha dala oživovat a chovala se svůdně, to stačí. Při vázání jde o to, přichytit materiál u raménka háčku, a aby při vázání zůstal v poloze přímé k raménku háčku. Materiál je to velice měkký, vláčný, pružný. Při uchycování nití u obloučku háčku až příliš živý. Stojí to dost nervů, než se to podaří. J Dobrým řešením se zdálo napíchnout materiál na raménko háčku a uchytit ho u kuličky. Tak ale nástraha pracuje trochu jinak. Právě tím přichycením nití se materiál zeslabí a pracuje ještě jemněji než při klasickém navlečení a tělíčko vytvarované ovíjením nataženého materiálu vytvoří pěknou siluetu a tvar, který dá se říci, napodobuje patentku. Tento způsob je podle mého vhodnější, i když podstatně pracnější. Před ukončením ovinů je třeba materiál několikrát obtočit nití a pečlivě zafixovat u kuličky. Používám nit elastic. U kuličky ještě vytvářím z růžového, fialového, nebo černého dubingu límeček u nástrahy. Nevím, jestli je potřebný, ale nástrahy mi tak fungují. Považuji ho za dráždivý spouštěcí bod. Osvědčilo se mi i překroužkování tělíčka červenou holografickou lametkou. Tento vzor se spíše hodí do přikalenější vody. Rozdíl mezi zlatou wolframovou kuličkou a olověnou hlavičkou jsem nepostřehl. Fungují obě varianty. Jde o velice malou nástrahu, která je zajímavá i pro malé ryby a tak ty jsou nejčastějším úlovkem. Spíš bych viděl uplatnění této nástrahy při závodním klání, kdy jde o každou rybu, nebo jako vhodnou nástrahu k lovu nástražních rybiček. Nejčastější ulovenou rybou je okoun. Převážně dorostenci okolo 10-20cm. Zlákat se nechá občas i větší kus. Občas po této titěrné nástraze chňapne i štika. Výjimkou nejsou ani plotice a cejni. Tam kde jsou hrouzci, tato nástraha ušetří spoustu práce. Přirovnal bych tuto nástrahu k hnojáčkovi na malé Marušce. S tou ale je omezený způsob lovu a vedení.  Velice dobře se mi osvědčila tato nástraha při podzimním rybaření v místech, kde je na dně hodně spadaného listí. Když je na nástraze lupen při každém nahození, je to až otravné.

Dá se tomu předejít tím, že se tato nástraha připevní na boční přívěs zhruba půl metru před koncovou zátěž a je po trápení. Jako zátěž stačí použít bročky. Na konci vlasce dělám uzlík a před něj namačkávám broky podle potřeby.  S 0,10 vlascem a třemi 0,5g bročky za příznivého větru se dá dohodit na pěknou vzdálenost. Oživování nástrahy je atypické v tom, že jde o velice lehkou a malou nástrahu a tak musí být vedení velice pomalé, ale přitom může být i agresivní přitom na místě. K tomu aby nástraha ve vodě pěkně pracovala, stačí jen chvění špičky na částečně nataženém vlasci. S nástrahou se dá pracovat i na místě přidržením ve volném sloupci při zvednuté špičce prutu, nebo s ní klesat a stoupat. Při vedení nechávám i nástrahu několik sekund úplně v klidu na našponovaném vlasci. Nedůvěřivý okouni často nástrahu jen sledují až ke břehu a tak je třeba počítat i se záběrem na poslední chvíli. Před břehem je dobré změnit směr vedení a i to i několikrát aby se váhající ryba stačila vyprovokovat. Když ani to nepomůže a ryby nástrahu stále sledují, je naopak vyzkoušet nechat nástrahu chvíli v klidu a dopřát rybám čas aby ochutnali. Podřep na břehu při chytání na krátkou vzdálenost je žádoucí. Obzvlášť při čisté vodě. Nástrahu jsem zkoušel i na pstruhy duhové. U nasazených ryb ze sádek ale to, že nástraha dobře fungovala, nic neznamená. Na pstruhových vodách jsem nástrahu nezkoušel. To si budu muset počkat na duben, kdy bude povolená přívlač. Na lipany taková nástraha musí platit podle mne skvěle. Necháme se překvapit.

Ještě by bylo asi vhodné se zmínit o tom, kde se dá materiál na tyto gumové potvůrky sehnat. Když napíšu firmy kde je tento materiál k mání, bude zle, že je to pro někoho reklama. Moc firem co rychle zareagovalo, není a tak to zkusím obejít tak, že si zájemci budou muset vyťukat do vyhledávače google muška žížala a budou u cíle. Myslím že tento materiál ničím podobným nahradit nejde . Alespoň mě se nic v podobné kvalitě sehnat nepodařilo.

Účinnost této nástrahy mě velice překvapila. Při testech jsem procházel stejný úsek a porovnával s gumovou nymfou. Na nymfu jsem ulovil jen několik ryb, na žížalku desítky. Znatelný rozdíl. Chytal jsem ale ryby pod hranicí 15cm, ale povedla se třeba i mírová štika což je ale spíš náhoda.

Velice mile mě překvapila reakce jĭús kde v bližších podmínkách výkonu rybářského práva je stanoveno, co se za mušku považuje, že zvýšili míru lipana, udělali míru u okouna a zavedli dobu hájení, upravily doby hájení i u jiných druhů a konečně někdo našel odvahu a prosadil nastavení hranice na počet ponechaných ušlechtilých ryb na jednu povolenku. To jsou všechno zásadní věci, které je třeba řešit plošně. Jsou i jiné změny, které by mohli někoho zaskočit.  Přečíst si platné bližší podmínky se rozhodně vyplatí.               

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Reklama